Jump to content

Άνθρακας καρυδας


Recommended Posts

Καλησπέρα. Κάποια στιγμή σε ένα κατάστημα με ενυδριακα μου παν ότι ο άνθρακας καρυδας δεν επηρεάζει το λίπασμα που ρίχνω για τα φυτά. Αυτό παίζει??

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα το ακουω. Ο άνθρακας χρησιμοποιειται γι να δεσμευει ξενες ουσιες απο το νερό γι αυτο και λεμε οτι ''εξουδετερωνει τα λιπασματα" , αν αυτος ο ανθρακας δεν επιρεάζει τα λιπάσματα σημαινει ότι δεν δεσμευει ουσίες και φαρμακα αρα ποιος ο λογος να τον χρησιμοποησεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικά και από όσα έχω διαβάσει, οι μεγαλύτερες ποσότητες ενεργού άνθρακα φτιάχνονται από καρύδες, είναι και από τις καλύτερες ποιότητες ειδικά για το φιλτράρισμα πόσιμου νερού. Το ότι σου είπανε πως  δεν δεσμεύει λιπάσματα μου κάνει εντύπωση, αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιούμαι ενεργό άνθρακα, για να δεσμεύει τέτοιες ουσίες.

Δες εδώ πιο πολλές λεπτομέρειες για τον ενεργό άνθρακα

http://oliviart-gr.blogspot.gr/2013/08/carbon-activated.html#axzz3bmlPkFGc

http://www.ftiaxno.gr/2011/12/blog-post_29.html

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά είπανε λαλακιες ώστε να πουλήσουν κάτι.. Δεν υπάρχει αυτό για τους λόγους που προανέφεραν τα παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

Την κατάλαβα και γιαυτό δεν το αγόρασα. Εγώ τον ρώτησα αν μπορεί το νερό να γίνει ποιο διαυγες. Και μου είπε αυτό. Το ήξερε ότι έχω φυτά μέσα

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πιο διαυγες νερο,βαλε ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο σου,αυτο κραταει τα αιωρουμε σωματιδια.

Ο ανθρακας μπαινει μετα απο θεραπεια μονο και στην περιπτωση που ριχνεις και λιπασματα θα τα τραβιξει και αυτα.

Και κατι αλλο που βλεπω οτι γραεφετε συνεχεια για τα πετ σοπ..τα εχετε παρει απο κακο ματι και δεν ειναι ολοι το ιδιο..μη τα τσουβαλιαζεται ολα..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι σε πετ σοπ δουλεύω και εγώ 3 χρόνια τώρα και Αθήνα και Κέρκυρα αλλά δεν λέω ότι να ναι για να πουλήσω, και άμα δεν γνωρίζω κάτι ενημερώνομαι και μετά ενημερώνω τον πελάτη.. Έχω τσακωθει άπειρες φορές με τα αφεντικά μου για αυτό τον λόγο..

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι σε πετ σοπ δουλεύω και εγώ 3 χρόνια τώρα και Αθήνα και Κέρκυρα αλλά δεν λέω ότι να ναι για να πουλήσω, και άμα δεν γνωρίζω κάτι ενημερώνομαι και μετά ενημερώνω τον πελάτη.. Έχω τσακωθει άπειρες φορές με τα αφεντικά μου για αυτό τον λόγο..

 

Φιλε μου,δεν ειναι ολα τα πετ σοπ ιδια..μη τα τσουβαλιαζουμε ολα!

Υπαρχουν πολλοι σωστοι επαγγελματιες και γνωστες του αντικειμενου και καλο θα ειναι να μη αγοραζουμε απο το πρωτο μαγαζι που μπαινουμε μεσα αλλα να ψαχνουμε περισσοτερο!Οτι ευθυνη εχει ο υπαλληλος του πετ σοπ για κατι λαθος που μας λεει,αλλη τοση εχει και ο πελατης που δεν εχει ενημερωθει πρωτα γι αυτο που παει να αγορασει..Γι αυτο φωναζουμε τοσα χρονια οτι πρωτα ενημερωνομαστε και μετα αγοραζουμε.Οπως επεισης,ψαχνουμε για το μαγαζι που μας λεει σωστα πραγματα και κανει για μας.

Παντου υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες και σε ολα τα επαγγελματα.Το ιδιο συμβαινει και με τα πετ σοπ.

Γι αυτο σας λεω,μη τα βαζετε ολα στο ιδιο τσουβαλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στη κοινωνία μας πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν καλοί και κακοί, σε όποια διαδικασία όμως υπάρχει χρήμα , οι κακοί είναι περισσότεροι

 

 Έχω τσακωθει άπειρες φορές με τα αφεντικά μου για αυτό τον λόγο..

 


Επιβεβαιώνεις το κανόνα , πως μοναδικός σκοπός είναι η πώληση , αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του εμπόρου, υπάρχουν όμως και κανόνες δεοντολογίας, που λίγοι τους τηρούν.

 

Να αναφέρω προσωπική μου εμπειρία, πως κάποιο γνωστό pet-shop μου πρότεινε να βάζω σε φυτεμένο άνθρακα kent γιατί δεν αφαιρεί λιπάσματα, αφαιρεί μόνο φάρμακα και άλλα στοιχεία. Δεν τον πίστεψα βέβαια και ψάχνοντας είδα στη επίσημη ιστοσελίδα της εταιρίας πως δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, το αντίθετο θα έλεγα.

 

 

http://www.kentmarine.com/products/kent-reef-carbon.htm

 

Note: Carbon naturally removes trace minerals from water. Even after it appears to be expired from adsorbing organics, it will continue to do so. For best results, use carbon filtration intermittently and regularly replenish trace minerals.

 

 

Απορώ όμως που κάποιοι έμποροι συνεχίζουν να προτείνουν αλλοπρόσαλλα πράγματα , αφού ξέρουν πως πλέον είμαστε στην εποχή της πληροφορίας , και οτιδήποτε μπορεί να διασταυρωθεί πολύ γρήγορα, και αυτοί θα γελοιοποιηθούν και θα χάσουν πελάτες

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω πως παντού κάνουν τα ίδια, μίλησα μόνο για την περίπτωση του φίλου που του είπαν για τον άνθρακα.. Εννοείται ότι υπάρχουν και καταστήματα που είναι άψογοι επαγγελματίες, ειδικά αυτοί που είναι και χομπιστες στον χώρο των ενυδρείων.. Στο κάτω κάτω κάποιος μπορεί να μην γουστάρει να μπει στο Internet να ενημερωθεί ωφειλουμε εμείς που είμαστε πωλητές σε αυτό τον χώρο να τον ενημερώσουμε ως προς το σωστό και να μην σκεφτόμαστε μόνο να διωξουμε πράγματα και ζωντανά μόνο για την κερδοφορία..

Link to comment
Share on other sites

Οχι,και κακος χρηιμοποιουμε αυτη τη λεξη.

Ειναι ενυδρειακο βαμβακι,αν ηταν υαλοβαμβακας θα ειχε κομματια γυαλιου οποτε καταλαβανεις τι θα παθαιναν τα ψαρια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακο βαμβάκι είναι ο υαλοβάμβακας?

 

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Αλλο ενυδρειακο βαμβακι και αλλο υαλοβαμβακας.

Δεν υπαρχει υαλοβαμβακας για ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά είπανε λαλακιες ώστε να πουλήσουν κάτι.. Δεν υπάρχει αυτό για τους λόγους που προανέφεραν τα παιδιά..

 

+1000

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι,και κακος χρηιμοποιουμε αυτη τη λεξη.

Ειναι ενυδρειακο βαμβακι,αν ηταν υαλοβαμβακας θα ειχε κομματια γυαλιου οποτε καταλαβανεις τι θα παθαιναν τα ψαρια...

Εσυ μαλλον πολυ παρεα με τον Discus Fan εκανες!!!!

Χαχαχαχα! Sorry για το spam....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ.μαλλον το είχα καταλάβει λάθος γιατί έχω στην είσοδο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μαλλον πολυ παρεα με τον Discus Fan εκανες!!!!

Χαχαχαχα! Sorry για το spam....

 

Χαχαχα,ξερεις γιατι πρεπει να το τονιζουμε?

Γιατι ενας που θα μπει και θα διαβασει υαλοβαμβακα μπορει να του ερθει η ιδεα να παει σε ενα χρωματοπωλειο να τον παρει πιο φθηνα και μετα...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε πάρε το υλικό που γεμίζουν τα μαξιλάρια είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα και πολύ φτηνότερο, κάνε και συχνοτερες αλλαγές νερού 'δεν ξέρω κάθε πότε κάνεις' και έτσι θα έχεις πιο διαυγες νερό..

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε παιδια και το ενυδρειακο προιον να παρει (ενυδρειακο βαμβακι) παλι φθηνο ειναι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μα βρε παιδια και το ενυδρειακο προιον να παρει (ενυδρειακο βαμβακι) παλι φθηνο ειναι.

 

Πιο φθηνό δεν γίνεται, εκτος και αν μας το χαρίζουν :)

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ρε παιδια...2 ευρω εχει το σακουλι στα πετ σοπ..δεν ειναι και τρελα λεφτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι ανάλογα με τα βαλαντια που μπορεί να δώσει έχουν δώσει ένα σκασμό λεφτά το να δώσεις κάτι! παραπάνω στο να πάρεις ένα προϊόν μιας φίρμας από ένα κατάστημα . Καλή η οικονομία αλά εκεί που αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ανάλογα με τα βαλαντια που μπορεί να δώσει έχουν δώσει ένα σκασμό λεφτά το να δώσεις κάτι! παραπάνω στο να πάρεις ένα προϊόν μιας φίρμας από ένα κατάστημα . Καλή η οικονομία αλά εκεί που αξίζει

.....μόνο εγω δε κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο να δώσεις κάτι λίγο παραπάνω για να πάρεις ας πούμε βαμβάκι ενυδρειακο αντί για αυτό που βάζουμε στα μαξιλάρια αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...