Jump to content

Που μπορώ να βρώ Ανοξείδωτα βαρυδάκια για φυτά


retard20

Recommended Posts

Καλησπέρα οπως  λεει ο τιτλος θελω ανωξειδωτα βαρυδια για φυτά σαν αυτα που εχουν σε πετ σοπ που ειναι ευκαμπτα για να τυλιγεις τις ριζες και μενουν στον πυθμένα

ο λογος ειναι θελω να εχω καποια στεμς φυτα χωρις να τα βαλω βυθο για να μπορω να κανω καποιες μετακινησεις πιο ευκολα.

ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Σε τι φυτά θέλεις να το κάνεις αυτό; Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάποια που ειναι σε σχήμα U και αφου βάλεις μέσα τις ρίζες τα κλείνεις ελαφρά για να τις "μαγκώσει";

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

οχι ακριβως

 

Σε τι φυτά θέλεις να το κάνεις αυτό; Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάποια που ειναι σε σχήμα U και αφου βάλεις μέσα τις ρίζες τα κλείνεις ελαφρά για να τις "μαγκώσει";

ναι ειναι αυτο αν διακρινεται απο την φωτο προς τον παρον το εχω στην Nesaea Crassicaulis και σκεφτομαι να βαλω και στην hygrophilla corymbosa και γενικα αν βρω τετοια να εχω να δω και πως θα πανε τα φυτα που θα δοκιμασω

 

http://s28.postimg.org/h4wgc9ltp/IMG_20150926_195102.jpg

Link to comment
Share on other sites

οχι ακριβως

 

ναι ειναι αυτο αν διακρινεται απο την φωτο προς τον παρον το εχω στην Nesaea Crassicaulis και σκεφτομαι να βαλω και στην hygrophilla corymbosa και γενικα αν βρω τετοια να εχω να δω και πως θα πανε τα φυτα που θα δοκιμασω

 

http://s28.postimg.org/h4wgc9ltp/IMG_20150926_195102.jpg

Μια φορά που χρειάστηκα κάτι παρόμοιο έκανα το εξής: πήρα τούλι και έβαλα μέσα 2-3 μπίλιες (γυάλινες ξέρεις) και το έδεσα γύρο από αυτό που ήθελα να βουλιάξω και έτοιμος!!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω που θα τα βρεις αλλα γιατι να τα βάλεις σε φυτά που παίρνουν τα θρεπτικά συστατικά απο τις ρίζες τους; Αν οι ρίζες δεν ειναι φυτεμένες, θα μεγαλώνουν τα φυτά σωστά; Δε ξέρω, ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω που θα τα βρεις αλλα γιατι να τα βάλεις σε φυτά που παίρνουν τα θρεπτικά συστατικά απο τις ρίζες τους; Αν οι ρίζες δεν ειναι φυτεμένες, θα μεγαλώνουν τα φυτά σωστά; Δε ξέρω, ρωτάω.

Λογικά για μικρό χρονικό διάστημα το θέλει μέχρι να τα δώσει ή να τα μεταφερει!  B)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω που θα τα βρεις αλλα γιατι να τα βάλεις σε φυτά που παίρνουν τα θρεπτικά συστατικά απο τις ρίζες τους; Αν οι ρίζες δεν ειναι φυτεμένες, θα μεγαλώνουν τα φυτά σωστά; Δε ξέρω, ρωτάω.

τα περισσοτερα stems Παιρνουν απο την στηλη του νερου και πετανε ριζιδια εκτος εδαφους....

ουτε εγω ξερω δοκιμαζω... :)  καπου ειχα δει παντως οτι γινεται .

 

Λογικά για μικρό χρονικό διάστημα το θέλει μέχρι να τα δώσει ή να τα μεταφερει!  B)

μπα :angel:

 

αν και μπορει να γινει προσωρινα μεχρι να δω που ταριαζουν στον ενυδρειο .

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Αν μεταφέρεις τα φυτά σου συνέχεια όπως σκέφτεσαι ποτέ δεν θα ριζώσουν σωστά.Σε κάθε μεταφορά που θα κάνεις θα σηκώνεται βρωμιά από τον βυθό.

Αν τα δέσεις όπως σκέφτεσαι όλα τα stem στο κάτω μέρος δεν θα φωτίζονται σωστά με αποτέλεσμα να ρίχνουν τα φύλλα τους και να σαπίζουν.

 

Αν ακόμα επιμένεις να πειραματιστείς σταμάτησε στο πρώτο αλουμινάδικο που θα βρεις μπροστά σου και ζήττησε του ένα ρετάλι από λαμαρίνα αλουμινίου. . .

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που βαζουν στα γλαστράκια ειναι φυλο απο μολυβι.

Τωρα εγω το βρισκω σε καταστηματα ψαρεματος,το χρησιμοποιουνε στο ψαρεμα, μην με ρωτησεις που. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα τωρα ειδα τα ποστ σας

Δε σκεφτομαι να κανω τοσο συχνες μεταφορες απλα θελω να εχω αυτη την δυνατοτητα και σιγουρα οχι σε ολα τα φυτα του ενυδρειου.

Το προβλημα αυτο που αναφερεις μπορει να συμωει και με την κανονικη μεθοδο στο βυθο :)

Θα ριξω μια ματια ελπιζω να κανει και να εχει βαρος.

Υπαρχουν ευκαμπτα μολυβια στα ειδη ψαρεματος θα το εχω υποψιν και αυτο.

Ευχαριστω και τους 2 σας!!

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...