Jump to content

χρυσόψαρα - φυλο και pet shop


Giannis_X

Recommended Posts

Έχω εδώ και χρόνια μια απορία και ήρθε η ώρα να την μοιραστώ μαζί σας.

Δεν έχει να κάνει μόνο με χριστόψαρα αλλά και με άλλα είδη ψαριών ομος εμένα με απασχολεί συγκεκριμένα για χρυσόψαρα.

Λέμε πος είναι δύσκολο σε ένα μαγαζί η γενικά σε ενα ενυδρείο να βρούμε την διαφορά αρσενικού θηλυκού. Αυτό σε καπιες περιπτώσεις δεν ισχύει.

Για παραδιγμα πάω σε ένα μαγαζί να πάρω χρυσόψαρα και ζητάω ζευγάρι και δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το φίλο του κάθε ψαριού με αποτέλεσμα να χρειαστεί να πάρω μεγάλο αριθμό ψαριών από το μαγαζί μπας και πετιχω ζευγάρι και στον αντίθετη περιπτοσι δεν θέλω ζευγάρι για να μην μπλέκω με αυγα γέννες κλπ. Και τελικά μου καταλήγει ζευγάρι!

Που θελω να καταλήξω!

Στα μαγαζιά μέσα σε ένα ενυδρείο "50L" έχει 15 με 20 χρυσόψαρα και δεν ιπαρχουν σιμαδια ζεύγους!γιατί αυτό μέσα σε τόσα πολα ψάρια ενώ αν πάρω τα 2,3,5 η όσα θέλω και μπορώ να τσιρίξω στο ενυδρείο μετά από λίγες μέρες προκύπτει τελικά 1 η και παραπάνω ζευγάρια? Γιατί δεν σιμπεριφεροντε μέσα στην μικρή "γυάλα" στο κατάστημα οπός μετά την προσθήκη τους σε ενα άλλο ενυδρείο μεγαλύτερο συμπεριφέρονται φυσιολογικά?

Πος το εξηγείται όλο αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση γίνετε για τον εξής λόγο . Πιρα ένα κινο οραντα από ένα φιλαράκι και χθες πιγα σε ένα κατάστημα να πάρω από ένα κινο οραντα.. Τα παρατιρουσα πραγματικά μισή ώρα για να διαλέξω και έβλεπα μέσα αρσενικά και θηλυκά αλλά δεν έδειχναν σημάδια ζευγών. Σήμερα το προη παρατήρησα σο αρσενικό οραντα που αγόρασα να αρχίζει να κολλάει και να τρίβετε πανό στο οραντα που μου χάρισε το φιλαράκι μου. Δηλαδή σε λιοτερο από 12 ώρες είδα να ενδίδει το ένα στα παιχνίδια του αλου και αντίστροφα. Με απλά και λιτά λόγια τώρα χορεύουν ενο όταν είναι στα πετ σοπ καθοντε σαν ζαλισμένα - μαγεμενα - χαμένα και απλά κολυμπούν!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις ζευγάρι. Ψάξε εδώ στο φορουμ εχω δει παλιά πως μπορείς ξεχωρίσεις υο φύλλο τους

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ξεκινάω από τα εύκολα για τον διαχωρισμό του φύλου

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36771-carassius-auratus-auratus-linnaeus-1758/?p=323424

 

Διαχωρισμός φύλου: Δύσκολος αλλά όχι και αδύνατος. Μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε από το σχήμα του πρωκτού τους. Ο προεξέχων πρωκτός υποδηλώνει θηλυκό χρυσόψαρο ενώ ο επίπεδος το αρσενικό. Τα θηλυκά είναι ποιο στρουμπουλά απ ότι τα αρσενικά και τα πλαϊνά πτερύγια των αρσενικών είναι ποιο στενά και είναι οδοντωτά σε όλο το μήκος των πτερυγίων. Επίσης λέγεται πως τα αρσενικά, περισσότερο εμφανώς κατά την περίοδο της αναπαραγωγής, εμφανίζουν όζους (μικρά καρούμπαλακια σαν σπυράκια) στα θωρακικά πτερύγια και στο κάλυμμα των βραγχείων τους. Τέλος τα θηλυκά μπορεί να έχουν πιο πλατύ σώμα και τα αρσενικά πιο στενόμακρο.
=============================================================================================================

Σ οτι αφορά τη συμπεριφορά, είναι πολύ λογικό αυτό που λες

 

Εσυ σε ένα δωμάτιο 2Χ2 με άλλα 40 άτομα, θα ενδιαφερόσουν για νέα γνωριμία ή θα κοιτούσες απλά να "υπάρχεις"!

Ενώ σε ένα δωμάτιο 5Χ5 με μια εμφανίσιμη κοπέλα, μάλλον θα αρχίσεις να σκέφτεσαι αλλιως

 

Ατυχές το παράδειγμα...????
 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντος το παράδειγμα είναι πολύ ακριβέστατο :)

Όσο για το φίλο δεν έχω πρόβλημα αναγνώρισης :D

Το ερώτημα μου ήταν αυτό με τα πολα και τα λίγα άτομα οπου απαντήθηκε πολύ στοχευμενα και ευχαριστώ πολύ για αυτό :).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ πάντως ότι έχει να κάνει με τους προμηθευτές των καταστημάτων σε κάτι τετια η και πιο σπάνια και μεγαλύτερης μακροζωίας ζωντανά στέλνουν 1 με 2 στα 10 να είναι θηλυκά γιατί δεν τους συμφέρει να δίνουν " τις κότες που κάνουν χρυσά αυγά"!

Link to comment
Share on other sites

Όντος το παράδειγμα είναι πολύ ακριβέστατο :)

Όσο για το φίλο δεν έχω πρόβλημα αναγνώρισης :D

Το ερώτημα μου ήταν αυτό με τα πολα και τα λίγα άτομα οπου απαντήθηκε πολύ στοχευμενα και ευχαριστώ πολύ για αυτό :).

Να προσθέσω ότι στα οραντα είναι λίγο πιο δισκολο να δεις το φίλο τους λόγο των δυπλων ουρών κοντά στον προκτο τους
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...