Jump to content

Το δικό μου 100άρι


gdallas7

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Κοινωνικό 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):76x32x43
Συνολικά Λίτρα:104
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:Limnobium Laevigatum , Bacopa Monnieri , βρύα 

Ψάρια:Poecilia reticulata(guppy),Xiphophorus maculatus(plattys),corydoras sterbai
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Αφίσα φυτά 
Πέτρες:Λάβας μαύρες
Ξύλα:όχι
Άλλα διακοσμητικά :όχι
Υπόστρωμα:όχι
Βυθός:Λευκή άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):8 watt-LED
Διάρκεια φωτισμού:12 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: BIOTRIANGLE Large-Βιολογικό φίλτρο με CARBON CARTRIDGE, ANTI-NITRATE SPONGE AND BIOBALLS και αντλία  COMPACT 300 lt/h 
Θέρμανση: HAQUOSS ECOCALOR 2 100 Watt
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:7,5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25 με 26
(είναι οι μόνες μετρήσεις που θυμάμαι,κάπου τις έχω γράψει,πάντως λειτουργεί άψογα)
Συντήρηση
Αλλαγές νερού:Μια φορά την βδομάδα το 1/3
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:προθέρμανση με θερμοστάτη από την προηγούμενη στους 25 βαθμούς και ρίψη αντιχλώριου
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:
Οι επόμενες βλέψεις πάντως είναι για καλύτερη και περισσότερη εμφύτευση.
Φωτογραφίες:

post-60396-0-44295600-1433874037_thumb.jpgpost-60396-0-29301800-1433874151_thumb.jpgpost-60396-0-98421000-1433877638_thumb.jpgpost-60396-0-17140900-1433877660_thumb.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται! Ομορφο! Λιγο την ψαροσυνθεση αν εφτιαχνες θα ηταν ακομη καλυτερο!

Ποσο καιρο τρεχει;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη προσπαθεια!

Εγω δεν θα εβαζα κορυ και ειδικα αν οπως λες θες να το κανεις φουλ φυτεμενο....

Επισης σε τετοια περιπτωση θα κοιταξεις και τον φωτισμο σου τοτε γιατι τα 8 watt led θα ειναι πολυ λιγα.....

Ποσο καιρο το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Και 12 ωρες φωτισμου νομιζω ειναι πολλες!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ σιγά σιγά να βελτιώσω και την ψαροσύνθεση και το φύτεμα αλλά τα οι οικονομικά όπως όλοι γνωρίζετε είναι στενεμένα.Το ενυδρείο το έχω τρεις με τέσσερις εβδομάδες και η αγορά του έγινε μετά κόπων και βασάνων.Πάντως είμαι ανοικτός σε προτάσεις παιδιά.Εγώ έκανα μια σκέψη για να βάλω μέσα και ένα ζευγάρι gourami dwarf αλλά δεν ξέρω θα προσαρμοσθούν με τα άλλα;Στις σκέψεις μου είναι να βάλω και red cherry αλλά να αυξηθεί λίγο το πράσινο.Για τον φωτισμό λέτε να τον μειώσω σταδιακά;Και στις πόσες ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ σιγά σιγά να βελτιώσω και την ψαροσύνθεση και το φύτεμα αλλά τα οι οικονομικά όπως όλοι γνωρίζετε είναι στενεμένα.Το ενυδρείο το έχω τρεις με τέσσερις εβδομάδες και η αγορά του έγινε μετά κόπων και βασάνων.Πάντως είμαι ανοικτός σε προτάσεις παιδιά.Εγώ έκανα μια σκέψη για να βάλω μέσα και ένα ζευγάρι gourami dwarf αλλά δεν ξέρω θα προσαρμοσθούν με τα άλλα;Στις σκέψεις μου είναι να βάλω και red cherry αλλά να αυξηθεί λίγο το πράσινο.Για τον φωτισμό λέτε να τον μειώσω σταδιακά;Και στις πόσες ώρες;

 

Γκουραμι να μη βαλεις,δεν ταιριαζει με τα αλλα ψαρια που εχεις οσον αφορα τις συνθικες νερου,θελει πιο μαλακο νερο.

Το φως εχε το αναμενο 8 ωρες με χρονοδιακοπτη.

Επεισης δεν βλεπω μετρησεις..πως ξερεις οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο και ετοιμο για ψαρια χωρις μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου όπως θα δεις και στην παρουσίαση γράφω ότι το ενυδρείο είναι μετρημένο(δεν θυμάμαι όλες τις μετρήσεις,είμαστε και μεγάλοι άνθρωποι πλέον) και δουλεμένο επτά ημέρες πριν μπουν τα ψάρια μέσα. Εξάλου έγινε μεταφορά όλων από ένα μικρό 45αρι που είχα. Δηλαδή εσείς θεωρείτε ότι οι 12 ώρες φωτισμός είναι πολλές; 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου όπως θα δεις και στην παρουσίαση γράφω ότι το ενυδρείο είναι μετρημένο(δεν θυμάμαι όλες τις μετρήσεις,είμαστε και μεγάλοι άνθρωποι πλέον) και δουλεμένο επτά ημέρες πριν μπουν τα ψάρια μέσα. Εξάλου έγινε μεταφορά όλων από ένα μικρό 45αρι που είχα. Δηλαδή εσείς θεωρείτε ότι οι 12 ώρες φωτισμός είναι πολλές; 

 

Δηλαδη μετεφερες το φιλτρο απο το 40αρι?

Δεν βλεπω κατι τετοιο να γραφεις στη παρουσιαση σου.

Επεισης λες οτι οι μετρησεις ειναι καλες...αν δεν δουμε μετρησεις δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.Αν μπορεις μετρα και γραψε μας τις μετρησεις σου να παρουμε μια ιδεα και εμεις.

Το φιλτρο δεν βλεπω να εχει βιολογικο υλικο μεσα και ο ανθρακας που εχει μεσα δεν χρειαζεται. Βγαλτον και βαλε βιολογικο υλικο στη θεση του.

Οι βιομπαλες που εχει μεσα ειναι πιο πολυ για μηχανικο καθαρισμα και οχι τοσο για βιολογικο.Πρεπει να βαλεις και βιολογικο υλικο μεσα για να αποκτισεις περισσοτερες αποικιες βακτηριων.

Ναι ο φωτισμος 12 ωρες ειναι πολυ,καντον σταδιακα 8 ωρες και αυτες με χρονοδιακοπτη.

 

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

ναι μετέφερα το φίλτρο από το 40αρι και προς θεού δεν άφησα τον άνθρακα μέσα.Εάν δεν βρω το χαρτί που τις έχω γράψει , το Σαββάτο που θα πάρω νέες θα τις γράψω 

Link to comment
Share on other sites

ναι μετέφερα το φίλτρο από το 40αρι και προς θεού δεν άφησα τον άνθρακα μέσα.Εάν δεν βρω το χαρτί που τις έχω γράψει , το Σαββάτο που θα πάρω νέες θα τις γράψω 

 

Στα υλικα του φιλτρου γραφεις CARBON CARTRIDGE  δηλαδη ανθρακας...τελικα αυτο υπαρχει μεσα στο φιλτρο η οχι?

Οπως σου ειπα,θα πρεπει να μπει και βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο σου.

Ειχες αυτο το μεγαλο φιλτρο μεσα στο 40αρι?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπάρχει το έβγαλα απλώς έγραψα τα στοιχεία του φίλτρου και γράφτηκε εκ παραδρομής 

Link to comment
Share on other sites

τα υλικά που είχε το μικρό φίλτρο τα μετέφερα στο μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι οταν κανουμε παρουσιαση να γραφουμε τι πραγματικα εχουμε στο ενυδρειο μας. :)

Μπορεις να μου πεις λιγο τι μετεφερες απο το 40αρι σου?Γιατι αυτο το φιλτρο αποκλειεται να το ειχες στο 40αρι,ειναι τεραστιο.Σε ρωταω για να καταλαβουμε τι εχει γινει και στο λεω γιατι υπαρχει περιπτωση το ενυδρειο σου να ειναι αστρωτο..

Link to comment
Share on other sites

τα υλικά που είχε το μικρό φίλτρο τα μετέφερα στο μεγάλο

 

Ωραια,μπορεις να μου πεις τι εχει μεσα το φιλτρο σου τωρα και τι ακριβως μετεφερες απο το 40αρι?

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαροσυνθεση εγω θα αφηνα το ενα ειδος απο τα ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο έχει μέσα σφουγγάρι , υαλοβάμβακα , βιοσφαίρες , και μακαρόνι(μπόλι) στρωμένο από το προηγούμενο φίλτρο.

Παρεμπιπτόντως βρήκα και τις μετρήσεις  VH 10 , AH 8 , NH3 και NH4  0 , NO2  0 , NO3 5mg/lit , PH 7,5  

Link to comment
Share on other sites

Όντως, καλή προσπάθεια για πρώτο ενυδρείο, με τα προβληματάκια του βέβαια.

Καννα δύο πραγματάκια θα προσθέσω στην κουβέντα.

Βλέπω τον φωτισμό σου αρκετά χαμηλό. Όταν λες led εννοείς λεντοταινία ή κάτι άλλο; Το φόντο με μπερδεύει και δε μπορώ να ξεχωρίσω τα πραγματικά φυτά από αυτά της φωτογραφίας... :D. Οι πιο καλές φωτογραφίες βγαίνουν με αναμμένο το φως του ενυδρείου, κλειστά τα φώτα του δωματίου και χωρίς φλας.

Κάτι που ξαναδιάβασα στο forum πρόσφατα, ότι δεν ταιριάζουν cory σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο! Τα περισσότερα μια χαρά ταιριάζουν! Πρόβλημα μπορεί να υπάρξει μόνο με με τα πιο μεγαλόσωμα cory και φυσικα με κάποια γρασιδάκια...

:)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μετεφερες το φιλτρο απο το 40αρι? 

Δεν βλεπω κατι τετοιο να γραφεις στη παρουσιαση σου.

Επεισης λες οτι οι μετρησεις ειναι καλες...αν δεν δουμε μετρησεις δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.Αν μπορεις μετρα και γραψε μας τις μετρησεις σου να παρουμε μια ιδεα και εμεις.

Το φιλτρο δεν βλεπω να εχει βιολογικο υλικο μεσα και ο ανθρακας που εχει μεσα δεν χρειαζεται. Βγαλτον και βαλε βιολογικο υλικο στη θεση του.

Οι βιομπαλες που εχει μεσα ειναι πιο πολυ για μηχανικο καθαρισμα και οχι τοσο για βιολογικο.Πρεπει να βαλεις και βιολογικο υλικο μεσα για να αποκτισεις περισσοτερες αποικιες βακτηριων.

Ναι ο φωτισμος 12 ωρες ειναι πολυ,καντον σταδιακα 8 ωρες και αυτες με χρονοδιακοπτη.

 

 

Απαπαπα, φίλε Κώστα από τα μούτρα τον έπιασες τον άνθρωπο και θα μου πάθει τίποτα. Λοιπόν, επειδή βοήθησα και εγώ στην όλη διαδικασία. Τα υλικά από το 40αρι τα βάλαμε στο καινούριο φίλτρο, αφού βγάλαμε τον άνθρακα από μέσα, δλδ όλο το siporax συν μέρος από το σφουγγάρι από το παλιό φίλτρο. 

Οι μετρήσεις του είναι:

PH = 7.5

GH = 10 

KH = 8

NH3/NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 5 mg/lt

μετρημένα με υγρά τέστ της Aquili.

 

Η όλη μετακόμιση από το 40λιτρο έγινε μαζί με το νερό του για να κρατήσουμε όσο μεγαλύτερο κομμάτι της βιολογίας ήταν δυνατόν. 

Και τέλος ο φωτισμός (που όντως συμφωνώ κ εγώ ότι είναι αρκετό το 12ωρο) είναι 2 διαφανείς σωλήνες διατομής Τ5 που έχουν LED μέσα. Ελπίζω να βοήθησα λίγο  :geek:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απαπαπα, φίλε Κώστα από τα μούτρα τον έπιασες τον άνθρωπο και θα μου πάθει τίποτα. Λοιπόν, επειδή βοήθησα και εγώ στην όλη διαδικασία. Τα υλικά από το 40αρι τα βάλαμε στο καινούριο φίλτρο, αφού βγάλαμε τον άνθρακα από μέσα, δλδ όλο το siporax συν μέρος από το σφουγγάρι από το παλιό φίλτρο. 

Οι μετρήσεις του είναι:

PH = 7.5

GH = 10 

KH = 8

NH3/NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 5 mg/lt

μετρημένα με υγρά τέστ της Aquili.

 

Η όλη μετακόμιση από το 40λιτρο έγινε μαζί με το νερό του για να κρατήσουμε όσο μεγαλύτερο κομμάτι της βιολογίας ήταν δυνατόν. 

Και τέλος ο φωτισμός (που όντως συμφωνώ κ εγώ ότι είναι αρκετό το 12ωρο) είναι 2 διαφανείς σωλήνες διατομής Τ5 που έχουν LED μέσα. Ελπίζω να βοήθησα λίγο  :geek:

 

Κανεναν δεν επιασα απο τα μουτρα,κανεις λαθος,εγω απλα ρωτησα καποια πραγματα τα οποια δεν ειναι ξεκαθαρα απο την παρουσιαση.

Αληθεια γιατι πιστευεις οτι τον επιασα απο τα μουτρα? :)

Τελικα ο φωτισμος ποσο ειναι,στην παρουσιαση γραφει 8 watt led,τι ισχυει? Και αν καταλαβα καλα ειναι λαμπες τ5 led?

Link to comment
Share on other sites

Κανεναν δεν επιασα απο τα μουτρα,κανεις λαθος,εγω απλα ρωτησα καποια πραγματα τα οποια δεν ειναι ξεκαθαρα απο την παρουσιαση.

Αληθεια γιατι πιστευεις οτι τον επιασα απο τα μουτρα? :)

Τελικα ο φωτισμος ποσο ειναι,στην παρουσιαση γραφει 8 watt led,τι ισχυει? Και αν καταλαβα καλα ειναι λαμπες τ5 led?

 

Δεν το έλεγα στα σοβαρά, νόμιζα οτι ήταν έκδηλο το ύφος αλλά ο γραπτός λόγος έχει και τις αποτυχίες του. 

Ο φωτισμός είναι αυτός:

post-58185-0-67737300-1434008338_thumb.png

και τα στοιχεία του είναι:

- TOTAL LED: 2 TUBES OF 12 LED EACH. TOTAL 24 LED

- POWER: 8 Watt

- APPLICATION: UNDER COVER. NOT SUITABLE FOR OPEN AQUARIUM

- DURATION: 30,000 H

- LUX AT 60CM: 800

- % OF LUMEN BOTTOM TANK: 75%

- MODEL "COLOR ENHANCER": WHITE/PINK TO STIMULATE PHOTOSYNTESIS AND HIGHLIGHT WARM COLORS OF FISH, PLANTS AND ORNAMENTS (YELLOW, RED, PINK, PURPLE, ORANGE)

- FOR FRESHWATER ONLY

- FULLY WATER RESISTANT

 

Απο όσο καταλαβαίνω, η κατανάλωση είναι 8 watt από εκεί και πέρα, kelvin και Lumen δεν λέει εκτός και αν έχει ταμπελάκι πίσω από το πλαστικό που το καλύπτει το καπάκι του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - fenryr83
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά επειδή είμαι στην δουλειά τώρα που  σας διαβάζω , χαλαρά , εγώ δεν παρεξηγώ κανέναν , εδώ υποτίθεται ότι ο ένας βοηθά το άλλον με τις εμπειρίες του και τις συμβουλές του , γι αυτό και μπήκα στο σαιτ αλλιώς θα έπερνα γυάλα χαχαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν το ξερω το φωτιστικο αλλα για να πω την αληθεια δεν πολυεμπιστευομαι αυτα τα λεντ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...