Jump to content

αμμος σε ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα.Αλλαξα σημερα το χαλικι απο το ενυδρειο μου και εβαλα αμμο μπεζ την οποια πρωτα την ειχα πλυνει καλα και τωρα το νερο ειναι πολυ θολωμενο.Θα ξεθολωσει?Και αν ναι, σε ποσο καιρο?Μηπως το φιλτρο θα ανασηκωνει την αμμο με αποτελεσμα να μην ξεθολωσει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό ειναι. Βάλε παραπάνω ενυδρειακό βαμβάκι στο φιλτρο το οποιο θα αλλάζεις συχνα. Θέλει το χρόνο του αλλα θα ξεθολώσει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια να τα βαλω μολις ξεθολωσει το νερο ή μπορω και πιο νωρις?

Link to comment
Share on other sites

Είχες ψάρια και τα έβγαλες για να αλλάξεις τον βυθό; Το ενυδρειο σου λειτουργούσε καιρό; Τι μετρήσεις έχεις σε αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά; Για να βάλεις ψάρια πρέπει το ενυδρειο σου να είναι στρωμένο. Αν τωρα θα βάλεις πρώτη φορά ψάρια, διάβασε σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειχα εναν μονομαχο μεσα και τον εβγαλα για να βαλω την αμμο, το ενυδρειο λειτουργει 5 μηνες τωρα και ειναι στρωμενο και μετρησεις μου εχει κανει ενας φιλος μου και μου ειχε πει πως ολα ειναι φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν θα πειραζει που το ενυδρειο ειναι ετσιετσι?Δεν θα τον πειραζει που ειναι τοση αμμος ανασηκωμενη στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Αφου η αμμος ειναι καινουρια, δεν εχει ανακατευτει δηλαδη ο βυθος ωστε να απελευθερωσει βλαβερες ουσιες, δεν πειραζει! Και στον βιοτοπο του το νερο δεν ειναι κρυσταλλινο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα τον βαλω τωρα μεσα, ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι και τη φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα του ενυδρειου ειναι 15.Ωσο για το φιτρο δεν ξερω ποιο ειναι, απο τα jumbo το εχω παρει που ηταν μαζι με το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...