Jump to content

koi pond και οξυγόνο


Recommended Posts

Εγω πέρσι άνοιγα τρύπα, ρίχνοντας νερο με βραστηρα. Αλλά.....έπιανε πάγο πολύ γρήγορα ξανά .

Ένα μήνα κάτω από 10 εκ πάγο, τα χρυσόψαρα δεν είχαν πρόβλημα πάντως!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Εγω πέρσι άνοιγα τρύπα, ρίχνοντας νερο με βραστηρα. Αλλά.....έπιανε πάγο πολύ γρήγορα ξανά . Ένα μήνα κάτω από 10 εκ πάγο, τα χρυσόψαρα δεν είχαν πρόβλημα πάντως!

 

Ναι Γρηγόρη τα χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα , εδώ αντέχουν σε γυάλες "φονιάδες " :) 

Τα Κόι έχουν πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γρηγόρη τα χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα , εδώ αντέχουν σε γυάλες "φονιάδες " :)

Τα Κόι έχουν πρόβλημα .

Τα κοί του Νίκου άντεξαν και περισυ αλλά και πολλούς προηγούμενους χειμώνες Αρτεμισία. Μην τα καλομαθαινετε:-))
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κοί του Νίκου άντεξαν και περισυ αλλά και πολλούς προηγούμενους χειμώνες Αρτεμισία. Μην τα καλομαθαινετε:-))

 

Έχεις δίκαιο τα Κόι του Νίκου τα ξέχασα ... ;) αλλά του Νίκου η λίμνη πιάνει πάγο ? γιατί είναι και παραθαλάσσια ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο τα Κόι του Νίκου τα ξέχασα ... ;) αλλά του Νίκου η λίμνη πιάνει πάγο ? γιατί είναι και παραθαλάσσ

1-2 βαθμους το πολυ να εχει διαφορα με εμας. Οταν σε εμας εκανε-10 εκει να ειχε -8. Παγο σιγουρα θα ειχε για πολυ καιρο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.... Ιδικά αν το βάζεις στους 18C θα σου καίει πολύ ρεύμα...

 

Ασε βρε τον άνθρωπο να βάλει θερμοστάτη  :) Καλό τους κάνει , εδώ έβαλα εγώ στην μικρή απο εχθές έχω και 2 Κόι να μεγαλώσω  :)

Το πρωι πήγα να τα δώ και ήταν όλα πάνω στον θερμοστάτη και χουχουλιάζανε  :)

 

Συμφωνώ Artemisia. Ούτε εγώ νομίζω ότι θα κάνει κακό ο θερμοστάτης. Άσε που θα τα βλέπει και ποιο δραστήρια αφού η θερμοκρασία του νερού θα είναι ποιο υψηλή.
 
Απλώς οι 10C δεν είναι απαγορευτικές συνθήκες για να ζήσουν τα ΚΟΙ. 
Η αλήθεια είναι ότι ποιο πολύ το λέω από οικονομική άποψη :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το κόστος για ρεύμα του θερμοστάτη (300 watt)

μια μέρα: 7,20 kWh 2,02 €

εβδομάδα: 50,40 kWh 14,11 €

4 εβδομάδες (1 μήνα) : 201,60 kWh 56,45 €

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το κόστος για ρεύμα του θερμοστάτη (300 watt)

μια μέρα: 7,20 kWh 2,02 €

εβδομάδα: 50,40 kWh 14,11 €

4 εβδομάδες (1 μήνα) : 201,60 kWh 56,45 €

 

Μπάμπη δεν είναι πολλά τα λεφτα συμφωνω :) Εγώ θα βάλω και στις 2 απο 600 watt αν αγαπάς τα ψάρια σου κάνεις το καλύτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

113€ το δίμηνο για ΔΕΗ (χωρίς δήμο & ΕΡΤ κτλ) !!! Εδώ ολόκληρο το σπίτι μου (οικογένεια) έχω το 1/4 κατανάλωση από ότι έχει μόνος του ο θερμοστάτης.... Ασχέτως αν με τους φόρους και τα έχτρα φτάνω τα ~100ε.

 
Αν βάλουμε 2 600Watt μαζί με κυκλοφοριτές, αεραντλίες και τις έξτρα χρεώσεις φτάνουμε σχεδόν ένα μισθό !!!!
 
Ποίο οικονομικό δεν είναι να φτιαχτεί κάποιο θερμοκήπιο? Γρήγορα θα γίνει η απόσβεση :P
 
Υ.Γ. πάλι καλά που η λίμνη παίρνει ρεύμα από το σπίτι των γονιών μου :P
Link to comment
Share on other sites

χαχαχχαχαχα Παναγιώτη έχω φτάσει να πληρώνω 300 ευρώ το δίμηνο αλλά δεν βαριέσαι για 3 μήνες είναι όλη η διαδικασία ;) Μετά όλα είναι σε φυσιολογικά επίπεδα :)

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρία μέχρι τώρα .

2 μέρες με τον θερμοστάτη  και καμία αλλαγή στην θερμοκρασία του νερού, το μυαλό μου πήγε στις αεραντλίες ,δεν μπορεί να προσπαθώ να ζεστάνω το νερό και να στέλνω 4 βαθμούς αέρα μέσα στο νερό, έκλεισα τον αέρα για δοκιμή και μετά από 2 ήμερες 6 βαθμούς διαφορά ! αυτή την στιγμή περιβάλλον 11 (έχουμε καλό καιρό σήμερα) λίμνη 16 . ίσως επειδή μαλάκωσε ο καιρός αλλά πιστεύω ότι η αεραντλία κρυώνει το νερό .
λύση : αεραντλία σε ζεστό μέρος.       

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε τεράστια εντύπωση αυτό που είπες με την αεραντλία.
 
Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά...
Με την αεραντλία είχες περιβάλλον 4C λίμνη 10C
Χωρίς την αεραντλία περιβάλλον 11C λίμνη 16C ?
 
Θα σου έλεγα να κάνεις και ένα πείραμα χωρίς τον θερμοστάτη (με / χωρίς αεραντλία), αλλά θα τα στρεσάρεις τα ψάρια με τις διαφορές θερμοκρασίας, οπότε ίσως να το αφήσεις για τώρα.
 

...λύση : αεραντλία σε ζεστό μέρος.       

 
Αυτό που λες είναι όλα τα λεφτά. Ιδικά σε ακραίες καταστάσεις που παγώνει η επιφάνεια της λίμνης έχω διαβάσει ότι η αεραντλία είναι καλό να βρίσκετε λίγα εκατοστά κάτω από την επιφάνεια της λίμνης. Επίσης να βρίσκετε σε κάποιο απομονωμένο μέρος π.χ. αποθήκη , γκαράζ που ο αέρας θα είναι ποιο ζεστός.
 
Ρίξε και μια ματιά στο de-icer
 
Link to comment
Share on other sites

θα ετοιμάσω το καταγραφικό για να έχουμε μετρήσεις για μελέτη .
δεν μπορώ να δω το Link .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρεπει να είναι ΟΚ.

...

Ρίξε και μια ματιά στο de-icer

http://www.drsfostersmith.com/pic/article.cfm?dept_id=0&aid=627

Ναι, με τον ανδρουινο θα μπορείς να κανείς καλές μελετες
Link to comment
Share on other sites

τώρα οκ ,και λογικά μιλάμε για αυτό που ανέφερα 

( It's important to house the air pump in an insulated box outside the pond, so that it uses dryer, somewhat warmer air than the outside air.) .

ευχαριστώ για την πληροφορία δεν το ήξερα αυτό .
(Place the bubbler (diffuser) near the pond water surface at the edge or shallowest part of your pond.)

επίσης όπως αναγράφουν είμαι σε καλό δρόμο για την μετακόμιση.
(Winter is also the ideal time to plan for anyrenovations or improvements.) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...