Jump to content

Γρήγορο ντεκόρ με πέτρες του εμπορίου


Recommended Posts

Γρήγορη και οικονομική λύση για κατασκευή φωλιών με πλατιές πέτρες του εμπορίου. Αυτές που βλέπετε είναι ένα τσουβάλι με 10€ από τα είδη κήπου του Leroy.

post-61102-0-81892300-1434123107_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Leroy βρίσκεις όντως αρκετά πράγματα ενυδρειακού ενδιαφέροντος!!!

 

Από κιχλίδες δεν έχω ιδέα (αν και το σκέφτομαι), αλλά να σου πω την αληθεια μου κάνει αρκετά "στημένο" το αποτέλεσμα

 

Link to comment
Share on other sites

Στο Leroy βρίσκεις όντως αρκετά πράγματα ενυδρειακού ενδιαφέροντος!!!

 

Από κιχλίδες δεν έχω ιδέα (αν και το σκέφτομαι), αλλά να σου πω την αληθεια μου κάνει αρκετά "στημένο" το αποτέλεσμα

Έχεις δίκιο. Αλλά μιλάω για γρήγορη και οικονομική λύση. Ήταν λύση ανάγκης γιατί αυξήθηκε απότομα ο πληθυσμός κατά 11 ψάρια από διάλυση ενυδρείου κάποιου γνωστού και έπρεπε γρήγορα να δημιουργηθούν κρυψώνες.

Link to comment
Share on other sites

.....οι κρυψώνες που είναι;

Εντάξει, είπαμε, δεν είναι και η σπηλιά του Νταβέλη. Αλλά σε πληροφορώ ότι και στις 5 τρύπες βολεύεται κάποιο ψαράκι. Ειδικά οι πλεκόστομοι την έχουν καταβρεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι πρέπει να γίνει σα τη σπηλια του Νταβελη αλλα τουλάχιστον για τις κιχλίδες, να ικανοποιεί κάπως τις ανάγκες τους. Αυτο εξυπηρετεί τους πλεκόστομους και πάλι όχι όσες δεν ειναι στο βυθό. Επιπλέον εχουν αρκετά μεγάλα ανοίγματα (βλέπω και ενα που έχει μπει σειρά κρυψώνα αλλα ουσιαστικά στρουνθοκαμηλίζει). Για τις κιχλίδες (που βλέπω και Ταγκανίκα και Μαλάουι αν δε κανω λάθος) αυτα δεν ειναι κρυψώνες πάντως. Οταν λες όμως γρήγορη λύση γι' αυτα τα ψάρια, θέλω να πιστεύω οτι εννοείς και προσωρινή, έτσι;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι πρέπει να γίνει σα τη σπηλια του Νταβελη αλλα τουλάχιστον για τις κιχλίδες, να ικανοποιεί κάπως τις ανάγκες τους. Αυτο εξυπηρετεί τους πλεκόστομους και πάλι όχι όσες δεν ειναι στο βυθό. Επιπλέον εχουν αρκετά μεγάλα ανοίγματα (βλέπω και ενα που έχει μπει σειρά κρυψώνα αλλα ουσιαστικά στρουνθοκαμηλίζει). Για τις κιχλίδες (που βλέπω και Ταγκανίκα και Μαλάουι αν δε κανω λάθος) αυτα δεν ειναι κρυψώνες πάντως. Οταν λες όμως γρήγορη λύση γι' αυτα τα ψάρια, θέλω να πιστεύω οτι εννοείς και προσωρινή, έτσι;

Σίγουρα προσωρινή. Πρόσθεσα άμεσα 11 ψάρια από διάλυση ενυδρείου κάποιου γνωστού και κάτι έπρεπε να κάνω. Από αύριο παίρνω σβάρνα τα βουνά και τις μάντρες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ αρέσει πολύ.και έχεις και όμορφα ψάρια.ΝΑ τα χαίρεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ αρέσει πολύ.και έχεις και όμορφα ψάρια.ΝΑ τα χαίρεσαι.

Σ' ευχαριστώ! Αν και κάπου αλλού που ανέβασα την φωτό, μου έγραψε ένας: "ωραιες πετρες αλλα η ψαροσυνθεση αστα να πανε".

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε. Ο καθένας με τα γούστα του.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ! Αν και κάπου αλλού που ανέβασα την φωτό, μου έγραψε ένας: "ωραιες πετρες αλλα η ψαροσυνθεση αστα να πανε".

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε. Ο καθένας με τα γούστα του.

Ε καλά και η ψαροσύνθεση εδω που τα λέμε δεν ειναι για βραβείο ;)

Έτερον εκάτερον όμως, οτι ειναι όμορφα ψάρια, ειναι.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά και η ψαροσύνθεση εδω που τα λέμε δεν ειναι για βραβείο ;)

Έτερον εκάτερον όμως, οτι ειναι όμορφα ψάρια, ειναι.

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Ένας σωστός χομπίστας θα επιλέξει ψάρια από την ίδια περιοχή, οικογένεια και κάποιοι ακόμα βάζουν και μόνο ένα είδος και σίγουρα είναι πολύ όμορφα.

Κι εγώ κάπως έτσι το πήγαινα στην αρχή αλλά στην πορεία στράβωσε. Αρχικά με αφρικάνες αλλά όταν είδα ένα μεγάλο τέξας σ' ένα μαγαζί με κέρδισε και το τσίμπησα με την μία. Στην συνέχεια, όπως προανέφερα, πήρα μαζεμένα 11 ψάρια από διάλυση κάποιου γνωστού και έγινε η σαλάτα.

Δεν βαριέσαι όμως, κάθομαι και τα χαζεύω και χαλαρώνω. Να είμαστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι που ειναι στημενες οι πετρες δεν κινδυνευουν να πεσουν;Εκτος αν τις εχεις κολλημενες.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι ετσι οπως εινα οι πετρες τοποθετημενες θα πεσουν,σιγουρα πρεπει να κανεις και κατι με την ψαροσυνθεση σου γιατι τα εχεις μπλεξει ολα και αργα η γρηγορα θα εχεις προβληματα.

Επισης,καλο ειναι να μην αγοραζουμε οτι ψαρι μας αρεσει,αλλα πρωτα να κοιταμε αν μπορει να ζησει με τα ψαρια που ηδη εχουμε,ετσι και δεν θα εχουμε προβληματα αλλα και τα ψαρια θα ζησουν μια χαρα και θα ευχαριστηθουμε και το ενυδρειο μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι ετσι οπως εινα οι πετρες τοποθετημενες θα πεσουν,σιγουρα πρεπει να κανεις και κατι με την ψαροσυνθεση σου γιατι τα εχεις μπλεξει ολα και αργα η γρηγορα θα εχεις προβληματα.

Επισης,καλο ειναι να μην αγοραζουμε οτι ψαρι μας αρεσει,αλλα πρωτα να κοιταμε αν μπορει να ζησει με τα ψαρια που ηδη εχουμε,ετσι και δεν θα εχουμε προβληματα αλλα και τα ψαρια θα ζησουν μια χαρα και θα ευχαριστηθουμε και το ενυδρειο μας.

Σ' ευχαριστώ για την συμβουλή! Καλόπιστη και εποικοδομητική! Κάπου αλλού αντιμετώπισα ειρωνικά σχόλια χωρίς ουσία.

Για αυτό άλλωστε γράφτηκα στο φόρουμ. Ήδη έχω αρχίσει να ενημερώνομαι από σχετικό υλικό που υπάρχει εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...