Jump to content

τοποθέτηση λίμνης απο πολυαιθυλένιο στη ταράτσα μου


Recommended Posts

Ομορφες κ νοικοκυρεμενες δουλειες παρολο που τα βλεπω απο το κινητο!!Η αεραντλια τουμπανο!!

Μια μικρη ενσταση μονο για τα σωληνακια των αποχετευσεων.Η σωληνα που τα εχεις βαλει αν συνδεεται με την αποχετευση του σπιτιου σου ισως σου δημιουργησει προβληματα με αναθυμιασεις.Οχι τοσο στο σωληνακι με το βανακι αλλα στα αλλα δυο...

 

   Καλά έκανες και το είπες έχεις απόλυτο δίκιο, η σωλήνα αυτή δεν είναι ο μόνος αεραγωγός της αποχέτευσης ομβρίων, έχει άλλον ένα στο ισόγειο του ίδιου φωταγωγού με μεγάλη σχάρα , μιά φορά το χρόνο πέφτει απολύμανση σε αυτήν και μόνο για τα γνωστά θέματα, αν χρειαστεί όμως και ο πάνω με λίγο ζεστό ξύδι και αλάτι , μικρόβια τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπάσματα γενικότερα θα βοηθήσουν στην ανάπτυξη των φυτών αλλά και της άλγης , και τίποτα να μη ρίξεις πάλι θα έχεις άλγη, ειδικά αν τη λίμνη τη βλέπει η αντηλιά ή γενικότερα υπάρχει έντονος φωτισμός.

Για την αποχέτευση θα σου πρότεινα να κάνεις ένα σχήμα σαν S τελικό , κάτι σαν σιφώνι δηλαδή που θα μένει πάντα νερό μέσα, τότε δεν θα μπορεί να επιστρέψει μυρωδιά ή κάποιο έντομο μέσα στη σωλήνα.

Και αν στη βρύση βάλεις και ένα φίλτρο άνθρακα (απλό οικιακό) δεν θα χρειάζεται να βάζεις αντιχλώρια ή άλλα πρόσθετα στο νερό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι τόσο για μικρόβια αλλά μυρωδιές.Ειδικά το λευκό σπιράλ αν είναι από a/c καλύτερα να το βγάλεις από εκεί. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

    Φίλε Tάκη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

1)    Ναι συμφωνώ για όλα όσα είπες. προς το παρών και λόγο χόμπι θα ρίξω ένα πειραματισμό με τα test (α την λέκκα την έχω πλύνει από την αρχή, όπως τα λές, δεν μπορείς να φανταστείς τι έβγαλε.) και στη συνέχεια θα μπει το βαρελάκι με ελαφρόπετρα όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι εδώ στο forum(εννοείτε πατέντα για να ταιριάζει στο χώρο.)

 

2)    Ερώτηση : σε περίπτωση που σκόπημα ρίχνω μελλοντικά στη λίμνη σίδηρο( seachem iron) παρακολουθώντας τον με test , με σκοπό να αποκτήσω άλγη άλλα και λίπανση για τα υδροχαρή, πιστεύεις ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα και αν ναι ποιό ή ποιά και γιατί.

 

ευχαριστώ,

 

Νίκος

 

1) Την λέκα μην την χρησιμοποιήσεις σαν φίλτρανση. Για τον σκοπό που την έχεις αυτή την στιγμή είναι τέλεια. Σαν υλικό φίλτρου όμως δεν έχει την ίδια πορώδεις επιφάνεια που έχει η ελαφρόπετρα και η λάβα για να κάνουν εκεί αποικίες τα βακτήρια.

Θα μου πεις τώρα ότι φίλτρα μπορείς να φτιάξεις και με ούπα, μπικουτί κτλ. Θα χρειαστείς όμως αρκετά μεγαλύτερες ποσότητες για να κάνεις την ίδια δουλειά.
 

2) Ο σίδηρος δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια ακόμα και αν είναι βρώσιμα !!! Είχα χρησιμοποιήσει σε ένα πειραματικό σύστημα aquaponic που είχα. Το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι μου άλλαζε λίγο το χρώμα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

1) Την λέκα μην την χρησιμοποιήσεις σαν φίλτρανση. Για τον σκοπό που την έχεις αυτή την στιγμή είναι τέλεια. Σαν υλικό φίλτρου όμως δεν έχει την ίδια πορώδεις επιφάνεια που έχει η ελαφρόπετρα και η λάβα για να κάνουν εκεί αποικίες τα βακτήρια.

Θα μου πεις τώρα ότι φίλτρα μπορείς να φτιάξεις και με ούπα, μπικουτί κτλ. Θα χρειαστείς όμως αρκετά μεγαλύτερες ποσότητες για να κάνεις την ίδια δουλειά.
 

2) Ο σίδηρος δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια ακόμα και αν είναι βρώσιμα !!! Είχα χρησιμοποιήσει σε ένα πειραματικό σύστημα aquaponic που είχα. Το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι μου άλλαζε λίγο το χρώμα του νερού.

 

1)    Να πω ότι σέβομαι την άποψη των περισσοτέρων σε αυτό το forum , και να ευχαριστήσω για άλλη μιά φορά την απλόχερη όρεξη σας για την επίλυση οποιοδήποτε πρόβληματος με απασχολεί ή όχι. :bigemo_harabe_net-117:

 

2)    Τώρα σχετικά με τη λέκκα. μου φαίνεται αδύνατο να μην είναι αποικία για μικρόβια από την στιγμή που φυλακίζει αέρα μέσα και με την πάροδο του καιρού απορροφά νερό και βυθίζεται, δεν μπορεί. :bigemo_harabe_net-99:

 

        Ίσως και να παρασύρθηκα βλέποντας πριν 3 χρόνια και αυτό το βίντεο  :bigemo_harabe_net-62:

https://www.youtube.com/watch?v=-j1HqXJ1X_c

 

 

 

       Η πείρα σας φυσικά μου εξαντλεί αυτή την άποψη , αλλά αν δεν πάθεις λένε δεν μαθαίνεις. να αναφέρω επίσης ότι η αντλία που μεταφέρει το νερό στην λέκκα είναι εσωτερικό φίλτρο 1500l/h με σφουγγάρι και 250 γραμμάρια άνθρακα. όπως έχω ξανά αναφέρει δεν έχω σκοπό να μείνω στάσιμος ειδικά στο θέμα φίλτρο. αν πάλι για κάποιο ηλίθιο λόγο δεν γίνει η αλλαγή φίλτρου διώχνω τα μισά ψάρια και βλέπουμε.

 

3)    Όσων αφορά το θέμα άλγη, για κάποιον λόγο παθιάζομαι εξαιρετικά, αντί όπως οι <<περισσότεροι>> θέλουν να την διώξουν, εγώ χωρίς πείρα ακόμη, θέλω να την μεγαλώσω με υγεία στα τοιχώματα της λίμνης και μόνο φυσικά.(δεν μιλάω για την τριχοειδής)

       Λογικά από όσο διαβάζω εδώ μέσα, οτιδήποτε περνά από άνθρακα και UV γίνεται διαφανές, σχετικά με το χρώμα που σου άλλαζε.

 

4)    Τέλος δεν μου απάντησες σχετικά με το που μπορώ να βρώ το crystal bio ; αν φυσικά γνωρίζεις.

 

ευχαριστώ,

Νίκος

 

Έγινε επεξεργασία - Handmadesolution
Link to comment
Share on other sites

Η λέκκα σε υδροπονία και ενυδρειοπονία είναι ιδανική , και επίσης σαν βιολογικό υλικό θα πιάσει αρκετή βιολογία, το μόνο θέμα είναι πως αν θες να τη βγάλεις να την καθαρίσεις θα σου βγάλει πάλι πολύ κοκκινίλα, και ίσως να χρειαστείς πιο πολύ ποσότητα από ότι να έβαζες ελαφρόπετρα, αλλά όπως είπαν και άλλα παιδιά πριν , για τη δουλειά που την έβαλες είναι μια χαρά , μπορείς άνετα να φυτέψεις φυτά επάνω της, και η ποσότητα είναι αρκετή για να πιάσει αρκετή βιολογία, σε φίλτρο είναι προτιμότερο να βάλεις ελαφρόπετρα από το να βάλεις λέκκα.

Έχω χρησιμοποιήσει και εγώ λέκκα σε κάτι αντίστοιχο

http://i1288.photobucket.com/albums/b494/takis62/20052015608_zps15stnyig.jpg

http://i1288.photobucket.com/albums/b494/takis62/10052015578_zpsjhsrrh0h.jpg

αλλά στο φίλτρο ελαφρόπετρα

http://i1288.photobucket.com/albums/b494/takis62/04082014171_zps591b6dfc.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) ...

Θα μου πεις τώρα ότι φίλτρα μπορείς να φτιάξεις και με ούπα, μπικουτί κτλ. Θα χρειαστείς όμως αρκετά μεγαλύτερες ποσότητες για να κάνεις την ίδια δουλειά.
...

 

 

2) ...   Τώρα σχετικά με τη λέκκα. μου φαίνεται αδύνατο να μην είναι αποικία για μικρόβια από την στιγμή που φυλακίζει αέρα μέσα και με την πάροδο του καιρού απορροφά νερό και βυθίζεται, δεν μπορεί.

....

4)    Τέλος δεν μου απάντησες σχετικά με το που μπορώ να βρώ το crystal bio ; αν φυσικά γνωρίζεις...

 

Δεν λέω ότι είναι εντελώς λάθος η λεκα. Απλώς ότι χρειάζεσαι πολύ μεγαλύτερη ποσότητα για να κάνεις την ίδια δουλεία με την ελαφρόπετρα. Στα συστήματα aquaponics χρησιμοποιούν μεγάλες ποσότητες + τα φυτά κάνουν και αυτά την φίλτρανσή τους. Η ελαφρόπετρα είναι πάρα πολύ φτηνή για να μην πειραματιστής μαζί της. Και η ελαφρόπετρα έχει τα μειονεκτήματά της. πχ θρυμματίζετε εύκολα και στουμπώνουν οι πόροι.
 
Για να το εξηγήσω αλλιώς... Σε κάποιο σιτε διάβαζα το εξής. Η αναλογία crysto bio με K1 είναι 1 προς 10. Δηλαδή ότι τα 10 λίτρα crystal bio, αντιστοιχούν σε 100 λτ K1. Άραγε τα 100 λίτρα Κ1 σε πόσα λίτρα ελαφρόπετρα αντιστοιχούν και αυτά με την σειρά τους σε πόσα λίτρα λέκα?
 
Για το crystal bio δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ. To σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να το βρεις Ελλάδα. Την παραγγελία την έκανε κάποιος άλλος μέσω ίντερνετ και απλώς εγώ πείρα ένα μικρό κομμάτι (25λτ). Η λύση είναι ebay.
Link to comment
Share on other sites

Η λέκκα σε υδροπονία και ενυδρειοπονία είναι ιδανική , και επίσης σαν βιολογικό υλικό θα πιάσει αρκετή βιολογία, το μόνο θέμα είναι πως αν θες να τη βγάλεις να την καθαρίσεις θα σου βγάλει πάλι πολύ κοκκινίλα, και ίσως να χρειαστείς πιο πολύ ποσότητα από ότι να έβαζες ελαφρόπετρα, αλλά όπως είπαν και άλλα παιδιά πριν , για τη δουλειά που την έβαλες είναι μια χαρά , μπορείς άνετα να φυτέψεις φυτά επάνω της, και η ποσότητα είναι αρκετή για να πιάσει αρκετή βιολογία, σε φίλτρο είναι προτιμότερο να βάλεις ελαφρόπετρα από το να βάλεις λέκκα.

Έχω χρησιμοποιήσει και εγώ λέκκα σε κάτι αντίστοιχο

http://i1288.photobucket.com/albums/b494/takis62/20052015608_zps15stnyig.jpg

http://i1288.photobucket.com/albums/b494/takis62/10052015578_zpsjhsrrh0h.jpg

αλλά στο φίλτρο ελαφρόπετρα

http://i1288.photobucket.com/albums/b494/takis62/04082014171_zps591b6dfc.jpg

 

    Ναι εννοείται ελαφρόπετρα στο φίλτρο κατάλαβα.  :bigemo_harabe_net-53:

παρεμπιπτόντως έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά με τις κατασκευές,καθαρές και περιποιημένες εγρασίες με κέφι και μεράκι, αυτά βλέπω και χαίρομαι, μπράβο σου.

Δεν λέω ότι είναι εντελώς λάθος η λεκα. Απλώς ότι χρειάζεσαι πολύ μεγαλύτερη ποσότητα για να κάνεις την ίδια δουλεία με την ελαφρόπετρα. Στα συστήματα aquaponics χρησιμοποιούν μεγάλες ποσότητες + τα φυτά κάνουν και αυτά την φίλτρανσή τους. Η ελαφρόπετρα είναι πάρα πολύ φτηνή για να μην πειραματιστής μαζί της. Και η ελαφρόπετρα έχει τα μειονεκτήματά της. πχ θρυμματίζετε εύκολα και στουμπώνουν οι πόροι.

 

Για να το εξηγήσω αλλιώς... Σε κάποιο σιτε διάβαζα το εξής. Η αναλογία crysto bio με K1 είναι 1 προς 10. Δηλαδή ότι τα 10 λίτρα crystal bio, αντιστοιχούν σε 100 λτ K1. Άραγε τα 100 λίτρα Κ1 σε πόσα λίτρα ελαφρόπετρα αντιστοιχούν και αυτά με την σειρά τους σε πόσα λίτρα λέκα?

 

Για το crystal bio δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ. To σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να το βρεις Ελλάδα. Την παραγγελία την έκανε κάποιος άλλος μέσω ίντερνετ και απλώς εγώ πείρα ένα μικρό κομμάτι (25λτ). Η λύση είναι ebay.

 

έχει να πέσει κάργα πειραματισμός με την ελαφρόπετρα, ετοιμάζομαι για DIY βαρελάκι έχω δει κάποια σχέδια στο ίντερνετ σχετικά με την ροή, λογικά αυτά που αδειάζουν από ψιλό σημείο και έχουν βαλβίδα καθαρισμού στο κάτω μέρος είναι τα καλύτερα σε DIY; είδα και κάποια που βάζουν μέσα την πέτρα της αεραντλίας και κάποια άλλα που βάζεις και UV λάμπα. τι να πώ έχασα το μπούσουλα, χαχαχαχαχα :bigemo_harabe_net-137:

και επειδή αρκετά σας ζάλισα 

 

πάρτε και μία ματιά τα ζωντανά σε 4K :

 

https://www.youtube.com/watch?v=Y6Tfvq6d9QE 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα ζωντανά σου και ο ατμός στο τέλος τα σπάει.

 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι τα ΚΟΙ δεν θα έχουν ποτέ καλές συνθήκες εκεί μέσα.Μπορεί για φέτος η αεραντλία και τα φίλτρα σου να αρκούν. Οριακά ίσως του χρόνου, αλλά μέχρι εκεί...για ένα ψάρι που μπορεί να ζήσει και 80 χρόνια.

 

Προτιμώ και εγώ φίλτρο με βαλβίδα καθαρισμού στο κάτω μέρος. Κλείνεις την αντλία. Καθαρίζεις τα σφουγγάρια και τα υλικά του φίλτρου σου με νερό από την λίμνη. Όταν τελειώνεις ανοίγεις την βαλβίδα καθαρισμού και ποτίζεις με αυτό το νερό. Νοικοκυρεμένα πράγματα. Tip: τα υλικά του φίλτρου σου καλό είναι να βρίσκονται μέσα σε δυχτάκι για να σε διευκολύνει στον καθαρισμό.

 

Η UV λάμπα μπαίνει πάντα στο τέλος των φίλτρων. Όχι στην αρχή. Η αναλογία είναι 8Watt/1000λίτρα. Καταστρέφει την πράσινη αιωρούμενη άλγη. Την λίμνη σου την έχεις σε σκεπασμένο σημείο. Δεν πρέπει να σε απασχολήσει αυτό το θέμα.

 

Αυτό που αναφέρεις με την αεραντλία στο φίλτρο δουλεύει μόνο με το υλικό Κ1. Το ψάχνεις στο ίντερνετ σαν "Κ1 moving bed". Αν προσέξεις το χρησιμοποιώ στην λίμνη μου. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε προφίλτρο.Ελλάδα δεν το είχα βρει πουθενά να το παραγγείλω.

 

Link to comment
Share on other sites

1) Την λέκα μην την χρησιμοποιήσεις σαν φίλτρανση. Για τον σκοπό που την έχεις αυτή την στιγμή είναι τέλεια. Σαν υλικό φίλτρου όμως δεν έχει την ίδια πορώδεις επιφάνεια που έχει η ελαφρόπετρα και η λάβα για να κάνουν εκεί αποικίες τα βακτήρια.

Θα μου πεις τώρα ότι φίλτρα μπορείς να φτιάξεις και με ούπα, μπικουτί κτλ. Θα χρειαστείς όμως αρκετά μεγαλύτερες ποσότητες για να κάνεις την ίδια δουλειά.
 

2) Ο σίδηρος δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια ακόμα και αν είναι βρώσιμα !!! Είχα χρησιμοποιήσει σε ένα πειραματικό σύστημα aquaponic που είχα. Το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι μου άλλαζε λίγο το χρώμα του νερού.

 

Σοβαρά βάζουν μπικουτί για υλικό φίλτρου; 

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που αναφέρεις με την αεραντλία στο φίλτρο δουλεύει μόνο με το υλικό Κ1. Το ψάχνεις στο ίντερνετ σαν "Κ1 moving bed". Αν προσέξεις το χρησιμοποιώ στην λίμνη μου. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε προφίλτρο.Ελλάδα δεν το είχα βρει πουθενά να το παραγγείλω.

 

K1 φερνει ο Σταυρος (Αβυσσος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά βάζουν μπικουτί για υλικό φίλτρου; 

:hysterical:

 

και μπικουτί , και ούπα , και καλαμακια κομμένα κλπ  πλαστικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι διακοπές τελείωσαν, τα χρήματα φαγώθηκαν και ήρθε η ώρα για πατέντες, σας παρουσιάζω την λίμνη μου 2 μήνες μετά:

 

 

21119103926_0d4e6077d9_c.jpg2014_0111_040114_012 by nikolaos drakos, on Flickr

 

έχουμε και λέμε:

 

1.  Τα φυτά και η ανάπτυξη τους

 

Imperata cylindrica red baron

 

τα χλωρά είναι και τα καινούρια σε σημείο που χτυπά ο ήλιος και περισσότερα

 

21145317225_b03affc533_c.jpg2014_0111_040127_013 by nikolaos drakos, on Flickr

 

Nymphaea rubra και Eichhornia crassipes

 

ύστερα από πλέγμα που τοποθετήθηκε για να σωθούν από τη μάσα, περιμένω άνθη

 

20522589534_6629ae8eb8_c.jpg2014_0111_040416_008 by nikolaos drakos, on Flickr

 

Cyperus papyrus

 

βλαστάρια ασταμάτητα

 

20524171613_e64dfd1b21_c.jpg2014_0111_040343_004 by nikolaos drakos, on Flickr

 

αρκετά από τα κλαδιά που κόπηκαν και τοποθετήθηκαν στο νερό για να κάνουν ρίζες.

 

 

20958504739_336c12bdda_c.jpg2014_0111_040229_016 by nikolaos drakos, on Flickr

 

Τα acorus gramineus ogon και pontederia cordata αν και στην αρχή έδειξαν ανάπτυξη παρατηρώ μαρασμό, ίσως ο καύσωνας τα θέρισε σε σχέση με τα υπόλοιπα

να πώ επίσης ότι άλλα 6 είδη φυτών που τοποθετήθηκαν κατατροπώθηκαν από τους κατοίκους της λίμνης, όσα κατάφερα να σώσω βρίσκονται μαζί με κουνουπόψαρα και σαλιγκάρια σε αυτή την γούρνα:

 

 

21153028451_2981d0b15c_c.jpg2014_0111_040532_011 by nikolaos drakos, on Flickr

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ ωραία και η Λιμνούλα και ο Ταρατσόκηπος και τα φίλτρα που έφτιαξες , όλα φανταστικά να τα χαίρεσαι :)

Έχω μια μικρή ένσταση για τα Κόι αλλά φαντάζομαι αν θέλεις να τα κρατήσεις θα αγοράσεις μια μεγαλύτερη Λίμνη αν το αντέχει η ταράτσα :)

Για το νούφαρο περίεργο που σου το τρώνε ..  εγώ έχω 7 νούφαρα στην μεγάλη μου Λίμνη με τα Κόι και δεν τα πειράζουν απλά καμιά φορά μπορεί να σπάσουν κάποια φύλλα . Να τα χαίρεσαι και πάλι φανταστικά !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

2.   Κατασκευή φίλτρου

 

120άρα σωλήνα και γωνιές με σουρωτήρι κάδου σφουγγαρίσματος σφηνωμένα και κολλημένα με ενυδρειακή σιλικόνη 

 

20522691284_4d8133e2a3_c.jpg2014_0109_031552_014 by nikolaos drakos, on Flickr

 

Βάψιμο σε σχεδόν κατάλληλη απόχρωση πλαστικού χρώματος και τοποθέτηση 

 

20957387868_aefe8f8d1c_c.jpg2014_0111_040323_002 by nikolaos drakos, on Flickr

 

Γέμισμα με ελαφρόπετρα από jumbo

 

21119129286_9fea2ba1c0_c.jpg2014_0109_031619_017 by nikolaos drakos, on Flickr

 

Ράψιμο καλτσών φίλτρανσης απο ύφασμα φλίς

 

20957108680_519bdeeab3_c.jpg2014_0111_041038_001 by nikolaos drakos, on Flickr

 

πατέντα αντάπτορας κάλτσας φίλτρανσης με υπερχείλιση εντός σωλήνα και παροχές 2 αντλιών 800λ/ω από λίμνη

 

21145343025_7be93745dc_c.jpg2014_0111_035952_006 by nikolaos drakos, on Flickr

 

 

η έξοδος του φίλτρου συνεχίζει στην λέκκα και τα  φυτά για την αποβολή νιτρικών

 

αποτέλεσμα : το νερό της λίμνης καθαρό σαν κρύσταλλο ψάρια γεμάτα ενέργεια

 

αρνητικά: αλλαγή κάλτσας ανά 3 μέρες τους θερινούς μήνες και ανά 8 τους χειμερινούς

Link to comment
Share on other sites

και μερικές φωτογραφίες απο τη λίμνη το βράδυ...

 

21134998302_90551b2ae3_c.jpg2014_0111_082415_030 by nikolaos drakos, on Flickr

 

fogger

 

21135011192_ce0ee39127_c.jpg2014_0111_082216_011 by nikolaos drakos, on Flickr

 

21152960411_63d14c1bd6_c.jpg2014_0111_082534_040 by nikolaos drakos, on Flickr

 

πατέντα πετονιά αυτόματη ταΐστρα με αδιάβροχο κάλυμμα

 

21153001501_b38e7930dd_c.jpg2014_0111_082029_007 by nikolaos drakos, on Flickr

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και η Λιμνούλα και ο Ταρατσόκηπος και τα φίλτρα που έφτιαξες , όλα φανταστικά να τα χαίρεσαι :)

Έχω μια μικρή ένσταση για τα Κόι αλλά φαντάζομαι αν θέλεις να τα κρατήσεις θα αγοράσεις μια μεγαλύτερη Λίμνη αν το αντέχει η ταράτσα :)

Για το νούφαρο περίεργο που σου το τρώνε ..  εγώ έχω 7 νούφαρα στην μεγάλη μου Λίμνη με τα Κόι και δεν τα πειράζουν απλά καμιά φορά μπορεί να σπάσουν κάποια φύλλα . Να τα χαίρεσαι και πάλι φανταστικά !!!

 

 

Εδώ πως πάμε τώρα που χειμώνιασε??

 

άργησα να απαντήσω

 

Αrtemisia ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,

ναι το ξέρω για τα koi ήδη ελάφρινα την λίμνη διώχνοντας 1 χρυσόψαρο και 2 κοι και έχουμε ακόμη.

έμεινα άφωνος από τις κατασκευές των λιμνών σου, εντυπωσιακή η κινητικότητα των χρυσόψαρων κάτω από το χιονισμένο τοπίο αλλά και το τάισμα των koi, περιμένω και μελλοντικά βίντεο.  :bow:

 

Rastaman τώρα που χειμώνιασε η pontederia cordata ξεράθηκε( δεν την αφαιρώ μήπως πετάξει την άνοιξη),

η Eichhornia crassipes ξεραίνεται ,η Nymphaea rubra χανει φύλλα. η Imperata cylindrica red baron σταμάτησε να αναπτύσσεται με τον ίδιο ρυθμό τα φύλλα γίναν κόκκινα ,σε σημεία που κοιτάει ο ήλιος ξεπροβάλλουν χλωρά φιντάνια με αργή ανάπτυξη,ο Cyperus papyrus δεν καταλαβαίνει χριστό, και τέλος πράγμα που δεν περίμενα ο acorus calamus παρουσίασε γοργή ανάπτυξη, πράγμα που τους θερινούς μήνες δεν φάνηκε καθόλου.

 

Υ.Γ δεν περίμενα τέτοια ανάπτυξη των ψαριών για χειμώνα, έμεινα έκπληκτος. με βλέπω για μεγάλη λίμνη στο εξοχικό μελλοντικά. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

άργησα να απαντήσω

 

Αrtemisia ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,

ναι το ξέρω για τα koi ήδη ελάφρινα την λίμνη διώχνοντας 1 χρυσόψαρο και 2 κοι και έχουμε ακόμη.

έμεινα άφωνος από τις κατασκευές των λιμνών σου, εντυπωσιακή η κινητικότητα των χρυσόψαρων κάτω από το χιονισμένο τοπίο αλλά και το τάισμα των koi, περιμένω και μελλοντικά βίντεο.  :bow:

 

Rastaman τώρα που χειμώνιασε η pontederia cordata ξεράθηκε( δεν την αφαιρώ μήπως πετάξει την άνοιξη),

η Eichhornia crassipes ξεραίνεται ,η Nymphaea rubra χανει φύλλα. η Imperata cylindrica red baron σταμάτησε να αναπτύσσεται με τον ίδιο ρυθμό τα φύλλα γίναν κόκκινα ,σε σημεία που κοιτάει ο ήλιος ξεπροβάλλουν χλωρά φιντάνια με αργή ανάπτυξη,ο Cyperus papyrus δεν καταλαβαίνει χριστό, και τέλος πράγμα που δεν περίμενα ο acorus calamus παρουσίασε γοργή ανάπτυξη, πράγμα που τους θερινούς μήνες δεν φάνηκε καθόλου.

 

Υ.Γ δεν περίμενα τέτοια ανάπτυξη των ψαριών για χειμώνα, έμεινα έκπληκτος. με βλέπω για μεγάλη λίμνη στο εξοχικό μελλοντικά. :thumbsu:

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια :) Τα αγαπώ τα ψάρια μου :) Τα χρυσόψαρα είναι τόσο κινητικά γιατί έχω θερμοστάτη ;)

Μην την πειράξεις την pontederia cordata έτσι κάνει με το κρύο χάνει όλα τα φύλλα και πέφτει σε νάρκη όπως τα νούφαρα , άν κάνει πολύ κρύο όλα σου τα φυτά θα χαλάσουν αλλά θα ξαναβγάλουν φύλλα την άνοιξη ;) έτσι γίνεται σε εμένα .

Με το καλό να κάνεις μια μεγαλύτερη να την θαυμάσουμε !!!!

Να είσαι καλά να τα φροντίζεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω φιλε εισαι αρχιτεκτονας ! Πραγματικά αυτή η δουλειά δεν εχει να ζηλέψει τίποτα απο επαγγελματικες ομάδες κατασκευών

ΕΥΓΕ ΕΥΓΕ ΕΥΓΕ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και τα έδωσες τα ΚΟΙ. 

 

Πρακτικό το φίλτρο σου και έξυπνη η υπερχείλιση στην αρχή του σωλήνα.

 

Η λίμνη σου είναι απίθανη. Το fogger δημιουργεί καταπληκτικό τοπίο. Οι φωτογραφίες είναι από τον Σεπτέμβρη ή είναι πρόσφατες? Πολύ πράσινα τα βλέπω τα φυτά (+ νούφαρο). 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τι να πω φιλε εισαι αρχιτεκτονας ! Πραγματικά αυτή η δουλειά δεν εχει να ζηλέψει τίποτα απο επαγγελματικες ομάδες κατασκευών

ΕΥΓΕ ΕΥΓΕ ΕΥΓΕ

 

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, είναι γιατί το κάνω από αγάπη.

 

Καλά έκανες και τα έδωσες τα ΚΟΙ. 
 
Πρακτικό το φίλτρο σου και έξυπνη η υπερχείλιση στην αρχή του σωλήνα.
 
Η λίμνη σου είναι απίθανη. Το fogger δημιουργεί καταπληκτικό τοπίο. Οι φωτογραφίες είναι από τον Σεπτέμβρη ή είναι πρόσφατες? Πολύ πράσινα τα βλέπω τα φυτά (+ νούφαρο). 

 

 

ευχαριστώ, άργησα να απαντήσω, ναι από Σεπτέμβρη είναι ορίστε μία από τώρα...

 

 

[/url]DSC00511 by nikolaos drakos, on Flickr">http://26362291584_412b118a0c_c.jpgDSC00511 by nikolaos drakos, on Flickr

 

 

στα αριστερά στην άσπρη πλαστική δεξαμενή μεγαλώνουν καταλάθος και τα παιδιά τους

Έγινε επεξεργασία - Handmadesolution
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...