Jump to content

Ποιο υπόστρωμα ??


Nikolson

Recommended Posts

Ποιο υπόστρωμα μου προτείνεται να βάλω?

Μπορώ να βάλω κάτι που δεν θα χρειάζεται αλλαγή?

Πάνω από το υπόστρωμα θέλω να βάλω μαύρο χαλίκι τι να προσέξω στην επιλογή του??

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν χρειαζεται αλλαγη ειναι της seachem το οποιο ξαναφωρτιζει με τα υγρα λιπασματα που ριχνεις.

Αν βαλεις αλλο υποστρωμα και απο πανω χαλικι,μετα δεν θα μπορεις να το αλλαξεις με αλλο,απλα δεν θα κανεις σκουπα βυθου και ο βυθος θα μαζεψει οργανικα και θα φτιαξει ενα φυσικο υποστρωμα.

Αν βαλεις χαλικι,θα βαλεις ψιλοκοκκο με κοκκομετρια 1-2mm

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λες να πάρω της seasem και μην το αναμιξω με χαλίκι?

Για 60 λύτρα πόσο να πάρω?

Εαν πάρω κάποιο άλλο ποιο φθηνό πόσο θα κρατήσει?

....rastafarian σ ευχαριστώ πολύ... με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ σε όλες μου τις απορίες-ενδιασμους!

Έγινε επεξεργασία - Nikolson
Link to comment
Share on other sites

Οπότε λες να πάρω της seasem και μην το αναμιξω με χαλίκι?

Για 60 λύτρα πόσο να πάρω?

Εαν πάρω κάποιο άλλο ποιο φθηνό πόσο θα κρατήσει?

....rastafarian σ ευχαριστώ πολύ... με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ σε όλες μου τις απορίες-ενδιασμους!

 

Μπορεις να παρεις την seachem και να το αναμιξεις με χαλικι,μπορεις να το βαλεις και σκετο ομως.

Μη παρεις ομως το χοντροκοκκο της seachem,θα σε δυσκολεψει πολυ στο φυτεμα.

Εγω για 40 λιτρα ειχα παρει 7 κιλα αν θυμαμαι καλα.Βεβαια τα λιτρα δεν μας ενδιαφερουν,μας ενδιαφερουν οι διαστασεις του πατου.

Αν παρεις υποστρωμα που ειναι σαν χωμα,αναγκαστικα θα βαλεις και ψιλο χαλικι απο πανω.Αυτο θα σου κρατησει για κανα 6-7 μηνες,αλλα μετα οπως σου ειπα γεμιζει με οργανικα ο βυθος και συνεχιζει να δουλευει σαν υποστρωμα,Αλλα δεν πρεπει να κανεις σκουπα βυθου.

Υπαρχει και το fluval stractum,που ειναι χαλικι εμπλουτισμενο με λιπασμα και μπαινει σκετο,αυτο δεν το εχω χρησιμοποιησει και δεν ξερω ποσο κραταει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το είχα εγώ στο φυτεμένο μου αλλά σε παιδεύει στο φύτεμα λόγω μορφολογίας και δύσκολο να κρατηθεί γρασίδι ή φυτό που δεν έχει μεγάλο ριζικό σύστημα

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...