Jump to content

Χρήση ενυδρείου μετά από 15 χρόνια


Recommended Posts

Χαιρετώ την κοινότητα. Προχθές αγόρασα από ένα πανυγήρι ένα κοινό χρυσόψαρο μαζί με μία γυάλα, χωρίς όμως να γνωρίζω πόσο εγκληματική ήταν η πράξη αυτή. (Γυάλα το πολύ ενάμισι λίτρου). Επειδή δεν θέλω το ψαράκι να είναι δυστυχισμένο μέσα στη γυάλα, πήρα μία απόφαση να ξαναχρησιμοποιήσω το ενυδρείο (αγνώστου χωρητικότητας) το οποίο υπάρχει στο σπίτι εδώ και 15 χρόνια, με όλα τα καλούδια μέσα (φυτά, πέτρες κτλ). Το θέμα είναι ότι ειμαι εντελώς αρχαριος και δεν έχω ιδέα πώς να ξεκινήσω. Στο ιντερνετ οι πληροφορίες δεν είναι επαρκείς, τουλάχιστον για εμένα, καθώς δεν έχω ιδέα από τίποτε. Το ενυδρείο αυτό, υπάρχει εδώ και 15 χρόνια, αχρησιμοποίητο, οπότε έχει διάφορες βρωμιές τόσο έξω από αυτό, όσο και μέσα. Θα ήθελα λοιπόν, κάποιος να με καθοδηγήσει, προτείνοντάς μου ποιοτικά φίλτρα, και ότι άλλο χρειάζεται. Λάμπα έχει πάνω μία των 10 watt η οποία λειτουργεί ακόμα. Παραθέτω και φωτογραφία από το ενυδρείο.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχή καλως ήρθες. :)

Θα πρέπει να βγάλεις τα πάντα από το ενυδρείο, πλαστικα κλπ τα πετας, δεν χρειάζεται να υπάρχουν, θα σου πρότεινα να πάρεις καινούρια άμμο ή ψιλό χαλίκι, είναι πιο ασφαλές.

Αυτη η ξύλινη επένδυση βγαίνει ή είναι μόνιμα κολλημένη επάνω στα τζάμια ; Πρέπει να δεις η σιλικόνη που κρατάει τα τζάμια σε τι κατάσταση είναι , αν έχει στεγνώσει και σκληρήνει μπορεί να σου ανοίξει το ενυδρείο.

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο ;

Επίσης ξέρεις το είδος του χρυσόψαρου που έχεις ; Τα χρυσόψαρα θέλουν ενυδρείο με μήκος, αν το ψάρι είναι το κοινό χρυσόψαρο , θα πρέπει το μήκος του ενυδρείου να είναι πάνω από 1,20 και θα πρέπει ο όγκος νερού να είναι πάνω από 80 λίτρα για κάθε ψάρι, αν είναι το κοντόχοντρο ψάρι με τη διπλή ουρά τότε το μήκος του ενυδρείου θα πρέπει να ειναι πάνω από 80 πόντους και ο όγκος νερού πάνω από 40 λίτρα για κάθε ψαρι.

Φιλτρο υπάρχει και αν ναι τι και πιο  φίλτρο είναι  ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Η ξύλινη επένδυση που λες είναι έπιπλο, καθώς το ενυδρείο είναι μέσα στο έπιπλο. Μόνο από απάνω μπορεί να βγει (από όσο είδα τώρα), δηλαδή το ενυδρείο είναι πολύ καλά κλεισμένο από όλες τις μεριές.

Η σιλικόνη είναι σε καλή κατάσταση αρκετά μαλακιά και ελαστική. Το ενυδρείο έχει μήκος 90 πόντους, πλάτος 40, και ύψος 30. Δηλαδή 100 και κάτι λίτρων. Το είδος απ'όσο μου είπε η πωλήτρια, είναι κοινό χρυσόψαρο. Όμως τώρα απόσο είπες το χρυσόψαρο θέλει πιο πολύ μήκος. Ορίστε και μία φωτογραφία  του. (Συγνώμη που είναι σκοτεινή αλλά δεν ήθελα να βάλω φλας και να το τρομάξω) Φίλτρο δεν υπάρχει, παρά μόνο κάτι σωλήνες οι οποίοι είναι ΠΑΝβρώμικοι. Υπάρχει όμως και άλλο ένα θέμα. Το ενυδρείο είναι τιγκα στα άλατα, ειδικά στα πάνω και στα πλαινά τζάμια. Το μπροστινό δεν έχει διότι πριν από καμιά δεκαριά χρόνια, η μάνα μου το είχε καθαρίσει. Υπάρχει περίπτωση ακόμα και μετά από τόσα χρόνια, να είναι ακόμα επικίνδυνο λόγω των καθαριστικών; (Δεν θυμάται η μάνα μου πως το καθάρισε.) Τέλος πώς να καθαρίσω τα τζάμια τώρα, χωρίς να ελοχεύουν κίνδυνοι για τα μελλοντικά ψάρια; Βάζω και μερικές φωτογραφίες του ενυδρείου ακόμα, χωρίς τα καλούδια.

http://s29.postimg.org/q0vvsii53/P6020534.jpg

http://s4.postimg.org/k4nkp17wd/P6020535.jpg

http://s27.postimg.org/bc5olq38z/P6020530.jpg

http://s9.postimg.org/w4ek1978f/P6020531.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι Common, δυστυχώς αργότερα θα χρειαστείς πιο μακρύ ενυδρείο, για να σε ενημερώσω , το δικό μου χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή , μετά από 3 χρόνια  , αν δεν είναι 30 πόντους, είναι 29 σίγουρα , φαντάσου και το δικό σου πόσο θα γίνει αν το φροντίσεις σωστά, πιο μεγάλο και από το δικό μου γιατί και εγώ όπως και οι περισσότεροι ξεκινήσαμε λάθος, εσύ είσαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση γιατί άρχισες να ρωτάς νωρίς.

Το ενυδρείο τώρα , βγάλε το από επάνω με προσοχή , το πας σε κάποιο μπαλκόνι και το πλένεις με άκουα-φόρτε, θα γίνει καινούριο, δεν θα βάλεις τίποτα άλλο καθαριστικό, μόνο πρόσεχε τα χέρια σου με το άκουα φόρτε, μακριά από δέρμα ματιά ρούχα, να φορέσεις γάντια. Το ξεπλένεις καλά και είσαι οκ. Επίσης εκεί έξω το γεμίζεις με νερό και το αφήνεις 2-3 ήμερες να δεις αν τρέχει από πουθενά, όχι όμως στον Ήλιο, ο Ήλιος κάνει ζημία στις σιλικόνες.

Αυτά τα σωληνάκια είναι από φίλτρο και αεραντλία, φίλτρο μάλλον δεν υπάρχει, άρα θα πρέπει να βρεις και φίλτρο, και προτίμησε εξωτερικό, τα χρυσόψαρα τρώνε πολύ και είναι ρυπογόνα. Για βυθό πήγαινε στη χωματοτεχνική και πάρε μαύρη χαλαζιακη άμμο, 5 Ευρώ το σακί τα 10 κιλά, αλλά θέλει υπερβολικά κάλο πλύσιμο γιατί βγάζει σκόνη.

Τώρα το ψαράκι αλλαγές κάθε μέρα με νερό ίδιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου, θα έχεις μόνιμα νερό σε ένα καθαρό κουβά (καινούριο πάρε, να μην έχει χρησιμοποιηθεί με απορρυπαντικά κλπ) για να έχει τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και κάθε μέρα αλλάζεις νερό, δεν βγάζεις το ψαρί έξω, αφαιρείς όσο νερό μπορείς και να κολυμπαει το ψάρι , και βάζεις φρέσκο, και αν όπως λες το ενυδρείο είναι μικρό , το κάνεις αυτό 2-3 φορές, εκτός και αν πας στο ΙΚΕΑ και πάρεις ένα πλαστικό κουτί των 60 λίτρων με 10 Ευρώ και βάζεις εκεί το ψάρι, μπορείς επίσης να πάρεις και το φίλτρο να το βάλεις στο κουτί μέχρι να τελειώσεις το ενυδρείο. Μαζί με το φίλτρο πρέπει να βρεις και μπόλι.

Σου έβαλα πολλά αλλά έχεις τρέξιμο

διάβασε και εδω , έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. Πέρα από φίλτρο και άμμο, έχεις να προτείνεις κάτι από όλα τα άλλα που θα χρειαστώ (αντλίες, θερμοστάτες κτλ ;)

Από φίλτρο έχω σκεφτεί αυτό. Ποια είναι η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο δεν μπορώ να σου πω γατί δεν έχω εμπειρία, όλα τα δικα μου είναι DIY, παρόλο που αυτό μου φαίνεται μικρό στη ροή, και θα προτιμούσα πιο πολύ χώρο για βιολογικό υλικό, ποιοτικά δεν γνωρίζω καθολου.

Θερμοστάτη δεν θα χρειαστείς καθόλου, ανεμιστηράκια για το καλοκαιρι θα χρειαστείς , και καλό είναι να έχεις μια αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση προς όλους. Δυστυχώς το χρυσόψαρο βρίσκεται πια στα θυμαράκια :( , πράγμα αναμενόμενο, καθώς για κάποιον περίεργο λόγο δεν έφαγε καθόλου σήμερα, όσο και να του έριχνα.  Το κουτί με το χρυσόψαρο για κάποιο λόγο είχε γεμίσει φυσαλίδες, και το χρυσόψαρο, ανέβαινε συνέχεια στην επιφάνεια. Νερό του άλλαξα, αφού βέβαια περίμενα να ισοσταθμιστεί η θερμοκρασία. Μήπως κάποιος θα μπορούσε να με ενημέρωνε για το τι ακριβώς ήταν το λάθος μου, και πώς θα μπορούσα να το αποφύγω στο μελλοντικό μου ενυδρείο;

 

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση προς όλους. Δυστυχώς το χρυσόψαρο βρίσκεται πια στα θυμαράκια :( , πράγμα αναμενόμενο, καθώς για κάποιον περίεργο λόγο δεν έφαγε καθόλου σήμερα, όσο και να του έριχνα.  Το κουτί με το χρυσόψαρο για κάποιο λόγο είχε γεμίσει φυσαλίδες, και το χρυσόψαρο, ανέβαινε συνέχεια στην επιφάνεια. Νερό του άλλαξα, αφού βέβαια περίμενα να ισοσταθμιστεί η θερμοκρασία. Μήπως κάποιος θα μπορούσε να με ενημέρωνε για το τι ακριβώς ήταν το λάθος μου, και πώς θα μπορούσα να το αποφύγω στο μελλοντικό μου ενυδρείο;

 

Το πιο πιθανό είναι να πέθανε από τις ίδιες του τις ακαθαρσίες , από αμμωνία δηλαδή και ίσως και από έλειψη οξυγόνου.

Για αυτο ετοίμασε ένα σωστό χώρο πριν πάρεις άλλο ζωντανό, και αφου θες να κρατήσεις αυτο το ενυδρείο , αν δεν έχει πρόβλημα, να μη πάρεις κοινό χρυσόψαρο αλλά πάρε funcy, αλλά αφου τεχνολογικά είσαι έτοιμος και αφου έχεις στρώσει πλήρως το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αlex. Απο την στιγμη που δυστηχως το ψαρακι σου δεν τα κατάφερε θα σου προτεινα να μην προτιμησεις χρυσοψαρο για το συγκεκριμενο ενυδρειο μια που τα συγκεκριμενα ρυπαινουν πολυ και ζουνε σαν κοπαδι. Υπαρχουν πολυ μικροτερα ψαρακια αν σε ενδιαφερει μονο για κρυου νερου αλλα και με ενα θερμοστατη μπορεις να εχεις ακομη μεγαλυτερη ποικιλια. Οσο για το εξωτερικο φιλτρο επισης θα πρεπει να δεις καταρχας εαν μπορεις να το λειτουργησεις στο ενυδρειο σου μια που υπαρχει το επιπλο οπου δεν ξερω εαν μπορουν να μπουν οι σωληνωσεις σε ενα διακριτικο μερος. Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι...... :bigemo_harabe_net-99: .

Πάντα όμως υπάρχουν απώλειες στο χόμπι, ποιός ξέρει τι είχε τραβήξει, μέχρι να το πάρεις......

Link to comment
Share on other sites

κριμα για το ψαρακι!οσον αφορα το φιλτρο η κλασικη σειρα της eheim θεωρειται best,(με καποια μικρη δυσκολια στο καθαρισμα),απλως σιγουρα θα χρειαστεις κατι πολυ μεγαλυτερο απο το 2211!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να πέθανε από τις ίδιες του τις ακαθαρσίες , από αμμωνία δηλαδή και ίσως και από έλειψη οξυγόνου.

Για αυτο ετοίμασε ένα σωστό χώρο πριν πάρεις άλλο ζωντανό, και αφου θες να κρατήσεις αυτο το ενυδρείο , αν δεν έχει πρόβλημα, να μη πάρεις κοινό χρυσόψαρο αλλά πάρε funcy, αλλά αφου τεχνολογικά είσαι έτοιμος και αφου έχεις στρώσει πλήρως το ενυδρείο

Τα fancy χρυσόψαρα απ'όσο διάβασα μετά από μία έρευνα στο ίντερνετ, είναι πιο δύσκολα από τα κοινά. Αληθεύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

κριμα για το ψαρακι!οσον αφορα το φιλτρο η κλασικη σειρα της eheim θεωρειται best,(με καποια μικρη δυσκολια στο καθαρισμα),απλως σιγουρα θα χρειαστεις κατι πολυ μεγαλυτερο απο το 2211!!!

Εσύ ποιο φίλτρο προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

το ποσο που θελεις να διαθεσεις για να εχουμε μια βαση!αν εισαι λατρης της κλασικης σειρας της eheim σιγουρα θα πηγαινα σε ενα 2215 η ακομα καλυτερα σε 2217!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

το ποσο που θελεις να διαθεσεις για να εχουμε μια βαση!αν εισαι λατρης της κλασικης σειρας της eheim σιγουρα θα πηγαινα σε ενα 2215 η ακομα καλυτερα σε 2217!!

Συνολικά το όλο ποσό, δεν θα ήθελα να ξεπερνάει τα 100 ευρώ. Άντε +30 αν είναι κάτι που πραγματικά αξίζει. Μιλάω πάντα για όλο το ποσό. (φίλτρο, αντλίες κτλ). Όπως ανέφερα, αφού δεν έχω, ούτε είχα καμία απολύτως επαφή με το αντικείμενο, δεν είμαι λάτρης καμίας σειράς. Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να είναι κάτι ποιοτικό και να μην ταλαιπωρεί (λόγω ανεπάρκειας) ό,τι ζωντανό θα υπάρξει μέσα στο εν λόγω ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...