Jump to content

φυσαλίδα στο τζάμι


Recommended Posts

Καλήμερα παιδιά χθες είδα μια φυσαλίδα στο πλαϊνό τζάμι του ενυδρείου  ( ριο 180 ) το έχω 5 χρόνια 

Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση περιμένω ? θα δακρύσει σίγουρα ? 

Link to comment
Share on other sites

ωχ ναι μισό το ξέχασα 

Link to comment
Share on other sites

post-17263-0-90315900-1437556937_thumb.jpg

post-17263-0-49068100-1437556955_thumb.jpg

δεν είναι πολύ καλές αλλά νομίζω φαίνεται το πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την δικη μου εμπειρια χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι στανταρ πως θα το παθεις.

Στο δικο μου juwel μετα απο 8 χρονια εβγαλε το ιδιο.Το αφησα να δω και μετα ξεκινησε να δακριζει απο εκεινο το σημειο.

Του εβαλα σιλικονη απο την εξω μερια γιατι το ενυδρειο ηταν γεματο και μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα,το εκανα αυτο πριν περιπου 4-5 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κατάλαβα μάλλον θα κάνω αυτό πρώτα άμα δακρύσει  και  βλέπουμε 

Εγω έλεγα άμα δω και δακρύσει να το αδειασω   ολο και να κολλήσω ενα δεύτερο πλαϊνό τζάμι,  μεγάλη  ταλαιπωρία λίγο κόστος όμως  

 

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να κολλησεις 2ο τζαμι?

Αφου η σιλικονη εχει το προβλημα,αν το αδειασεις ολο,μπορεις να βαλεις λιγο σιλικονη στο σημειο που εχει το προβλημα.

Εγω σου ειπα τι εκανα στο δικο μου και μεχρι στιγμης δεν εχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

αν πάω και βάλω άλλη σιλικόνη απο πάνω θα κολλήσει  πάνω στην άλλη ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλεις σιλικόνη πάνω στην άλλη γιατί δεν θα κολλήσει σωστά.

Κατέβασε την στάθμη και ξύρισε την σιλικόνη τουλάχιστον 10 πόντους πάνω και 10 πόντους κάτω από την

φυσαλλιδα και πέρνα ένα κορδόνι.

Ιδανικά θέλει ξεκόλλημα όλη η πλευρά γιατί δεν ξέρεις που ακριβώς μπορεί να έχει πόρο.Οτι σου εμφάνισε εκεί

το πρόβλημα ίσως είναι και τυχαίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ παιδιά αμα δω και δακρύζει θα κάνω τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που δεν υπήρχε φυσαλίδα και δημιουργήθηκε τώρα , σημαίνει οτι η σιλικόνη έχει χάσει σημαντικό μέρος απο τη δύναμή της .

Ενυδρεία τα παρουσιάζουν φυσαλίδα , αυτομάτως θα πρέπει να επισκευάζονται ή με καθαρισμό και αλλαγή όλων των κολλήσεων ή με προσθήκη ενισχύσεων σε όλα τα σημεία που υπάρχει σιλικόνη .

Ο λόγος που γίνετε αυτό είναι καθαρά προληπτικός γιατί δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πόσο έχει χάση δύναμη η σιλικόνη και ειδικά όταν είναι μαύρη .

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και οφείλεται στη ποιότητα της σιλικόνης που έχει χρησιμοποιηθεί .

Ένας πρακτικός τρόπος για να καταλάβουμε στο περίπου τα χρονικά περιθώρια που έχουμε για να αντιδράσουμε , είναι αν ξέρουμε το πότε κολλήθηκε .

Ενα ενυδρείο που παρουσιάζει τη φυσαλίδα τα πρώτα 5 χρόνια σημαίνει οτι η σιλικόνη καταστρέφεται πολύ πιό γρήγορα απο ενα ενυδρείο που τη παρουσιάζει στα 20 χρόνια και μας δίνει περισσότερο χρόνο για να νιώθουμε ασφαλείς .

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μία λύση είναι να κολλήσεις με ενυδρειακή σιλικόνη αλουμινογωνιά εξωτερικά. Το μόνο θέμα σε αυτό είναι το αισθητικό, μπορείς να βρεις και μαύρη αλουμινογωνιά ή να τη βάψεις με κατάλληλο χρώμα. Απο εκει και πέρα όμως το ξεχνάς, και την επισκευή αυτή τη κάνεις και με γεμάτο ενυδρείο αρκει να έχεις πρόσβαση και στις 4 γωνίες του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόσβαση αλλά είναι και στο σαλόνι θα δείχνει κάπως. Δεν έχω 2ο ενυδρείο να μεταφέρω τα ψάρια άμα είχα θα τις άλλαζα όλες τις σιλικόνες

πάντως η juwel στα 5 χρόνια με απογοήτευσε μπορώ να πω

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και οτι καλύτερο πάντως να το αφήσεις έτσι. . .

Πόσα ψάρια έχεις ?

Αν πχ τα βάλεις σε ένα δοχείο μια μέρα δεν προλαβαίνεις να το φτιάξεις ??

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δες τους χρόνους ( σε ένα μήνα σε , 3 σε 5 σε ενα χρόνο ) που θα μπορέσεις να αδειάσεις το ενυδρείο και θα σου πω σε πιά λύση θα πάς , που να μη ταλαιπωρείσαι πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Εχω μέσα 28 ψάρια  και το δεύτερο ενυδρείο που έχω είναι ενα 45 λίτρο  

Δοχείο εχω αυτό που κάνω αλλαγή  λέτε να έχουν πρόβλημα εκεί μέσα μέχρι να στεγνώσουν οι σιλικόνες άμα πω ότι το ξανά κολλάω   ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα ψάρια , θα πρέπει να συντηρήσεις και τη βιολογία του φίλτρου , και αν πρόκειται να το ξεκολλήσεις όλο να υπολογίσεις πως η σιλικόνη θα χρειαστεί 2-3 ημέρες να στεγνώσει και άλλες 2-3 ημέρες το ενυδρείο γεμάτο με νερό για να καθαρίσει, καμιά εβδομάδα δηλαδή. Η αλληθεια είναι πως αυτή η εποχή είναι η καλύτερη για να στεγνώσει γρήγορα η σιλικόνη αλλά θέλει και γρήγορες κινήσεις κατα τη στιγμή του κολλήματος γιατί  πιάνει κρούστα γρήγορα , δίκοπο μαχαίρι δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Εχω μέσα 28 ψάρια  και το δεύτερο ενυδρείο που έχω είναι ενα 45 λίτρο  

Δοχείο εχω αυτό που κάνω αλλαγή  λέτε να έχουν πρόβλημα εκεί μέσα μέχρι να στεγνώσουν οι σιλικόνες άμα πω ότι το ξανά κολλάω   ?

 

Τί ψάρια ;

Και για πότε υπολογίζεις να κάνεις τη δουλειά ;

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

4 mesonauta , 3bolivian, 10 ροδοστομα 1 ancistrus

Λέω να έχω τα υλικά μου έτοιμα και αν δω ότι δακρύσει αρχίζω κατευθείαν και η άλλη επιλογή είναι η αλουμινογωνιες που πρότεινε ο Τάκης όσο και αν δεν μου αρέσουν είναι πολύ βολική λύση

Link to comment
Share on other sites

20 ροδοστομα*

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δείς οτι στάζει μπορείς να χρησιμοποιήσεις ζελοτέιπ για σφίξεις τα τζάμια μεταξύ τους σε ύψος λίγο πιο κάτω απο τη φυσαλίδα και άλλο ένα λίγο πιο πάνω απο τη φυσαλίδα .

Και εάν το κάνεις και απο την άλλη μεριά , θα σου δώσει αρκετό χρόνο για να οργανώσεις την επισκευή ή την αλλαγή ενυδρείου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σήμερα πήγα πήρα γωνίες τελικά ,τις πέρασα και ένα βεγκε αυτοκόλλητο τις κόλλησα και πιστεύω να είμαι οκ .

Δεν είναι και το πιο ωραίο ενυδρείο αλλά τι να κάνω

Θα βάλω και φώτο αύριο να καθαρίσω σιλικόνες κλπ να μου πείτε την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...