Jump to content

Χύμα μακαρόνι siporax


Recommended Posts

Παντως και το seachem matrix που αν θυμαμαι καλα ειναι ανωτερο σε επιφανεια, ειναι σαν ελαφροπετρα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είναι "σαν", είναι ελαφρόπετρα , και υπάρχουν και βιντεο στο youtbe που δείχνουν πως δεν είναι ούτε καλα καθαρισμένη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σιποραξ ομως δεν θα χρειαστει αλλαγμα σε 6 και 12 μηνες γιατι δεν θα εχει στουμπωσει τοσο συντομα οσο η ελαφροπετρα και δεν θα εχει μειωθει καθολου η ροη στο φιλτρο.

 

Τακη υπαρχουν και ανθρωποι που δεν εχουν απλετο χωρο για βιολογια και ψαχνουν το καλυτερο στα σημεια και ας ειναι 10 φορες πιο ακριβο,ενας ειμαι και εγω που χωραει μονο δυο λιτρακια το φιλτρο μου και διαβαζω καιρο τωρα να δω τι ειναι καλυτερο εστω και για λιγο και αφου το ματριξ ειναι λεφροπετρα τοτε δεν το λες και καλυτερο..Και σαν αφελης που ειμαι επηρεαζομαι ευκολα και σε πληροφωρω οτι δοκιμασα να βγαλω το σιποραξ και να βαλω ελαφροπετρα σταδιακα και τελικα αναρωτιεμαι γιατι το εκανα..

 

Μιχάλη , στα 2 ενυδρεία (φυτεμένο και συννεφάκια πρωην χρυσοψαράδικο) είχα ελαφρόπετρα για 2 χρόνια και μόνο 1 με 2 φορες το χρόνο την ξεπλενα ελαφρά με νερό ενυδρείου, δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα, το μόνο μπουκωμα θα έλεγα πως είχα ήταν από τα σακουλάκια από τούλι που μπουκώνανε και όχι απο την ελαφρόπετα. Και περσι δεν την πέταξα, την εδωσα σιγα σιγα σε διάφορα παιδια για μπόλι και έβαλα φρεσκια. δηλαδή κάπου δουλευει ακόμα, αν δεν την άλλαξαν. Οι πόροι και στα 2 υλικά στον ίδιο χρόνο θα μπουκώσουν. Σε μείωση ροής δεν έχω παρατηρήσει κανένα να κανένα πρόβλημα, και στο ξύλινο με τα χρυσόψαρα την έχω χωρίς τούλι εδω και ενα χρόνο, και την έχω ξεπλύνει ελαφρα 2 φορες και αυτο όχι γιατι παρατήρησα μείωση ροής, απλά γιατι είμαι "παράξενος"

Link to comment
Share on other sites

 

 

Υ.Γ. Η θελα να σε ευχαριστησω για την συνδεσμολογια του κοντρολλερ στα 110v αλλα δεν εβρισκα το θεμα να στο γραψω,δουλευει! :)

  :)

 

Link to comment
Share on other sites

Το σιποραξ ομως δεν θα χρειαστει αλλαγμα σε 6 και 12 μηνες γιατι δεν θα εχει στουμπωσει τοσο συντομα οσο η ελαφροπετρα και δεν θα εχει μειωθει καθολου η ροη στο φιλτρο.

Oταν μειωνεται εμφανως η ροη του νερου (κατι που πολλοι ονομαζουν "στουμπωμα") δεν αλλαζουμε υλικο, το καθαριζουμε.

Η αλλαγη του υλικου δεν γινεται για την εμφανη πτωση ροης, Γινεται ετσι κι αλλιως (σε ολα τα ειδη υλικων) ειτε μειωθει η ροη ειτε οχι, για το λογο οτι δεν γνωριζουμε την κατασταση εσωτερικα των πορων του υλικου και γινεται προλητπικα για αποφυγη διαφορων προβληματων.

Link to comment
Share on other sites

Μονο που η ελαφροπετρα στουμπωνει τον ιδιο της τον εαυτο,τριματριζεται και κλεινουν οι ποροι.Το αποτελεσμα μειωμενη ροη και φυσικα ελειπης βιολογια.Η αποικισημη επιφανεια μπορει να ειναι μεγαλυτερη αλλα εχει πολυ γρηγορη πτωση και επιπλεον το σχημα της δεν της επιτρεπει να αφησει τα κενα που χρειαζονται για να μην μειωθει η ροη κατι που αλλα υλικα εχουν σχεδιαστει για αυτον ακριβως τον λογο.Το να μου πειτε οτι το ματριξ ειναι ελφροπετρα το καταλαβαινω και συνφωνω μαζι σας.Το να πουμε οτι ειναι αριστη συγκριτικα με την τιμη της το καταλαβαινω.Το να την παρουσιαζουμε ομως ως το καλυτερο βιολογικο υλικο,με ξεπερνα..

Link to comment
Share on other sites

Eμεις οι παλιοι βαζαμε λαβα.

Εγω τουλάχιστον βαζω ακομη,και σαν ντεκορ και μεσα στο ενυδρειο.

Πετρος :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μονο που η ελαφροπετρα στουμπωνει τον ιδιο της τον εαυτο,τριματριζεται και κλεινουν οι ποροι.Το αποτελεσμα μειωμενη ροη και φυσικα ελειπης βιολογια.Η αποικισημη επιφανεια μπορει να ειναι μεγαλυτερη αλλα εχει πολυ γρηγορη πτωση και επιπλεον το σχημα της δεν της επιτρεπει να αφησει τα κενα που χρειαζονται για να μην μειωθει η ροη κατι που αλλα υλικα εχουν σχεδιαστει για αυτον ακριβως τον λογο.Το να μου πειτε οτι το ματριξ ειναι ελφροπετρα το καταλαβαινω και συνφωνω μαζι σας.Το να πουμε οτι ειναι αριστη συγκριτικα με την τιμη της το καταλαβαινω.Το να την παρουσιαζουμε ομως ως το καλυτερο βιολογικο υλικο,με ξεπερνα..

 

Δεν στουπωνει και δεν θρυματιζεται. ... :)

Εγω ειχα siporax της sera στα γαριδαδικα , και το εχω αντικαταστησει με ελαφροπετρα, γιατι ειναι πιο μικρη σε μεγεθος, οποτε στα κρεμαστα χωραει και περισσοτερο.

Εχει 3-4 μηνες που το εχω αντικαταστησει, και δεν βλεπω βρωμια καθολου επάνω.

Αν το σκεφτεις απο θεμα οικονομικου η ελαφροπετρα υπερ συμφερει. 

3 ευρω πηρα ενα τσουβαλακι, και ενω εχω αντικταταστησει σχεδον ολα τα φιλτρα μου  εχω ακομη στην ακρη αρκετη ποσοτητα.

Της fluval τα υλικα οντως ειναι μαπα, τα ειχα πεταξει απο την πρωτη ημερα οταν ειχα πάρει το φιλτρο 206.

Το siporax με το καιρο αν δειτε αρχιζει και χαλάει,  πιανει βρωμια επάνω και δεν καθαριζει ωστε να πιαστει καινουρια βιολογια.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

 

Το siporax με το καιρο αν δειτε αρχιζει και χαλάει,  πιανει βρωμια επάνω και δεν καθαριζει ωστε να πιαστει καινουρια βιολογια.

 

Νίκο με βράσιμο καθαρίζει, όπως και στην ελαφρόπετρα, απλά στην ελαφρόπετρα σε συμφέρει να τη πετάξεις στα λουλουδια και να πάρεις καινούρια :)

 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο με βράσιμο καθαρίζει, όπως και στην ελαφρόπετρα, απλά στην ελαφρόπετρα σε συμφέρει να τη πετάξεις στα λουλουδια και να πάρεις καινούρια :)

 

 

Δεν καθαριζει ρε συ ,γιαυτο εκανα και την αλλαγη...

Για να γινει καινουρια πρεπει να την βρασεις και να την κουνας συνεχεια σε ενα δοχειο, ωστε να τριβονται μεταξυ τους.

Ναι καλα την ελαφροπετρα την πετας και βαζεις καινουρια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να πάρω ελαφρόπετρα τότε και εγώ να δοκιμάσω...Από το πρακτικερ την παίρνουμε??

Και κάτι ακόμα να την βάλω σκέτη?Η να βάλω και τπτ ακόμα μέσα στο φίλτρο(eheim 2213)?? To ενυδρείο είναι 60αρι που προορίζεται για φυτεμένο με γαρίδες μερικά guppy....

Την ελαφρόπετρα 6-12mm η 22-40mm 

Έγινε επεξεργασία - Nikolson
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξεις στην ελαφρόπετρα, θα την βάλεις σκέτη

Το κάθε βιολογικό υλικό έχει διαφορετικό σχήμα και είναι καλό να μην τα ανακατεύουμε μεταξύ τους

 

Θα ξεχωρίσεις τα μαυρα κομμάτια, τα οποία και θα πετάξεις

Και αυτα που θα βάλεις στο φίλτρο, θα τα πλύνεις πολλές φορές

 

Δεν την πουλάει χύμα το Πρακτικερ. Την έχει σε συσκευασία

http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-20lt-7291

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξεις στην ελαφρόπετρα, θα την βάλεις σκέτη

Το κάθε βιολογικό υλικό έχει διαφορετικό σχήμα και είναι καλό να μην τα ανακατεύουμε μεταξύ τους

 

Θα ξεχωρίσεις τα μαυρα κομμάτια, τα οποία και θα πετάξεις

Και αυτα που θα βάλεις στο φίλτρο, θα τα πλύνεις πολλές φορές

 

Δεν την πουλάει χύμα το Πρακτικερ. Την έχει σε συσκευασία

http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-20lt-7291

6-12mm να πάρω η 22-40??

Όταν λέω τπτ άλλο ενοω σφουγγάρι,άνθρακα....

Link to comment
Share on other sites

Από κάτω προς τα πάνω

Α. Mπλε σφουγγαρι
Β. Ελαφρόπετρα

Γ. Filter wool

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6-12mm να πάρω η 22-40??

Όταν λέω τπτ άλλο ενοω σφουγγάρι,άνθρακα....

 

την 6-12

αυτή

http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-20lt-7291

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξεις στην ελαφρόπετρα, θα την βάλεις σκέτη

Το κάθε βιολογικό υλικό έχει διαφορετικό σχήμα και είναι καλό να μην τα ανακατεύουμε μεταξύ τους

 

Θα ξεχωρίσεις τα μαυρα κομμάτια, τα οποία και θα πετάξεις

Και αυτα που θα βάλεις στο φίλτρο, θα τα πλύνεις πολλές φορές

 

Δεν την πουλάει χύμα το Πρακτικερ. Την έχει σε συσκευασία

http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-20lt-7291

 

 

6-12mm να πάρω η 22-40??

Όταν λέω τπτ άλλο ενοω σφουγγάρι,άνθρακα....

 

....

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να πάρω ελαφρόπετρα τότε και εγώ να δοκιμάσω...Από το πρακτικερ την παίρνουμε??

Και κάτι ακόμα να την βάλω σκέτη?Η να βάλω και τπτ ακόμα μέσα στο φίλτρο(eheim 2213)?? To ενυδρείο είναι 60αρι που προορίζεται για φυτεμένο με γαρίδες μερικά guppy....

Την ελαφρόπετρα 6-12mm η 22-40mm 

Κατω σφουγγαρι, μετα ελαφροπετρα, μετα filterwool.

Ναι την 6-12

 

Μη ξεχασεις τις πρασινες σιτες πανω και κατω, εκτος κι αν τα βαλεις στο πλαστικο κουβαδακι που εδιναν με το 2213

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει σε ιδια φιλτρα, απο μικρα εσωτερικα εως μεγαλα, εως πολυ μεγαλα, εως sump, υλικα οπως substrat pro, siporax και ελαφροπετρα (σε συνδυασμο με μηχανικη φιλτρανση πριν, δηλαδη σφουγγαρι ή μηχανικο μακαρονι ehfimech και συνθετικο βαμβακι στο τελος).

Με ολα εκανα την δουλεια μου.

Δεν ειχα δλδ κανενα προβλημα στο νερο, στις μετρησεις, στη ροη κλπ

Η μονη διαφορα ηταν οτι τα δυο πρωτα τα χρυσοπληρωσα.

 

Επειδη τυχαινει να χρησιμοποιω το πρωτο που εγραψες,μπορει να το πληρωνεις πιο ακριβα απο την ελαφροπετρα αλλα το substract pro δεν χαλαει σχεδον ποτε..εχω το ιδιο βιολογικο υλικο εδω και 4 χρονια,αν το δεις ειναι οπως την πρωτη μερα και ουτε το εχω αλλαξει ουτε το εχω βρασει ποτε.Απλα καπου καπου το πλενω με νερο ενυδρειου για να φυγουν τα χοντρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει να χρησιμοποιω το πρωτο που εγραψες,μπορει να το πληρωνεις πιο ακριβα απο την ελαφροπετρα αλλα το substract pro δεν χαλαει σχεδον ποτε..εχω το ιδιο βιολογικο υλικο εδω και 4 χρονια,αν το δεις ειναι οπως την πρωτη μερα και ουτε το εχω αλλαξει ουτε το εχω βρασει ποτε.Απλα καπου καπου το πλενω με νερο ενυδρειου για να φυγουν τα χοντρα.

 

 

Την εσβησα την απαντηση που παρεθεσες, καθως πηγαινε σε αλλο θεμα και απο λαθος την εγραψα εδω :)

Ας γραψεις εκει http://www.aquazone.gr/forums/topic/101463-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%B7-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3/?p=1061433

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα ελαφρόπετρα 6-12 mm απο το πρακτικερ...ξεχώρισα μια ποσότητα και την ξέπλυνα καλά μέχρι να μην θολώνει καθόλου το νερό και την έβαλα μέσα σε μια λεκάνη γεμάτη με νερό μέχρι αύριο οπού θα κάνω ενα τελευταίο πλύσιμο και θα την βάλω στο φίλτρο.

Μέσα στην λεκάνη τα περισσότερα κομμάτια είναι στον πάτο και αρκετά στην επιφάνεια...μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω και τα 20 λιτρα στο νερό και να μαζέψω μόνο τα κομμάτια που επιπλέουν για το φίλτρο??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...