Jump to content

Κυανο- Συσκότιση- Τάισμα


magman

Recommended Posts

Κατα την διαρκεια συσκοτησης για αντιμετπιση κυανου ταιζουμε; Και πως;;

Link to comment
Share on other sites

Μη ταίζεις καθόλου. Για 4-5 μέρες δε θα πάθουν τίποτα τα ψάρια. Φρόντισε να έχεις καλη κυκλοφορία και πολυ καλη οξυγόνωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα επειδη και εγω αυτες της μερες εχω κυανο και διαβαζω πολυ για αυτο.. με τη συσκοτιση δεν θα το νικησεις απο οτι διαβαζω.. επιβιωνει λενε εαν κ ειναι φωτοσυνθετηκο βακτηριο λογο χλωροφιλης

Βακτηρια ριχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο πολλες φορες καταπολεμάται και με τη συσκότιση αν κι εγω που έκανα 4 φορές συσκότιση, αυτο επέμενε και το νίκησα με ερυθρομυκίνη τελικά. Καλά ειναι να δοκιμάζουμε πρώτα αυτές τις μεθόδους πρώτα και μετα να καταφύγουμε στις αντιβιώσεις και τα φάρμακα. Εγω θα έλεγα να το προσπαθήσει τουλάχιστον δυο φορες αν δε πετύχει με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανος δοκιμαζουμε... ριχνει βακτηρια?οραγνικο ανθρακα, επισεις πολυ μεγαλο ρολο παιζει τα νιτρικα φωσφορικα εκει σηνηθως γινετε η ανωμαλια...

Η ερυθρομυκινη ειναι ενα φαρμακα για βακτηριακες νοσηματα.. κανει σωστη δουλεια

Προτηνω το chemiclean το ιδιο με ερυθρομυκηνη ειναι αλλα για ενυδρεια(σου λεει τουλαχιστον τη σωστη δοση)

Εσενα πριν ποσο καιρο εκανες θεραπεια..

Ξαναενφανηστηκε μετα??εβαζες βακτηρια επεζες οραγανηκο ανθρακα? :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα χρησιμοποιησει chemi οταν πρωτοεμφανιστηκε.Δεν καθαρισε τελειως. Δεν βαζω τπτ μονο αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Και μια αλλη χαζη ερωτηση..

Περα απο τα νεα συστηματα που πετανε κυανο

Στα στρωμενα παλια συστηματα γιατι το κυανο κανει πιο εντονη την ενφανιση του τους θερινους μηνες?καπου διαβασα πως βοηθαει κ η θερμοκρασια..

Αλλα με chiller και σταθερες θερμοκρασιες?παλι??υπαρχει και κατι ακομα η αγαπημενη μας ΕΥΔΑΠ που ακουγετε πως τους θερινους μηνες καθαριζουν με χημικα τους σωληνες..καλο λοιπον ειναι να χρησιμοποιουμε καλες οσμοσης,και παλι και αυτες δεν κρατανε τα παντα..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα χρησιμοποιησει chemi οταν πρωτοεμφανιστηκε.Δεν καθαρισε τελειως. Δεν βαζω τπτ μονο αντιχλωριο.

Η θεραπεια λεει για 48 ωρες και με σωστη δοσολογια.. πως εκανες τη θεραπεια εσυ?σκεφτομε και εγω εαν δεν υποχωρισει να ξεκινησω κ περνω αποψεις..
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα... στο θαλασσινο εκανε θαυματα. Με το γλυκο δεν ειδα αποτελεσμα. Ακολουθεις τις οδηγιες για σκιμμερ κλπ και εισαι κομπλε. Εμενα εβγαζε αφρους η κατεβασια στο σαμπ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν δεν βρειτε την αιτια, δεν προκειται να το ξεφορτωθείτε οτι και να κάνετε, μετα απο λιγο καιρο θα ξανα εμφανιστει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα πιστευω οτι ειναι ο οργανικος ανθρακας.. ανωμαλια με βατηρια λογο λαθος δοσεις βατηριων... :( στεγνωσε πολυ..και ισως φταιει αυτο στεγνωσε ψοφισαν πολλα βακτηρια και βγηκε..αποψη μου..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μιλαμε για διαφορετικο κυανο παιδια...απ οτι βλεπω ειστε του θαλασσινου και οι 2..εδω ειναι το γλυκο :P

Και επι την ευκαιρια,2 φορες που ειχα κυανο,με συσκοτηση και σωστα βηματα εφυγε για παντα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο Κωστας, συν καλη κυκλοφορια. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...