Jump to content

FOWLR


immer

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(fish only with live rock)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου: 120 x 47 x 60cm
Συνολικά Λίτρα: περίπου 350λτ.
Sump (λίτρα): χωρίς

Οργανισμοί
 

Live Rock: περίπου 40κ.

 

Ανεμώνες: 1x Condylactis gigantea

                   2x Ceriathus sp.

                   1x Macrodactyla sp.

                   1x Heteractis crispa

                   3x Tomato Μεσογειακές
 

Ψάρια: 2x Valenciennea strigata ζευγάρι

            1x Gomphosus varius female

            2x Amphiprion percula (τα οποία δεν φαίνονται για ζευγάρι)

            1x Gramma loreto

            1x Pseudochromis coccinicauda male

            1x Scatophagus argus green

            1x Amblyeleotris wheelerii

            1x Ecsenius bicolor

            1x Clingfish Μεσογειακό

Γαρίδες: 1x Stenopus hispidus

              2x Lysmata amboinensis

              1x Lysmata debelius

              1x Alpheus sp.

              1x Gnathophyllum sp. Μεσογειακή

 

Αχινοί: 1x Diadema setosum

            1x Mespilia globulus red

 

Άλλα είδη: 2x Paguristes cadenati

                  2x Calcinus elegans

                  1x Percnon gibbesi Μεσογειακό

                  2x Trochus sp.

                  1x Nerita sp.

                  2x Nassarius sp.

                  5x Fun Worms Μεσογειακά

                  5 Μεσογειακά σαλιγκάρια

                  

Υπόστρωμα: Live Sand
 
Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 3x T8(white,blue,violet), 1x T5 white
Διάρκεια φωτισμού: 8,5 hours
Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Η φίλτρανση γίνεται αποκλειστικά με κάνιστρα. 3 Εheim με βιολογικό υλικό (πέτρα, τριμμένο κοράλλι), 1 ριάκτορα με άνθρακα και 1 ριάκτορα με biopellets και 1 λάμπα UV.
Θέρμανση/ Ψύξη: Chiller Resun
Skimmer Deltec MCE-600
Κυκλοφορία: Μία Tunze Turbelle και Μία SunSun

Παράμετροι
pH: 8,27
Γενική σκληρότητα (GH): δεν μετρώ
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): δεν μετρώ
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Φωσφορικά (PΟ4): δεν μετρώ
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20% ανά μήνα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: με Α/Ο και αλάτι Tropic Marine Pro Reef
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Λίγα λόγια:

Ασχολούμαι με τα ενυδρεία από το 1990. Το πρώτο ενυδρείο μου το είχε φτιάξει ο Αντωνακάκης στην Καλλιθέα (160λ.) και αρχικά είχε χρυσόψαρα, μετά διάφορα γλυκού νερού (κοινωνικό) χωρίς βέβαια ιδιαίτερες γνώσεις για τις απαιτήσεις τους και τις ανάγκες τους.

Η πρώτη σοβαρή ενασχόλησή μου με την έννοια του βιότοπου και ρύθμιση των παραμέτρων βάσει των οργανισμών που φιλοξενούνται έγινε το 2000 όταν ενθουσιάστηκα με τα ψάρια του υφάλμυρου και κυρίως τους statophagus argus. Τότε δεδομένου ότι τα πρώτα ψάρια πέθαιναν ασχολήθηκα με τις παραμέτρους του νερού και τους τρόπους διατήρησής τους. Μετά όπως συνήθως συμβαίνει το αλάτι αυξήθηκε και άρχισα το θαλασσινό. Ποτέ βέβαια με αυτούσιο reef, αφού ανέκαθεν με ενθουσίαζαν τα ψάρια. Διατήρησα το ενυδρείο μέχρι και το 2004, οπότε και λόγω σπουδών, στρατού, εργασίας και γάμου (!!) το εγκατέλειψα. Έστησα ξανά ένα πολύ μικρό 30λτ το 2014 τοποθετώντας όμως σε λειτουργία άπαντα τα κάνιστρα, όπως τα αναφέρω ανωτέρω –πλην βεβαίως το σκίμμερ. Στο μικρό αυτό φιλοξενήθηκαν και οι δύο κλόουν και η μπόξερ. Τον Γενάρη του 2015 έστησα πλέον το υπάρχον ενυδρείο (SunSun) με μεταφορά του βιολογικού υλικού του μικρού. Λόγω της ύπαρξης ζωντανών στο μικρό, λειτούργησαν τα φίλτρα για πέντε μέρες χωρίς ψάρια και αμέσως μπήκαν τα υπάρχοντα που είχαν μείνει χωρίς φίλτρανση στο μικρό. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Δεν εμφανίστηκε αμμωνία, προφανώς έκανε τον κύκλο του πολύ γρήγορα και καμία από τις παιδικές ασθένειες με άλγες κλπ.

Τα ανωτέρω ζωντανά σταδιακά προστέθηκαν τον δεύτερο μήνα λειτουργίας και το τελευταίο πριν από δύο μήνες περίπου.

Σκοπός είναι –καλώς εχόντων των πραγμάτων στη χώρα και στο ενυδρείο- να μπουν και 2 Moorish Idol και ίσως ένα Yellow Tang μετά το καλοκαίρι.

Τέλος –λόγω ψαροντούφεκου- και συχνής επαφής με τη θάλασσα πειραματίζομαι σε Μεσογειακούς οργανισμούς που μπορούν να φιλοξενηθούν και σε τροπικό ενυδρείο, για αυτό και ανωτέρω αναφέρω αρκετούς που φιλοξενούνται σήμερα. Άπαντες οι οργανισμοί αυτοί έχουν «δοκιμαστεί» και στο παρελθόν και ως προερχόμενοι κυρίως από την παράκτια ζώνη δείχνουν να ευημερούν στο νέο τους οικοσύστημα. Μάλιστα κάνουν πολύ καλή δουλειά. Ο Percnon gibbesi είναι τρομερός καθαριστής, όπως και τα σαλιγκάρια, που καθαρίζουν πολύ καλά τα τζάμια.

 

post-615-0-73342100-1436349297_thumb.jpg

post-615-0-07882800-1436349315_thumb.jpg

post-615-0-37172900-1436349330_thumb.jpg

post-615-0-29372300-1436349341_thumb.jpg

post-615-0-04672700-1436349355_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να αλλάξουμε κλίμα και εικόνες...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε μου. Να βλέπουμε και κανένα καινούργιο ενυδρείο στο φόρουμ οχι μόνο αγγελίες που τα χαλάνε λόγο τον εποχών.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι :thumbsu:

 

Απ την στιγμη που εχεις ζ. βραχο τα κανιστρα με το βιολογικο περιττα

Οι μεσογειακοι οργανισμοι δεν ξερω αν μπορουν να συμβιωσουν μακροπροθεσμα με τα υπολοιπα τροπικα

 

Τι αλατοτητα εχεις;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι στα κάνιστρα το ίδιο υλικό έχει διαφορετική βιολογία και λειτουργία. Δεν έχει καθόλου φως, συνεχή ροή νερού και καθόλου ενόχληση από ψάρια. Η αλατότητα είναι στο 1025.

Όπως είπα και πριν τους μεσογεικούς που έχω τώρα τους έχω ξαναδοκιμάσει και αντέχουν. Πλην του καβουριού που το θεωρώ έκπληξη, κυρίως για την δουλειά που κάνει.

Ξέχασα να πω και για τον σπόγγο που φαίνεται στη φώτο με τον κάβουρα, ο οποίος άλλαξε μεν χρώμα έγινε αρκετά πιο ανοιχτός, αλλά με χαρά είδα να αναπτύσσεται προς το βράχο που έχει δίπλα του.

Link to comment
Share on other sites

Η ceriathus tube anemone πανεμορφη . ποσο καιρο την εχεις; ειναι μη φωτοσυνθετικη οπως η ντοματια. Τι τις ταιζεις; ποσο συχνα; βλεπω την εχεις στον βραχο αλλα απο οτι διαβαζω πρεπει να τοποθετηται στον αραγωνιτη http://www.advancedaquarist.com/2004/6/inverts

Link to comment
Share on other sites

Θα την κάνω την ερώτηση κι ας θεωρηθεί χαζή, καθότι νέοπας στα αλατια!!!

Οι τόσες ανεμώνες δεν έχουν πρόβλημα συγκατοίκησης???

 

Όσο για το ενυδρειο, νομίζω σε λίγο καιρό που θα κάνεις update θα ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ

Τωρα ειναι ΚΑΛΟ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ,τρομερο εργαλειο ο gibensi crab,καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για τα καλά σας λόγια.

Σίγουρα τα FOWLR δεν είναι τόσο εντυποσιακά όσο τα reef, αλλά αυτά είναι θέμα γούστου.

Στην φώτο δεν φαίνεται η ceriathus tube. Έχω δύο τέτοιες, αλλά δυστυχώς ανοίγουν μόνο το βράδυ πλέον. Και γράφω πλέον γιατί όταν τις αγόρασα στο μικρό ενυδρείο που είχε ελάχιστο φωτισμό ήταν μόνιμα ανοιχτές. Στο μεγάλο με περισσότερο φωτισμό το πρωί φαίνεται μόνο η «τρύπα» τους στον αραγωνίτη. Όποτε επιχείρησα να τις ταίσω μπαίνανε στο κουκούλι τους. Όμως από τροφή ή ζωντανή artemia ή και μπιλάκια που αιωρούταν στο νερό μόλις κόλλαγε κάτι στα πλακάμια τους έβαζε το πλοκάμι στο κέντρο της και έτρωγε. Τις έχω ένα χρόνο από το μικρό ενυδρείο.

Στη φώτο φαίνεται η Condylactis, η οποία ήταν κάτασπρη όταν την αγόρασα, όμως σήμερα έχει πάρει χρώμα ξανθό, χωρίς να ξέρω το λόγο.

Οι ανεμώνες του ίδιου είδους από ότι ξέρω γενικά δεν έχουν θέμα συγκατοίκησεις. Πρόβλημα έχουν οι tomato οι οποίες θέλουν τον χώρο τους και για το λόγο αυτό έχουν και πλοκάμια επίθεσης (μπλέ). Βέβαια οι θέσεις που έχουν σήμερα είναι αυτές που οι ίδιες έχουν -τουλάχιστον προς το παρόν- επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου. Πολύ ενδιαφέρων ο συνδυασμός τροπικών και μεσογειακών οργανισμών, και απ'ότι φαίνεται τα καταφέρνεις μια χαρά! 

Περιμένουμε και άλλες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για τα καλά σας λόγια.

Σίγουρα τα FOWLR δεν είναι τόσο εντυποσιακά όσο τα reef, αλλά αυτά είναι θέμα γούστου.

Στην φώτο δεν φαίνεται η ceriathus tube. Έχω δύο τέτοιες, αλλά δυστυχώς ανοίγουν μόνο το βράδυ πλέον. Και γράφω πλέον γιατί όταν τις αγόρασα στο μικρό ενυδρείο που είχε ελάχιστο φωτισμό ήταν μόνιμα ανοιχτές. Στο μεγάλο με περισσότερο φωτισμό το πρωί φαίνεται μόνο η «τρύπα» τους στον αραγωνίτη. Όποτε επιχείρησα να τις ταίσω μπαίνανε στο κουκούλι τους. Όμως από τροφή ή ζωντανή artemia ή και μπιλάκια που αιωρούταν στο νερό μόλις κόλλαγε κάτι στα πλακάμια τους έβαζε το πλοκάμι στο κέντρο της και έτρωγε. Τις έχω ένα χρόνο από το μικρό ενυδρείο.

Στη φώτο φαίνεται η Condylactis, η οποία ήταν κάτασπρη όταν την αγόρασα, όμως σήμερα έχει πάρει χρώμα ξανθό, χωρίς να ξέρω το λόγο.

Οι ανεμώνες του ίδιου είδους από ότι ξέρω γενικά δεν έχουν θέμα συγκατοίκησεις. Πρόβλημα έχουν οι tomato οι οποίες θέλουν τον χώρο τους και για το λόγο αυτό έχουν και πλοκάμια επίθεσης (μπλέ). Βέβαια οι θέσεις που έχουν σήμερα είναι αυτές που οι ίδιες έχουν -τουλάχιστον προς το παρόν- επιλέξει.

Sorry μπερδευτηκα με τις φωτο. Εισαι απο τους ελαχιστους στα φορουμ που εχουν την ceriathus, και επειδη μου αρεσουν πολυ θα ηξελα την εμπειρια σου. Σε τι βαθος αραγωνιτη εβαλες τον "σωληνα" της; διαβαζω οτι θελει πολυ βαθος ο δικος μου δεν το εχει. Σε φωτεινο ενυδρειο αν τοποθετηθει σε σκια πιστευεις θα ανοιγει ; οσο αφορα το φαι διαβαζω οτι τρεφετε οπως το περιγραφεις με πολυ μικρους οργανισμους οπως αρτεμια hatchling. Ριχνεις κατι στοχευμενα και αν ναι τι μεγεθους; οταν τις πρωτοεβαλες ποσο παλιο ηταν το ενυδρειο σου; ποσο συχνα τις ταιζεις και αν ναι με τι;

Οσο αφορα την κυκλοφορια εσυ τις εχεις σε σημειο με πολυ 'η λιγη;

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη την τοποθέτησα στο παλιό σε σημείο που να καλύπτεται το κουκούλι της περίπου 5-6 εκαστοτά. Από την αρχή ήταν μόνιμα ανοιχτή. Μάλιστα το σημείο ήταν σχεδόν κάτω από το σημείο που τάιζα και έτσι όταν πέρναγε μπιλάκι τροφής από τα πλοκάμια της το έτρωγε.

Μετά έβαλα και την δεύτερη σχεδόν δίπλα της. Προφανώς δεν της άρεσε η εγγύτητα και μόνη της αφήνοντας το κουκούλι της βουλεύτηκε στην άλλη ακριβώς μεριά κάποιο βράδυ. Όποτε επιχείρησα στοχευμένα να τις ταίσω έκλειναν. Έτσι μόνο ό,τι μαζεύει μόνη της.

Στο νέο ενυδρείο και πάλι μετακινήθηκαν μόνες τους, χωρίς κουκούλια. Μάλιστα τα κουκούλια τα έβγαλα γιατί έμοιαζαν με γλίτσα όταν τα άφησαν. Αμφότερες πήγαν -μακρυά η μία από την άλλη- στην πίσω πλευρά του ενυδρείου σε σημείο σκοτεινό και με καλή κυκλοφορία. Τα πρωινά με τα φώτα φαίνονται ελάχιστα τα πλοκάμια τους και είναι κατά βάσει μέσα στο κουκούλι τους. Θα προσπαθήσω να τις φωτογραφίσω. Το βράδυ όταν ανοίγω τα φώτα είναι ανοιχτές. Δεν κάνω κάποια ιδιαίτερη διατροφή αφού μόνο με σβηστά φώτα φαίνονται. Ενδεχομένως τρώνε κοπήποδα το βράδυ. Δεν είμαι σίγουρος αν φταίνε τα φώτα ή η κίνηση των ψαριών για το ότι ανοίγουν βράδυ, καθότι στο παλιό ενυδρείο υπήρχαν μόνο οι δύο κλόουν και η boxer, ενώ τώρα υπάρχει συνεχής κίνηση και κυρίως το bird wrasse που κολυμπάει συνεχώς παντού και ίσως να τις βλέπει και για τροφή αφού δεν είναι reef safe ψάρι. Τις έχω κοντά κανά χρόνο και τις είχα πάρει από το aquario. Και οι δύο είναι άσπρες με πρασινομπλέ εσωτερικό. Πριν από λίγο καιρό είχα δή ότι το aquario είχε και μία καφέ, πιο μεγάλη. Μεγάλες τέτοιες έχουμε και στις θάλασσές μας και διάβασα στον Atlas ότι μακροημερεύουν και σε τροπικά συστήματα. Σκοπός είναι να δοκιμάσω και μία «ελληνική». Στις ελληνικές θάλασσες που τις συναντώ ανοίγουν κυρίως πολύ πρωί και απόγευμα, καθώς και μέρες συννεφιά.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...