Jump to content

Αφαίρεση άμμου στο χρυσοψαραδικο και αντικατάσταση με Seachem Flourite Black Sand


Giannis_X

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά μιας και δεν πάνε καλά τα φυτά μου στην άμμο θαλάσσης εκτός της βαλισνερια, σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με Seachem Flourite Black Sand αλλά ποσο πρεπι να βάλω ? Για 100χ40χ4 16 Κιλά είναι καλά? Η να πάω σε παραπάνω κιλά?

Link to comment
Share on other sites

Για να υπολογίσεις τα λιτρα του υλικού που θα προσθέσεις, πολλαπλασιάζεις τις διαστάσεις, όπως τις αναφέρεις

100Χ40Χ4 = 16 λίτρα

 

Για να βρεις το βάρος που χρειάζεσαι, πρέπει να πολλαπλασιάσεις το "16" με το ειδικό βάρος του υλικού

 

πχ για την άμμο ισχύουν τα παρακάτω:

Άμμος θάλασσας: 1,2-1,65 κιλά/λίτρο
Άμμος χαλαζιακή: 1,45 κιλά/λίτρο
 

ΥΓ:  Το 4 για "υψος" μου φαίνεται λίγο...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Πόσο λες πως είναι το ιδανικό γιατί θα είναι μόνο αυτό το υλικό? Και την άμμο στους τέσσερις πόντους το έχω

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη : 5-6 εκατοστά (κοντά σ αυτό που έχεις επιλέξει)

 

Δεν το έχω δουλέψει ως υλικό το συγκεκριμένο και δεν ξέρω πόσο εύκολα ή δύσκολα, "πιάνουν" τα φυτά

Αν θέλεις περίμενε κι άλλες γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανά δουλέψει το υλικό αυτό στο ίδιο ύψος και πιάνανε μια χαρά τα φυτά άντε να το πάω στους 5 πόντους το πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αλα όχι με τα χρυσόψαρα και δεν ξέρω μιπος το σκαβουν πολύ εύκολα και κάνουν πολλά κενά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως τσάμπα παιδεύεσαι,

κατα αρχή όταν έχεις χρυσόψαρα δεν ασχολείσαι με φυτά, και μετά δεν είναι υποχρεωτικό να φταιει  το υπόστρωμα αν τα φυτα σου δεν πάνε καλά , στη χειρότερη βάζεις και καμια ταμπλέτα, άλλα φταίνε.

Αλλά πολύ φοβάμαι πως με αυτό που σκέφτεσαι να βάλεις θα το σηκώνουν τα ψάρια σκάβοντας.

 

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοψαρα κα φυτα δεν γινεται..θα στα τρωνε οτι υποστρωμα και αν βαλεις.

Κατα πασα πιθανοτητα αλλο πραγμα φταιει,οχι η αμμος.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε δεν έχω θέμα με τα χρυσόψαρα δεν πιραζουν τα φυτά αλλά σκαβουν σινεχια την άμμο με αποτέλεσμα να έχω μια διαρκή νέφωση μέσα στο νερό και κόκκοι άμμου κάθονται πανό στα φυτά με αποτέλεσμα να μην φωτοσυνθετουν τα φυτά σοστα και να σαπίζουν ενώ οι ρίζες αναπτύσσονται σοστα

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και ταμπλέτες έχω βάλει αλλά δεν βλέπω προκοπή

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε εμενα, για αυτό σταμάτησα να ασχολούμαι με τα φυτά στα χρυσόψαρα, και το τροφοδοτώ συνέχεια από τα συννεφάκια που είναι ζουγκλα, ακόμα και η ανουμπια χάλαγε, για αυτό σου λέω τσάμπα παιδεύσαι, ή θα στα τρώνε τα ψάρια ή θα τα ξεριζώνουν ή δεν θα αναπτύσσονται από άλγη, αν έχεις σκόνη όπως λες, τότε δεν έχεις δυνατή ροή στο βυθό και δεν έχεις δυνατή μηχανική φίλτρανση

Link to comment
Share on other sites

H εικόνα στο προφιλ μου αυτη τη στιγμή εχει τον 2πλάσιο όγκο φυτών... :angel: ...και όλως τυχαίως έχει χρυσόψαρα

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πος αν υπάρχει σωστή διατροφή και πλούσια σε σπιρουλινα και φυτικές ίνες και αρκετή υπομονή όλα γίνονται ακόμα και φυτεμένο χρυσοψαράδικο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη το λέτε , είναι και θέμα συνήθειας ή χαρακτήρα ψαριών.

Όταν δείτε το 30ποντο COMET να χώνει τη μουσούδα του μέσα στα φυτά και να σκάβει θα καταλάβετε, βρίσκει πάτο, και όταν αρπάζει με το στόμα το φυτό το ξεριζώνει

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα.. Αλα οπός λες είναι βάση χαρακτήρα οπός και της σωστής διατροφής του για να μην νιώθει έλλειψη φυτικών ινών επίσης εγώ φίλε μου μιλάω για fancy όχι για comet :)

Συνηθίζω να τα ταΐζω με τροφές που περιέχουν σπιρουλινα και μια φορά την μέρα τα ταΐζω με σπασμένη ταμπλέτα σπιρουλινας. Δισκολευτικα να τα πισωενα φανε αυτές τις τροφές γιατί ούτε που τις άγγιζαν με αποτέλεσμα να χρειαστεί να τα αφήσω ατάιστα για 2 εβδομάδες (περίπου). Τώρα δεν τις αποχωρίζονται

Link to comment
Share on other sites

Μη το λέτε , είναι και θέμα συνήθειας ή χαρακτήρα ψαριών.

Όταν δείτε το 30ποντο COMET να χώνει τη μουσούδα του μέσα στα φυτά και να σκάβει θα καταλάβετε, βρίσκει πάτο, και όταν αρπάζει με το στόμα το φυτό το ξεριζώνει

 

Συμφωνώ!

Νομίζω είναι περισσότερο θέμα χαρακτήρα και λιγότερο θέμα διατροφής...

Απλά εμένα μου "έκατσαν"

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή έγινε χθες το απόγευμα και πιστεύω πως τώρα έχω ένα ακόμα πιο όμορφο αποτέλεσμα και τώρα είναι έτσι :D

post-59496-0-78458100-1438087165_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δε έχω αξιωθεί να βάψω την πλάτη.. Χαζομάρα μου που δεν την έβαψα χθες που ήταν άδειο ! Τες πα το πολύ πολύ να βάλω μαύρο χαρτόνι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο γίνεται

 

Τα τραπουλόχαρτα στη μέση τι είναι? :icon_dance: 

Αν σκοπεύεις να δεις τη moss να αναπτύσεται, μαλλον θα χρυσόψαρα θα κάνουν παρτυ :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Μη το λέτε , είναι και θέμα συνήθειας ή χαρακτήρα ψαριών.

Όταν δείτε το 30ποντο COMET να χώνει τη μουσούδα του μέσα στα φυτά και να σκάβει θα καταλάβετε, βρίσκει πάτο, και όταν αρπάζει με το στόμα το φυτό το ξεριζώνει

 

:D Αυτό θέλω να το δω! Έχεις καμιά φώτο ή βίντεο; Είναι θεός αυτό το ψάρι, το λατρεύω! 

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή έγινε χθες το απόγευμα και πιστεύω πως τώρα έχω ένα ακόμα πιο όμορφο αποτέλεσμα και τώρα είναι έτσι :D

 

Ωραίο, αγαπώ τα σκουρόχρωμα χαλίκια! :)

Link to comment
Share on other sites

:D Αυτό θέλω να το δω! Έχεις καμιά φώτο ή βίντεο; Είναι θεός αυτό το ψάρι, το λατρεύω! 

 

Θα προσπαθήσω να σου τραβήξω ενα βιντεο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο γίνεται

 

Τα τραπουλόχαρτα στη μέση τι είναι? :icon_dance:

Αν σκοπεύεις να δεις τη moss να αναπτύσεται, μαλλον θα χρυσόψαρα θα κάνουν παρτυ :rockon:

Δεν πειράζουν τα φυτά άντε να πέσει λίγο κυνηγητό και να σπάσει κάνα κλαράκι η κανένα φύλο τπτ παραπάνω. Είχα βάλει και όταν το προτο έστησα για τα χρυσόψαρα και δεν την πλησιάζουν καν την moss αλιος ποιος ο λόγος να βάλω και να μην στέκεται όρθιο τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο, αγαπώ τα σκουρόχρωμα χαλίκια! :)

:D Δεν είναι χαλίκι είναι σκέτο υπόστρωμα της fluval.

Πάντα μου αρέσει να το χρησιμοποιώ σκέτο γιατί δεν μου αρέσει να ανακατεύω υλικά στον βυθό.

post-59496-0-50362900-1438126573_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...