Jump to content

15λιτρο ενυδρειο


Recommended Posts

Γεια σας!Εχω ενα 15λιτρο ενυδρειο που χρησιμοποιουσε ενας φιλος μου,αλλα επειδη πεθανε το ψαρακι του το εδωσε σε εμενα.Ηθελα να ρωτησω αν γινεται να βαλω μεσα ενα dwarf puffer?Το ενυδρειο το εχω καθαρισει, του εχω βαλει νερο με αντιχλωριο και βακτηρια και το φιλτρο ειναι κανονικα στρωμενο με μπολι και βιολογικο υλικο

Έγινε επεξεργασία - Μελινα1998
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες!

Δυσκολο ψαρακι διαλεξες... :)

Εχουν θεμα με την διατροφη τους τα puffer.... ριξε μια ματια στο προφιλ του http://www.aquazone.gr/forums/topic/91562-carinotetraodon-travancoricus-hora-nair-1941/

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα!ναι τα εχω δει :)Εγω εχω bloodworms που μου τα εδωσε ο φιλος μου, δεν μπορω να το ταιζω τετοια?Εμενα πιο πολυ με αγχωνει το θεμα με την ποιοτητα του νερου (ph κλπ) και τα λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οσο να'ναι 15 λιτρα ειναι λιγα γενικως...το προφιλ του συγκεκριμενου φαντασου λεει 30 το ελαχιστο για ενα μονο του...και θελει και καλο φιλτρο το οποιο και δεν θα χωραει μεσα αρα πας για κρεμαστο....εχεις εσυ φιλτρο?

Αν τρωει και κατεψυγμενες τροφες θελει και παρακολουθηση σε νιτρικα κλπ. ...ειναι λιγα νομιζω τα λιτρα...θα σε δυσκολεψει πολυ... :)

Αλλα ας περιμενουμε να μας πει και καποιος αλλος γιατι κι εγω δεν εχω την εμπειρια απο αυτα τα ψαρακια... :)

Link to comment
Share on other sites

εχει φιλτρο, το οποιο μου φαινεται καλο για τα λιτρα του.Εγω βασικα ημουν αναμεσα σε μονομαχο και puffer, αλλα επειδη προτιμουσα να παρω ενα puffer ειπα να ρωτησω μπας και μπορω να παρω ενα.Ετσι οπως το ειδα που ειναι τοσο μικρουλη, σκεφτηκα πως θα μπορει να ζησει σε 15λιτρο.Επισης,μιας και το εφερε η κουβεντα, ηθελα να κανω κι αλλη μια ερωτηση.Τα blodworms πρεπει να τα διατηρω στην καταψυξη?

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι αποξηραμενα σε κουτακι οπως η τροφη που δινουμε συνηθως,τα φυλαρακια π.χ.,οχι...αλλα υπαρχουν και κατεψυγμενα bloodworms...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως σε αυτα τα λιτρα ειναι παπα παρα πολυ δυσκολο να ζησει το παφερ και γενικα καποιος οργανισμος.εχουν περασει αρκετα παφερ απο τα χερια μου στο παρελθον,και το συμπερασμα ειναι οτι θελουν πολυ καλη φιλτρανση και καποια αξιοπρεπη λιτρα.το βασικο μειονεκτημα κατα εμε ειναι οτι θελουν κατεψυγμενη τροφη ως βασικο μενου!

Link to comment
Share on other sites

ισως μονομαχος η λιγες ευκολες γαριδουλες!αλλα και παλι πρεπει να εισαι απο πανω του γιατι τα λιτρα ειναι λιγα δυστυχως και οι παραμετροι του νερου αλλαζουν ευκολα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ αυτα τα λιτρα πας μονο για μονομαχο.

Παφερ δεν μπαινουν σε 15 λιτρα ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα το προχωραω για μονομαχο.Ευχαριστω για τη βοηθεια :)

Κι αλλη μια ερωτηση.Αν, καποια στγμη, παρω κι αλλο ενα ενυδρειο, πως το στρωνω?Και μετα απο ποσο καιρο θα μπορω να βαλω ψαρι μεσα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου,ειναι αυτο που ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε έναν μονομάχος, είναι πολύ όμορφα ψαράκια και πολύ κοινωνικά.εγω έχω 2 τον ένα σε τριάντα λτ ενυδρείο και τον άλλο σε 17 , δεν θα το μετανιώσεις.

Και καλή αρχή....

Α βάλε μας και καμία φωτό να καμαρωσουμαι ☺️

Link to comment
Share on other sites

μεθαυριο θα παω να παρω και θα ανεβασω φωτογραφια και απο αυτον και απο ολο το ενυδρειο :)

σε αυτο το ενυδρειο δεν χρειαζεται να κανω τιποτα παραπανω απο αυτα που εχω κανει ηδη ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι στρωμενο?

Μετρησεις νερου υπαρχουν?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρις μετρησεις νερου,δεν μπορεις να ξερεις και αν ηταν και εχει μενει χωρις ψαρι για αρκετο καιρο,τωρα δεν θα ειναι και αν βαλεις ψαρι σε αστρωτο φιλτρο θα εχει προβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε,παντα χρειαζονται μετρησεις στους αρχαριους για να μην εχουμε απωλειες και να ξερουμε τα επιπεδα αμμονιας..... Αν ομως εισαι εμπειρος και περιμενεις το σωστο χρονικο διαστημα και πας σταδιακα βαζοντας τους οργανισμους μεσα τοτε ρισκαρεις αλλα μπορει να πετυχεις μπορει και οχι αναλογα τις πραξεις που κανεις και αν υπαρχει κατι που εχεις στο ενυδρειο ανεβαζει αμμονια και νιτρωδη που μονο με τα τεστ το καταλαβενεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρεπει να εχεις μετρησεις,αλλιως δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι ετοιμο το ενυδρειο σου να δεχτει ψαρι.

Και αν δεν ειναι πρεπει να το στρωσεις και παλι εκει πρεπει να εχεις μετρησεις για να τσεκαρεις πως παει και σε ποιο σημειο βρισκεσε.

Χρειαζεσαι μετρησεις για αμμωνια,νο2 και νο3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή: μην πάρεις μετρήσεις σε στικ επειδή είναι πιο φθηνά γιατί δεν αξίζουν. Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε υγρά τα οποία είναι αξιόπιστα. Κρατάνε πάρα πολύ, ανάλογα το πόσες μετρήσεις κάνεις, ακόμα και πάνω από χρόνο! Άρα στο τέλος δεν είναι τόσο ακριβά όσο φαίνονται. Απλά έχε το νου σου στην ημερομηνία λήξης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...