Jump to content

Ξεκίνημα 60λτ γαριδάδικο....Help me!!


Recommended Posts

 

Καλησπερα στην παρεα!Μετα απο 3-4 χρονια αποχης απο το hobby ειπα να ξαναεπιστρεψω με το στησιμο ενος φυτεμενου γαριδαδικου!

Σας γραφω παρακατω στοιχεια και θελω την βοηθεια σας....(το ενυδρειο θα ειναι φυτεμενο με γαριδες)

Για κανα 2μηνο θα τρεχει μονο με φυτα και 3-4 σαλιγγαρια Helena.

Λιτρα: 60

Φιλτρο: eheim 2213(το εχω απο παλια)

Φωτισμός: το ενυδρειο εχει μια λαμπα t8... τι λαμπα να βαλω και ποσα watt??

Θερμοστατης: εχω εναν  20watt  και εναν 200watt...κανει καποιος απο τους 2?

Co2 : δεν θα βαλω

Υποστρωμα:τι να επιλεξω για τα φυτα ??Πανω απο το υποστρωμα θελω να βαλω μαυρο χαλικι.Μπορω να βαλω απευθειας χαλικι η δεν θα αντεξουν τα φυτα να βαλω και υποστρωμα καλητερα?

Λίπανση:Η λιπανση μηπως ειναι επικινδυνη για τις γαριδες??

Διάρκεια φωτισμού: ποσες ωρες να ειναι ανοιχτο το φως??

Θερμοκρασία: στους ποσους βαθμους?λογικα με red cherry θα αρχισω γιατι δεν βρισκω ευκολα αλλες :-( 

Αλλαγες νερού: ποσα λτ  ανα εβδομάδα?

Φυτά:θελω να γινει full φυτεμενο... δασος...

Σαλιγγαρια: 3-4 helena(θελω να αποφηγω λαθρεπιβατες απο τα φυτα) ξερετε καποιο pet που να εχει τωρα??

Δεν ξερω αν κατι ξεχναω μου λετε...σαν αρχαριος θελω πολυ βοηθεια!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Καλησπερα στην παρεα!Μετα απο 3-4 χρονια αποχης απο το hobby ειπα να ξαναεπιστρεψω με το στησιμο ενος φυτεμενου γαριδαδικου!

Σας γραφω παρακατω στοιχεια και θελω την βοηθεια σας....(το ενυδρειο θα ειναι φυτεμενο με γαριδες)

Για κανα 2μηνο θα τρεχει μονο με φυτα και 3-4 σαλιγγαρια Helena.

Λιτρα: 60

Φιλτρο: eheim 2213(το εχω απο παλια)

Θα χρειαστεις να βαλεις ενα προφιλτρο στην εισαγωγή για να μην τραβαει τις γαρίδες.

Φωτισμός: το ενυδρειο εχει μια λαμπα t8... τι λαμπα να βαλω και ποσα watt??

Αναλογως το μηκος πανε  και τα watt.

Θερμοστατης: εχω εναν  20watt  και εναν 200watt...κανει καποιος απο τους 2?

Ο 20watt ειναι πολυ μικρος, και ο 200w ειναι υπερβολικά μεγάλος για το ενυδρειο.

Co2 : δεν θα βαλω

Υποστρωμα:τι να επιλεξω για τα φυτα ??Πανω απο το υποστρωμα θελω να βαλω μαυρο χαλικι.Μπορω να βαλω απευθειας χαλικι η δεν θα αντεξουν τα φυτα να βαλω και υποστρωμα καλητερα?

Αναλογως τα φυτα που θα πας, μπορεις να αναμειξεις μαυρο χαλαζιακο χαλικακι με οποιο σου αρεσει απο την seachem.

Λίπανση:Η λιπανση μηπως ειναι επικινδυνη για τις γαριδες??

Οι neocaridina δεν εχουν καποιο προβλημα με την λίπανση , θελει ομως λιγο προσοχη.

Διάρκεια φωτισμού: ποσες ωρες να ειναι ανοιχτο το φως??

Θα το δεις την πορεια με τα φυτα σου, ξεκινας στην αρχη με 4-5 ωρες και αυξανεις.

Θερμοκρασία: στους ποσους βαθμους?λογικα με red cherry θα αρχισω γιατι δεν βρισκω ευκολα αλλες :-( 

Για τις rcs 23-26 ειναι μια χαρά.

Αλλαγες νερού: ποσα λτ  ανα εβδομάδα?

Αναλογως τις μετρησεις των νιτρικων σου.

Φυτά:θελω να γινει full φυτεμενο... δασος...

Για να γινει δασος , πρεπει να κανεις υπομονη , ειδικα χωρις co2.

Προτιμησε ευκολα φυτακια.

Σαλιγγαρια: 3-4 helena(θελω να αποφηγω λαθρεπιβατες απο τα φυτα) ξερετε καποιο pet που να εχει τωρα??

Δεν ξερω αν κατι ξεχναω μου λετε...σαν αρχαριος θελω πολυ βοηθεια!!!!!

 

Διάβασε μερικα αρθρα που υπάρχουν στο φορουμ .

Αν εχεις καποια απορια, μην διστάσεις να ρωτήσεις.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/43477-%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/

 

http://www.aquazone.gr/forums/forum/333-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BB-%CF%86%CF%85%CF%84%CF%8E%CE%BD/

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/90670-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF/

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Μέσα στο σκ λογικά θα το ξεκινήσω...θα βρισκόμαστε σε επικοινωνία για συμβουλές και απορίες!

Link to comment
Share on other sites

τελικά αποφάσισα να το κάνω diy.... τι διαστάσεις προτείνεται μέχρι 80 λίτρα?

 

Οτι βολευουν εσενα για το μερος που θα το βαλεις.

Στα γαριδαδικα δεν παιζουν ρολο οι διαστασεις,οπως θες το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Το υψος ειναι πολυ λιγο.

Για να μπορεσεις να φυτεψεις ο βυθος σου πρεπει να εχει παχος 5-6 εκατοστα.

Αν υπολογισεις πως η σταθμη του νερου πρεπει να ειναι χαμηλοτερα απο το πανω μερος της γυαλας σου αλλα 3-4 εκατοστα δεν σου μενει και πολυ ωφελιμος χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Βασιλη απο πανω. Νομιζω πιο καλα θα ηταν αν εκανες το 40 υψος και το 30 πλατος.

ΥΓ.( Βασιλακη τι κανεις φιλε μου, καιρο εχουμε να τα πουμε).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...