Jump to content

Αλγη ή επιθεση εξωγηινων?


ValeAq

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : 

Πρασινιλα πολυ πρασινιλα εχει ξεφυγει νομιζω η κατασταση,παλια ηταν μονο πανω σε καποια φυτα και τωρα εχει εξαπλωθει παντου(βλεπε φωτο)

Ειχα κανει συσκοτιση μετα απο παροτρυνση πιο παλαιου θεματος που ειχα ανοιξει χωρις προοδο και εδω και καποιο καιρο ειμαστε ετσι.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:30
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):300l/h - μπλε σφουγγαρι,βιολογικο
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):πρπ 2χρονια
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 μονομαχος
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):1 φορα την ημερα ταισμα/καθε βδομαδα 30-40%

φωτισμος 11w 4500k 7ωρες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.8 (λογω ανεμιστηρακια εχει ανεβει αρκετα)
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:26.5
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:ΑΠΙ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:πλακατ μονομαχος

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ενυδρείου: τα ιδια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: συσκοτιση 4 ημερων και με σκεπασμα ενυδρειου.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

11747389_1012731685404060_597461683_o.jp

 

11731482_1012731688737393_1737482955_o.j

 

11731479_1012737842070111_1746995107_o.j

 

11756882_1012737838736778_1953644111_o.j

 

11733768_1012737975403431_1078863247_o.j

 

11745261_1012737968736765_593958002_o.jp

 

 

 

 

Ερωτηση:το ψαρι εχει καποιο προβλημα με αυτο?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχεις κυανο και σε προχωρημένο στάδιο !!!

Ριξε μια ματια στο άρθρο με τις αλγες και την αντιμετωπιση.

Δεν μπορω να βαλω το link δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Να δωσω βαση δηλ σε αυτη την παραγραφο?

 

"Αν η κατάσταση είναι πραγματικά απελπιστική ώστε τα κυανοβακτηρια να καλύπτουν μεγάλο μέρος του βυθού, τη διακόσμηση και τα φυτά, τότε περνάμε στην τρίτη μέθοδο που χρησιμοποιούνται χημικές ουσίες ετοίμων σκευασμάτων του εμπορίου ή ακόμη και αντιβιοτικά.


 

erythromjpeg.jpg

Χρήση Ερυθρομυκίνης.

Συνήθως αρκούν τρεις έως τέσσερις ημέρες και σπανιότερα έως έξι. Η κανονική δοσολογία είναι 2,5mg/lit, δηλαδή, στα 100 λίτρα αναλογούν 250mg. Η ερυθρομυκίνη διατίθεται από τα φαρμακεία σε δισκία των 500mg. Μαλιστα αρκετοί ενυδρειόφιλοι την πρώτη μέρα θεραπείας χρησιμοποιούν διπλή δόση και τις υπόλοιπες μέρες την κανονική. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας πρέπει να παρακολουθούμε με μετρήσεις το ενυδρείο μας για τυχόν αύξηση της αμμωνίας ώστε, αν χρειαστεί, να κάνουμε αλλαγή νερού. Στο τέλος της θεραπείας μία αλλαγή νερού, τουλάχιστον 30-40%, και αν έχουμε διαθέσιμο ενεργό άνθρακα συνιστάται η προσθήκη του στο φίλτρο για μερικές μέρες (π.χ. μια εβδομάδα). Επίσης, κατά τη διάρκεια μίας εβδομάδας μετά τη θεραπεία συνιστάται και μείωση της τροφής."

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμος μηδενικης κυκλοφοριας (λογο μονομαχου) και εντονου φωτισμου (1+ βατ ανα λιτρο) εχουν κανει το κυανο να πνιξει το ενυδρειο σου,δεν σκεφτεσαι μηπως το ξαναστησεις απο την αρχη? Εγω στο σταδιο που ειναι δεν θα καθομουν να ασχοληθω με θεραπειες.Στηστο απο την αρχη με λιγοτερο φως,στην τελικη βαλε το φωτιστικο αρκετα πιο ψηλα,τα φυτα σου ειναι ανθεκτικα και το ψαρι αυτο δεν θελει πολυ φως.

 

Υ.Γ. Υπαρχει και μια περιπτωση να μην ειναι κυανο αλλα green beard algea,σε καθε περιπτωση ομως προτεινω ξεστυσημο και παλι απο την αρχη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αδειαζω καθαριζω τα παντα και ειναι οκ?

 

Δεν αξιζει μια προσπαθεια με χημικο?

 

Το ψαρι εχει προβλημα με το κυανο ?γτ δεν αναφερεται πουθενα....

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι θέμα, τι χρόνο και τι διάθεση έχεις

πχ εγώ θα τραβούσα με σκούπα βυθού όσο περισσότερο μπορώ, μετά θα δοκίμαζα να μειώσω τα προβλήματα με συσκότιση του ενυδρείου για 4 ημέρες και ως έσχατη λύση θα δοκίμαζα ερυθρομυκίνη.

 

Στο παρελθόν έχω δοκιμάσει τη θεραπεία με ερυθρομυκίνη και πέτυχε (σε ενυδρειο με χρυσόψαρα)

 

Στο θαλασσινό χρησιμοποιήσα μια φορά το chemiclean  http://www.amazon.com/Boyd-Enterprises-CC02-Chemi-Clean-2/dp/B00025YRJS το οποίο έκανε "παπάδες"!

 

Φυσικά ισχύει πως αν ξεστήσεις, απολυμάνεις και στήσεις από την αρχή, όλα θα ξεκινήσουν σωστά! Αν όμως δεν βρεις τις αιτίες που έφτασαν τις άλγες να χτυπήσουν κόκκινο, τότε αυτές θα εμφανιστούν ξανά!

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω περάσει το πρόβλημα, προσωπικά θα πρότεινα να μαζέψεις όσο μπορείς με μια σκούπα βυθού και να πας σε 4-5 μέρες πλήρη συσκότιση, χωρίς φαγητό, με καλή οξυγόνωση και καλή κυκλοφορία του νερού με κανα κυκλοφορητή και μόλις ανοίξεις πάλι τα φώτα, να μαζέψεις όσο έχει μείνει στην επιφάνεια, να κάνεις ενα καλό καθάρισμα στο φίλτρο και να δεις πως θα παει. Την ερυθρομυκίνη να την έχεις σαν έσχατη λύση αν δε πιάσει η μέθοδος με τη συσκότιση γιατι αν τη βάλεις απο την αρχή και δε πιάσει, το κυανό θα "βγει" πιο ισχυρό στην αντιβίωση και αν θα τη χρησιμοποιήσεις δεύτερη φορά υπάρχει περίπτωση να μην έχεις αποτέλεσμα και τότε θα χρειαστεί ξεστήσιμο και καλό καθάρισμα απο την αρχή.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι δεν εχει κανενα προβλημμα με το κυανο,το ματι μας εχει..

 

Οπως πολυ σωστα ειπε ο πουμα ειναι θεμα χρονου και διαθεσης,οι λυσεις αναφερθηκαν παραπανω απο τα παιδια,διαλεγεις τι θελεις να κανεις και πρατεις.

:)

 

Βεβαια εγω θα ξαναπω οτι ισως και να μην ειναι κυανο..Πρεπει να μας περιγραψεις την υφη του και αν ξεσηκωνεται ευκολα απο τις επιφανειες.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα πληρη συσκοτιση και δεν βγηκε τπτ 4-5  μερες και μετα απο τις 4-5 μερες για καμια βδομαδα δεν ειχα καν φως γτ δεν εβρισκα λαμπα απλα ειχα βγαλει την κουβερτα.

 

Να το ξεστησω δεν εχω προβλημα.

 

Το θεμα ειναι γτ βγαινουν?τι να κοιταξω?

                    

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι δεν εχει κανενα προβλημμα με το κυανο,το ματι μας εχει..

 

Οπως πολυ σωστα ειπε ο πουμα ειναι θεμα χρονου και διαθεσης,οι λυσεις αναφερθηκαν παραπανω απο τα παιδια,διαλεγεις τι θελεις να κανεις και πρατεις.

:)

 

Βεβαια εγω θα ξαναπω οτι ισως και να μην ειναι κυανο..Πρεπει να μας περιγραψεις την υφη του και αν ξεσηκωνεται ευκολα απο τις επιφανειες.

Θα κατσω να ξυσω λιγο το βραδυ και θα προσπαθησω να περιγραψω.

Αν ξερεις και την θφη απο τις 2 περιπτωσεις γραψτες μου για να μπορω να εστιασω στις διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

To κυανοβακτήριο στην ουσία δεν είναι άλγη, αλλά βακτήριο

Το νερό έχει παράξενη μυρωδιά ή όχι?

Δοκίμασες να το τραβήξεις με σκούπα? Αν ναι, τότε μάλλον ειναι Κυανό

Αν δεν μπορεί να αφαιρεθεί μηχανικά και μοιάζει με "χαλί", τότε ίσως είναι GBA

 

Αν ειναι κυανοβακτήριο και έχει εξαπλωθεί όσο φαίνεται, ίσως να σε συμφέρει να ξεστήσεις

 

Οι λόγοι που εμφανίζεται είναι : Χαμηλή κυκλοφορία, Χαμηλά επίπεδα CO2, Λίγα Νιτρικά

 

ΥΓ : Εμένα πάντως μου μοιάζει με κυανό

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Το κυανο ειναι σαν μιξα και γλυτσερο,αν αυτο δεν δυαλιεται μεσα στο νερο αλλα κοβεται σε μεγαλα κομματια σαν χαρτι τοτε ισως ειναι green berd.Αν ειναι σαν μαλια τοτε ισως ειναι και hair σε προχωρημενο σταδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κυανο και μαλλον σε συνδιασμο μαζι με αλλη αλγη.

Καλα,γιατι τι αφησες να γινει τοσο πολυ?

Μαλλον στη περιπτωση σου,πας για ξεστησιμο..

Αν ομως δεν φτιαξεις αυτα που φτιανει,θα σου ξαναβγει..

Θελουν πολυ καλο καθαρισμο ολα,φιλτρα,χαλικια,τζαμια...ολα.

Αν μεινουν σπορια του κυανο καπου,θα σου ξαναβγει οτι και αν κανεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει κοκταίηλ άλγεων και οχι μια συγκεκριμένη. Μιας και το ενυδρείο είναι μόλις 30 λτ θεωρώ πως θα είναι πολύ πιο δύσκολο και χρονοβόρο να διορθώσεις το πρόβλημα, από το να το ξαναστήσεις από την αρχή.  Οπως σου έγραψε και ο Κώστας καλή απολύμανση όλων των υλικών που θα ξαναχρησιμοποιήσεις. Σφουγγάρια, ενυδρειακό βαμβάκι από το φίλτρο εννοείτε πως τα πετάς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω οτι το φίλτρο δε δουλεύει σωστά , έχει περάσει το ενυδρείο απο στάδιο πολύ φωτισμού ( ίσως ήλιος ή αντηλιά ; ) ή δε σβήνει καθόλου το φώς και πολύ περίσσευμα τροφής .

Τις αλλαγές νερού πως τις κάνεις ;

Κάτι απ όλα αυτά ή και συνδυασμός .

Πάντως πρίν να πάμε σε ολική επαναφορά του ενυδρείου , καλύτερα να βρούμε ψάχνοντας την αιτία , γιατί αν δεν τη βρούμε θα επαναληφθεί το φαινόμενο .

Η εύκολη λύση και τα φάρμακα στο τέλος .

Αν και δεν το βλέπω για σίγουρο να είναι κυάνο .

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω οτι το φίλτρο δε δουλεύει σωστά , έχει περάσει το ενυδρείο απο στάδιο πολύ φωτισμού ( ίσως ήλιος ή αντηλιά ; ) ή δε σβήνει καθόλου το φώς και πολύ περίσσευμα τροφής .

Τις αλλαγές νερού πως τις κάνεις ;

Κάτι απ όλα αυτά ή και συνδυασμός .

Πάντως πρίν να πάμε σε ολική επαναφορά του ενυδρείου , καλύτερα να βρούμε ψάχνοντας την αιτία , γιατί αν δεν τη βρούμε θα επαναληφθεί το φαινόμενο .

Η εύκολη λύση και τα φάρμακα στο τέλος .

Αν και δεν το βλέπω για σίγουρο να είναι κυάνο .

 

Σταματη,κυανο εχει σιγουρα μεσα και πολυ μαλιστα,απλα εχει και αλλες αλγες μαζι που εχουν μπερδευτει μεταξυ τους.

Το ενυδρειο θελει πολυ καλο καθαρισμα  για να επανελθει και μετα να βρει την αιτια.Δυσκολο δηλαδη να γινει και θα του φαει και πολυ χρονο.

Το καλυτερο πιστευω ειναι να το ξηλωσει,να απολυμανει τα παντα και να το ξαναστησει,να βρει την αιτια και να τη διορθωσει ωστε να μην εχει ξανα θεματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ας μας δώσει όμως πρώτα κάποια στοιχεία απο αυτά που έγραψα πιο πάνω .

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω οτι το φίλτρο δε δουλεύει σωστά , έχει περάσει το ενυδρείο απο στάδιο πολύ φωτισμού ( ίσως ήλιος ή αντηλιά ; ) ή δε σβήνει καθόλου το φώς και πολύ περίσσευμα τροφής .

Τις αλλαγές νερού πως τις κάνεις ;

Κάτι απ όλα αυτά ή και συνδυασμός .

Πάντως πρίν να πάμε σε ολική επαναφορά του ενυδρείου , καλύτερα να βρούμε ψάχνοντας την αιτία , γιατί αν δεν τη βρούμε θα επαναληφθεί το φαινόμενο .

Η εύκολη λύση και τα φάρμακα στο τέλος .

Αν και δεν το βλέπω για σίγουρο να είναι κυάνο .

Γτ λες οτι δεν δουλευει το φιλτρο σωστα?

Φωτισμος 7 ωρες με χρονοδιακοπτη. και δεν το βλεπει ηλιος.

Ουτε τροφη αφηνει το ψαρι απλα ειχα ταισει εκεινη την στιγμη.

Αδειαζω το 40% γεμιζω το κουβα μου με αντιχλωριο και μετα απο ωρα το βαζω μεσα με λαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το αντιχλωριο,οποιο και να εβαζε.

Το προβλημα του κυανο ειναι περισσοτερο η κυκλοφορια.

Κανονικα δεν θα επρεπε αν το αφησεις τοσο πολυ να γεμισει..

Link to comment
Share on other sites

Στο φουλ εχω την ροη(μην φανταστειτε κατι τρελο) απο τοτε μου το ειχατε πει.

αναταρασσεται η μιση επιφανεια ας βολευτει με την αλλη μιση :P

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Το οτι είναι στο φούλ η ροή , δεν σημαίνει οτι είναι και η σωστή .

7 ώρες φωτισμός χωρίς φυτά , λογικό το βλέπω να εξελίσσετε η άλγη .

Αν αυτό που βλέπω για τροφή στις φωτογραφίες ισχύει , βάζεις πάρα πολύ .

Πόση ώρα είχε περάσει απ το τάισμα μέχρι τη λήψη της φωτογραφίας .

Link to comment
Share on other sites

Ταισα και ανοιξα την φωτογραφικη.

 

Δηλ να μειωσω τις ωρες φωτισμου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.εχουμε το ίδιο ψάρι και λτ.

Κάποια στιγμή που άρχισα να έχω και εγώ άλγες, βέβαια σε πιο πρώιμο στάδιο από ότι εσυ, έκατσα και το ξανά έστησα και ησύχασα.

Τότε ανακάλυψα, ότι ο κύριος δεν έτρωγε μια καινούργια τροφή που του είχα πάρει, και όλα τα απομεινάρια ειχαν κατςει στον βυθό μου.

Όπως καταλαβαίνεις τις άλγες τάιζα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...