Jump to content

Νέο ξεκίνημα σε Αφρικάνικες κιχλίδες


akis80

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Λοιπόν πριν λίγες μέρες ήρθε στα χέρια μου απο φίλο ένα juvel rio 400 με την ξυλινη βαση του. Θα ετοιμαστεί σιγα σιγα για αφρικη . Καταρχήν ξερεις κανεις τα συγκεκριμενα ενυδρεία γιατι το ειδα χωρίς κοντρες  μονο καποιες πλαστικες. Ειναι αντοχής η μολις βαλω πετρες υλικα νερο θα ψαχνω να βρω την φουσκωτη βαρκα απο το παταρι?Αλλιως σκεφτηκα να του κανω παρεμβασεις με καμια κοντρα στο πανω μερος κατω απο το πλαστικο του.γιατι ουτε κατο εχει αλλα δυσκολα εκει για κοντρες γιατι εχει μπολικη σιλικονη. Επίσης τι πετρες μπορω να βαλω ωστε να μην ειναι πολυ βαριες. υπαρχει καμια συγκεκριμενη που να μην εχει μαζα τις πετρας αλλα να μην χαλασω και τον βιοτοπο. Οχι ψευτικα ετσι , πετρες αλλα να μειωσω το βαρος . Επονται και ερωτησεις για την συνεχεια απλως δεν βιαζομαι να το φτιαξω μην κανω λαθος σε κατι. δεν εχω ασχοληθει ξανα με αφρικη . μεχρι τωρα ειχα ενα 180 σε κοινωνικο . Θα ανεβασω και φωτο να μου λετε γνωμες.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σαν ενυδρειο αν ειναι λειτουργικό και δεν εχει φαει καμια κουτουλια και δεν εχουν χαλασει η σιλικονες δεν θα εχει θεμα, το εχει φιλους μου και τρεχει χρονια χωρις προβλιμα...

για βραχους, επειδή ετσι σκέφτηκα κι εγω, πηρα λαβα λογο βαρους και χρωμάτων γαλλα δεν ειναι στο βιότοπο της αφρικης...

αλλα εχει πολυ βραχο στη φυση να βαλεις....

αν θελεις εχω αρκετο τετοιο πμ να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λάβα. Ωραία πέτρα, ωραία χρώματα (σκούρα κτλ) και πολυ ελαφριά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο δεν εχει θεμα ετρεχε μεχρι πριν τρεις μερες κανονικα με ψαρακια. τωρα ειναι ακομη αδειο και περιμενει. Το ξερω φιλε irakles  γα τους βραχους στην φυση απλως ειπα μηπως μειωνα λιγο το βαρος. Λάβα που μπορω να βρω αθηνα. Safarpn ετσι περιπου θελω να το στησω και γω οπως ειδα το δικο σου. ( ειμαστε και πατριωτες ειδα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή στην Αφρική!

Μια χαρά είναι τα λίτρα σου , θα έχεις αρκετές επιλογές.

Για τις πέτρες που λες: Βάλε ότι σε βολεύει, από άποψη βάρους. Οι πέτρες λάβας είναι ελαφριές και αρκετά εύχρηστες, μιας και μπορούν να "τροποποιηθούν" εύκολα και να τους δοθεί το επιθυμητό σχήμα. Μην το ψάχνεις αν θα είναι "βιοτοπικό" ή όχι. Όλα τα ενυδρεία που βαφτίζουμε βιοτοπικά, στην ουσία είναι βιοτοπικής προσέγγισης.

Με την ίδια λογική θα έπρεπε και εγώ να πάω να βρω κέλυφη που υπάρχουν στο βυθό της Τανγανίκα για να στεγάσω τα μούλτις μου. Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά πολύς κόπος χωρίς κάποια μεγάλη αξία. 

Καλή αρχή και πάλι!! 

 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω delk. στην λαβα παω και γω μονο και μονο για να μην το φορτωσω με πολυ βαρος. το παω χαλαρα και με βηματακια. ξερεις που μπορω να βρω μηπως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή στην Αφρική!

Μια χαρά είναι τα λίτρα σου , θα έχεις αρκετές επιλογές.

Για τις πέτρες που λες: Βάλε ότι σε βολεύει, από άποψη βάρους. Οι πέτρες λάβας είναι ελαφριές και αρκετά εύχρηστες, μιας και μπορούν να "τροποποιηθούν" εύκολα και να τους δοθεί το επιθυμητό σχήμα. Μην το ψάχνεις αν θα είναι "βιοτοπικό" ή όχι. Όλα τα ενυδρεία που βαφτίζουμε βιοτοπικά, στην ουσία είναι βιοτοπικής προσέγγισης.

Με την ίδια λογική θα έπρεπε και εγώ να πάω να βρω κέλυφη που υπάρχουν στο βυθό της Τανγανίκα για να στεγάσω τα μούλτις μου. Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά πολύς κόπος χωρίς κάποια μεγάλη αξία. 

Καλή αρχή και πάλι!! 

 

:)

Βέβαια τώρα έτσι μεταξύ μας... τα κελύφη της λίμνης με τα κελύφη των σαλιγκαριών μας δεν έχουν και καμιά φοβερή διαφορά εμφάνισης! Ενώ η λάβα σε σχέση με τα πετρώματα που βλέπουμε στις φωτο της λίμνης καμία σχέση. Όχι ότι είναι και τίποτα σπουδαίο, απλά κουβέντα να γίνεται. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω delk. στην λαβα παω και γω μονο και μονο για να μην το φορτωσω με πολυ βαρος. το παω χαλαρα και με βηματακια. ξερεις που μπορω να βρω μηπως

Εγώ είχα πάρει από κατάστημα με είδη κήπου, γεωπονικά κλπ.,  2 μεγάλα κομμάτια , τα οποία έσπασα σε μικρότερα που χρειαζόμουν.

 

Βέβαια τώρα έτσι μεταξύ μας... τα κελύφη της λίμνης με τα κελύφη των σαλιγκαριών μας δεν έχουν και καμιά φοβερή διαφορά εμφάνισης! Ενώ η λάβα σε σχέση με τα πετρώματα που βλέπουμε στις φωτο της λίμνης καμία σχέση. Όχι ότι είναι και τίποτα σπουδαίο, απλά κουβέντα να γίνεται. :thumbsu:

Σίγουρα, ένα παράδειγμα έφερα. 

Δεν νομίζω ότι γίνεται να συγκριθούν μία λίμνη και ένα ενυδρείο.

Μόνο να σκεφτείς ότι σε διαφορετικά μέρη της λίμνης πιθανώς να υπάρχουν διαφορετικά είδη πετρωμάτων. 

Το να μοιάζει ένα ενυδρείο με το βιότοπο, νομίζω λίγο πολύ όλοι προσπαθούμε να το πετύχουμε. Δεν θα έβαζα κοχύλια από ερημίτες ή πορφύρες (κοχύλια θαλάσσης) σε ένα ενυδρείο Βιοτοπικής προσέγγισης της Τανγκανίκα, και ας μην είχα το είδος κελυφών που υπάρχει στην Τανγκανίκα. Θα έψαχνα για κάτι όσο το δυνατόν παρόμοιο. ( Το παράδειγμα είναι λίγο ασταθές, διότι μόλις πιάσουν άλγη όλα σχεδόν ίδια φαίνονται, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο :P )

Για τις πέτρες που λες, συμφωνώ, και εγώ στο 120άρι δεν προτίμησα τις λάβας, άλλα κάποιες που μάζεψα επειδή μου φαίνονταν πιο φυσικές. Όμως εγώ δεν είχα κάποιο περιορισμό ή φόβο. 

Ο φίλος θα θυσιάσει λίγο "βιοτοπικότητα" για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

ΥΓ. Φυσικά κουβέντα να γίνεται, όρεξη να υπάρχει. :D

 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η λαβα μπορει να τραυματισει τα ψαρια λογο της "υφης" της ομως.

Link to comment
Share on other sites

η λαβα μπορει να τραυματισει τα ψαρια λογο της "υφης" της ομως.

Τοσα χρόνια δεν το εχω παθει ποτε αυτο...

σου εχει συμβεί εσενα???

Link to comment
Share on other sites

η λαβα μπορει να τραυματισει τα ψαρια λογο της "υφης" της ομως.

Την έχω τη λάβα ενάμισυ χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα στα ψάρια απο τραυματισμους.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

KΑΛΗΣΠΕΡΑ εκτοςαρχικου  θεματος μου αλλα εχει κανεις πλατη 3d φτιαχνω το αφρικανικο για ριο 400 150 χ60 θελω να καλυψω

Link to comment
Share on other sites

KΑΛΗΣΠΕΡΑ εκτοςαρχικου  θεματος μου αλλα εχει κανεις πλατη 3d φτιαχνω το αφρικανικο για ριο 400 150 χ60 θελω να καλυψω

ρίξε μια ματιά στις αγγελίες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...