Jump to content

φιλτρο βυθου?


xalismi1985

Recommended Posts

https://m.youtube.com/watch?v=CFc4zLVDad0

Ηθελα να ρωτησω τι φιλτρο ειναι αυτο

που βοηθαει?μαζευει τις ακαθαρσιες απο βυθο?δεν εχω δει να πουλανε.ειναι ιδιοκατασκευη?

Έγινε επεξεργασία - xalismi1985
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τα πρωτα φιλτρα που κυκλοφορησαν.Συνδεεις την αεραντλια σου μεσα με μια αεροπετρα και βαζεις βιολογικο υλικο.Μολις ενεργοποιηθει η αεραντλια και αρχισουν να ανεβαινουν οι φυσαλιδες δημιουργει μια ελαχιστη ροη ρουφοντας κατω απο τις τρυπες νερο και περναει απο το βιολογικο.Μην φανταστεις οτι κανει τρομερη δουλεια,ουτε οτι εχει τρελη κυκλοφορια.Βεβαια ειναι σωτηριο σε μερικες περιπτωσεις οπως ας πουμε μια γενηστρα που δεν θες η κυκλοφορια να τραβαει τον γονο.

 

Πουλανε και σημερα τετοια και μαλιστα ειναι πολυ οικονομικα.Εχει 5 ευρω και συμπληρωνεις και μια αεραντλια και βιολογικο υλικο,μπορεις να βαλεις και σφουγγαρι και βαμβακι.Αγορασα προσφατα ενα τετοιο για να στησω μια γενηστρα για τα ραμ.Το οτι το βλεπεις στον βυθο ειναι γιατι εχει μια εδρα απο κατω για να στηριζεται η οποια σκεπαζεται απο το χαλικι,αλλιως οι μπουρμπουληθρες το ανεβαζουν επανω.

 

Βεβαια ξαναλεω οτι κανει μονο για γενηστρα αντε και για ενα μονομαχο,τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Σορυ,τωρα ειδα τους σωληνες απο την αλλη πλευρα,αλλο καταλαβα.

 

Αυτο δεν ξερω τι φιλτρο ειναι αν και απο την κυκλοφορια μοιαζει πολυ με τον τροπο που περιεγραψα επανω..

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για το μπαστουνι που ειναι στο βυθο,ειναι φιλτρο βυθου,απαρχεωμενη μεθοδος φιλτραρισματος.

Παλιοτερα τετοια φιλτρα υπηρχαν μονο στα οποια κατω στον πατο εβαζες πλαστικα σχαρακια και στη γωνια εβαζες το μπαστουνι που πανω υπηρχε ο κυκλοφορητης.Βεβαια αυτο ειναι λιγο διαφορετικο στο βιντεο αφου ειναι απο μαγαζι το ενυδρειο.

Αν καταλαβα οτι μιλας για το μπαστουνι και οχι για το αλλο πιο πισω που στο εξηγησε ο Μιχαλης πιο πανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρχαια μεθοδος φιλτραρισματος οπως ειπωθηκε,μερικοι τη χρησιμοποιουν ακομα

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμμενο δεν ειναι φιλτρο. Σιγουρα οχι βυθου μιας και δεν υπαρχει βυθος, ειναι λογικα υπερχειληση για γρηγορες και ολοκληρωτικες αλλαγες νερου κατι που συνηθιζουν οι δισκαδες εμποροι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...για τις πετρες ελεγα με τις μπουλμπουληθρες..απλα εψαχνα κανα τροπο ωστε να μην χρειαζεται να βαζω σκουπα για να μαζευω ακαθαρσιες.κ να κανω σκετες αλλαγες νερου με αντλια..μπας κ υπηρχε κανα φιλτρο να ρουφαει συνεχεια απο το βυθο.γιατι ετσι κ αλλιως το εχω χωδις υποστρωμα,για να καθαριζω ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν εχεις υποστρωμα δεν μπορεις να κανεις αυτο που λενε τα παιδια πιο πανω. Αλλα δεν πρεπει να εχεις και ιδιαιτερο προβλημα.. οποτε κακως το σκεφτεσαι. Χωρις υποστρωμα απλα σιφοναρεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω καταργηση χρονια τωρα την σκουπα στο βυθο. Εαν υπαρχει σωστη κυκλοφορια δεν μενει σχεδον τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rik μολις βρεις χρόνο, προσδιόρισε μας σε παρακαλώ την σωστή κυκλοφορία. :)

Link to comment
Share on other sites

Με απλα λογια, εαν δεν μενουν υπολειματα στον βυθο εχουμε πετυχει τον στοχο. Απο εκει και περα παιζει ρολο η επαρκης μηχανικη φιλτρανση και η συντηρηση της. Πολλοι δεινουν μεγαλη σημασια κυριως στα κεραμικα μικραινοντας υπερβολικα την υπολοιπη φιλτρανση εχωντας ενα μεγαλο ποσοστο μικροσωματιδιων στο ενυδρειο μας .

Link to comment
Share on other sites

Συνδιασμός δηλαδή σωστής μηχανικής φίλτρανσης, σωστής διαμόρφωσης και ροης νερού....

 

Ποια θεωρείς πως είναι η κατάλληλη ροή νερού (λίτρα ανά ώρα) σε ένα τυπικό, φυτεμένο, κοινωνικό ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτειμω να δουλευω με σπρεη μπαρ κοντα στα 1000 λιτρα ανα ωρα για καθε 100 λιτρα ενυδρειου αλλα παιζει ρολο και το φιλτρο. Τα καλυτερα για μενα ειναι το εσωτερικο σαμπ και μετα τα εξωτερικα ενω για τα εσωτερικα φιλτρακια τα περισσοτερα τα θεωρω ανεπαρκει οσο αφορα την μηχ. Φιλτρανσης δημιουργωντας προβληματα αλγεων. Εσυ μετα απο τοσα χρονια πια ειναι η αποψη σου περι του θεματος;

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτειμω να δουλευω με σπρεη μπαρ κοντα στα 1000 λιτρα ανα ωρα για καθε 100 λιτρα ενυδρειου αλλα παιζει ρολο και το φιλτρο. Τα καλυτερα για μενα ειναι το εσωτερικο σαμπ και μετα τα εξωτερικα ενω για τα εσωτερικα φιλτρακια τα περισσοτερα τα θεωρω ανεπαρκει οσο αφορα την μηχ. Φιλτρανσης δημιουργωντας προβληματα αλγεων. Εσυ μετα απο τοσα χρονια πια ειναι η αποψη σου περι του θεματος;

 

Tα 1000 λιτρα ειναι πολλα για 100 λιτρα ενυδρειο... :)

Αν ειναι να το κανεις πλυντηριο ωστε να μην μενει τπτ στο βυθο ... :P

Παντα εξαρταται απο τους οργανισμους...

Σε γαριδαδικο αν εχεις ροη θα παρασυρει τις γαριδες ειδικα τα μικρα.

Εχω  spray barr τα δοκιμασα αλλα δεν μου αρεσανε...

Εγω ειμαι της αποψης οτι δεν χρειαζεται σε φυτεμένα ενυδρεια και γενικα στα ενυδρεια να εχει δυνατη ροη , καλυτρεα να εχεις ροη σε ογκο , να μην ειναι με λιγα λογια με πιεση η εξοδος του φιλτρου.

Πιστευω οσο εχω δει και στησει τα ενυδρεια μου, μια ροη ωστε να κουναει ισα ισα μερικα φυλα ειναι επαρκες.

Δεν μπορουμε δυστηχως να υπολογισουμε ακριβως την ροη που χρειαζεται ενα ενυδρειο.

Τα εσωτερικα φιλτρα δεν ειναι φίλτρα.. :)

Α τα φιλτρα βυθου δουλεουν μια χαρα, για συγκρεκριμένες περιπτωσεις..

Στα γαριδαδικα οπως το βαλατε παραπάνω , δεν χρειαζεται να εχεις κατι περισσοτερο για να υποστηριξεις τις γαριδες.

Το χρησιμοποιουν κυριως για να ριχνουν περισσοτερο το ph μεσω του υποστρωματος.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Τη να σου πω Νικολη. Εχω και καποιες αμανο μεσα ξεχασμενες στο 160αρι και φαινομενο πλυντηριου δεν εχω και ζουνε μια χαρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια διευκρινηση. Μιλαω για 1000 ονομαστικα λιτρα αντλια. Επισης το σπραι μπαρ το βαζω στην πλατη κατα μηκος ολου του ενυδρειου, και εχω 15 λιτρα εσωτερικο σαμπ στο 160αρι. Απλα σκεφτητε καλα οτι ολα παιζουν τον ρολο τους, απο το στησιμο του ολου φιλτρου τα ονομαστικα λιτρα της αντλιας και το μεγεθος του σπραι μπαρ αλλα και του χωρου φιλτρανσης.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου απο την μικρη εμπειρια μου,δυνατη ροη=καθαρο ενυδρειο χαμηλη ροη=γεννες και τα δυο δεν γινεται,αν θες δηλαδη να δεις τα ψαρια γεννουν πρεπει η ροη να πεσει,για καθαρο ενυδρειο,ειδικα αν εχει φορτωμενο διακοσμο,χρειαζεται δυνατη ροη.

 

Επισης οι αλγες δεν ειναι και τοσο κακες,καποια ειδη για να ξεκινησουν την ζωη τους και τις πρωτες βασικες λειτουργιες χρειαζονται καποιους οργανισμους τις πρωτες μερες τους οποιους αν δεν εχουμε στο ενυδρειο δεν θα τα δουμε ποτε να μεγαλωνουν.

 

Οτι λετε δηλαδη ειναι σωστο και ειναι αναλογος τι θελουμε να πετυχουμε στο ενυδρειο.

 

Οπως και να εχει ομως συνφωνω με τον ρικ οτι πολοι υπερβαλουν με το βιολογικο υλικο και αφαιρουν πχ βαμβακι που ειναι πολυ χρησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου απο την μικρη εμπειρια μου,δυνατη ροη=καθαρο ενυδρειο χαμηλη ροη=γεννες και τα δυο δεν γινεται,αν θες δηλαδη να δεις τα ψαρια γεννουν πρεπει η ροη να πεσει,για καθαρο ενυδρειο,ειδικα αν εχει φορτωμενο διακοσμο,χρειαζεται δυνατη ροη.

 

Επισης οι αλγες δεν ειναι και τοσο κακες,καποια ειδη για να ξεκινησουν την ζωη τους και τις πρωτες βασικες λειτουργιες χρειαζονται καποιους οργανισμους τις πρωτες μερες τους οποιους αν δεν εχουμε στο ενυδρειο δεν θα τα δουμε ποτε να μεγαλωνουν.

 

Οτι λετε δηλαδη ειναι σωστο και ειναι αναλογος τι θελουμε να πετυχουμε στο ενυδρειο.

 

Οπως και να εχει ομως συνφωνω με τον ρικ οτι πολοι υπερβαλουν με το βιολογικο υλικο και αφαιρουν πχ βαμβακι που ειναι πολυ χρησιμο.

Δεν ισχυει αυτο.. με τις γεννες. Πολλα ειδη μαλιστα χρειαζονται δυνατη ροη για να κανουν γεννες. Συμφωνω για τις αλγες ωστοσο ειναι πολυ χρησιμες οπως και στη φυση αλλωστε. Οσο για το βιολογικο υλικο δεν ειναι λαθος το πολυ βιολογικο, ειναι λαθος να θυσιαζουμε αλλα υλικα απλα. 

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι καλη και δυνατη κυκλοφορια ειναι ευεργετικη εκτος απο φυτεμενα ενυδρεια και ενυδρεια ''βιοτοπικα'' που απαιτουν χαμηλη κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

Οντως,δεν ισχυει το χαμηλη ροη=γεννες. Το καθε ψαρι θελει τις δικες του συνθικες ροης καποια θελουν μεγαλη και καποια μικρη.

Επισης αν δεν εχεις πετυχει αναλογιες αρσενικων-θηλυκων,δεν παει να τα εχεις ολα τελεια...γεννες δεν θα δεις ποτε και μη ξεχναμε οτι σε μερικα ψαρια το να καταλαβεις τι φυλλο ειναι το καθε ψαρι ειναι δυσκολο,οπωτε εκει το παιζεις στην τυχη και μπορει να μη δεις ποτε γεννα.

Η γνωμη μου για την ροη ειναι,πως αναλογα τι ψαρια εχεις,τους δινεις και τη ροη που θελουν.

Τωρα σε φυτεμενο ενυδρειο,πιστευω οτι χρειαζεσαι και την ροη γιατι ετσι πανε ολα τα θρεπτικα συστατικα παντου,δεν μιλαμε να γινεται πλυντηριο το ενυδρειο,αλλα να υπαρχει μια ροη σχεδον παντου για μετα αρχιζουν και προβληματα των αλγεων εκει που δεν υπαρχει ροη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...