Jump to content

Στησιμο ενυδρειου για νεροχελωνες.


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα :) 

 

Ειμαι καινουργιος στο forum και ηθελα παντα να στησω ενυδρειο με ψαρακια αλλα το γεγονος πως η ξαδερφη μου εχει μια νεροχελωνα με εκανε να ερθω σε επαφη μαζι της και να τις αγαπησω μου αλλαξε την γνωμη και τωρα θελω να στησω ενυδρειο με νεροχελωνες.

 

Θελω να ανεφερω επισης πως ειμαι τελειως αρχαριος με ολα τα θεματα που αφορουν ενυδρεια και νεροχελωνες γιαυτο θα ηθελα να μου δωσετε συμβουλες για :

 

1. Το στησιμο του ενυδρειου με τα εξαρτηματα που θα χρειαστω προκειμενου να μπορεσω να φτιαξω το καλυτερο δυνατο περιβαλλον για τις μελλοντικες χελωνες μου :) 

 

2. Φροντιδα-Συντηρηση προς τις χελωνες ( οπως τροφη,αλλαγη νερου οποτε ειναι απαραιτητο ) και γενικα ολη την φροντιδα που χρειαζονται για να μην εχουν προβληματα υγειας.

 

3. Τελος γενικα οσα πρεπει να γνωριζω για τις νεροχελωνες για ολα τα σταδια της ζωης τους (για το φαγητο,ζευγαρωμα,φροντιδα και συντηρηση).

 

Σας ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας και τις συμβουλες σας :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Δεν έχω ιδέα από χελώνες - Κάποια εποχή το κοιτούσα, αλλά τελικά το project εγκαταλήφθηκε

 

Μόνο μια ιδεά θα ποστάρω

Αξιοποίησε ολοκληρο το ενυδρείο και τη στεριά βγάλτην από πάνω

Κερδίζεις όλα τα λιτρα του ενυδρειου και σαν κατασκευή ειναι πανεύκολη

0.jpg

 

Για τα υπόλοιπα, περίμενε τους χελωνάδες

Μέχρι να έρθουν μπορείς να διαβάσεις τα παρακάτω (νομιζω θα σε καλυψουν σε μεγάλο ποσοστό)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/65716-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%85%CF%84/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/82020-%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7/

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Δεν έχω ιδέα από χελώνες - Κάποια εποχή το κοιτούσα, αλλά τελικά το project εγκαταλήφθηκε

 

Μόνο μια ιδεά θα ποστάρω

Αξιοποίησε ολοκληρο το ενυδρείο και τη στεριά βγάλτην από πάνω

Κερδίζεις όλα τα λιτρα του ενυδρειου και σαν κατασκευή ειναι πανεύκολη

0.jpg

 

Για τα υπόλοιπα, περίμενε τους χελωνάδες

 

Καταρχας σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση :) 

 

Θελω να ρωτησω επισης το ενυδρειο να το αγορασω απο καποιο petshop καινουργιο ή να το παρω μεταχειρησμενο ;;

Θα μπορουσα να το χτισω μονος μου ;; αν ναι με ποιον τροπο και υλικα ;;

Εχω κανει μια βολτα σε αρκετα petshop και εχω δει διαφορα ενυδρεια αλλα δεν ξερω ποσα λιτρα και τι διαστασεις να το επιλεξω. 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση :)

 

Θελω να ρωτησω επισης το ενυδρειο να το αγορασω απο καποιο petshop καινουργιο ή να το παρω μεταχειρησμενο ;;

Θα μπορουσα να το χτισω μονος μου ;; αν ναι με ποιον τροπο και υλικα ;;

Εχω κανει μια βολτα σε αρκετα petshop και εχω δει διαφορα ενυδρεια αλλα δεν ξερω ποσα λιτρα και τι διαστασεις να το επιλεξω. 

 

Ενυδρείο μπορείς να κολήσεις μόνος σου (απαιτείται εμπειρία, αλλιως θα κολυμπας), να αγοράσεις από πετ σοπ ή να πάρεις μεταχειρισμένο

Το καθένα έχει θετικά κι αρνητικά.

Το κόλλημα θέλει εμπειρία, δεν κοστίζει υπερβολικά και μπορείς να το φτιάξεις (με γυαλί & σιλικόνη) στις διαστάσεις που το θες

Η αγορά μεταχειρισμένου δεν επηρεάζει υπερβολικά τη τσέπη σου

Η αγορά καινούργιου, ίσως κοστίζει περισσότερο, αλλά όπως και να το κάνουμε, είναι καινούργιο

 

Προσωπική μου άποψη, να μην βιαστείς

Να κοιτάξεις για σκέτη γυάλα, να αποφύγεις να βάλεις βυθό, να πάρεις ένα καλό εξωτερικό φίλτρο και τις κατάλληλες λάμπες

Άλλες απαιτήσεις έχει ένα ενυδρείο άλλες μια χελωνιέρα

 

Για τα λίτρα θα σε συμβούλευα από τα λίγα που ξέρω να πας απευθείας σε κάτι μεγάλο

Τα περισσότερα είδη χελώνων μεγαλώνουν αρκετά και στο τέλος θέλουν πολλά λίτρα

Περίμενε τους χελωνάδες, αλλά άρχισε να σκέφτεσαι εξ αρχής για πάνω απο 200 λίτρα

 

Θυμίζω πως δεν έχω ιδέα από το συγκεκριμένο είδος και πως ότι σου γράφω ειναι μέσω θεμάτων που έχω διαβάσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο μπορείς να κολήσεις μόνος σου (απαιτείται εμπειρία, αλλιως θα κολυμπας), να αγοράσεις από πετ σοπ ή να πάρεις μεταχειρισμένο

Το καθένα έχει θετικά κι αρνητικά.

Το κόλλημα θέλει εμπειρία, δεν κοστίζει υπερβολικά και μπορείς να το φτιάξεις (με γυαλί & σιλικόνη) στις διαστάσεις που το θες

Η αγορά μεταχειρισμένου δεν επηρεάζει υπερβολικά τη τσέπη σου

Η αγορά καινούργιου, ίσως κοστίζει περισσότερο, αλλά όπως και να το κάνουμε, είναι καινούργιο

Προσωπική μου άποψη, να μην βιαστείς

Να κοιτάξεις για σκέτη γυάλα, να αποφύγεις να βάλεις βυθό, να πάρεις ένα καλό εξωτερικό φίλτρο και τις κατάλληλες λάμπες

Άλλες απαιτήσεις έχει ένα ενυδρείο άλλες μια χελωνιέρα

Για τα λίτρα θα σε συμβούλευα από τα λίγα που ξέρω να πας απευθείας σε κάτι μεγάλο

Τα περισσότερα είδη χελώνων μεγαλώνουν αρκετά και στο τέλος θέλουν πολλά λίτρα

Περίμενε τους χελωνάδες, αλλά άρχισε να σκέφτεσαι εξ αρχής για πάνω απο 200 λίτρα

Θυμίζω πως δεν έχω ιδέα από το συγκεκριμένο είδος και πως ότι σου γράφω ειναι μέσω θεμάτων που έχω διαβάσει

Μηπως θα μπορουσες να μου αναφερεις καποιες ενδεικτικες τιμες για καινουργιο και μεταχειρησμενο αλλα και για το κοστος να κατασκευασω ;;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσες να μου αναφερεις καποιες ενδεικτικες τιμες για καινουργιο και μεταχειρησμενο αλλα και για το κοστος να κατασκευασω ;;

 

 Όχι! :lolu:

Και ο λόγος είναι απλός :Η τιμή εξαρτάται από τις διαστάσεις και τα συνολικά λίτρα

 

Στα παραπάνω λινκ που σου έγραψα, κάπου αναφέρει το παρακάτω : "Το ενυδρειο πρέπει να έχει μέγεθος 5 χ το μηκος της χελώνας το μισο πλάτος και ύψος νερου το 2 χ το μηκος χελώνας (όλα αυτα για μεχρι 2 χελωνες) δηλαδη μια χελώνα 5εκατοστα σημαινει ενυδρείο 5 χ5 =25εκ μηκος 25/2=12,5εκ πλάτος και ύψος νερου 10εκ"

 

Αυτό όμως σημαίνει πως ενώ η χελώνα μεγαλώνει, πρέπει να αλλάζεις γυάλα...

 

Κατέληξε πρώτα σε διαστάσεις κι εδώ είμαστε για προτάσεις

(Ξεκίνησε το project μετά το τέλος του καλοκαιριού και μέχρι τότε ρίξτο στο διάβασμα)

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι! :lolu:

Και ο λόγος είναι απλός :Η τιμή εξαρτάται από τις διαστάσεις και τα συνολικά λίτρα

Στα παραπάνω λινκ που σου έγραψα, κάπου αναφέρει το παρακάτω : "Το ενυδρειο πρέπει να έχει μέγεθος 5 χ το μηκος της χελώνας το μισο πλάτος και ύψος νερου το 2 χ το μηκος χελώνας (όλα αυτα για μεχρι 2 χελωνες) δηλαδη μια χελώνα 5εκατοστα σημαινει ενυδρείο 5 χ5 =25εκ μηκος 25/2=12,5εκ πλάτος και ύψος νερου 10εκ"

Αυτό όμως σημαίνει πως ενώ η χελώνα μεγαλώνει, πρέπει να αλλάζεις γυάλα...

Κατέληξε πρώτα σε διαστάσεις κι εδώ είμαστε για προτάσεις

(Ξεκίνησε το project μετά το τέλος του καλοκαιριού και μέχρι τότε ρίξτο στο διάβασμα)

Εμενα με ενδιαφερει να παρω ενα ενυδρειο το οποιο θα ειναι για το πολυ 2 νεροχελωνες για ολα τα σταδια της ζωης τους για να μην χρειαστει να αλλαξω στο μελλον να παρω δηλαδη ενα και καλο και οσο πιο φθηνο γινεται ( μικρων διαστασεων ) που θα ειναι καταλληλο για τις δυο χελωνες.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ενδιαφερει να παρω ενα ενυδρειο το οποιο θα ειναι για το πολυ 2 νεροχελωνες για ολα τα σταδια της ζωης τους για να μην χρειαστει να αλλαξω στο μελλον να παρω δηλαδη ενα και καλο και οσο πιο φθηνο γινεται ( μικρων διαστασεων ) που θα ειναι καταλληλο για τις δυο χελωνες.

 

Ενυδρείο για :

 

1. Δύο χελώνες

2. Μικρών διαστάσεων

3. Φθηνό

4. Να μην χρειαστεί να το αλλάξεις στο μέλλον

 

...δεν νομίζω να υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο για :

 

1. Δύο χελώνες

2. Μικρών διαστάσεων

3. Φθηνό

4. Να μην χρειαστεί να το αλλάξεις στο μέλλον

 

...δεν νομίζω να υπάρχει

 

Μαλλον δεν εγινα πολυ σαφης στο προηγουμενο post μου.

Ας τα παρω απο την αρχη οταν αποκτησω τις νεροχελωνες θελω να ειναι μικρες διαστασεων (5 εκατοστων ας πουμε) στο μελλον ομως θα μεγαλωσουν σε διαστασεις αρσενικα 18-20 εκατοστα και τα θηλυκα 23-25 εκατοστα.

Το ενυδρειο που θελω τωρα θα ηθελα να ειναι καταλληλο για αυτες τις 2 χελωνες ( για ολα τα σταδια της ζωης τους).

Λεγοντας μικρων διαστασεων αναφερομαι στις minimum διαστασεις που θα μπορω να φιλοξενω τις 2 νεροχελωνες ακομα και οταν φτανουν το maximum των διαστασεων τους.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις μια ιδέα θα σου πω τι συμβαίνει με την δική μου χελώνα. Την αγοράσαμε τέλη Ιουλίου 2014 και μία βδομάδα αργότερα αγοράσαμε ένα ενυδρείο διαστάσεων 60*40*30 με καπάκι, φίλτρο και θερμοστάτη όλα μέσα στο πακέτο. Το φίλτρο το άλλαξα 2 μήνες μετά καθώς και τον θερμοστάτη. Το φίλτρο ήταν ακατάλληλο για χελώνα γιατί οι χελώνες βρωμιζουν πολύ. Θέλει μεγαλύτερο. Τώρα το ενυδρείο αυτό είναι πλέον μικρό για την χελώνα μου. Κατά τον Σεπτέμβριο θα κάνω κίνηση για μεγαλύτερο. Πλέον όμως ξέρω τι θα κάνω. Παραγγελία σε μαγαζί σκέτο ενυδρείο ακριβώς στις διαστάσεις που θέλω. Με βρυσακι στο πλάι για εύκολη αφαίρεση νερού. Ότι άλλο χρειαστεί θα γίνει με πατέντα. Οπότε η συμβουλή μου είναι να πάρεις μεγάλο ενυδρείο και να το πάρεις σκέτο. Ένα καλό μεγάλο εξωτερικό φίλτρο, έναν καλό επώνυμο θερμοστάτη και οι απαραίτητες λάμπες που χρειάζονται οι χελώνες. Ραμπα/νησάκι/εξέδρα για να βγαίνουν να λιαστουν μπορείς να φτιάξεις και μόνος. Αν κάνεις τώρα τις σωστές αγορές δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις αργότερα ξανά τα ίδια και τα ίδια.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...