Jump to content

Κριση=οικονομικο ξεκινημα Nano reef


Γρυμανελης

Recommended Posts

Ξεκίνημα nano reef... Καλησπέρα σε ολο το φορουμ σκοπευω να ανταλλαξω το ενυδρειο μου (sunsun 120l-οποιος ενδιαφέρεται μου στελνει μηνυμα) με μικροτερο εως 50 λιτρα
και θα ηθελα τις πολύτιμες βοήθειες σας όπως εχω παρει και στο παρελθον από ολους εσας! Θα ηθελα να βαλω ευκολα κοραλλια και θα ηθελα led φωτισμο αλλα με χαμηλο κοστος
εχω δει στο ebay καποια με κοστος 30-40 ευρω πχ. EVO 18'' LED Aquarium Light Nano Marine Coral Reef Cichlid Lunar 45cm 10 epi 3watt. Η γνωμη σας η καποια καλυτερη λυση!

Το ενυδρειο θα ξεκινησει με ζωντανο αραγωνιτη στα 50 λιτρα 5 κιλα ζωντανος βραχος για αρχη όχι skimmer!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλά φωτιστικά στο e-bay. Θα σου έλεγα να κοιταζες ενα με full spectrum.  Αν δεν κάνω λάθως να ξεκινάει απο 420 nm - 630 nm με έμφαση στο Μπλε (440-470 nm) και στο άσπρο απο 12000 κέλβιν και πάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλά φωτιστικά στο e-bay. Θα σου έλεγα να κοιταζες ενα με full spectrum.  Αν δεν κάνω λάθως να ξεκινάει απο 420 nm - 630 nm με έμφαση στο Μπλε (440-470 nm) και στο άσπρο απο 12000 κέλβιν και πάνω.

 

Επειδη δεν εχω τη σχετικη εμπειρια εαν εκανες το κοπο να μου προτεινες καποια συγκεκριμενα μοντελα αξιας εως 50 ευρω να υποθεσω θα το εκτιμουσα.....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα αν θες να κάνεις σωστή δουλεία να επενδύσεις ποιό πολλά σε χρήματα.  

 

Κάτι τέτοιο νομίζω ειναι αρκετά καλό για την χρήση που θες 

 

http://www.ebay.com/itm/MR-60-LED-Aquarium-Light-Marine-Coral-SPS-Reef-28x-3W-Dimmable-Full-Spectrum-/111577426841?hash=item19fa886b99

 

 

Ειναι και dimmable Που σημαίνει οτι θα μπορείς να χαμηλώσεις την ένταση του φωτισμού (άν ειναι πολυ δυνατό)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα αν θες να κάνεις σωστή δουλεία να επενδύσεις ποιό πολλά σε χρήματα.  

 

Κάτι τέτοιο νομίζω ειναι αρκετά καλό για την χρήση που θες 

 

http://www.ebay.com/itm/MR-60-LED-Aquarium-Light-Marine-Coral-SPS-Reef-28x-3W-Dimmable-Full-Spectrum-/111577426841?hash=item19fa886b99

 

 

Ειναι και dimmable Που σημαίνει οτι θα μπορείς να χαμηλώσεις την ένταση του φωτισμού (άν ειναι πολυ δυνατό)

 

Σε ευχαριστω πολυ! Αυτη τη κινηση θα κανω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...