Jump to content

Πρόβλημα στο καβούκι της χελώνας


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Πρίν 15 μέρες με φέραν δώρο ένα red eared χελωνάκι. Δυστυχώς λόγω οικονομικών δεν έχω μπορέσει ακόμα να πάρω τον απαραίτητο εξοπλισμό που χρειάζεται για να προσφέρω ικανοποιητηκές συνθήκες στο χελωνάκι. Φυσικά έχω βάλει σαν πρώτη προτεραιότητα στον επόμενο μήνα να αγοράσω τουλάχιστον τα απαραίτητα.

Προς το παρόν λοιπόν το έχω στην κλασική χελωνιέρα που σου το δίνουν τα pet shop. Αλλάζω καθημερινά το νερό του, προσθέτοντας αντιχλώριο, βιταμίνες, υγρό για το καβούκι, του έχω βάλει ασβέστιο ενω το αφήνω αρκετές ώρες την ημέρα στο μπαλκόνι για να μπορεί να παίρνει όσο το δυνατόν περισσότερη ηλιακή ακτινοβολία.

Το πρόβλημα που έχω είναι οτι ενω τις πρώτες μέρες έτρωγε κανονικά (5 γαρίδες την ημέρα) τις τελευταίες 3 μέρες δεν έχει φάει καθόλου. Δοκίμασα σήμερα να του δώσω στικς αλλα πάλι δεν τα έφαγε. Επίσης σήμερα παρατήρησα οτι στο καβούκι του πίσω από τον λαιμό έχουν εμφανιστεί κάποιες μαύρες περιοχές που δεν υπήρχαν πριν λίγες μέρες και δεν είναι ιδιαίτερα δραστήριο.

Θέλω να συμπληρώσω οτι από τότε που μου φέραν το χελωνάκι παρατήρησα οτι ποτέ δεν ανεβαινε μόνο του στο υπερυψωμένο μέρος της χελωνίερας για να στεγνώσει.

Κάθε βοήθεια, ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

post-61220-0-94465300-1437415491_thumb.jpg

post-61220-0-54899900-1437415497_thumb.jpg

post-61220-0-52230100-1437415503_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

 

Μέχρι να εμφανιστούν οι "ειδικοί" στις νεροχελώνες μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας το παρακάτω άρθρο.

 

Οι Κλασικότερες Παθήσεις Των Νεροχελωνών Και Η Αντιμετώπιση Τους

 

Επίσης ένα πλήρες άρθρο για τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς για να τις προσφέρεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες

βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο.

 

Χελωνάκια

Link to comment
Share on other sites

Μαυρες φουσκαλες αντιμετωπισα κι εγω εφυγαν με βορικο οξυ και μετα απο αγορα ενυδρειου, φιλτρου και λαμπας.

Δες λιγο κι εδω :

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100153-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...