Jump to content

ΑΝΟΡΕΞΙΑ - ΑΠΟΣΥΝΘΕΣΗ ΠΤΕΡΥΓΙΩΝ


south

Recommended Posts

Εδω και μια εβδομάδα ο red dragon κάθετε αμέτοχος, από το ξύλο των υπολοίπων ,δεν τρώει και τα πτερύγια του λιώνουν στην άκρη, το μόνο θετικό είναι ότι δεν έχει χάσει το χρώμα του.

Έβαλα melafix αλλά ενώ τα πτερύγια σταμάτησαν να καταστρέφονται παραμένει απόμακρος και νηστικός.

οι μετρησεις ειναι οκ ,πριν ηταν στους 2 ποιο 'μάγκες' αλλα ξαφνικά...

ταίζω καταψυγμενη καρδια γαλοπουλας 2-3 φορες ημερησίως την τελευταια εβδομάδα ,οι υπολοιποι τρώνε σαν τρελοι και ειδη μεσα σε 1 εβδομάδα εχουν διαφορά στο μεγεθος με τον red dragon.

post-491-1176367105_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω οτι έχει FIN ROT.

Αλλά δεν ξέρω αν ήταν καλύτερα να το μεταφέρω σε 54l μόνο του και να συνεχίσω με melafix , βιταμίνες και κατεψυγμένη καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω οτι έχει FIN ROT.

Αλλά δεν ξέρω αν ήταν καλύτερα να το μεταφέρω σε 54l μόνο του και να συνεχίσω με melafix , βιταμίνες και κατεψυγμένη καρδιά.

για μενα θα ηταν το καλυτερο.. :bowdown::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε south ανεξάρτητα από την ασθένεια, που όπως είπαν και οι προηγούμενοι είναι μάλλον fin rot, με το να ταίζεις 2-3 τη μερά γαλοπούλα δεν θα το συνιστούσα. Μπορεί ο συγκεκριμένος δίσκος να βαρέθηκε το μενού πιό γρήγορα από τους υπόλοιπους. Άλλαξε τους λίγο την δίαιτα, πρόσθεσε και τίποτα άλλο στο μενού. Οι δίσκοι όπως και όλα τα ψάρια θέλουν ποικιλία στο φαί!! Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

πριν το πρόβλημα είχαν εναλλαγές τροφής,

Tους έδεινα ,3 είδη αποξηραμένες (bits, flakes..) και 2 κατεψυγμένες (καρδία μοσχαριού με αρτέμια και καρδία γαλοπούλας) εναλλαξ.

Απλώς τώρα για να δυναμώσουν, τους αύξησα τα γεύματα και τους δείνω μονό κατεψυγμένη που ξετρελαίνονται και μου την τραβανε από το χέρι!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

πριν το πρόβλημα είχαν εναλλαγές τροφής,

Tους έδεινα ,3 είδη αποξηραμένες (bits, flakes..) και 2 κατεψυγμένες (καρδία μοσχαριού με αρτέμια και καρδία γαλοπούλας) εναλλαξ.

Απλώς τώρα για να δυναμώσουν, τους αύξησα τα γεύματα και τους δείνω μονό κατεψυγμένη που ξετρελαίνονται και μου την τραβανε από το χέρι!!

Ολοι οι Δισκοι τρελονονται για κατεψυγμενες τροφες οστοσο πρεπει να μαθουν και στις αποξηραμένες (bits, flakes..)για εναν και απλο λογο.Καποια μερα που θα χρειαστει να λιψεις απο το σπιτι λογο διακοπων κ.τ.λ. θα χρειαστεις να βαλεις αυτοματη ταιστρα και τοτε δυστιχως θα εχεις προβλημα.Εγω προσωπικα περισι το καλοκαιρι ειμουν σχεδον ενα μηνα για διακοπες στην Ελλαδα κι οταν γυρισα πισω τα βρηκα ολα οπως τα αφησα χωρις απωλειες και στενοχωριες.Επεισης κλεινοντας ηθελα να σου πω επειδη κι εγω 3 γευματα τους δινω καθυμερινα την τροφη που θες να τους μαθεις κι εκεινοι δεν τη δεχονται,αυτην την τροφη θα τους δινεις σαν πρωτο γευμα το πρωι που ειναι πεινασμενοι.Και κατεψυγμένες καρδίες μοσχαριού η γαλοπουλας οσο λιγοτερο τοσο καλυτερα ας ειναι 1,2 φορες το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Και κατεψυγμένες καρδίες μοσχαριού η γαλοπουλας οσο λιγοτερο τοσο καλυτερα ας ειναι 1,2 φορες το μηνα.

Εδω εισαι λαθος!Η διατροφικη αξια των κατεψυγμενων τροφων δεν συγκρινεται με τις αποξηραμενες.Απλα θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα στο να μαθουν να τρωνε και ξηρες τροφες!

Απο εκει και περα οπως ειπε και ο klaz απομονωσε τον με melafix, βιταμινουλες και ανεβασε λιγο τη θερμοκρασια μπας και αυξησεις το μεταβολισμο του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...