Jump to content

Απορίες αρχάριου


Recommended Posts

Καταρχήν συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε μέσα από το φόρουμ..

Η ενασχόλησή μου με τον χώρο των ενυδρείων ξεκίνησε πριν 2 βδομάδες περίπου χωρίς

να έχω διαβάσει κάτι περί ενυδρείων(λάθος 1)

Πήγα σε ένα petshop γνωστής αλυσίδας και της είπα της πωλήτριας πως είμαι τελείως άσχετος με τα ενυδρεία και

αφού πλέον μένω σε δικό μου σπίτι, θα ήταν ευκαιρία να αποκτήσω και εγώ το δικό μου...

Μου πρότεινε για αρχή ένα 20lt κομπλέ με φίλτρο..το γνωστό HAILE 20Lt..

Mε συμβούλεψε να πάρω μόνο 2 χρυσόψαρα για αρχή...ΜΟΝΟ 2 σε ενυδρείο 20 λίτρων... :hysterical:  (Λάθος 2)

Μου έδωσε και τροφή σε pellets..αντιχλώριο Biotopol R...και μικρόβια Nitrivec(κάπως έτσι) και mini siporax για το φίλτρο..

Βασικά μου είπε να αφαιρέσω τον ενεργό άνθρακα που είχε το φιλτράκι και να βάλω όσα siporax χωράνε και απο πάνω το 

σκούρο βαμβάκι που είχε το φίλτρο..αν και σκέφτηκα να το κόψω στη μέση γιατί τρώει πολύχώρο και να βάλω πιο πολλά siporax

Μου έδωσε κάποιες συμβουλές 10% των οποίων ήταν σωστές,σύμφωνα με τα όσα έμαθα από το φόρουμ σας..

Είδα και τα τεστ και την ρώτησα για ποιο λόγο είναι και μου είπες πως δεν μου χρειάζονται ακόμα(Λάθος 3)..

Περιχαρής λοιπόν φτάνω σπίτι-πλένω γυάλα-χαλίκια-δεντράκια και ένα διακοσμητικό για να φτιάξω την χαμένη ατλαντίδα μου :lmao:

και ΤΣΟΥΠ..πετάω και τα ψαράκια μέσα..Fancy ήταν..Τώρα μου έμεινε το ένα..

Να ενημερώσω πως δεν έχω ακόμα τεστ..περιμένω να μου φέρουν...

 

Πλέον έχει προσαρμοστεί το ψάρι μια χαρά..Νερό στις αλλαγές βάζω και όσμωση εξόδου 45μS..έχω και 2μS αλλά προτιμώ την μικρή...

pH=7,

T=25-27oC,

Aγωγιμότητα 180μS,

Transparency=84% με Blank το DemiWater της όσμωσης

Ολική σκληρότητα=80ppm CaCO3

 

Τώρα λοιπόν ας προχωρήσουμε στα θέματα που έχω..

1.To νερό του ενυδρείου είναι ψιλοθωλό (είδατε και το Transparency%) 

2. Σκέφτομαι να πετάξω ότι έχει μέσα και να βάλω 1.Seachem Black για βυθό χωρίς χαλίκι.2..Πέτρες μη ασβεστολιθικές

δικές μου και 3-4 φυτά μικρά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές θέμα αλλά είμαι γεμάτος απορίες αν και αρχίζουν κάποια πράγματα να ξεκαθαρίζουν στο μυαλό μου..

 

post-61209-0-39124000-1438741585_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mpalanteros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες καταρχην.αρχισε το διαβασμα εδω !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες

Προσωπική μου άποψη, μιας και το χρυσόψαρο δεν μπορεί να ζησει σε τόσο μικρό ενυδρείο ειναι

1. Ειτε να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο, που σημαινει επιπλεον εξοδα κλπ. Το ψαρι αυτη τη στιγμή ειναι μικρό, αλλά πρέπει να μεγαλώσει σωστά

2. Ειτε να χαρισεις το χρυσόψαρο και να πάρεις για το 20λιτρο έναν ωραίο μονομάχο. Έννοείται πως πρέπει να βρεις μπολι (βιολογικό υλικό από στρωμένο & υγιές ενυδρειο) για να μην ταλαιπωρηθει το ψάρι. Στη φάση αυτή δεν χρειάζεσαι κατι ιδιαίτερο. Μια μικρη ρίζα, μερικά φυτάκια, σκουρόχρωμο βυθό και είσαι μια χαρά

 

Κι όπως έλεγε μια παλιά σειρά της ΤΒ : ΕΣΥ αποφασίζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα! :)

Συμφωνω να εδινες-χαριζες το χρυσοψαρο να ξαναστησεις το ενυδρειακι και να παρεις εναν μονομαχο....

Παλι καλα που σου εδωσε και mini siporax.....δεν ξερω αν μπορεις να βρεις ετοιμο στρωμενο (το λεγομενο μπολι) απο καποιον που μενει κοντα σου,αλλιως εγω θα εδινα το ψαρακι,θα αλλαζα το χαλικι εννοειται θα εβγαζα και το διακοσμητικο και το ψευτικο φυτο (τσαμπα λεφτα δυστυχως) και θα το ξαναεστηνα οπως λες κι εσυ και μετα θα το εστρωνα οπως θα διαβασεις και εδω ή αν βρεις μετα μπολι απο καποιον βαζεις και εναν ωραιοτατο μονομαχο! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας..

Φίλε polyagkistro έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα πληροφοριών αρχαρίων και μη, εμπλουτίζοντας

σε μεγάλο βαθμό τις γνώσεις μου και λύνοντας αρκετές απορίες μου, αλλά το να συνομιλείς στο φόρουμ με έμπειρους και 

να μαθαίνεις από την εμπειρία τους είναι αξία ανεκτίμητη...

Γιατί καλή είναι η βιβλιογραφία και πάντα τηρώ το R.T.F.M.(Read The Fucking Manual) αλλά το να εφαρμόζεις κάτι σε πραγματικές συνθήκες 

έχει απρόβλεπτες, ευχάριστες ή δυσάρεστες, εξελίξεις πολλές φορές και εκεί είναι που χρειάζεται η εμπειρία...

 

Οι σκέψεις μου είναι οι εξής...

Αλλαγή setup ενυδρείου..φυτεμένο  με μονομάχο και κανα σαλιγκάρι ή γαριδούλα amano..και στήσιμο

μεγαλύτερου 225 λίτρα(αυτό σιγά-σιγά και μάλλον θα γίνει θαλασσινό..αναλόγως την οικονομική δυνατότητα)...

 

Το φίλτρο που έχω είναι το HAILEA-BT200 χωρίς το spraybar έχει αρκετά δυνατή ροή για τον μονομάχο(νομίζω)..

άρα θα ξαναβάλω το spray bar μετά την αλλαγή...

 

1.Έχω βάλει κάτω το siporax και απο πάνω το βαμβάκι που είχε μέσα..αλλά δεν καθαρίζει το νερό..

Μήπως πρέπει να βάλω βαμβάκι με τρύπες μικρότερης διαμέτρου..?

 

2.Η λάμπα που έχει είναι η κλασσική οικονομίας στα 9watt..θα χρειαστώ μεγαλύτερη τώρα που θα το φυτέψω?

Και πόσα Κelvin ή Lumens αν βάλω led να επιλέξω.. ?

 

3. Για μαύρο βυθό που θα φυτευτεί, το Seachem έιναι καλό ή προτείνετε κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Οι σκέψεις μου είναι οι εξής...

Αλλαγή setup ενυδρείου..φυτεμένο  με μονομάχο και κανα σαλιγκάρι ή γαριδούλα amano..και στήσιμο

μεγαλύτερου 225 λίτρα(αυτό σιγά-σιγά και μάλλον θα γίνει θαλασσινό..αναλόγως την οικονομική δυνατότητα)...

 

Το φίλτρο που έχω είναι το HAILEA-BT200 χωρίς το spraybar έχει αρκετά δυνατή ροή για τον μονομάχο(νομίζω)..

άρα θα ξαναβάλω το spray bar μετά την αλλαγή...Βάλε το spraybar και σε περίπτωση που είναι δυνατή η ροή, γύρισε το να χτυπάει το τζάμι 

 

1.Έχω βάλει κάτω το siporax και απο πάνω το βαμβάκι που είχε μέσα..αλλά δεν καθαρίζει το νερό..

Μήπως πρέπει να βάλω βαμβάκι με τρύπες μικρότερης διαμέτρου..? Στο κάτω μέρος πρέπει να βάλεις το σφουγγάρι (λογικά θα θέλει κόψιμο στη μέση, για να χωρέσει βιολογικό υλικό) -στη μέση βάζεις το βιολογικό υλικό (πχ μινι σιποραξ) και στο πάνω μέρος βάζεις filerwool (ενυδρειακό υαλοβάμβακα). Άλλαζε το νερό και σε κάθε αλλαγή, άλλαζε και τον υαλοβάμβακα

 

2.Η λάμπα που έχει είναι η κλασσική οικονομίας στα 9watt..θα χρειαστώ μεγαλύτερη τώρα που θα το φυτέψω?

Και πόσα Κelvin ή Lumens αν βάλω led να επιλέξω.. ? Στα πόσα κελβιν είναι η λάμπα? Εξαρτάται τι φυτά θα επιλέξεις να βάλεις

 

3. Για μαύρο βυθό που θα φυτευτεί, το Seachem έιναι καλό ή προτείνετε κάτι άλλο? Δεν το έχω δοκιμάσει, περίμενε κι άλλες απόψεις. Θεωρητικά, είναι μια χαρά.

 

Για τα 225 θαλασσινό...θα σου έλεγα να το πας σε γλυκό, γιατί είναι "πολλά τα λεφτά Άρη"!

 

Την καλημέρα μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...