Jump to content

Moonlight και άλγη


noli

Recommended Posts

καλημερα ,θα ήθελα τη γνωμη σας.εχω το anubia  το A1800. σκεφτομαι ναι του αλλαξω το φως και να βαλω ωστε να αναβει μια ωρα αφου σβησουν τα κανονικα φώτα αυτο το μπλε φως moonlight.

 

εχω ακουσει οτι δημιουργει αλγες.Να σημειώσω ότι το ενυδρειο μου ειναι με malawi labido και demansoni και δεν ειναι φυτεμενο.

Λετε να εχω προβλημα με αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το "μπλε" φως εχω ακουσει και εγω οτι ερεθιζει τις αλγες.Moonlight παντως δεν ειναι ακριβως μπλε αν θες να το κανεις σαν αναπαρασταση δυσης ηλιου αλλα ψυχρο λευκο με χαμηλα watt θα εχει καλυτερο αποτελεσπα και λιγοτερες ανησυχιες.

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

το ρωταω γιατι ακουω διαφορα ...αλλοι λενε ναι επηρεαζει την αλγη αλλοι λενε οχι.

θεωρητικα το θελω για μια ωρα στο τελος πριν σβησει τελειως το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι το εχω και εγω...βλεπω καφε αλγη κατω απο το μπλε φως αλλα καθε εβδομαδα καθαριζω με μαγνητη

Link to comment
Share on other sites

Μια ώρα μετά τα φώτα ειναι πολυ να το έχεις. Να το βάλεις κανα 15λεπτο με 20λεπτο. Το μπλε φως φέρνει άλγες αλλα τόση λίγη ωρα δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εγω το έχω 2 χρονια τωρα να ανάβει 5 λεπτα πριν σβήσουν τα φώτα και για 15 λεπτα μετα. Πρόβλημα με άλγες δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ώρα μετά τα φώτα ειναι πολυ να το έχεις. Να το βάλεις κανα 15λεπτο με 20λεπτο. Το μπλε φως φέρνει άλγες αλλα τόση λίγη ωρα δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εγω το έχω 2 χρονια τωρα να ανάβει 5 λεπτα πριν σβήσουν τα φώτα και για 15 λεπτα μετα. Πρόβλημα με άλγες δεν έχω.

 

θεωρεις οτι πρεπει να το αναβω λιγο και στη αρχη πριν αναψουν τα φωτα?

ποια λαμπα προτινεται? εχω βρει την Ati thn blue Plus αλλα μετα από λιγο ψαξιμο βρηκα την  Haquoss Moonshine που ειναι πιο σκουρο μπλε και αναπαριστα καλύτερα την ανατολη και δυση.

τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπ να το ανανέωση πριν ανάψουν τα φώτα, λέω οτι εγω το έχω ρυθμισμένο να ανάβει 5 λεπτα πριν σβήσουν τα φώτα και μόλις σβήσουν, αυτό παραμένει μονο του για 15 λεπτα. Δεν ειναι ανάγκη να βάλεις τετοια λάμπα, βάλε αν θέλεις μια λεντοταινία που πιο φθηνή θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπ να το ανανέωση πριν ανάψουν τα φώτα, λέω οτι εγω το έχω ρυθμισμένο να ανάβει 5 λεπτα πριν σβήσουν τα φώτα και μόλις σβήσουν, αυτό παραμένει μονο του για 15 λεπτα. Δεν ειναι ανάγκη να βάλεις τετοια λάμπα, βάλε αν θέλεις μια λεντοταινία που πιο φθηνή θα σου βγει.

 

 

αυτο δεν το ειχα σκεφτει.

το ενυδρειο εχει δυο φωτιστικα με 4 λαμπες το καθενα.

προς το παρον δουλευω μονο το ενα με κανονικες λαμπες και ελεγα να βαλω στο αλλο που δεν δουλευω τις μπλε

λες να ειναι πολλες εστω για 20 λεπτα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι λάμπες μάλλον θα εχουν έντονο φως γι' αυτο που θέλεις να πετύχεις χώρια τις άλγες που πιθανόν να έχεις. Αυτές ειναι για θαλασσινό ενυδρειο. Τις είχε το ενυδρειο οταν το πήρες ή εσυ τις αγόρασες; Πάρε μια λεντοταινία με μήκος τα 2/3 του μήκους του ενυδρειου σου και θα είσαι οκ. Μη το αφήνεις πολλη ωρα αναμμένο. Τωρα τι 15 λεπτά τι 20, το ίδιο ειναι.

Βέβαια να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το moonlight δε προσφέρει κάτι στα ψάρια μας παρα μονο στο δικο μας μάτι, ειναι καθαρά μια περιττή προσθήκη στο ενυδρειο κατα τη γνώμη μου. Εγω το έβαλα καθαρά γιατι γούσταρα να το βάλω ΚΑΙ αυτο, έτσι απλα. Άλλο πράμα όμως να φτιάξεις σύστημα ανατολής-Δύσης που θέλει φράγκα αρκετά αλλα το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι λάμπες μάλλον θα εχουν έντονο φως γι' αυτο που θέλεις να πετύχεις χώρια τις άλγες που πιθανόν να έχεις. Αυτές ειναι για θαλασσινό ενυδρειο. Τις είχε το ενυδρειο οταν το πήρες ή εσυ τις αγόρασες; Πάρε μια λεντοταινία με μήκος τα 2/3 του μήκους του ενυδρειου σου και θα είσαι οκ. Μη το αφήνεις πολλη ωρα αναμμένο. Τωρα τι 15 λεπτά τι 20, το ίδιο ειναι.

Βέβαια να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το moonlight δε προσφέρει κάτι στα ψάρια μας παρα μονο στο δικο μας μάτι, ειναι καθαρά μια περιττή προσθήκη στο ενυδρειο κατα τη γνώμη μου. Εγω το έβαλα καθαρά γιατι γούσταρα να το βάλω ΚΑΙ αυτο, έτσι απλα. Άλλο πράμα όμως να φτιάξεις σύστημα ανατολής-Δύσης που θέλει φράγκα αρκετά αλλα το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει.

Ναι μονο απο οπτικη πλευρα καθαρα.ελεγα επειδη εχω τις λαμπες σβηστες εκει να τις χρησιμοποιουσα ετσι και οχι με led.

απο την αρχη τις ειχε ετσι τις λαμπες.συνολικα 8 (2 φωτιστικα των 4αρων) αλλα αναβω μονο το ενα και ειναι υπεραρκετο.

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο blue plus ειναι για θαλασσινο και σε τοσα watt  θα εχεις εντονο μπλε που δεν κανει για moonlight

Ισως αν αναβε μια θα ηταν καλυτερα αλλα οχι blue plus καλυτερα ακτινικη

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα καταφερα και αναβει μια λαμπα.

η blue plus οπως ειπατε δεν ταιριαζε οντως

πηρα την moonshine και εδεσε μια χαρα..θα σας πω εντυπωσεις.  :mp3:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...