Jump to content

Χρυσοψαρα black moor


nydreio28

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα hailea60L έχω ξεκινήσει το στρώσιμο με εσωτερικό φίλτρο θερμοστάτη εδώ κ 10 μέρες ρίχνω κάθε μέρα denitrol της Jbl 2,5 ml μέρα παρά μέρα 1/2 μεγάλα φιλαράκια τροφή την συνηθισμένη με τα κόκκινα πράσινα κίτρινα φυλλαρακια.στην αρχή μόλις έβαλα νερό στο ενυδρείο έριξα κ biotopol της jbl 15 ml.στο φίλτρο μέσα έχω μαύρο σφουγγάρι κ τα άσπρα στρογγυλά κομματάκια. στο ενυδρείο έχω βάλει καφέ λίπασμα κ μετά ψιλό χαλικάκι. τα black moor μου αρέσουνσαν ψάρια για αρχή .σκευτομαι να βάλω 2 μέσα. Κ περίπου στα δύο φυτά με ένα διακοσμητικό ξύλο. τι μου προτείνετε να κάνω για το στρώσιμο πως να το συνεχίσω. ?τι φυτά να επιλέξω για τα black moor ?κ με ποια αλλά ψάρια εκτός από χρυσοψαρα μπορούν να συμβιώσουν? υπάρχει κανένα κοπαδοψαρο που θα μπορούσαν να συμβιώσουν? ???Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε δεν έχω πολλές γνώσεις αλλά πρώτον από ότι μου έχουν πει τα χρυσόψαρα θέλουν 40λτ το ένα αλλά και στο ενυδρείο σου δεν θα έχουν πρόβλημα

Τώρα για τους συγκατηκους δεν ξέρω αλλά τα κοπαδοψαρα που λες είναι τροπικά ψάρια και θέλουν υψηλές θερμοκρασίες σε σχέση με τα χρυσόψαρα

Ρώτα μήπως μπορείς μαζί τους μπορείς να βάλεις γαρίδες amano σε ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες,

χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω , θέλω να σου πω πως το ενυδρείο σου είναι μικρό ή στη καλύτερη οριακό για τα 2 black-moor.

Για αυτού του είδους τα χρυσόψαρα (funcy , oranda , black moor κλπ) θα πρέπει να φροντίσουμε να ζουν σε χώρο που να έχει μήκος πάνω από 80 εκατοστά και αναλογικά 40 λίτρα νερό για κάθε ψάρι. Τώρα στην αρχή που είναι μικρά μπορούν να μείνουν σε μικρότερο ενυδρείο αλλά όταν μεγαλώσουν θα χρειαστούν μεγαλύτερο χώρο, και να ξέρεις πως θα μεγαλώσουν.  Αυτή τη στιγμή όμως πρέπει να δώσεις προτεραιότητα στο στρώσιμο του ενυδρείου , γιατί σύμφωνα με αυτά που μας είπες φοβάμαι πως δεν είναι καλά στρωμένο. Για να καταλάβουμε αν ένα ενυδρείο είναι στρωμένο και έτοιμο να δεχθεί ψάρια πρέπει να  κάνουμε τα ανάλογα τεστ, πριν βάλουμε όμως ψάρια χρειάζεται μια προετοιμασία για να αναπτυχθεί βιολογία και να στρώσει, αυτή τη στιγμή που έχεις ψάρια μέσα και το φίλτρο δεν είναι βέβαιο πως είναι στρωμένο πρέπει να προμηθευτείς οπωσδήποτε τεστ και να τα κάνεις, μέχρι να γίνουν όλα αυτά θα σου πρότεινα καθημερινές αλλαγές 30% τουλάχιστον και πολύ ελαφρύ τάισμα, και ταυτόχρονα καλό θα ήταν να βρεις μπόλι για να είμαστε βέβαιοι πως το φίλτρο θα στρώσει γρήγορα.

Επίσης να σου πως  αν έχεις χρυσόψαρα δεν ασχολείσαι ιδιαίτερα με φυτά , λιπάσματα και υποστρώματα, στη καλύτερη τα φυτά θα γίνουν φρέσκια σαλάτα για τα ψάρια αυτά, λίγα φυτά μπορούν να αντέξουν όπως ανούμπιες ή καμια βαλισνέρια ή κανα εχινόδωρο αλλά και αυτά με το ζόρι. 

Και για να δεις πόσο μπορεί να μεγαλώσει ένα black moor δες αυτό βίντεο να καταλάβεις  , και αυτά δεν ξεκίνησαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις και ήδη το 1 έχει πάθει νανισμό

Ότι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, με χρυσόψαρα δεν μπορείς να έχεις και άλλα είδη ψαριών, τα χρυσόψαρα μόνο με χρυσόψαρα, τίποτε άλλο. Και οι λόγοι είναι πως τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και δεν θα αντέξουν άλλα ψάρια σε αυτές τις συνθήκες, επίσης γίνονται μεγάλα , τρώνε πολύ και γρήγορα και τα άλλα ψάρια δεν μπορούν να τραφούν σωστά. Ετσι και αλλιώς δεν χρειάζεται να έχεις και κάτι άλλο μαζί τους , από μόνα τους με τη συνεχή κίνηση που έχουν θα σου γεμίσουν το ενυδρείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! !!!από τότε που βρήκα την σελίδα έχω κολλήσει με το διάβασμα γιατί θεορω ότι πριν πάρω τα ψάρια πρέπει πρώτα να γνωρίζω τα πάντα η τουλάχιστον αρκετά πράγματα για να μπορώ να έχω κάτι όμορφο κ σωστό.εχω κ άλλες απορίες για τα χρυσόψαρα τα Black moor .Υπάρχουν χρωματισμοί οπως μωβ κοκκινο πορτοκαλι Black moor κ διαφορετικά είδη κογκολεζου?Για πιο λόγο αν βάλω 2 Black moor χρειάζεται το κάθε ένα 40 λίτρα πέρα από το ότι έχω καταλάβει ότι θα πάθουν νανισμο κ δεν θα έχουν τον κατάλληλο χώρο για να κολυμπήσουν άνετα. ?τι λάμπα χρειαζετε να βάλω έχω μια μπλε άσπρο αλμυρου νερου θα κάνει για τα συγκεκριμένα ?Αν θέλει κάποια άλλη λάμπα ποια μου προτείνετε κ που μπορώ να την βρω ?(στο ενυδρείο που έχω η λάμπα που έχει μπλε άσπρο είναι 30 εκατοστά κ έχει 4 ακίδες η μία δίπλα στην άλλη... PL24w220-240v )!!!οι μετρήσεις νερου που έχω καταλάβει ότι πρέπει να έχω για τα χρυσόψαρα ειναι: No2 -0 /No1-0mg,L /NH3 - 40 ppm /PH -απο 6.0(7.5) μέχρι 8.0 /GH 5-25,12-18 /ΚH-???? ποια τεστ μου προτείνετε?τα AP (aquarium pharmeuticals) είναι καλά ?ευχαριστώ για την αποδοχή Καλησπέρα στην παραια !!!!!! ;)αν υπάρχουν πληροφορίες για τα Black moor θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μάθω τα πάντα για τα συγκεκριμένα !!!!!!

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα χρυσόψαρα της κατηγορίας Funcy (εκεί ανήκουν και τα Black moor) είναι καλό να τα έχουμε σε ενυδρείο με μήκος πάνω από 80 εκατοστά για να έχουν χώρο να κολυμπούν άνετα , και τα 40 λίτρα νερό σαν ελάχιστο είναι για να έχουν σταθερές παράμετρες και να μην έχουμε δημιουργία νιτρικών γρήγορα. Έτσι με μια εβδομαδιαία αλλαγή της τάξης 30% και πάνω το ψάρια ζουν σε ένα καλό περιβάλλον. Συνοπτικά δηλαδή , ο μικρός χώρος τα αναγκάζει να πάθουν νανισμό, τα λίγα λίτρα νερού δεν έχουν σταθερές παράμετρες και λερώνονται εύκολά. Τα λίγα λίτρα θα κουράσουν και εσένα γιατί θα είσαι αναγκασμένος να κάνεις μεγαλύτερες και πιο τακτικές αλλαγές νερού, θα είσαι δέσμιος του ενυδρείου δηλαδή, αυτό δεν είναι ότι καλύτερο, δεν χρειάζεται να υπάρχει άλλο ένα άγχος ακόμα, τα ενυδρεία τα έχουμε για να ηρεμούμε  :) .

Από φωτισμό βάζεις ότι σου αρέσει εσένα , το πολύ μπλε όμως υπάρχει φόβος να σου αναπτύξει άλγη , όπως και το θερμό λευκό, προτίμησε κάτι ενδιάμεσο, και δεν χρειάζεται να έχει μεγάλη ένταση, έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να έχεις  πολλά και δύσκολα φυτά και θα κουράζει και τα ψάρια.

Τα Black moor ανήκουν στα Funcy χρυσόψαρα με τηλεσκοπικά μάτια, και υπάρχουν με διάφορους χρωματισμούς αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να βρεις,

δες μερικές εικόνες

 

https://www.google.com/search?q=telescope+goldfish&newwindow=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAgQ_AUoAmoVChMI_N7GkpXsxgIVhY_bCh1Esw12&biw=1024&bih=611

 

Για τεστ σου προετείνω αυτά

http://zoo-zoo.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_zoom1.tpl&product_id=781&category_id=49&option=com_virtuemart&Itemid=180&vmcchk=1&Itemid=180

από τα πιο αξιόπιστα και αυτό το σετ από τα πιο οικονομικά

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω για τα τεστ πως Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) και Νιτρώδη (ΝΟ2) θα πρέπει να είναι 0 και νιτρικά (ΝΟ3) κάτω από 20, PH , GH & KH αφου είσαι Αθήνα μην ασχολείσαι, μια χαρά είναι το νερό της Αθήνας για τα χρυσόψαρα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πολύ ενδιαφέρον πληροφορίες σου.στο ενυδρείο μέσα δεν έχω ακόμα ψάρια έχω ξεκινήσει στρώσιμο με την απλή τροφή biotopol κ denitrol. θα πάω να πάρω τα τεστ που μου πρότεινες.θελω να το φτιάξω κ να βάλω κανένα όμορφο ψάρι όπως το Black moor το telescope το butterfly tail κ το panda telescope. αλλά δεν ξέρω που να τα βρω εδώ στην Αθήνα. μήπως ξέρεις να μου προτηνεις κάποιο μαγαζί που να έχει τα συγκεκριμένα? από λάμπες βρήκα μια 5.0 UVB F14 T8 κ γράφει πάνω for reptile.use only κ μια άλλη λαμπιτσα ροζ της sera plant color 15 watt 45cm 18`` 4900 kelvin ..η πρώτη κάνει κ για ψάρια? ή δεύτερη κάνει για τα συγκεκριμένα.?Επίσης σκευτομαι για το 60 L μερικά ακόμα τροπικά ψάρια που δεν μπορώ να τα βάλω με τα Black moor αλλά ανήκουν στην ίδια οικογένεια (cyprinidae ) το silver shark με 2-3 ινδιανακια.τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω μαγαζί να σου προτείνω.

Μόνο με βακτήρια εμπορίου και χωρίς αμμωνία φοβάμαι πως δεν θα στρώσει το φίλτρο, βάλε σε ένα τούλι τροφή (όσο θα έβαζες αν είχες ψάρια και λίγο παραπάνω) για να στρώσει.

Δεν πρέπει να βάλεις άλλα ψάρια με τα χρυσόψαρα, και ας ανήκουν στην ίδια οικογένεια, δεν θέλουν τις ίδιες παράμετρες, είναι τροπικά αυτά που σκέφτεσαι.Και επίσης τα 60 λίτρα είναι οριακά με 2 χρυσόψαρα, μη το επιβαρύνεις.

Οι λάμπες που λες, η μία είναι για χελώνες για να τις κρατάνε ζεστές, άρα δεν κάνει , και η άλλη είναι για φυτά, και αισθητικά δεν θα είναι όμορφη, βρες κάποια 6000-6500 Κ

 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, με χρυσόψαρα δεν μπορείς να έχεις και άλλα είδη ψαριών, τα χρυσόψαρα μόνο με χρυσόψαρα, τίποτε άλλο. Και οι λόγοι είναι πως τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και δεν θα αντέξουν άλλα ψάρια σε αυτές τις συνθήκες, επίσης γίνονται μεγάλα , τρώνε πολύ και γρήγορα και τα άλλα ψάρια δεν μπορούν να τραφούν σωστά. Ετσι και αλλιώς δεν χρειάζεται να έχεις και κάτι άλλο μαζί τους , από μόνα τους με τη συνεχή κίνηση που έχουν θα σου γεμίσουν το ενυδρείο

 

Σπάνια φορά που "διαφωνούμε" :drunk:

 

Απλά νομίζω πως τα χρυσόψαρα, κυρίως τα fancy, ταιριάζουν μια χαρά με τα cloud minnows

Αν κάποιος δλδ έχει τα λίτρα και θέλει "γιγαντες" μαζί με κοπαδόψαρα, νομίζω πως μπορεί να τα συνδυάσει

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Σπάνια φορά που "διαφωνούμε" :drunk:

 

Απλά νομίζω πως τα χρυσόψαρα, κυρίως τα fancy, ταιριάζουν μια χαρά με τα cloud minnows

Αν κάποιος δλδ έχει τα λίτρα και θέλει "γιγαντες" μαζί με κοπαδόψαρα, νομίζω πως μπορεί να τα συνδυάσει

 

Βρε Σάκη σίγουρα ταιριάζουν τα συννεφάκια, και ειδικα με Funcy χρυσόψαρα, θέλουν ακριβώς τις ίδιες παράμετρες νερού,  αλλά όσο τα σκέφτομαι δίπλα στον δικό μου τον "Πάγκαλο"  φοβάμαι πως με μια χαψιά θα χωρέσουν 3 στο στόμα του :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε Σάκη σίγουρα ταιριάζουν τα συννεφάκια, και ειδικα με Funcy χρυσόψαρα, θέλουν ακριβώς τις ίδιες παράμετρες νερού,  αλλά όσο τα σκέφτομαι δίπλα στον δικό μου τον "Πάγκαλο"  φοβάμαι πως με μια χαψιά θα χωρέσουν 3 στο στόμα του :)

 

Kαι άντε να του πεις "μαζί τα φάγαμε"!!!!

 

Εγώ πάντως τα έχω μαζί 2 χρόνια, χωρίς προβλήματα

Η αλήθεια ειναι πως ανά τακτά χρονικά διαστήματα, μετράω τα συνεφάκια...κι ευτυχως δεν "λειπει" κανενα

Πάντως στο ταισμα τρωνε ολοι. Τα minnows δεν δείχνουν να φοβουνται ή να αποφευγουν τα χρυσόψαρα και κολυμπάνε σε όλο το ενυδρείο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πιστεύω πως αφού έχουν τις ίδιες παραμέτρους τα Black moor μαζί με τα cloud minnow θα μπορούν να ζήσουν μαζί. αν τα βάλω από μικρά μαζί κ μεγαλώσουν παραια θα συνηθίσουν το goldfish γιατί θα είναι μικρό κ δεν θα το φοβούνται. ?στα 60 λίτρα σκευτομαι 2 goldfish ένα oranda ένα Black moor μαζί με ένα κοπαδακι clouds.αργοτερα θα φτιάξω κάτι μεγαλύτερο.!!στο 60ρι θα βάλω 2-3 φυτά κ μερικές πέτρες. Έχω ήδη ξεκινήσει το στρώσιμο αλλά δεν έχω τίποτα ακόμα μέσα .Μόνο φίλτρο θερμοστάτη θερμόμετρο χαλικάκι κ κάτω από το χαλίκι ένα καφέ υπόστρωμα. καθημερινά ρίχνω denitrol 2.5ml κ μέρα παρά μέρα του ρίχνω τροφή 3-4 φιλαράκια.το στρονω εδώ κ 14 μέρες έτσι. περισσότερο το έχω ρήξει στο διάβασμα.τι λέτε για τον συνδιάσκεψη που έχω επιλέξει για τα συγκεκριμένα λίτρα ?κ ποιες είναι οι ιδανικές μετρήσεις που θα πρέπει να έχω όταν κάνω μέτρηση με τα τεστ? κ τι θερμοκρασία χρειαζετε?το χαλικάκι κάνει για τα ψάρια που θέλω να βάλω? ή θα έχω πρόβλημα με το συγκεκριμένο?

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεσαι φίλε μου, στο είπα και πριν, τα 60 λίτρα είναι από οριακά έως λίγα για 2 ψάρια, μη το φορτώσεις με τίποτα άλλο, όταν και αν πας σε μεγαλύτερο τότε βάζεις.

Το ελάττωμα της πλεονεξίας το έχω και εγώ, και έτσι έκανα, και μετά χάριζα και έχανα ψάρια :(

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπάνια φορά που "διαφωνούμε" :drunk:

 

Απλά νομίζω πως τα χρυσόψαρα, κυρίως τα fancy, ταιριάζουν μια χαρά με τα cloud minnows

Αν κάποιος δλδ έχει τα λίτρα και θέλει "γιγαντες" μαζί με κοπαδόψαρα, νομίζω πως μπορεί να τα συνδυάσει

 

 

Καλησπέρα πιστεύω πως αφού έχουν τις ίδιες παραμέτρους τα Black moor μαζί με τα cloud minnow θα μπορούν να ζήσουν μαζί. αν τα βάλω από μικρά μαζί κ μεγαλώσουν παραια θα συνηθίσουν το goldfish γιατί θα είναι μικρό κ δεν θα το φοβούνται. ?στα 60 λίτρα σκευτομαι 2 goldfish ένα oranda ένα Black moor μαζί με ένα κοπαδακι clouds.αργοτερα θα φτιάξω κάτι μεγαλύτερο.!!στο 60ρι θα βάλω 2-3 φυτά κ μερικές πέτρες. Έχω ήδη ξεκινήσει το στρώσιμο αλλά δεν έχω τίποτα ακόμα μέσα .Μόνο φίλτρο θερμοστάτη θερμόμετρο χαλικάκι κ κάτω από το χαλίκι ένα καφέ υπόστρωμα. καθημερινά ρίχνω denitrol 2.5ml κ μέρα παρά μέρα του ρίχνω τροφή 3-4 φιλαράκια.το στρονω εδώ κ 14 μέρες έτσι. περισσότερο το έχω ρήξει στο διάβασμα.τι λέτε για τον συνδιάσκεψη που έχω επιλέξει για τα συγκεκριμένα λίτρα ?κ ποιες είναι οι ιδανικές μετρήσεις που θα πρέπει να έχω όταν κάνω μέτρηση με τα τεστ? κ τι θερμοκρασία χρειαζετε?το χαλικάκι κάνει για τα ψάρια που θέλω να βάλω? ή θα έχω πρόβλημα με το συγκεκριμένο?

 

 

Μη βιάζεσαι φίλε μου, στο είπα και πριν, τα 60 λίτρα είναι από οριακά έως λίγα για 2 ψάρια, μη το φορτώσεις με τίποτα άλλο, όταν και αν πας σε μεγαλύτερο τότε βάζεις.

Το ελάττωμα της πλεονεξίας το έχω και εγώ, και έτσι έκανα, και μετά χάριζα και έχανα ψάρια :(

+1 Τάκη!

 

 

nydreio28 δες τα κόκκινα και θα καταλάβεις (δεν αρκούν μόνο οι ίδιες απαιτήσεις...)

 

Εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα δύο fancy σε 60λιτρο, παρά μόνο αν ήταν μικρά κι αν σκόπευα ΠΟΛΥ σύντομα να τα βάλω σε 100λιτρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+φωνω με τα παιδια...

μην βαλεις χρυσοψαρα εκει μονιμα, εννοειται και 2 ειναι πολλα , ποσο μαλλον να στριμωξεις και συννεφακια..

ενα ενυδρειο min 80 χ 35 χ 35 ειναι οριακα ανεκτο για 2 ενηλικα fancy .. τωρα αν ειναι πολυ μικρα, θα μπορουν να βγαλουν 6-12 μηνες στο 60λιτρο (αναλογως το μεγεθος)

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας είναι πολύ χρήσιμες. ένας λόγος που θέλω να βάλω λίγα παραπάνω είναι ότι θέλω να έχει ζωή κ κίνηση το ενυδρείο .ήδη σκευτομαι αυτήν την επιλογή να την χρησιμοποιώ σε ένα 160 L .ψάχνω να δω τι επιλογές ψαριών έχω για το 60 L .σκευτομαι επίσης για νανοκιχλιδες έχετε να προτείνετε κάποια αλά ψαράκια για το 60 L θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να ακούσω γνώμες. !!!!κ πάλι ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...