Jump to content

πρόβλημα με το καβούκι στο νεροχελωνάκι


dsgou

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

 

Μου έκαναν δώρο πριν κάποιους μήνες ένα μικρό νεροχελωνάκι που το

μάζεψαν από ποταμάκι..

το καβούκι του μέσα στο καλοκαίρι έχει μαλακώσει αρκετά και σήμερα

που προσπάθησα με οδοντόβουρτσα να το καθαρίσω από μία πράσινη στρώση

σαν 'γλίτσα', διαπίστωσα ότι 'ξεφλουδίζει'..Αλλά είναι πολύ μαλακό και σαν να έχει χαθεί η καμπυλότητά του προς τα πάνω.

Του έχω βάλει μία φορά πριν από 2 μήνες και ασβέστιο (ένα άσπρο χελωνάκι που έλιωνε σταδιακά στο νερό).

Έχει όρεξη και τρώει 2 φορές την ημέρα αποξηραμένα γαριδάκια.

Ζει σε μία πλαστική γυάλα ανοικτή επάνω, με πέτρες για να ανεβαίνει και να λιάζεται. Δεν έχω ενυδρείο, δεν έχω λάμπες

και φροντίζω να είναι αρκετές ώρες στον ήλιο (χωρίς να καίγεται!). Το βράδυ το βάζω μέσα στο σπίτι, κλείνω τα φώτα

και είναι στο σκοτάδι, τουλάχιστον για 7 ώρες.

 

Ελπίζω να βοηθάω με την επισυναπτόμενη φωτογραφία,όσον αφορά το καβούκι του..

 

 

Σας ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Νιώθω άσχημα με την αιχμαλωσία του. Είναι προτιμότερο να το επιστρέψω στο φυσικό του περιβάλλον ή πλέον δεν θα

μπορεί να επιβιώσει?

 

post-61411-0-90415900-1442855992_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χελωνάκια σου χρειάζεται άμεσα κτηνίατρο όπου εκείνος θα σου πει τι χρειάζεσαι για την ώρα η άμα ειναι να το αφήσεις στη φύση !

Link to comment
Share on other sites

Το να το αφήσεις στην φύση, δεν το συζητάμε, έπρεπε να το έχουν κάνει αυτή που το έπιασαν.

Το μαλακομα του κελύφους είναι το σύμπτωμα της έλλειψης ασβεστίου. Το ότι του έδωσες μια φορά ασβέστιο πριν 2 μήνες είναι σαν να μην του έδωσες πότε.

Αυτή η πρασινάδα στην πλάτη είναι ένδειξη παρασιτων που πάντα έχει ένα άγριο ζώο, και που αναπτύσσεται γιατί έχεις πολύ διαφορετικές συνθήκες απ τον χώρο διαβίωσης του.

Μπορείς να μου βγάλεις μια φώτο να δω το κεφάλι της από το πλάι?

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω φωτογραφία από το κεφάλι (από το πλάι), όπως μου ζητήθηκε από Mr_Zoo.

Γνωρίζετε κάποιον κτηνίατρο σχετικό με νεροχελώνες?

 

Αγόρασα ασβέστιο...

post-61411-0-72259600-1443376945_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω φωτογραφία από το κεφάλι (από το πλάι), όπως μου ζητήθηκε από Mr_Zoo.

Γνωρίζετε κάποιον κτηνίατρο σχετικό με νεροχελώνες?

Αγόρασα ασβέστιο...

Την φωτογραφία στην ζήτησα για να καταλάβω το είδος της. Είναι η Γραμμωτη νεροχελώνα (Mauremys rivulata) ενδημικό είδος της χώρας μας που δεν πρέπει να αιχμαλωτίζεται. ....

Ότι και να της προσφέρεις, δεν μπορεί να συγκριθεί με το μεγαλείο της Ελληνικής φύσης. Καλύτερα να την απελευθερώσεις πριν πιάσουν τα κρύα, ώστε να τραφεί και να κάνει την χειμέρια νάρκη της.

Όσο για το μαλάκωμα του κελύφους οφείλετε σε λάθος διατροφή, έλλειψη ακτινοβολίας και ίσως και στην παρουσία του μύκητα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Mr_Zoo.

Επικοινώνησα με κτηνίατρο σε κατάστημα Pet Shop και μου είπε να αγοράσω πολυβιταμίνες για το καβούκι και φυσικά το ασβέστιο.

Και να έχω το χελωνάκι όσο πιο πολύ μπορώ στον ήλιο. Τον ρώτησα επίσης για την 'αιχμαλωσία' και μου είπε ότι είναι μικρό σε ηλικία (αυτό το συμπέρανε

από τις διαστάσεις του καβουκιού που του είπα) και πιθανόν να μην μπορέσει να επιβιώσει μόνο του..

 

Νομίζω ότι η συμβουλή σας για επιστροφή στη φύση με βρίσκει πιο σύμφωνη..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το γυρίσω στο φυσικό του περιβάλλον. Το πήραν από ένα ποταμάκι στα Τρίκαλα (Θεσσαλίας).

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πάω εκεί..Πριν από τα Χριστούγεννα αδύνατον. Τότε όμως θα είναι χειμώνας.

Μπερδεμένη κατάσταση.

Εκτός και βρω κάτι εδώ κοντά στην Αττική...(από την άλλη όμως, ανάμεσα σε ποταμάκι στην Αττική και στην πλαστική γυάλα του,

ίσως εδώ έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης και πιο καθαρό περιβάλλον....).

 

Ναι, δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το κρατήσεις και να του εξασφαλίσεις ένα σωστό περιβάλλον γιατί δεν έχει μάθει να τρέφεται μόνο του !

Link to comment
Share on other sites

Μarich το καλύτερο ασυζητητί είναι να το αφήσει στην φύση. Πότε δεν θα μπορέσει να του παρέχει ότι θα κάνει η μητέρα φύση. Επίσης είναι ένα ζώο που αιχμαλωτίστηκε, δεν γεννήθηκε στην αιχμαλωσία, όπως οι χελώνες του εμπορίου, ώστε να μην ξέρει να επιβιώσει..... Αν μιλούσαμε για χελώνα του εμπορίου  (trachemys sp.) τότε εννοείτε να την κρατούσε, και να προσπαθούσε να προσομοιώσει τον Αμερικανικό της βιότοπο. Φαντάσου πως αυτή στην φύση μπορεί να είχε ακόμα και θηρευτή για το παράσιτο του καβουκιού της, που λόγο απουσίας του τώρα, αυτό εξαπλώνετε.

 

Στο μόνο που με κάνει να λέω το να καθυστερήσει την απελευθέρωση της, είναι το ότι δεν ξέρω σε τι διατροφική κατάσταση είναι το ζώο, αν έχει διατραφεί δηλαδή σωστά κατά τους καλοκαιρινούς μήνες για να μπορέσει να βγάλει την "νάρκη" του χειμώνα.

 

Ωστόσο φίλη dsgou (κατ αρχάς μην μου απευθύνεσαι στον πληθυντικό), μπορείς να την αφήσεις σε όποια λίμνη θέλεις. Για τα Τρίκαλα τώρα δεν θα στο σύστησα, γιατί ίσως έχουν αρχίσει τα κρύα.

 

Εν τοιαύτη περιπτώσει, δεν θα επιτραπεί καμία κουβέντα στο φόρουμ, που να συμβουλεύει την παράνομη διατήρηση σε αιχμαλωσία, κάποιου είδουν της Ελληνικής πανίδας, μιας και διώκεται ποινικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mr_Zoo,

λοιπόν, το τάιζα το καλοκαίρι 2 φορές την ημέρα με τουλάχιστον 7-10 γαριδάκια, ψαράκια αποξηραμένα,

από μάρκες που κυκλοφορούν στα pet shop και έχουν υποτίθεται τα συστατικά που χρειάζονται

τα μικρά νεροχελωνάκια.

Το χελωνάκι από τότε που μου το έφεραν, έχει αναπτυχθεί.

Κάποιος προτεινόμενος βιότοπος που θα μπορούσα να αφήσω το μικρό χελωνάκι εδώ στην Αττική?

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ενημερώσω μόλις το χελωνάκι επιστρέψει στο σπίτι του...

Καλή ιδέα το Αττικό πάρκο (φαντάζομαι εννοείτε στα Σπάτα..)

 

Ευχαριστώ για την επικοινωνία σας είπα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε περίπτωση που θες να αποκτήσεις μπορείς να πας σε ένα Πετ σοπ και να πεις στους φίλους σου να μην ξανα μαζέψουν !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ενημερώσω μόλις το χελωνάκι επιστρέψει στο σπίτι του...

Καλή ιδέα το Αττικό πάρκο (φαντάζομαι εννοείτε στα Σπάτα..)

Ευχαριστώ για την επικοινωνία σας είπα?

Ναι αυτο στα Σπάτα.

Μην ευχαριστείς. Όλοι κάνουμε οτι μπορούμε για να ζούνε σωστά οι αγαπημένοι μας φίλοι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να σου πω, γιατι δεν το πασ στη ΑΝΙΜΑ? που εχουν να κανουν με την αγρια ζωη? οσες φορες εχω παει παντα ειχαν χελωνες...

Link to comment
Share on other sites

Το χελωνάκι μας είναι ελεύθερο!

 

Το Σάββατο πήγαμε στο Αττικό Πάρκο και το άφησα σε μία από τις λιμνούλες που έχουν με νεροχελώνες.

Το είδα μία φορά να βγάζει το κεφαλάκι του μέσα από το νερό και μετά  χάθηκε στη λίμνη.

Βέβαια πριν πάω να αφήσω το χελωνάκι μας, τους είχα τηλεφωνήσει, τους εξήγησα και με πήραν κάποια ώρα

μετά να μου επιβεβαιώσουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα μπορούσα να το ελευθερώσω εκεί.

 

Ελπίζω ότι θα είναι καλά ο μικρούλης (ήταν το πιο μικρό νεροχελωνάκι μέσα στη λίμνη).

Καλή συνέχεια σε όλους σας!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nα είσαι καλά. Τουλάχιστον εκεί που το πήγες, έχει φυσικές συνθήκες, και "τεχνητή" παροχή τροφής 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...