Jump to content

Υψηλα NO3


Nikos Pap

Recommended Posts

Καλησπερα, νεος στο θαλασσινο και εχω να σας κανω την εξης ερωτηση, πως σας φαινεται το aquascape μου, κυριως απο αποψω κυκλοφοριας?

Ρωταω γιατι βγαζω πολυ υψηλα NO3...

Η οτι αλλο μπορει να φταιει,

Εχω 10 κιλα ζωντανο βραχο, 2 ανεμωνες, αραγωνιτη, ενα κλοουν μια γαριδα cleaner και ενα σαλιγκαρι

Κυκλοφορητης tunze 6020, skimmer tunze 9002, φιλτρο πλατης οπου τωρα συνηδητοποιησα οτι δεν ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης καθολου μακαρονι ( πριν 3 μερες εστησα το ενυδρειο, τα ειχε ενας αλλος συνχομπιτης)

Δεν ξερω γιατι εχω τοσα πολλα NO3...Α/Ο σημερα πηρα,

Το skimmer εδω και 3 μερες που δουλευει δεν εχει βγαλει καθολου μαυριλα, τα NO3 μου ειναι γυρω στα 25

Ηηηηηη κανω λαθος στην μετρηση!

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

post-58032-0-61057100-1437405083_thumb.jpg

post-58032-0-44463700-1437405129_thumb.jpg

post-58032-0-92196300-1437405259_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας;

 

Κανε ενα καλο καθαρισμα στο φιλτρο πλατης, μηπως εχει και σφουγγαρια; μακαρονι δεν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου και απο εμενα. 

το μακαρονια και καθε τετοιο υλικο δεν σου χρεαζεται..

η βιολογια σου θα εξαρτηθει μονο απο το βραχο!!

τα νιτρικα ειναι απολυτα σωστα που ειναι ανεβασμενα και ειναι πολυ λογικο και αλγες θα βγαλεις σιγα σιγα,επειδη ειναι ενα νεο ενυδρειο!

θα πεσουν!! αλαλγες νερου για εμενα μια φορα τη βδομαδα το 1/4 καλο σκιμμαρισμα και πολυ βαρη χερι στο ταισμα σου( στης αρχεσ εγω φαντασου ταιζα 1 φορα της  3 μερες και ελαχιστο. 

το aquascape σου ειναι ωραιο βαση το σχημα του ενυδρειου σου εαν και για εμενα θα το εφερνα λιγο πιο μπροστα για να μην ακουμπαει τζαμια.

να ξερεις πως μετρησεις kh ca mg θα παιζουν τρομερα στην αρχη (το λεγομενο στρωσημο) οπως και θελει χρονο στα νιτρικα σου... 

κανε μια βολτα εδω στο forum θα βρεις πολυ πραμα να διαβασεις να παρεις αποψεις και λυσεις.. οτι χρειαστης ειμαστε εδω!!! 

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΚΟΣΜΟ TOY REEF!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...