Jump to content

"σκόνη" αιωρούμενα στερεά - Detritus και καταπολέμηση


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. :)

 

Εδώ και αρκετό διάστημα ταλαιπωρούμαι έχοντας "σκόνη" πάνω στα βράχια η οποία πιθανόν να φταίει και η κυκλοφορία μου ή και το τάισμα μου.

 

Θα ήθελα να κουβεντιάσουμε με ποιους  τρόπους αφαιρείτε τα δικά σας detritus απο τα βράχια.  Π.χ  εγώ παίρνω οδοντόβουρτσα και τα καθαρίζω, όμως αυτά αιωρούνται στο νερό μέχρι να καθίσουν σε  σημείο  που πιθανόν έχει μειωμένη ροή (νεκρή ζώνη).  Μετά απο μήνες ξαναπιάνουν τα βράχια με αργούς ρυθμούς detritus.

 Και το θέμα είναι οτι δεν έχω sump για να βάλω  "κάλτσα" στην απορροή . Έχω μόνο φίλτρο πλάτης. :(  

 

Σκέφτομαι να βγάλω έξω τα βράχια και να τα πλύνω με νερό ίδια αλατότητας καλά και να τα ξανάτοποθετήσω μέσα καθαρά. Ίσως ελαττώσω και λίγο βράχο για να γίνει ποιο αεράτο.

 

 

Πως τα καταπολεμάτε εσείς τα detritus?  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νικό γράφει : It will also eat algae. When large, it can become aggressive and catch and eat small invertebrates and fish.     και έχω μέσα sexy shrimps, Pom-pom.  Εντομεταξύ δεν έχω δει σε κάποιο κατάστημα τέτοιον. Έχεις δει εσυ πουθενά ?

Link to comment
Share on other sites

Νικό γράφει : It will also eat algae. When large, it can become aggressive and catch and eat small invertebrates and fish. και έχω μέσα sexy shrimps, Pom-pom. Εντομεταξύ δεν έχω δει σε κάποιο κατάστημα τέτοιον. Έχεις δει εσυ πουθενά ?

Τον ειχα χρονια τρομερος εργατης απο τα τζαμια μεχρι κατω βραχο παντου.Ναι τρωει οτι εχει ο βραχος ολα.Φερνει aquario aquariumshop cosmozoo fish and pet.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενω καβουρι. Για εμενα ειναι ο τελειος εργατης!!σε ολα μου τα ρεεφ των ειχα και τον εχω και τωρα, ευγενιε εγω εχω ως ρουτινα το να φυσαω καλα τους βραχους μου με μια μικρη κεφαλη και να κανω κ σκουπα μια φορα την βδομαδα στην αλλαγη.

Θεωρο πως κανενα σκιμμερ δεν ειναι τοσο καλο που να τα τραβαει ολα.. για αυτο επειδη δεν κ σαμπ, εχω εαν σεις παντα ενα φιλτρακι με υαλοβαμβακα που τον αλλαζω καθε 3 μερες,δεν φανταζεσε τι τραβαει.ΛΑΣΠΕΣ!! Η καθαριοτης ειναι γ μιση αρχοντια η αλλη μιση τα clams. :)

Έγινε επεξεργασία - petran halen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικό γράφει : It will also eat algae. When large, it can become aggressive and catch and eat small invertebrates and fish. και έχω μέσα sexy shrimps, Pom-pom. Εντομεταξύ δεν έχω δει σε κάποιο κατάστημα τέτοιον. Έχεις δει εσυ πουθενά ?

το aquario ειχε εναν πριν μερες...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να καθιερώσω και εγώ την καθαριότητα όταν κάνω αλλαγή,  με το να φυσάω με μια αντλία τους βράχους, και υαλοβάμβακα στο πίσω μέρος του φίλτρου της πλάτης (πιθανόν στο 1ο διαμέρισμα).

 

όταν κάνεις σκούπα πώς το κάνεις Πέτραν? έχεις κάτι τέτοιο?  http://www.pondquip.com.au/product_images/c/475/Fish_Tank_Gravel_Cleaner__99835_zoom.jpg   

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτην εχω..!! Εγω κανω σκουπα με συστημα ποτε μπαμ ολο το βυθο το χεριζω στα τεσσερα. + σταυρο. Μια φορα αριστερα πανω κ δεξια κατω την αλλη βδομαδα δεξια πανω αριστερα κατω. Χιαστη δλδ... η σειρα ειναι ως εξης φυσας βραχους με κλιστη κυκλοφορια κ φιλτρακι να μαζευει σε μια γωνια. Μετα σκουπα κ μετα τραβας γενικοτερα με σωληνα απο το ενυδρειο οτι γυρναει.. μολις βαλεις τα φρεσκα σ νερα ανοιγης κυκλοφορια για κανα 10 λεπτο να σηκωθη οτι εχει κατσει κατω και την ξανακοβεις,για να ξανατραβηξει το φιλτρακη καντο 3. 4 φορες κ δες το φιλτρακι τη τραβηξε ειδικα την επομενη μερα θα γελας με τη λασπη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο διαμερισμα ασφαλως. Το μηχανηκο φιλτρο παντα πρωτο μην παει η σκονει στα καλτσακια με τα καρβουνα αντιφωσφορα πιο μετα που ισως εχεις θα στα μπουκοσει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λες να μην βγάλω τα βράχια έξω για βούρτσισμα ε?   (Να γλιτώσω και το στρες των κοραλλιών κολλήματα κλπ) 

 

Μάλλων αυτο θα κάνω Πετράν. Το ενυδρείο σου είναι σουπερ καθαρό όποτε η πρακτική αυτή δουλεύει μια χαρά.  

 

Αλλά αυτόν τον "δαιμονισμένο" κάβουρα δεν τον βάζω μέσα  :usd:      

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην βγάλω τα βράχια έξω για βούρτσισμα ε? (Να γλιτώσω και το στρες των κοραλλιών κολλήματα κλπ)

Μάλλων αυτο θα κάνω Πετράν. Το ενυδρείο σου είναι σουπερ καθαρό όποτε η πρακτική αυτή δουλεύει μια χαρά.

Αλλά αυτόν τον "δαιμονισμένο" κάβουρα δεν τον βάζω μέσα :usd:

Αχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκει που θα δεις να επειμενει η βρωμια βαλε βουρτσακη(εγω βρηκα ενα βουρτσακη μισο απο οδοντοβουρτσα για της γωνιες χαχαχα!!) Το καβουρα παρτον θα με θυμηθεις!!! ισως το πρωτο ζωο που εψαξα οταν ξαναξεκηνισα ρεεφ..

Προτεινω. Αυτον,mithrax, godie, wrasse, καμια σαλαρια και 5 6 σαλιγκαρια εκτος απο nassarius... TOP συνεργιο.

Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

Εκει που θα δεις να επειμενει η βρωμια βαλε βουρτσακη(εγω βρηκα ενα βουρτσακη μισο απο οδοντοβουρτσα για της γωνιες χαχαχα!!) Το καβουρα παρτον θα με θυμηθεις!!! ισως το πρωτο ζωο που εψαξα οταν ξαναξεκηνισα ρεεφ..

Προτεινω. Αυτον,mithrax, godie, wrasse, καμια σαλαρια και 5 6 σαλιγκαρια εκτος απο nassarius... TOP συνεργιο.

δηλ?χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε καλα εκανες κι ανοιξες αυτο το θεμα. Ενδιαφερον απο τη μια, ταλαιπωρο απο την αλλη.

 

Δεν θα σου προτεινα με τιποτα να βγαλεις τα βραχια εξω, εκτος αν εισαι προ-αποφασισμενος για τυχον απωλειες.

Η λυση του φυσιματος των βραχων με αλλο κυκλοφορητη ειναι ισως το καλυτερο.

 

Εγω σε καθε αλλαγη νερου, παντα σιφωναρω τα detritus που μαζευονται σε ενα το πολύ δυο σημεια. Αυτο επιτυνχανεται λογο του bare bottom και της κυκλοφοριας που συγκεντρωνει ολη την βρωμια συγκεκριμενα σημεια.

 

Επισης σιφωναρω και στο sump που μαζευει αρκετη βρωμια στο σταδιο του  bubble trap. 

Link to comment
Share on other sites

Ή δική μου γνώμη είναι, ότι για κάθε πρόβλημα, πρέπει να βρίσκουμε την πιο ξεκουραστη λύση, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι έλλειπης κυκλοφορία αλλά είναι δύσκολο και θέλει πολύ πειραματισμό, ώστε να βρούμε την σωστή κυκλοφορια, και όχι να βρίσκουμε εύκολες λύσεις όπως τριψιματα, φύσηματα βράχου κτλ, που είναι όμως δύσκολες ρουτίνες και αργά ή γρήγορα θα τις εγκαταλείψουμε!

Sent from my Tab2A7-10F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...