Jump to content

θανατος δισκου


xalismi1985

Recommended Posts

Καλησπερα.ηθελα να σας πω για τον θανατο ενος δισκου μου.εκει που ειχα παραγγειλει δισκακια κ ετοιμαζα ενυδρειο 2 μετρων γιατι αυτο που εχω τωρα ειναι 180λιτρα κ ολοι με συμβουλευατε να παρω μεγαλυτερο ξαφνικα τελειως αρρωστησε ο ενας δισκος μου.εκανα αλλαγες περιπου 50 λιτρα καθε δυο μερες ευλαβικα..εχθες το πρωι ταιζω κανονικα οπως κ το απογευμα.η bloodworms η κατεψυγμενη καρδια.δε θυμαμαι.ο δισκος μια χαρα εφαγε απο το χερι μου.κολυμπουσε μια χαρα τα χρωματα του τελεια.. το βραδυ κατα της 12.30 επιστρεφονυας βλεπω το δισκο καθοσμενο στο πατο και γυρμενο στο πλαι.τρεχω κανω μετρησεις ολα φυσιολογικα..κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου γυρω στα 70 λιτρα.σβηνω φωτα ανεβαζω το φιλτρο για αναταραξη επιφανειας.κ περιμενω.το ψαρι προσπαθουσε να κολυμπησει πηγαινε πλαγια επεφτε μετα στον βυθο με το κεφαλι ανεβαινε παλι πανω κολυμπουσε γρηγορα περα δωθε ανεβαινε στην επιφανεια κ μετα παλι κατω..πως μπορει σε λιγες ωρες να παθει κατι τετοιο?τεσπα το αφηνω το βραδυ κ το πρωι που σηκωθηκα ..τελος.το ειχα παρει πριν δυο μηνες το προσεχα τιγκα αλλαγες νερου συνεχως και καλο ταισμα.φλεικς μπιτς bloodworms καρδια.πριν παρατηρησα οτι η τροφη που μου εδωσε ο @/$#^# στο πετ ηταν ληγμενη καρδια.φυσικα εχω απογοητευτει..σταματησα τη διαδικασια του νεου ενυδρειου και δε ξερω τι θα κανω με τα νεα ψαρια που εχω παραγγειλει.μπορει να μπουν σε αγγελεια θα δω τι θα κανω με τον πετ σοπα. Τοσα χρονια εχω χασει πολλα ψαρια αλλα τις περισσοτερες ηταν λαθος δικο μου που το αντιλαμβανομουν.τωρα τι?τοσο προσοχη δε τπυ χα δηξει ποτε..μιλαμε οτι σε 2 2,5 μηνες που το ζα ειχε εμφανη διαφορα σε μεγεθος στρογγυλαδα και χρωμα.ειχε γινει κουκλος.κ μεσα σε 3 ωρες απουσιας μου απο σπιτι τελος..θα δω τι θα κανω με την παραγγελεια μου κ παιζει να μπει αγγελεια κ το 180l μου. Κουραστηκα τοσα χρονια κ δεν μπορω να διατηρησω ψαρια ενα μεγαλο χρονικο διαστημα.δηλαδη για χρονια.συγνωμη για το βιβλιο που εγραψα αλλα ειμαι στεναχωρημενος κ απογοητευμενος.αυτα.καλη δυναμη σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κρίμα για την απώλειά σου. Αλλά θα ήταν μεγαλύτερο κρίμα να σταματήσεις το χόμπι σου για αυτό τον λόγο. Όλοι μας έχουμε χάσει ψάρια. Είναι φυσικό και επόμενο.

Για τους λόγους που αναφέρεις έχω μια απορία.

Αν έδωσες σε όλα τα ψάρια το ληγμένο φάι γατί την πάτησε μόνο αυτός?

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε..δεν νομιζω παντος οτι φταιει αυτο απλα το ανεφερα.διαβασα για το swimbladder μονο με αυτο ταιριαζουν τα συμπτωματα.με πειραξε πολυ που ενω ηταν μια χαρα μεσα σε λιγες ωρες ηρθαν τα πανω κατω.ενω απο αλλους που διαβαζω με απλη θεραπεια τα ψαρια τους ισιωσαν.αλλοι μεχρι κ τρυπα τους εκαναν!φαντασου να ελειπα κ κανα δυημερο...με τη ψυχολογια να συνεχησω..να μην μιλησω για τα εξοδα τοσα χρονια..αλλα οκ χομπι ειναι το πλερωνεις..αλλα οχι κ να κανουμε τα παντα κ μετα να μας τρωει κ η στεναχωρια..που ξερω οτι δεν θα το παθουν καποια στιγμη ολα τα ψαρια?δεν ξερω καν απο που προερχεται..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δε μου ειπε κανεις τι μπορει να ηταν κ απο που μπορει να προηλθε...κανεις δεν το εχει παθει?στο youtube ειδα πολλα ψαρια ετσι.. και κατι ακομη πως μπορειε να κανεις ας το πω απολυμανση με ψαρια τωρα μεσα κ φιλτρα να δουλευουν?

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από τα παιδιά που θα μπορούσαν να σου πούν τι μπορεί να έγινε είναι στην συγκέντρωση. Αν έχεις διάθεση πήγαινε από εκεί. Διαφορετικά περίμενε να δούνε το θέμα σου φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.ηθελα να σας πω για τον θανατο ενος δισκου μου.εκει που ειχα παραγγειλει δισκακια κ ετοιμαζα ενυδρειο 2 μετρων γιατι αυτο που εχω τωρα ειναι 180λιτρα κ ολοι με συμβουλευατε να παρω μεγαλυτερο ξαφνικα τελειως αρρωστησε ο ενας δισκος μου.εκανα αλλαγες περιπου 50 λιτρα καθε δυο μερες ευλαβικα..εχθες το πρωι ταιζω κανονικα οπως κ το απογευμα.η bloodworms η κατεψυγμενη καρδια.δε θυμαμαι.ο δισκος μια χαρα εφαγε απο το χερι μου.κολυμπουσε μια χαρα τα χρωματα του τελεια.. το βραδυ κατα της 12.30 επιστρεφονυας βλεπω το δισκο καθοσμενο στο πατο και γυρμενο στο πλαι.τρεχω κανω μετρησεις ολα φυσιολογικα..κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου γυρω στα 70 λιτρα.σβηνω φωτα ανεβαζω το φιλτρο για αναταραξη επιφανειας.κ περιμενω.το ψαρι προσπαθουσε να κολυμπησει πηγαινε πλαγια επεφτε μετα στον βυθο με το κεφαλι ανεβαινε παλι πανω κολυμπουσε γρηγορα περα δωθε ανεβαινε στην επιφανεια κ μετα παλι κατω..πως μπορει σε λιγες ωρες να παθει κατι τετοιο?τεσπα το αφηνω το βραδυ κ το πρωι που σηκωθηκα ..τελος.το ειχα παρει πριν δυο μηνες το προσεχα τιγκα αλλαγες νερου συνεχως και καλο ταισμα.φλεικς μπιτς bloodworms καρδια.πριν παρατηρησα οτι η τροφη που μου εδωσε ο @/$#^# στο πετ ηταν ληγμενη καρδια.φυσικα εχω απογοητευτει..σταματησα τη διαδικασια του νεου ενυδρειου και δε ξερω τι θα κανω με τα νεα ψαρια που εχω παραγγειλει.μπορει να μπουν σε αγγελεια θα δω τι θα κανω με τον πετ σοπα. Τοσα χρονια εχω χασει πολλα ψαρια αλλα τις περισσοτερες ηταν λαθος δικο μου που το αντιλαμβανομουν.τωρα τι?τοσο προσοχη δε τπυ χα δηξει ποτε..μιλαμε οτι σε 2 2,5 μηνες που το ζα ειχε εμφανη διαφορα σε μεγεθος στρογγυλαδα και χρωμα.ειχε γινει κουκλος.κ μεσα σε 3 ωρες απουσιας μου απο σπιτι τελος..θα δω τι θα κανω με την παραγγελεια μου κ παιζει να μπει αγγελεια κ το 180l μου. Κουραστηκα τοσα χρονια κ δεν μπορω να διατηρησω ψαρια ενα μεγαλο χρονικο διαστημα.δηλαδη για χρονια.συγνωμη για το βιβλιο που εγραψα αλλα ειμαι στεναχωρημενος κ απογοητευμενος.αυτα.καλη δυναμη σε ολους.

 

Λοιπόν...Διάβασα όλο σου το μήνυμα σου φίλε μου, το πρώτο πράγμα που θα σου πω είναι πω και εγώ όπως και άλλα παλικάρια και συγχομπίστες εδώ μέσα έχουμε χάσει ψάρια, και εγώ τα ίδια έλεγα να τα παρατήσω και τέτοια αλλά ευτυχώς υπάρχει αυτό το φοβερό site εδώ μέσα και με συμβούλεψαν άτομα τα οποία ξέρουν πολύ περισσότερα απο μένα και έτσι σιγά σιγά έμαθα και άρχισα να αναρωτιέμαι τι κάνω λάθος και τί ειναι αυτο που φταίει...φίλε μου αμα δεν χάσεις ψάρι δεν θα μάθεις, έτσι γίνεται πάντα.την επόμενη φορά ( που εύχομαι να μην ξανασυμβεί ) θα κοιτάς και την ημερομηνία λήξης :D αλλά και δισκάκια σε 180 λίτρα με αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες κιόλας κατα την γνώμη μου δεν είναι και ότι καλύτερο, στρεσάρισμα στα ψάρια στο φουλ, απορώ ποιος σε συμβούλεψε να πάρεις δισκάκια σε 180 λίτρα, είναι πάρα πολύ λίγα τα λίτρα για τέτοια ψάρια . αλλά ξαναλέω όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω είναι κρίμα γιαυτο το πράγμα να τα παρατήσεις, εμένα ένα πράγμα μου έκανε εντύπωση. λες στο μήνυμά σου πως την δεύτερη φορά βλέπεις το δίσκο καθισμένο στο πάτο...οκ...το πρώτο πράγμα είναι εφόσον βλέπεις το δίσκο σου έτσι να τραβηξεις φωτογραφία για να την έχεις είτε για να μας την δείξες εδω μέσα είτε για να συνδιάσεις την κατάσταση την ίδια με αργότερα άμα σου τύχει που σου είπα σου εύχομαι να μην σου τύχει...μία άλλη ερώτηση θέλω να σου κάνω...είχε άσπρες ακαθαρσίες ? παρατήρησες τπτ τέτοιο ? και το σημαντικότερο που θέλω να σου κάνω παρατήρηση είναι...λες πως αφού είδες το δισκάκι στο πάτο και πήγες να κάνεις μετρήσεις και τα είδες όλα φυσιολογικά, γιατί ξαναέκανες αλλαγή νερου ? ο λόγος ? για να στρεσάρεις το ψάρι ακόμα ποιο πολύ ? Πολύ λυπήθηκα για την απώλεια σου φίλε μου και σου εύχομαι απο εδώ και πέρα να σου πάνε όλα καλα και να μην σου ξανατύχει ξανά τέτοιο πράγμα...keep continue :)

Έγινε επεξεργασία - SiReX
Link to comment
Share on other sites

Ουτε ασπρες ακαθαρσιες ειχε ουτε τιποτα.δεν εβγαλα φωτο γιατι το ψαρι ηταν μια χαρα εμφανισιακα..τα χρωματα του ηταν τελεια.ηταν τελειως ξαφνικο και ο θανατος ραγδαιος..αλλαξα νερο για καλο και κακο κ γιατι ειχα 5 νο3 να τα παω στο 0. Διαβασα στο γορουμ πτι πολλοι χρησιμοποιουν εκτοζον προληπτικα μια η δυο φορες το μηνα.αλλοι μελαφιξ και αλλοι χεξαμιτα..ισως επρεπε να ειχα κανει κατι απο αυτα..

Link to comment
Share on other sites

 Λυπάμαι φίλε μου για την απώλεια,

αλλά θέλω να ξέρεις ότι παρόλο που λέμε ότι ο δίσκος έχει μεγάλη αντοχή στις αρρώστιες και σου δίνει την ευκαιρία και τον χρόνο να τον θεραπεύσεις, όπως και ο άνθρωπος…

Υπάρχουν και φορές που μπορεί να φύγουν ταχύτατα, φαντάσου ένα άνθρωπο που δείχνει δυνατός και υγιέστατος,

αν πάθει ένα δυνατό έμφραγμα ή ένα ισχυρό εγκεφαλικό μπορεί να πεθάνει και ακαριαία…

Όλοι μας στα ψάρια μας κάνουμε ότι μπορούμε καλύτερο, αλλά δεν εξαρτούνται τα πάντα από εμάς…

Θα ήταν κρίμα μετά από τόση προσπάθεια, αγάπη και χρήμα να φύγεις από το χόμπι !

Επίσης είμαι αρνητικός στο να κάνουμε προληπτικά κάθε μήνα θεραπείες, γιατί συνηθίζουμε τα ψάρια στα φάρμακα και όταν χρειαστεί πραγματικά η ανάγκη χορήγησης φαρμάκων θα είναι πολύ δυσκολότερα τα πράγματα ...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην απογοητευεσαι,δυστυχώς ο θάνατος είναι μέρος της ζωής.

Όλοι οι άνθρωποι φτάνουν στο ίδιο ύψος κ ζούν τα ίδια χρόνια;Μήν μας κάνει εντύπωση λοιπόν όταν χάσουμε κάποιο ψάρι.Κ φυσικά δεν λέω,πρέπει να ψάξουμε τις αιτίες.

Πως περιμένεις να σε βοηθήσουμε,όταν υπάρχει φόρμα που συμπληρώνουμε στο θεματικό των ασθενειών κ δεν την συμπλήρωσες;Γιατροσόφια στον αερα δεν θα σε βοηθούσαν.

Θεραπείες κ φαρμακα τακτικά ή χωρίς να γνωρίζουμε το πρόβλημα,πιο πολύ κακό θα κάνουν.

Οι δίσκοι παθαίνουν κατι σαν εγκεφαλικό καμμια φορά,έχω χάσει κάποια χρόνια πριν ψάρι έτσι.Ηταν υγειέστατο,ζωηρό,λαίμαργο.Κάποιο μεσημέρι ξαφνικά το είδα μόνο του στο βυθό,χωρίς εμφανές πρόβλημα.Σε λίγες ώρες πέθανε.

Διαβάζω ότι πας για 2μέτρο,είναι αμαρτία για μια ατυχία να τα παρατήσεις.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα παραγγειλει σε ενα φιλο τζαμα να μου φτιαξει,το εχει ξανακανει αλλα τωρα δε ξερω πραγματικα.ειχα πεισει τον ευατο μοθ να δωσω κ αυτο που εχω αλλα πραγματικα τα γουσταρω τοσο τα ψαρια που τωρα που μου ψιλοπερασαν τα νευρα δε νομιζω να το δωσω..θα αρρωστησω κ εγω μετα που θα βλεπω τη γωνια αδεια μετα απο τοσα χρονια..υπαρχει κανα λινκ με αναλυτικα ασθενειες και αντιπετωπιση,προληψη?και επισης μπορειτε να μου πειτε αν κ πως μπορω να κανω απολυμανση στο ενυδρειο ενω τρεχει?ευχαριστω πολυ ολους σας με εχετε ηρεμησει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εκτος απο αυτο το ατυχες συμβαν ( που πολοι εχουμε αντιμετωπισει ) βλεπεις κατι αλλο στο ενυδρειο σου.

Κατι που να σου εχει κινηση την περιεργεια. Με το παραμικρο ( οπως σου ειπαν τα παιδεια ποιο πανω ) δεν ριχνουμε

φαρμακα. Αν οπως αναφερθηκε ποιο πανω ηταν απο την τροφη θα ειχαν θεμα και τα αλλα ψαρια.

Μερικοι απο εμας ( προληπτικα ) οπως ειπες, κανουν χεχαμιτα ανα 6μηνο ( φθινοπορο - ανοιξη ) οχι απαραιτητα.

Δεν τα παρατησε κανενας ομως με ενα ατυχες συμβαν.

Καλη συνεχεια! 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!

Χωρις να θελω να σε προσβαλλω, αν χανεις οπως λες συνεχεια ψαρια, κατι εσυ κανεις λαθος. Μην με ρωτησεις τι. Αυτο μονο εσυ μπορεις να το βρεις, διαβαζωντας και φτιαχνοντας τις ρουτινες σου!

Δεν λεω οτι εχασες το ψαρι απο δικο σου λαθος απαραιτητα.

Οπως και να χει, λυπαμαι που το εχασες το ψαρακι και το καποιες φορες απογοητευομαστε απο τετοια πραγματα. Υπαρχουν ομως και αλλα πολλα που μας δινουν απεριοριστη χαρα.

Ελπιζω να μην τα παρατησεις και να χαρεις τα υπολοιπα ψαρακια σου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...