Jump to content

Πόσα Apistogramma σε 280lt???


CHRIS OIK.

Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια Πολλα σε όλους!

Εχω πάθει πλάκα με αυτά τα πανεμορφα ψαράκια! :thumbup: Σε λίγο θα έχω ένα ενυδρείο 280 λίτρων (0,90Μ 0,70Υ 0,45Π).Πόσα Apistogramma μπορώ να βάλω μέσα και ποιού είδους?

Με ποιά άλλα είδη ταιριάζουν?

Παρακαλώ βοηθήστε με, με ένα πλάνο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το link μαλλον θα σου φανει χρησιμο http://www.apistogramma.com/cms/index.php

ποιο ειδος σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλα σε όλους!

Εχω πάθει πλάκα με αυτά τα πανεμορφα ψαράκια! :thumbup: Σε λίγο θα έχω ένα ενυδρείο 280 λίτρων (0,90Μ 0,70Υ 0,45Π).Πόσα Apistogramma μπορώ να βάλω μέσα και ποιού είδους?

Με ποιά άλλα είδη ταιριάζουν?

Παρακαλώ βοηθήστε με, με ένα πλάνο. :bowdown:

Καλημέρα φίλε και χρόνια πολλά.

Τα apistigramma είναι όντως πολυ ωραία ψαράκια.Είναι κυχλίδες Αμερικης οπότε σκέψου οτι συνήθως βάζουμε κυχλίδες που προέρχονται απο ίδια περίπου νερα, κλιμα και περιοχή.Θα βάλεις καλύτερα ενα αρσενικο και πέντε με έξι θυληκα (χαρέμι)!Να βάλεις ένα είδος γιατί μπορεί να έχεις υβρίδια.Αν σκέφτεσαι και τα ramirezi νομίζω οτι συγκαταλεγονται στην κατηγορία των aspistogramma οπότε και εκεί ισως να έχεις κάποιο πρόβλημα.Οσον αφορά τα υβρίδια η αν είπα κάτι λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συντοπιτη!!

τι κανει η ομορφη κομοτηνη??εχω καταγωγη απο εκει,καθε καλοκαιρι σας επισκεπτομαι..στο θεμα μας ομως..

εκει που εισαι αυτη τη στιγμη εσυ,ημουν εγω πριν ενα μηνα και κατι περιπου..στο σταδιο επιλογης και αναζητησης..δυστυχως εγω,αν και τα βρηκα ολα,δεν θα μπορεσω τελικα να το φτιαξω το ενυδρειο καθολου για διαφορους λογους,και θα κρατησω αυτο που εχω και στην υπογραφη μου..

στα λιτρα που περιγραφεις μπορουν να μπουν 2 ειδη απιστογραμμα,ισως και 3..πιστευω πως 2 ειδη θα ηταν καλυτερα για να χωρισουν περιοχες και το καθε ενα να παρει τη δικη του..αναλογια 1αρσ-3θυληκα..

διαβασε στα λινκ πιο κατω,και ειμαι σιγουρος οτι θα λυθουν πολλες αποριες σου,καθως τις ιδιες ειχα κι εγω και μου τις ειχαν απαντησει τα παιδια..διαβασε τα ολα,και οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαι..

ελπιζω εσυ τουλαχιστον να το φτιαξεις οπως το θες..τα απιστο ειναι υπεροχα ψαρακια!!εχουν ομως συγκεκριμενες απαιτησεις στο νερο..αλλα πιστευω πως θα ανταμειψουν καθε κοπο σου..διαβασε και οτι αλλο θελεις,στην διαθεση σου..

για τη συνθεση

εδω..

για φυτα

εδω

φιλικα,γιαννης

Έγινε επεξεργασία - jkaram
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...