Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας αν μπορει καποιος να με βοηθησει ειχα 2 red cup oranda και το 1 πεθανε (3 μερες πριν ειχα δει πολλα ασπρα μικρα στηγματα και ηπεθεσα ich επειδη το συγκεκριμετο ψαρι ειχε βγαλει 2 σπυρια στο κεφαλη και ειχα ριξει 1 sera baktopur direct κατι κιτρινες παστηλιες και περασε αυτο εριξα και τοτε αλλα ηταν προχωριμενω και δεν αντεξε) ετσι μετα αφοσιωθηκα στο αλλο που το ειχα παρει μολις πριν 6 μερες με την θεραπεια εκεινη την sera backtopur direct δν προχωρησε πολυ αλλα ειχε κατι ασπρα στηγματα στην ουρα στο ραχιο πτεριγιο και στο κεφαλι και πηρα απο το pet city το medica general tonic της tetra μετα απο αυτο κολυμπουσε μια χαρα και ετρωγε αλλα οταν τελιωσε σε 4 μερες δλδ πηγα να παρω κιαλο και δν ειχε και πηρα esha 2000 & esha exit και τα εβαζα δυνδυαστικα για 1 εβδομαδα δλδ παρατετεμενη δοσολογια οταν τελιωσε αυτο εβγαλα τα χαλικια απο το ενηδρειο γτ ακουσα οτι εκει ειναι τα αβγα το ich και ειχαν απο κατω βρομιες παρολο που εκανα με σκουπα βιθου και πριν κοιμηθω ερηξα μια δοση jbl punktol red και οταν ξηπνησα το ειδα γυρμενο και εκανα γρυγορα αλλαγη νερου και ερηξα παλι το medica tis tetra αλλα για 2 μερες 2πλασια δοση νετα ειδα οτι το ψαρι ειναι χαλια με λιγο θολα ματια και λιγο παραμορφομενο κεφαλι και εκανα αλλαγη νερου 70% και το αφησα να ηρεμιση με μονο βηταμινες και ελαχηστα κολιμπαει ενω καθοταν ακινιτο στο πατο αλλα δν τρωη εδω και 3 μερες ενω τωρα που δοκιμεσα εφαγε 1 μπιλακι απο τα 4 και πηγα σταδιακα την θερμοκρασια απο τους 31,5 που ηταν για τη θεραπεια 26 και σκεφτομαι να το αφησω αλλες 2-3 μερες και μετα να βαλω της ταμπλετες της tetra αν δω να χριαζονται η θα δοκημασω αλατι αλλα σκεφτομαι της ταμπλετες γτ σε 1 σημειο σαν να εχει πληγη και κανουν και για αυτο αλλα το ψαρι φενετε πολυ ταλαιπωριμενο και εχω στερεψει απο επιλογες
 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : πηστευω ειναι ich γτ εχει ασπρα στηγματα αλλα σε μερικα σειμεια και στο κεφαλι εχει αρκετα μεγαλα και δν ξερω σηγουρα τη ειναι....

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:100 καθαρα 92 (εχω αφαιρεση τα διακοσμητικα)
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):υαλοβαμβακα μεγαλο κουτι , ανθρακας μικρο κουτι ,1 μεγαλο κουτι με μπλε και ενα μικρο κουτι με κατι καφε στρογγυλα.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):5 μηνες το παλιο ψαρι οταν ηταν μονο του ειχε βγαλει 2 φορες 1 σπυρι στο κεφαλι αλλα και της 2 το γιατρεψα.
- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 red cup oranda
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):4 ημερες κοκους 1 σπιρουλινα 1 νηστεια 1 αποφλυομενο αρακα,το νερο το προετιμαζω με αντιχλωριο plus 1 για τα νιτρικα και νιτρωδη και 1 κοκκινο για τοην μαλακοτητα του νερου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:6,9 (οκ)
- KH:6οd με 10od (εκει αναμεσα στο οκ)
- GH>7οd με >10od (εκει αναμεσα στο οκ)
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):οκ ειναι αλλα δν ξερω αριθμο γιατι αυτο το μετραω με υγρο τεστ
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):0
- Θερμοκρασία:26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:ναι
-Strips:ναι
-Ηλεκτρονικά: αυτα ψαχνω που εχει και ποσο κανουν ? ειναι πιο ακριβη

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:red cup oranda
- Ιστορικό Ψαριού:δν ξερω ειναι μεγαλο και το εχω τωρα 3 εβδομαδες.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ασπρα νιματοδη μακρια γτ της τελευτεες μερεσ δν τρωει, κανονικο πορτοκαλι μπορει να ασπριζει λιγο στην κοιλια, κακη, αργη (με μεγαλη αναταραξη στην απηφανεια και αεραντλια,ακινιτο στον πυθμενα 4-5 μερες τορα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:ενα ειχε βγαλει 2 φορες σπυρι στο κεφαλι αρκετα μεγαλο ο mom :( που απεβιωσε και 1 αλλο comet hole in the head πολυ παλια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:sera backtopur direct , tetra medica , esha 2000 σινδυασμο με esha exit & για λιγο punktol red
-Δοσολογία:προτινομενη
-Χρόνος Χρήσης:διαβαστε το πανω κειμενο παρακαλω
-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)δν ξερω να βαζω και δν 8α φενετε  ισως λιγο στο κεφαλι (γτ ειναι πρασινο το νερο)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:κοιταξτε πανω. Τωρα το ξεκουραζω αλλα δν γερνει τορα απλα δν τρωει και δν κολυμπαει ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα :(

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε φωτογραφίες από το ψάρι , αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Δν μπορω το νερο ειναι πρασινο και το εβγαλα λιγο με την αποχη αλλα και παλι δν φανηκε τπτ απλα το φοβισα το βλεπω ελαχιστα καλυτερα αλλα δν τρωει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η αληθεια ειναι πως η πρώτη παράγραφος στο ποστ σου, περισσότερο με μπερδεψε παρά βοήθησε. Εσύ εχεις το ιστορικό στο μυαλό σου, τα βασικά όμως αρκούν

 

Στο δια ταυτα

1. Ισως το ενυδρείο σου να ειναι άστρωτο. Εκανες κάποια προετοιμασία για στρώσιμο? Αν το φίλτρο είναι άστρωτο, χρειάζεσαι επειγόντως μπόλι

2. Τα κοκτειλ φαρμάκων θέλουν εμπειρία

3. Εφόσον μιλάμε για ich, η άποψη μου ειναι η παρακάτω (μια φωτό θα βοηθούσε) - Τυροκομικό αλάτι ή ενυδρειακό, 3 γρ ανά λίτρο. Σταδιακή αύξηση θερμοκρασίας στους 30 βαθμούς και την κρατάς εκεί για 10 μέρες . Αυξάνεις την οξυγόνωση με μια αεραντλία για αυτό το χρονικό διάστημα.

4. Το νερό είναι πράσινο από την αρχή που ξεκίνησες το ενυδρείο?

5. Μην προσπαθείς να ταίζεις συνεχώς το ψάρι, γιατί εάν δεν τρώει επιβαρύνεις το νερό

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ οχι το εστρωσα για 10 μερες συμφωνα με οτι ειπε ο petshopas και κανονικο ηταν το νερο τωρα το ψαρι εχει γυρει στο τζαμι :( ξερω οτι το μπολι ειναι αποικια βακτριων απο στρωμενο ενυδρειο απο που το περνεις πως ειναι και που πουλιετε αν μπορει καπιος μια φοτο και οκ δν θα ριζω αλλη τροφη

Έγινε επεξεργασία - John Papadatos
Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω χαλια γερνει :( λετε απο τα πολλα φαρμακα η απο την αρρωστια

Έγινε επεξεργασία - John Papadatos
Link to comment
Share on other sites

Οκ οχι το εστρωσα για 10 μερες συμφωνα με οτι ειπε ο petshopas και κανονικο ηταν το νερο τωρα το ψαρι εχει γυρει στο τζαμι :( ξερω οτι το μπολι ειναι αποικια βακτριων απο στρωμενο ενυδρειο απο που το περνεις πως ειναι και που πουλιετε αν μπορει καπιος μια φοτο και οκ δν θα ριζω αλλη τροφη

 

Τι ακριβως είπε ο πετσοπας?

Πρέπει να μετρήσεις αμμωνία για να δούμε τι γίνεται? Τα νιτρικά μηδεν δεν δειχνουν στρωμενο ενυδρειο

 

Το μπολι ειναι βιολογικό υλικό απο στρωμένο (και υγιές) ενυδρείο

Το βρίσκεις μέσω κάποιου συγχομπίστα

 

Ξεκίνα θεραπεία με αλάτι και ανέβασε σταδιακά θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστο αυριο θα κανω αλλαγη νερου και την δε5τερα που θα ειναι ανικτα θα κανω την θεραπεια με το αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστο αυριο θα κανω αλλαγη νερου και την δε5τερα που θα ειναι ανικτα θα κανω την θεραπεια με το αλατι.

 

Καλημέρα

Γενικά στο χόμπι ισχύει (δυστυχως) το "πρώτα παθαίνεις και μετά μαθαίνεις"

Προσωπική μου άποψη ειναι πως στο ντουλάπι του κάθε χομπίστα πρέπει να υπάρχουν τα παρακάτω (συν πλην ενα, δεν έγινε και κάτι)

 

1. Αεραντλία μπαταρίας

2. Ενυδρειακό ή τυροκομικό αλάτι

3. Θερμαντήρας

4. Ενεργός άνθρακα

5. Melafix, Primafix, Ektozon, Esha2000

6. Σύριγγες

7. Βιταμίνες

8. Υλικά φίλτρου

9. Αντιχλώριο

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το ξερω και ειχα απλα τελιωσε ειχα ενα πολυ μικρο που το ειχα χρυσημοποιηση αλλη φορα και το ektozon και melafix δν ξερω γιατι ειναι

Link to comment
Share on other sites

(Διαβασα σε μια εγκικλοπαιδια οτι οταν το ψαρι εχει αρκετα μεγαλα (σα σφουγκαρακια) που μερικα ξεκολανε και ειναι αδυναμο χορις ορεξη λεει μυκιτιαση γιατι στο ich γραφει μικροσκοπικες κυλιδες σε ολο το σωμα + οτι για ich εχω βαλει πολλα και τιποτα (για φοτο δυστυχως δν φενετε απολυτος τιποτα) σε αυτη την περιπτωση απο τι το επαθε και αν αντιμετοπιζετε με αλατι.(αν το esha 2000 περιεχη κατι για αυτο το εχω και εχω βαλει και 1 κοκταιλ απο οτι καταλαβα λαθος αλλα μπορει να ειχε βοηθισει).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , κάνε μια καλή αλλαγή νερού , να καθαρίσει το τοπίο και βγάλε οπωσδήποτε μια καλή φωτογραφία. Για να είμαι ειλικρινής , με έχεις μπερδέψει με τα λεγόμενά σου λίγο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

Sos για τη μυκιτιαση τη πρεπει να βαλω

Link to comment
Share on other sites

Το ρισκαρα και εβαλα esha 2000 που ετσι και αλλιως προλιπτικο ειναι (περιπου δλδ) και το ταισα ΕΦΑΓΕ κολυμπισε λιγο ειδα το κεφαλη του και τρομαξα ειχε πολλα σαν χνουδια και οσο κουνιοταν ξεκολαγαν κατι κοματια ανιξα γρηγορα το esha 2000 kai διαβασα οτι ειναι και για μικιτιασης και το εβαλα αν χριαζετε αλατι η κατι αλλο και οχι esha θα κανω αλαγη νερου και τιν δευτερα αυριο δλδ θα παω να παρω αλατι (ασχετα αν θα χριαστει τωρα) ειχα παρει 1 βιβλιο απο το petcity καλο που λεει για ασθενιες και μου κανει για μυκητιαση

Link to comment
Share on other sites

Στα πετ σοπ υπάρχει ένα βιβλίο διαφημιστικό με ασθένειες ψαριών και φωτό.νομιζω είναι της Σέρα.δες σε ποια φωτό είναι η δίκη σου ασθένεια και πράξε ανάλογα.

Μην ρίχνεις όμως πολλά φάρμακα μαζί, θα το εξοντώσεις το καημένο...

Κάνε μια καλή αλλαγή νερού, και έχει κατα νου, ότι καλό θα ήταν να μην στρεσαρεται με συνεχείς παρεμβάσεις.

Αν μπορέσεις να βάλεις μια φωτό, τα παιδιά εδώ είναι πολύ έμπειρα, και θα σε βοηθήσουν πολύ.

Όλα αυτά πολύ φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα!

 

Δυστυχώς όπως γράφεις χωρίς σημεία στίξης και χωρίς να ξεχωρίζουν οι προτάσεις σου είναι πολύ κουραστικό να διάβάζουμε όσα γράφεις. Με συγχωρείς κιόλας, δε θέλω να στο παίξω δασκάλα, αλλά έτσι όπως είναι γραμμένα "αχταρμάς" μπορεί να μπερδευτούμε.

 

Επίσης καλό θα είναι να μην βγάζεις μόνος σου βιαστικά συμπεράσματα για το τι έχουν τα ψάρια σου. Κι εγώ κάποτε νόμιζα ότι το χρυσόψαρό μου είχε μύκητα και τελικά ήταν παράσιτο. Άσε που με τις βιαστικές κινήσεις μπορεί να τα κάνουμε χειρότερα αντί να βοηθήσουμε.

 

Προτού κάνεις διάγνωση με βάση τα βιβλία, βγάζε πρώτα μία φωτογραφία και ανέβαζέ την εδώ να την δουνε οι πιο έμπειροι και να σε βοηθήσουν. 

 

Τέλος, με τα φάρμακα που ρίχνεις, ακόμα και αν είχες κάποτε βιολογία, τώρα και με βάση τις μετρήσεις σου, δεν υπάρχει πια. Άρα καλό θα είναι να κάνεις καθημερινά μετρήσεις για να παρακολουθείς μην τυχόν ανεβάσεις αμμωνία. Επιπλέον, επειδή είδα ότι ψάχνεις και μπόλι, έχε υπόψη σου ότι αν βάλεις μπόλι και μετά ρίξεις φάρμακα θα τη σκοτώσεις την βιολογία.

 

Συμβουλή: αν τυχόν πάρεις αλάτι πρόσεξε μην το ρίξεις χύμα στο ενυδρείο, πρώτα το διαλύουμε σε νερό ενυδρείου και μετά το βάζουμε. Βασικά προτού κάνεις οποιαδήποτε κίνηση, γράψε μας πρώτα εδώ για να αποφυγεις άλλα λάθη. Και για ό,τι χρειαστείς ρώτα, γι'αυτό είμαστε εδώ.

 

Περαστικά στο ψαράκι σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα!

Δυστυχώς όπως γράφεις χωρίς σημεία στίξης και χωρίς να ξεχωρίζουν οι προτάσεις σου είναι πολύ κουραστικό να διάβάζουμε όσα γράφεις. Με συγχωρείς κιόλας, δε θέλω να στο παίξω δασκάλα, αλλά έτσι όπως είναι γραμμένα "αχταρμάς" μπορεί να μπερδευτούμε.

Επίσης καλό θα είναι να μην βγάζεις μόνος σου βιαστικά συμπεράσματα για το τι έχουν τα ψάρια σου. Κι εγώ κάποτε νόμιζα ότι το χρυσόψαρό μου είχε μύκητα και τελικά ήταν παράσιτο. Άσε που με τις βιαστικές κινήσεις μπορεί να τα κάνουμε χειρότερα αντί να βοηθήσουμε.

Προτού κάνεις διάγνωση με βάση τα βιβλία, βγάζε πρώτα μία φωτογραφία και ανέβαζέ την εδώ να την δουνε οι πιο έμπειροι και να σε βοηθήσουν.

Τέλος, με τα φάρμακα που ρίχνεις, ακόμα και αν είχες κάποτε βιολογία, τώρα και με βάση τις μετρήσεις σου, δεν υπάρχει πια. Άρα καλό θα είναι να κάνεις καθημερινά μετρήσεις για να παρακολουθείς μην τυχόν ανεβάσεις αμμωνία. Επιπλέον, επειδή είδα ότι ψάχνεις και μπόλι, έχε υπόψη σου ότι αν βάλεις μπόλι και μετά ρίξεις φάρμακα θα τη σκοτώσεις την βιολογία.

Συμβουλή: αν τυχόν πάρεις αλάτι πρόσεξε μην το ρίξεις χύμα στο ενυδρείο, πρώτα το διαλύουμε σε νερό ενυδρείου και μετά το βάζουμε. Βασικά προτού κάνεις οποιαδήποτε κίνηση, γράψε μας πρώτα εδώ για να αποφυγεις άλλα λάθη. Και για ό,τι χρειαστείς ρώτα, γι'αυτό είμαστε εδώ.

Περαστικά στο ψαράκι σου! :)

Οκ.απλα οπως ειπα το μονο που εχω ειναι κινιτο, και η φοτος (που εχω προσπαθισει πολλες φορες να βγαλω) μονο να βοηθισουν δν μπορουν.
Link to comment
Share on other sites

Αναμενω απαντηση απο καποιον που ειναι κοντα μου για μπολι. αλλα θελω να φυγει το πρασινο νερο και με αλλαγες δν φευγει (εκανα και 85%) και κανω πολλες πως να το καθαρισω? ανθρακα εχω βαλει και βαμβακι αλαζω τι πρεπει να κανω. θελω να καθαρησει μετα να μου πειτε τελικα αν πρεπει να βαλω αλατι η να σηνεχισω το esha 2000 ητε να μην βαλω τιποτα (γιατι ich δν ειναι κοβω το κεφαλη μου επειδη το 1 ψαρι μου που ειχε δν ηταν ετσι και εχω κανει και 20 μερες θεραπιες για ich χωρις ανθρακα με θερμοκρασια 31.5 )θα ειχε περασει.αρα μηκητας η παρασητο η πολη κακες συνθηκες διαβιωσης και παω για το 3το νμζ τωρα πια θελ να "γιαλυσω" το νερο και να βαλω μπολι (και ισως αλατι δν νμζ να επιρεαζει τη βιολογια σαν φαρμακο).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό θα είναι να μην βγάζεις μόνος σου βιαστικά συμπεράσματα για το τι έχουν τα ψάρια σου. Κι εγώ κάποτε νόμιζα ότι το χρυσόψαρό μου είχε μύκητα και τελικά ήταν παράσιτο. Άσε που με τις βιαστικές κινήσεις μπορεί να τα κάνουμε χειρότερα αντί να βοηθήσουμε.

Βασικα και το ψαρι μου παρασιτο πρεπει να εχει, γιατι λεει οτι φολιαζει στα ευεσθητα σημεια ΚΕΦΑΛΗ ORANDA και εχω δει κατι να ξεκολαει λεπτο και μακρι .επισης λεει οτι το ψαρι που εχει προσβληθει χανει το χρωμα του (εγω μπερδευτικα απο μια εικονα που τα ειχε απο μικροσκοπιο ενω ο μυκιτας εμοιαζε και κολαγε και η περιγραφη οτι παει στα ταλεποριμενα ψαρια,ειναι σαν βαμβακι,και ειναι απο της κακες συνθηκες διαβιωσης).παω να googlarw φοτογραφιες απο μυκητιασης ψαριων και απο παρασιτα

Και να δω τι τελικα ειναι και να πραζω αναλογως (και με την καθοδιγιση σας)σε οτι ελπιδες του εχουν απομηνει :(

Έγινε επεξεργασία - John Papadatos
Link to comment
Share on other sites

Αχχχ δν ξερω μπορει και τπτ απο τα 2 αυριο θα προσπαθισω να βαλω φοτο αλλα που βρισκω τα συνιμενα αρχεια?

Link to comment
Share on other sites

Για παρασιτο αλατι? Τι να κανω ξερει καποιος?αν ναι θα εκτιμουσα να με βοηθιση ξερω οτι ειναι δυσκολο χωρις φοτο αλλα πλς και συγνωμη που το αλαζω συνεχεια το τι εχει :)

Link to comment
Share on other sites

Η καθαρή φωτογραφία που δείχνει το πρόβλημα είναι η μισή διάγνωση .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...