Jump to content

Στησιμο ενυδρειου και προτασεις


Recommended Posts

Γεια σας εδω και 3 μερες διμιουργω θεματα για να μαθω καλυτερα απο εσας τα προφιλ καπιων ψαριων (ψαχνω και μονος ενοητε).Το ψαρι που εχω τωρα ειναι αρρωστο και δν μου φενετε πολυ καλα (αν πεθανει το ψαρακι εκει λογικα θα το φυτεψω και θα βαλω 1 μονομαχο) αλλα ασχετο αυτο.Εχω παραγκηλει 1 ενυδρειο 162 λιτρων με βαση ,φιλτρο & θερμοστατη και σκεφτομαι να βαλω η 1 rainbow shark η 1 red tailed black shark που διαβασα οτι γινονται 15 και 12 εκατοστα επισης οτι θελουν 200λιτρα ενηδρειο και καποιο λογο θα εχουνε παρολο που ειναι μικρα μετα σκεφτομουν το beauforta leveretti αλλα καταλαβα οτι ειμαι αρκετα αρχαριος για εκεινο το ψαρι οποτε σκεφτομουν 1 απλο pleco αλλα εχω δει οτι γινονται τεραστια οποτε δν ξερω αν κανει και τελευτεα επιλογη ειναι 1 τροπικο ενηδρειο με kuhli loach περιμενο της απαντησης σας γτ δν θελω να ταλεπορισω καπιο ψαρι η να το βαλω σε μικροτερο χορο εστω οχι παρα πολυ δλδ ουτε θελω κατι δυσκολο σε μετρισεις και πολυ ευαισθητω (οποτε καποια καινουρια προταση για ψαρι καλοδεχουμενη).

Link to comment
Share on other sites

Επισις σε οτ ψαρι προτηνετε κατα προτιμιση ας εχει πανω απο 5 χρονια ζωης.

Έγινε επεξεργασία - John Papadatos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλε μου με τα λιτρα που εχεις θα εκανες ενα πολυ ωραιο αφρικανικο Τανγκανίκα και θα το χαρεις... το νερο που θέλουν οι κιχλιδες το φτιαχνεις ευκολα, απο σκληρότητα και ph θα στο φτιάχνουν η αμμος και τα ασβεστολιθικα πετρώματα που θα βαλεις ειναι οικονομικο. ψαρια με ωραιο χαρακτήρα απο την λιγη εμπειρία μου στην αφρικη μιλαω και αν το προσέξεις θα δεις και γέννες... αυτο δεν σημαίνει περνουμε οτι μας αρεσει απο αφρικη και το βςζουμε μεσα... αν σε ενδιαφέρει το βλεπουμε πιο αναλυτικά...

κανε την έρευνα σου στις απαιτήσεις των ψαριων σε θέματα λίτρων, πλυθησμου, συνθηκες νερου και θερμοκρασίας, και φυσικο περιβάλλον αν θελεις κατι βιοτοπικο για να δεις αν μπορεις και εχεις ορεξη να το κανεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα

 

Προσωπική μου άποψη, πριν από κάθε αγορά έμψυχου ή άψυχου υλικού, πρέπει να ξεκινήσεις διάβασμα για να κατανοήσεις τα βασικά ενός ενυδρείου

Οι προτάσεις του καθενός, θα αποτελούν προσωπικό γούστο και απλά θα σου προσφέρουν ιδέες, αλλά μέχρι εκεί

 

Το βασικό ειναι να κατανοήσεις τον κύκλο του αζώτου, τι σημαίνουν αυτά που διαβάζουμε στα προφίλ των ψαριών και σίγουρα θα πρέπει να ψάξεις τους λόγους για τους οποίους έχασες μέχρι τώρα ψάρια

Δυστυχώς - εάν υπάρχουν παραλείψεις ή λάθη - κι αυτά επαναληφθούν, τότε θα έρθεις αντιμέτωπος με τα ίδια προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ξεκινας διαβασμα εδω και ειδικα για τον κυκλο του αζωτου.

Μετα παμε σ αυτα που σκεφτεσαι.Τα ψαρια που σκεφτεσαι να βαλεις ειναι λαθος,διαβασε για τα ψαρια που θες.

http://www.seriouslyfish.com/species/epalzeorhynchos-bicolor/

http://www.seriouslyfish.com/species/epalzeorhynchos-frenatum/

Καλο ειναι να φτιαξεις ενα ενυδρειο με σωστη ψαροσυνθεση ωστε να μην εχεις προβληματα και να το χαρεις.

Αφου σου αρεσουν τα kuhli loach μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο Ασιας.

Δηλαδη να βαλεις ενα χαρεμι απο γκουραμι,ενα κοπαδι απο αρλεκινους η απο cpd και μερικα kuhli loach.

Μπορεις να βαλεις αμμο σκετη η χαλικι με υποστρωμα,μερικα ξυλα,να δεσεις πανω τους φυτα και να φυτεψεις και μερικα φυτα και εισαι αρχοντας.

Ομως αυτα τα ψαρια θελουν ψιλομαλακο νερο και οχι απλα βρυσης,οπωτε θα πρεπει καταρχην να σκεφτεις αν θες να μπεις στη διαδιακασια να μαλακωνεις το νερο της βρυσης η οχι.Απο αυτο θα εξερτηθει και τι ψαρια μπορεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη ξεκιναω το διαβασμα (γιαυτο εφτιαξα και το θεμα κοιταω πολα θεματα που καπιος πρεπει να παει ολα τα ψαρια του πισω :)

Link to comment
Share on other sites

Tο 120*45 ποσα λιτρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλε μου με τα λιτρα που εχεις θα εκανες ενα πολυ ωραιο αφρικανικο Τανγκανίκα και θα το χαρεις... το νερο που θέλουν οι κιχλιδες το φτιαχνεις ευκολα, απο σκληρότητα και ph θα στο φτιάχνουν η αμμος και τα ασβεστολιθικα πετρώματα που θα βαλεις ειναι οικονομικο. ψαρια με ωραιο χαρακτήρα απο την λιγη εμπειρία μου στην αφρικη μιλαω και αν το προσέξεις θα δεις και γέννες... αυτο δεν σημαίνει περνουμε οτι μας αρεσει απο αφρικη και το βςζουμε μεσα... αν σε ενδιαφέρει το βλεπουμε πιο αναλυτικά...

κανε την έρευνα σου στις απαιτήσεις των ψαριων σε θέματα λίτρων, πλυθησμου, συνθηκες νερου και θερμοκρασίας, και φυσικο περιβάλλον αν θελεις κατι βιοτοπικο για να δεις αν μπορεις και εχεις ορεξη να το κανεις...

Οφιλο να ομολογισω οτι ποτε τα ψαρια δν μου εκαναν "μπαμ" και παντα επερνα γαριδες περιεργα χρυσοψαρα καβουρια σαλιγκαρια και ηθελα να παρω η καποιο καρχαριακι αλλα δν εχω τοσο χωρο στο σπιτι η καποιο πλεκο η kuhli loach και γενικα σχετικα περιεργα αλλα αυτα που προτινες (κιχλιδες αφρικης) φαινονται πολυ ωραια θα το ψαξω λιγο παραπανω
Link to comment
Share on other sites

Tο 120*45 ποσα λιτρα ειναι

 

Θα πρεπει να ξερουμε μηκος,υψος και πλατος για να βγαλουμε τα λιτρα.

Οφιλο να ομολογισω οτι ποτε τα ψαρια δν μου εκαναν "μπαμ" και παντα επερνα γαριδες περιεργα χρυσοψαρα καβουρια σαλιγκαρια και ηθελα να παρω η καποιο καρχαριακι αλλα δν εχω τοσο χωρο στο σπιτι η καποιο πλεκο η kuhli loach και γενικα σχετικα περιεργα αλλα αυτα που προτινες (κιχλιδες αφρικης) φαινονται πολυ ωραια θα το ψαξω λιγο παραπανω

Καρχαριακια γλυκου νερου δεν υπαρχουν..τα περισσοτερα που εχουν βαφτισει καρχαριακια ειναι γατοψαρα.

Διαβασε και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκτος του pagasius ολα τα αλλα η αληθεια ειναι οτι μονο καρχαριακια δν ειναι (αλλα και παλυ ειδηκα το silver shark ακομα μου αρεση) ;) στο ενηδρειο που εχω παραγκιλει απο κιχλιδες μπαινουν (αν δν απατομε) brichardi και leleupi η και καποιο αλλο απο την ομαδα subtrate brooders και ειναι αρκετα ωραια ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Τα kuhli επειδή τα είχα πίστεψε με θα τα βλέπεις ελάχιστα έως καθόλου.Με Αφρική πιστεύω θα είσαι καλύτερα και πιο εύκολα

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Τα kuhli επειδή τα είχα πίστεψε με θα τα βλέπεις ελάχιστα έως καθόλου.Με Αφρική πιστεύω θα είσαι καλύτερα και πιο εύκολαΣτάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η κιχλιδες εχουν μεγαλα δοντια απο οτι ειδα (μπορω να βαλω 2 κιχλιδες leleupi μαζι με 2-3 kuhli loach γινετε η θελουν διαφορετικες τιμες - θερμοκρασιες κ.α.)
Link to comment
Share on other sites

Τελείως αλλο περιβάλλον!!! Διαβασε πληροφορίες!!! Μην μπερδεύεσαι και μην μπερδευεις τις ηπειρους γιατι αλλαζουν τα νερα και ο βυθός!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελείως αλλο περιβάλλον!!! Διαβασε πληροφορίες!!! Μην μπερδεύεσαι και μην μπερδευεις τις ηπειρους γιατι αλλαζουν τα νερα και ο βυθός!!!

Για αυτο ρωτησα γιατι δν ξερω καλα αγγλικα ειμαι c class και εχουν δυσκολες λεξεις μονο οτι γραφουν σε βιβλια που εχω και μετεφρασμενα στο φορουμ και το google translate τα κανει αρκετα ακαταλαβιστικα :)
Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι εχει ιδιετερη σημασια αλλα 1 φιλος μου,μου ειπε οτι 101x41x50 ειναι 180 λιτρα αρα το ενυδρειο που περιμενο στης επομενες 3 μερες θα ειναι 180 και οχι 160 αλλα ειναι μολις 20 λιτρα η διαφορα:)

Έγινε επεξεργασία - John Papadatos
Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι εχει ιδιετερη σημασια αλλα 1 φιλος μου,μου ειπε οτι 101x41x50 ειναι 180 λιτρα αρα το ενυδρειο που περιμενο στης επομενες 3 μερες θα ειναι 180 και οχι 160 αλλα ειναι μολις 20 λιτρα η διαφορα :)

 

Λαθος στα ειπε ο φιλος σου..101χ41χ50=207 λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει τζαμι του 1 ποντου αφαιρέσαι 2 ποντους απο καθε πλευρά και ενα απο τη βαση εεε δεν το πας και ξεχυλισμενο... γυρω στα 180 με 190 μαλλον παίζει...?

Link to comment
Share on other sites

Βαση των διαστασεων βγαζουμε τα μεικτα λιτρα.

Τα καθαρα δεν μπορει να τα υπολογισει κανεις με ακριβια αφου πρεπει να αφαιρεθοθν πολλα πραγματα που δεν μπορεις να τα μετρησεις και να τα υπολογισεις.

Αν αφειρεσει τα τζαμια που λες,βγαινει 200 λιτρα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

99x39x49 κανει 189 φιλε μου και οταν μετραω ενα ενυδρςιο ενυδρειο εννοώ τον κενο καθαρο χωρο του ενυδρείου. Δεν λεω να αφαιρέσω τα λιτρα του διάκοσμου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο δεν εχει φιλτρο και θερμοστατη μεσα μονο βαση και 2 λαμπες T5 45w.Εγω σκεφτομαι θερμοστατη να παρω 300w για μεγαλυτερη ακριβεια ,και φιλτρο εξωτερικο για να μην λιγοστεψουν τα λιτρα ουτε με διακοσμιση θα το φορτωσω πολυ 1 ξυλο, 4 anubies & 20 κιλα αμμο μπορει και κατι αλλο.Για τους ποντους του τζαμιου δν ξερω και τι ενοητε να αφερεσω το τζαμι?

Link to comment
Share on other sites

Η Βαση ενυδρειου ειναι 102x42x73

Έγινε επεξεργασία - John Papadatos
Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρο εχω "σταμπαρει" (εξωτερικο) το eheim classic 2213 basic edition plus media set που λεει

•κυκλοφορια:440 λιτρα/ωρα

•καταναλωση ρευματος:8 watt

•χωριτικοτητα καδου: 3 λιτρα

•καταλιλο για ενυδρειο μεχρι 250 λιτρα

•2 χρονια εγγυηση

(Αυτο που λεει κυκλοφορια 440 λιτρα/ωρα σημενει οτι εχει και κυκλοφορητη?)

Link to comment
Share on other sites

99x39x49 κανει 189 φιλε μου και οταν μετραω ενα ενυδρςιο ενυδρειο εννοώ τον κενο καθαρο χωρο του ενυδρείου. Δεν λεω να αφαιρέσω τα λιτρα του διάκοσμου.

 

Οι διαστασεις που δινουν οι εταιριες ειναι εξωτερικες και οχι εσωτερικες.

Και παλι αυτα τα λιτρα ειναι τα μεικτα,τα καθαρα δεν μπορεις να τα βγαλεις με ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το φιλτρο καλο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα κατι σε ποιο πολλα λιτρα κυκλοφορια... αλλα εγω ψαχνω για περισσότερα παντα... και για μεγαλο καδο να βαζω βιολογικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...