Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΟ3


stamos

Recommended Posts

Θα ήθελα για μιά ακόμη φορά τη γνώμη σας γιά το μεγάλο πρόβλημα που έχω με το no3. Την πάτησα μετρόντας το με ένα παλιό τέστ που είχα που μάλλον είχε λήξει και μου έδειχνε 0 . Αποφάσησα και εγώ να αγοράσω τώρα στις γιορτές μερικά κοράλλια αφού όλα πήγαιναν καλά , τα έστησα μέσα στο ενυδρείο και όλο χαρά τα καμάρωνα Η χαρά μου κόπηκε όταν αγόρασα νέο τεστ για no3, όταν το έκανα με έλουσε κρύος ιδρώτας το τεστ δείχνει τη μεγαλήτερη κλίμακα απο 0...........100 .Έχω κάνει αλλαγή νερού 80 λίτρα στα 200 που είναι το σύνολο του ενυδρείου μαζί με το sump και πρόστεσα και άλλο denitrate στο sump το μόνο που κατάφερα είναι να κατέβω μια σκάλα απο την προηγούμενη μέτριση δηλ στο 50 .Παρακαλώ θα ήθελα τις γνώμες σας για το τί να κάνω. Οι υπόλοιπες μετρίσεις είναι sal 1025 no3 50 kh 8 alk 2.86 mg 1320 po4 0.25 no2 0 ca 420 ph 8.2 ammonia 0

post-2113-1176494579_thumb.jpg

post-2113-1176494652_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ψυχραιμία..

να βεβαιωθείς ότι αυτό το τεστ δουλεύει καλά.. τι μάρκα είναι?

.. κοίταξε το skimmer σου να είναι καθαρό και καλορυθμισμένο

συνέχισε τις αλλαγές νερού .. κάθε ποτέ κάνεις?

πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος για να σου ανέβηκαν στα ύψη τα νιτρικά σου, είναι το υπερβολικό τάισμα, το οποίο δεν δικαιολογείται για τα λίγα ψάρια που υπάρχουν (όπως διακρίνονται τουλάχιστον στη φωτο).

Εκτός αν έχει πεθάνει κάποιος οργανισμός.

Φρόντισε να βελτιώσεις την κυκλοφορία του νερού και κάνε συστηματικές αλλαγές νερού, μέχρι να επανέλθουν στα φυσιολογικά επίπεδα οι τιμές των νιτρικών.

Εννοείται ότι το skimmer αποδίδει σωστά και το τάισμα θα περιοριστεί στο ελάχιστο.

Πόσο και σε τι συχνότητα ταΐζεις???

Τι πρόγραμμα αλλαγής νερού ακολουθείς???

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού κάνω κάθε μήνα 30 λίτρα και ταίζω μια φορά την μέρα φυλλαράκι ή (small pellets)

Το τεστ που χρησιμοποίησα είναι της salifert

Το ενυδρείο δουλεύει πάνω απο 6-7 μήνες με 15 κιλά βράχο ζωντανό και 20 κιλά αραγονίτη 10 ζωντανό 10 νεκρό.Μία φορά την βδομάδα ταίζω και με αρτέμια.....

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είχες μαζέψει υπερβολικά νιτρικά .. στους πρώτους μήνες λειτουργίας του ενυδρείου … δεν τα αντιλήφθηκες λογο κακού τεστ ..

μ αρέσει η γονιοπόρα σου που θεωρείται δύσκολο κοραλλί .. ενδιαφέρον :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είχες μαζέψει υπερβολικά νιτρικά .. στους πρώτους μήνες λειτουργίας του ενυδρείου … δεν τα αντιλήφθηκες λογο κακού τεστ ..

μ αρέσει η γονιοπόρα σου που θεωρείται δύσκολο κοραλλί .. ενδιαφέρον :buttrock:

H goniopora ειναι δυσκολο κοραλι γιατι θελει πολυυυυ ταισμα και μετρια ροη νερου. Με τοσο ταισμα ειναι δυσκολο να εχεις χαμηλα νιτρικα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού κάνω κάθε μήνα 30 λίτρα και ταίζω μια φορά την μέρα φυλλαράκι ή (small pellets)

Το τεστ που χρησιμοποίησα είναι της salifert

Το ενυδρείο δουλεύει πάνω απο 6-7 μήνες με 15 κιλά βράχο ζωντανό και 20 κιλά αραγονίτη 10 ζωντανό 10 νεκρό.Μία φορά την βδομάδα ταίζω και με αρτέμια.....

Πιστεύω ότι με αυτό το πρόγραμμα και καμιά έκτακτη αλλαγή νερού, τα νιτρικά σου θα έλθουν στα αποδεκτά επίπεδα. Με την προυπόθεση η κυκλοφορία του νερού, να είναι η σωστή, ώστε ο βράχος να αποδίδει στο μέγιστο, την βιολογική του ικανίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πώ οτι τα κοράλλια τα ταίζω μία φορά την εβδομάδα με υγρές τροφές της kent .Το θέμα είναι πως μπορώ να βρώ ποιά είναι η σωστή θέση που θα βάλω τους κυκλοφορητές έτσι ώστε να μην έχω (τυφλά) σημεία στον βράχο????

Στην φωτογραφία φαίνονται οι 3ης κυκλοφορητές που έχω που είναι 670λίτρα ο κάθε ένας +1000 λίτρα

η επιστροφή απο το sump.

post-2113-1176650896_thumb.jpg

post-2113-1176651023_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η κυκλοφορία σου θέλει ενίσχυση.

Τα λίτρα/ώρα που αναφέρεις αλλά και η τοποθέτηση των κυκλοφορητών θέλουν αλλαγή.

Πρότασή μου είναι να προσθέσεις δύο turbelle για να αποκτήσεις ομιόμορφη ροή και με τους κυκλοφορητές που ήδη έχεις θα βοηθήσεις στο να εξαλείψεις τα «τυφλά» σημεία. Έχε στο νου σου πως η κυκλική ροή είναι το ζητούμενο…

Link to comment
Share on other sites

Σας εύχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.Niko mitrizaki επειδή δεν ξέρω τους κυκλοφοριτές turbelle και τι διανομή κυκλοφορίας έχουν (φοβάμαι μη μου ανακατεύουν την άμμο) γιατί οι διαστάσεις του ενυδρείου ειναι 90*40*60 μήπως είναι καλύτερα να βάλω απο την απέναντη πλεύρα πάλι maxijet όπως έχω τώρα??????

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να πάρεις κανένα θηρίο 10000/h. Έχει και μικρούς…

Κάνουνε καλύτερη δουλειά, θα το δεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...