Jump to content

Προτάσεις για λιμνούλα σχολείου


DEX

Recommended Posts

Ο ήλιος δεν είναι πρόβλημα. Έχει σκιά πάντα. Οπότε έχουμε και λέμε. 2 δοχεία 10λιτρα με 2000 λ/ω το καθένα. Λίγο λέτε; Για λιμνούλα μιλάμε έτσι; 

 

Aν θα βάλεις 10 χρυσόψαρα αρχικά με μία αντλία θα είσαι μια χαρα αλλά αν πολλαπλασιαστούν μπορεί να μην σου φτάνει , επίσης η πράσινη αιωρούμενη άλγη εμφανίζεται και στην σκια όταν το ευνοούν οι συνθηκες , να προσέξεις την φίλτρανση πιο πολύ θα έλεγα , βγάλε καμια φωτό απο τον χώρο να δούμε, να μπορέσουμε να βοηθήσουμε κάπως :)

Θα την κάνεις πανέμορφη είμαι σίγουρη :)

Link to comment
Share on other sites

Aν θα βάλεις 10 χρυσόψαρα αρχικά με μία αντλία θα είσαι μια χαρα αλλά αν πολλαπλασιαστούν μπορεί να μην σου φτάνει , επίσης η πράσινη αιωρούμενη άλγη εμφανίζεται και στην σκια όταν το ευνοούν οι συνθηκες , να προσέξεις την φίλτρανση πιο πολύ θα έλεγα , βγάλε καμια φωτό απο τον χώρο να δούμε, να μπορέσουμε να βοηθήσουμε κάπως :)

Θα την κάνεις πανέμορφη είμαι σίγουρη :)

Θα υπάρξουν αναβαθμίσεις όσο χρειαστεί. Θα γίνονται και τεστάκια και απ'όλα. Τώρα για την άλγη... ευπρόσδεκτη! Θα γίνει και πιο φυσική!

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ακουσει τι ζητας σε διαβεβαιω πως η πιο καταλληλη λυση ειναι τα koi.

Σου μιλαει καποιος με τεραστια πειρα σε αυτα.Ειμαι κατωχος λιμνης με koi για πανω απο 14 χρονια

Ενημερωτικα ειναι το πιο ανθεκτικο ειδος ψαριου για εξωτερικο χωρο.Συγκεκριμενα αντεχει ανετα σε αρνητικες θερμοκρασιες το χειμωνα οπως και σε πολυ ψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι.Αδιαμφισβητητα ειναι πιο ανθεκτικα απο τα χρυσοψαρα για πολλους και διαφορους λογους(κρυο,ζεστη,αρρωστιες).Επισης τα koi μπορεις ευκολα να τα χαϊδεψεις στο κεφαλι και να τα ταϊσεις στο χερι γεγονός που θα ενθουσιασει τα πιτσιρίκια που θα τα λατρεψουν

Συμβουλη:Αν φτιαξεις λιμνη καντο πριν το καλοκαιρι(ιουνιος) διοτι η κατασκευη μιας λιμνης τοτε διαταρασει την βιολογικη ισορροπια της σε αντιθεση με προηγουμενους μηνες(γενικα καλοκαιρινους μηνες αποφευγουμε πειραματισμους)

Το μονο αρνητικο τους ειναι οτι σε μεγαλο μεγεθος ειναι ακριβα(πρεπει δηλαδη να τα παρεις πιο μικρα και να τα μεγαλωσεις)

Συγκεκριμενα τα δικα μου ειναι 60 ποντους μηκος και τρισιμισι κιλα

Στο παρακατω λινκ μπορεις να δεις ποσο φιλικα ειναι,ποσο ευκολα τα ταϊζεις στο χερι αλλα και αλλα πολλα.

Βιντεο για koi μαλλον θα μπουν μεσα στη βδομαδα αλλα και γενικα απο αυτο το μηνα και μετα

https://www.youtube.com/channel/UCIeQ3H6W4WJvqDqZcBORKKw

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευη φιλτρου θα αναιβει επισης στο λινκ:https://www.youtube.com/channel/UCIeQ3H6W4WJvqDqZcBORKKw

Δεν συμφωνω με φιλτρο απο δοχειο νερου.Πιστεψε με βουλωνουν ευκολα ,παιδευουν και δεν καθαριζουν.

Συνηστω φιλτρο σε σχημα τελαρου οπου τα χωρισματα μπαινουν το ενα διπλα απο το αλλο και οχι το ενα κατω απο το αλλο οπως στην απο κατω εικονα

πχ. http://www.koicarp.net/filtration/kockney_koi/12000g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευη φιλτρου θα αναιβει επισης στο λινκ:https://www.youtube.com/channel/UCIeQ3H6W4WJvqDqZcBORKKw

Δεν συμφωνω με φιλτρο απο δοχειο νερου.Πιστεψε με βουλωνουν ευκολα ,παιδευουν και δεν καθαριζουν.

Συνηστω φιλτρο σε σχημα τελαρου οπου τα χωρισματα μπαινουν το ενα διπλα απο το αλλο και οχι το ενα κατω απο το αλλο οπως στην απο κατω εικονα

πχ. http://www.koicarp.net/filtration/kockney_koi/12000g.jpg

Η εικόνα για το φίλτρο που δείχνεις είναι για εκτός λίμνης όμως. Εγώ θέλω να το έχω εσωτερικά, βυθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

την ίδια κατασκευή αν την κλείσεις από πάνω αεροστεγώς με πλεξιγκλας πχ , της κάνεις είσοδο έξοδο ακι τη βυθίσεις θα έχεις αυτό που θες

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ακουσει τι ζητας σε διαβεβαιω πως η πιο καταλληλη λυση ειναι τα koi.

...

Για τον χώρο που διαθέτει και για αυτά που ζητάει σαφώς και τα ΚΟΙ είναι μια πολύ καλή λύση. Όμως, καλώς η κακώς τα ΚΟΙ έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Το φίλτρο σε σχήμα τελάρου δεν έχει σχέση (σε μέγεθος, υλικά κτλ) με το 10λιτρο δοχείο νερού το οποίο θα περιέχει σφουγγάρι και ελαφρόπετρα. Δυστυχώς με τόσο μικρή κυκλοφορία και τόσο μικρή φίλτρανση φοβάμαι ότι η ποιότητα του νερού δεν θα είναι καλή. Δεν ενδείκνυται για ΚΟΙ. Ιδικά τους ζεστούς μήνες θα είναι θολή λόγο της άλγης. Ελπίζω να βοηθήσουν αρκετά τα φυτά.
 
Άνοιξε ένα καινούργιο θέμα και κάνε μας παρουσίαση την λίμνη σου.
Link to comment
Share on other sites

 

Για τον χώρο που διαθέτει και για αυτά που ζητάει σαφώς και τα ΚΟΙ είναι μια πολύ καλή λύση. Όμως, καλώς η κακώς τα ΚΟΙ έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Το φίλτρο σε σχήμα τελάρου δεν έχει σχέση (σε μέγεθος, υλικά κτλ) με το 10λιτρο δοχείο νερού το οποίο θα περιέχει σφουγγάρι και ελαφρόπετρα. Δυστυχώς με τόσο μικρή κυκλοφορία και τόσο μικρή φίλτρανση φοβάμαι ότι η ποιότητα του νερού δεν θα είναι καλή. Δεν ενδείκνυται για ΚΟΙ. Ιδικά τους ζεστούς μήνες θα είναι θολή λόγο της άλγης. Ελπίζω να βοηθήσουν αρκετά τα φυτά.
 
Άνοιξε ένα καινούργιο θέμα και κάνε μας παρουσίαση την λίμνη σου.

 

Όταν είναι έτοιμη θα κάνω παρουσίαση.

Για κοι το έχουμε απορρίψει. Είπαμε κάτι απλό να φτιάξουμε. Μια χαρά είναι τα χρυσόψαρα.

Τώρα για φίλτρο ακόμα το συζητάμε. Έχω 2 αντλίες από 2000 λ/ω και θα τις βάλω και τις 2. Για δοχεία ίσως βάλω βαρελάκια τελικά. Αλλά σίγουρα όχι όπως το τελάρο παραπάνω, γιατί πιστεύω ότι θα βουλώνει κάθε βδομάδα. Μόνο ελαφρόπετρα και μπλε αραιό σφουγγάρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Κάποιος μου έδωσε μια ιδέα που δεν είχε περάσει από το μυαλό μου και δεν ξέρω αν ισχύει. Μπορούμε σε λιμνούλες να χρησιμοποιήσουμε βυθιζόμενες αντλίες νερού μη ενυδρειακες; Για παράδειγμα κάτι τέτοιο; http://ergaleioagora.gr/antlies-ypovryxies/565-SUB6500.html

 

Αν και έχω την εντύπωση ότι αν κάνει, θα κάνει πολύ θόρυβο. Τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

1ον έχει μεγάλη κατανάλωση (250watt).

2ον εχω την εντύπωση οτι αυτες οι αντλίες δεν ειναι για 24/7. Εχω ακούσει οτι υπερθεμενονται γρηγορα κ δεν ειναι για πολλά.

3ον δεν εχω ιδεα για τον θόρυβο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν Κάνει τον ίδιο θόρυβο με τα πιεστικά που έχουμε σε όλα τα σπίτια εδώ στη Χίο, τότε θα τρελαθούμε. Η κατανάλωση θα μπορούσε και να μην μας ενοχλεί γιατί δεν πληρώνουμε εμείς το ρεύμα αλλά και πάλι δεν είναι σωστό. Για την υπερθέρμανση κάτι έχει πάρει το αυτί μου. Οπότε άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...