Jump to content

εξατμιση νερου


Recommended Posts

εχω φτιαξει ενα συστημα ψυξης με 3 μικρα ανεμιστηρακια πυργου κομπιουτερ που τα εχω κολισει στο καπακι στο 80λιτρο ενυδρειο που εχω στο σπιτι του μπαμπα μου και πηγαινω εκει καθε σαββατοκυριακο και απο την κυριακη που φευγω μεχρι το σαββατο που παω εχουν εξατμιστει τουλαχιστον 20 λιτρα.ξερω οτι αυτο ειναι καλο γιατι η ψυξη δημιουργειτε απο την εξατμιση αλλα φοβαμε κανενα σαββατοκυριακο μιπως δεν μπορεσω να παω και γινει τιποτα.ο μπαμπας μου δεν ξερει καθολου απο ενυδρεια και δεν τον εμπιστευομαι να το γεμισει γιατι δεν ξερει να βαζει αντιχλοριο.τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Βαρέλι τροφίμων (ανάλογα για πόσα λίτρα το θέλεις) κι αυτόματη αναπληρωση http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29960 ή από δω http://www.aquazone.gr/forums/topic/99492-diy-aooiiaoc-aiadhecnuoc-by-stanisalus18/#entry1021498

 

Εφόσον το νερό παραμένει στο βαρέλι αρκετές ώρες, έχεις την επιλογή να μην βάζεις αντιχλώριο, γιατί θα προλαβαίνει να εξατμιστεί

Στερέωσε τον σωλήνα πιο ψηλά από το μεγιστο της στάθμης στο ενυδρειο, για να μην στο γυριζει πίσω και υπερχειλίσει το βαρέλι

 

Το θέμα είναι τι ψάρια έχεις μέσα και πόσο θα επηρεαστούν από την αύξηση της σκληρότητας και του pH

Σωστή λύση ειναι το βαρέλι να έχει νερό από ΑΟ (Αντίστροφη Όσμωση)

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην μπλεκεις με πατεντες,πριζες ,κτλ.Παρε ένα βαρελι30 λιτρων για ελιες,την προγουμενη να το γεμισει ο πατερας σου.και την επομενη να το βαλει μεσα,θα εχει εξατμιστεί το χλωριο.Η κάθε μερα να προσθετει το χαμενο νερο,η ποσοτητα του χλωριου,θα είναι λιγη.οποε δεν θα εχεις κανεναπρολημα.Αλλου είναι το ροβλημα σου,η τοση μεγαλη εξατμιση νερου,σου τιναζει το ΡΗ στον Θεο,εχεις κανει τεστ για να ξερεις που εισαι?

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...