Jump to content

νεκρος δισκος και επιθετικοτητα


gregory32

Recommended Posts

εδω και 3-4 μηνεσ περιπου αφου αγορασα τα πανεμορφα δισκακια μου ολα καλα

τελεφτεα εδο και μια βδομαδα παρατηρησα κινιγιτο μεσα στο ενυδρειο

ο ενας να χτηπαει τον αλλον και ο αλλος να χτηπαει τον επομενο

απο τους 4 δισκους οι δυο μεγαλωσαν ,ο ενας ελαχιστα ,και ο αλλος δεν πολυτρωει εμεινε μικρος

αυτη την στιγμη υπαρχει τσακομος μεταξυ δυο δισκον που χτηπιουνται στωμα με στωμα

πριν απο λιγο στο ταισμα παρατηρησα οτι ληπει ενασ δισκος και μετα απο ψαξιμο τον βρηκα νεκρο χτηπημενο και με βγαλμενο το ενα ματι και σφηνωμενο σε μια γωνια

μιπως μπορειτε να μου πειτε κατι πανο σαυτο?

Link to comment
Share on other sites

Οι Δίσκοι ως γνωστόν είναι Κιχλίδες και οι Κιχλίδες εκ φύσεως είναι ψάρια που διατηρούν ιεραρχία μεταξύ τους.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν οι τσακωμοί είναι ενα συνήθες φαινόμενο με καταστροφικά αποτελέσματα μερικές φορές.

Εξαρτάται απο το μέγεθος, το φύλο και τις συνθήκες που επικρατούν καθώς επίσης και την ιδιοσυγκρασία του κάθε ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ενοεις οτι και εσεις οι εμπειροι δισκαδες ανα πασα στιγμη μπορει να χασετε εναν δισκο?

οταν λες σηνθηκες? ενοεις και παραμετροι νερου?

ευχαριστο που απαντησες

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω συνθήκες δεν εννοώ τους παραμέτρους αν και ίσως και αυτό να είναι ενας παράγων.

Ενοοώ τον πλυθησμό της ηλικιακές διαφορές και την χρονική στιγμή που ενδεχομένως ο χομπίστας να προσθέτει ενα καινούργιο ψάρι στο ενυδρείο όπου έχει καθιερωθεί η ιεραρχία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικός παράγοντας να προσθέσω στα λεγόμενα του φίλου SW1IXC είναι και το μέγεθος του ενυδρείου. Μπορεί να θεωρείται καλή αναλογία τα 50lt/δίσκο αλλά αυτό παύει να ισχύει σε ενυδρεία 100-200 λίτρων καθώς τα ψάρια δεν έχουν χώρο, στρεσάρονται και εκδηλώνεται επιθετικότητα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οντος τα φυτα ειχαν παραμεγαλωσει και το ενυδρειο μπουκοσε

δεν υπηρχε αρκετος χορος

μολις διωρθωσα καποια πραγματα στο ενυδρειο

ειχα παρατηρηση και αλλες περιεργες καταστασεισ ,ροδοστομος να κηνηγαει ροδοστομο

κριμα το αποτελεσμα ειναι: παει το κουκλακι μου μεινανε τρεις

να προσθεσω αλλο? το ενυδρειο ειναι 240 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τους προλαλησαντες.Θα σου προτεινα λοιπον να επιλεγεις ψαρια σχεδον ιδιου μεγεθους.Απο εκει και περα -αν και θα φανει αιρετικο αυτο- καλο θα ηταν να βαλεις στο συνολο 5-6 δισκους.Και αυτο γιατι οσο μεγαλυτερο το κοπαδι τοσο καλυτερες οι ισορροπιες μεσα σε ενα ενυδρειο!!!Εννοειται βεβαια με ενισχυμενη φιλτρανση, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 φιλτρα εξωτερικα , co2 με πεχαμετρο και τωρα 3 δισκους μετα το θανατο

6 ροδοστομους , 10 καρδιναλιους ,8 αρλεκινιους, 2 γατοψαρα ,2 σαλιγγαρια και 5 γαριδες

ειναι πολλα τα ψαρια για το μεγεθος του ενυδρειου?(rio 240)

αν βαλω συνολο 6 δισκους εστω και μικρους και ιδιου μεγεθους οπος αγορασα ,οταν μεγαλωσουν δεν θα εχω παλι προβλημα λογο χωρου?

επισης θα ηθελα το εξης.. κατα την διαρκεια της ημερας το co2 δουλευει και το ph παιζει απο 6.9 και φτανει τα 6.7 οπου και σταθεροποιητε με ανοιχτα φωτα και κληστη την αεραντλια (εχω φητα μεσα).

οταν κλεισουν τα φωτα δουλευει η αεραντλια και το ph απο 6.7 παει στα 7.

το co2 δουλευει ασταματητα ολο το βραδι προφανως για να κατεβασει το ph στην ρυθμιση του πεχαμετρου.

αυτο ειναι σοστω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος να έχεις αεραντλία το βράδυ σε φυτεμένο ενυδρείο με διοξείδιο και ρΗ κοντρόλερ.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το βραδη τα φυτα δεν δεσμευουν το οξυγονο? οποτε τα ψαρια εχουν προβλημα?

υπαρχει περιπτωση να σκοτοσαν το ψαρι επιδη τα αφησα νιστικα μια μερα?

αποτι εχω ακουσει ειναι καλα που και που να μενουν και νιστικα μια μερα

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά το βράδυ δεσμεύουν όντως ένα μικρό ποσοστό οξυγόνου και απελευθερώνουν CO2, όμως είναι πολύ μικρό σε σχέση με το συνολικό. Επίσης, αυτό που κάνεις με την αεραντλία και το CO2 ταυτόχρονα είναι να προσπαθεί το ένα να αναιρέσει το άλλο. Η αεραντλία διώχνει το CO2 και ανεβάζει το pH ενώ το CO2 το αντίστροφο.

Όχι, σίγουρα δεν το έχασες επειδή τα άφησες μια μέρα νηστικά και όντως θεωρείται καλό (χωρίς να ξέρω με βεβαιότητα το γιατί) μια φορά την εβδομάδα να μην ταίζεις.

Link to comment
Share on other sites

μεσα στο ενυδρειο γινετε χαμος

οι δισκοι τσακωνωνται συνεχως ..

τι να κανω θα ληθει αραγε εαν αυριο προσθεσω ακομα εναν και γινουν παλι τεσσερις?

επιπλεων εχουν και περιεργη συμπεριφορα ανοιγοκλεινουν συνεχεια το στομα δεν τα εχω κσαναδει ετσει.

τα δυο γατοψαρα πηδαναι συνεχως επανω

το ph ειναι 6.9

αλλαγη νερου εκανα χτες με καθαρισμα και του πατου του ενυδρειου

οι ροδοστομοι οι μουρες τους ειναι κοκκινες οπος πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για Ph και για Kh και Gh δεν κάνεις καθόλου λόγο, Πόσο έχεις; επίσης και ΝΟ2

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο κανένας δεν μπορεί να σου δόση εγγύηση ότι όλα θα πάνε καλά. Βρίσκεσαι σε ένα φαύλο κύκλο εάν βάλεις 6 δίσκους η συμπεριφορά τους θα είναι πιο φυσιολογικοί και αρμονική αλλά θα έχεις ξεφύγει κατά πολλή στα λίτρα. Αφήνεις τους 3 δίσκούς τότε λύνεις το πρόβλημα με τα λίτρα αλλά δημιουργείς πρόβλημα συμπεριφοράς στους δίσκούς. Δυστυχώς μερικές φορές δεν υπάρχουν έτυμες λύσης.

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε αν οι παραμετροι νερου ειναι ενταξει?

ph=7.0 το co2 το σταματησα αφου δουλευει ωρες ασταματητα

kh=4

gh=8

nh4/nh3=0

no2 <0.1 <0.3

no3=5

10

20

50

po4 10 +0 0.1

5 +5 0.2

2 +8 0.5

με σταγονες test serra

επισης βρηκα οτι το πεχαμετρο ηθελε καλιμπραρισμα ηταν ρυθμισμενο στα 6.9 αντι 7

το προβλημα αυτη την στιγμη ειναι οτι τακτικα πιδανε πανο τα ψαρια

Έγινε επεξεργασία - gregory32
Link to comment
Share on other sites

Όχι, σίγουρα δεν το έχασες επειδή τα άφησες μια μέρα νηστικά και όντως θεωρείται καλό (χωρίς να ξέρω με βεβαιότητα το γιατί) μια φορά την εβδομάδα να μην ταίζεις.

Απο πηγες Ιντερνετ διαβασα τα εξης:

Για τις αφρικανες που διαβασα, δινει την δυνατοτητα να καθαρισει το πεπτικο τους συστημα. Επισης οταν πεινανε γινονται πιο ενεργιτικοι με αποτελεσμα να ψαχνουν την αμμο για φαγητο και αλλα. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να περναει καποια ποσοτητα αμμου απο το πεπτικο συστημα που βοηθαει στο καθαρισμα.

Δεν γνωριζω αν ειναι αποδεδειγμενο.

Απο προσωπικη μου εμπειρια και απο δικο μου λαθος (Δεν την χωρισα οταν γεννησε) τα υπολοιπα ψαρια φαγανε τα νεογενητα Metriclima estherae σχεδον αμεσος. Εμεινε ενα το οποιο επεζησε με επιτυχια πανω απο 5 μερες μετα την καθιερομενη ημερα νηστιας ειχε εξαφανιστει :thumbup:

Προλαβα και τον εβγαλα μια αναμνηστικη

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSCN1622.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε αν οι παραμετροι νερου ειναι ενταξει?

ph=7.0 το co2 το σταματησα αφου δουλευει ωρες ασταματητα

kh=4

gh=8

nh4/nh3=0

no2 <0.1 <0.3

no3=5

10

20

50

po4 10 +0 0.1

5 +5 0.2

2 +8 0.5

με σταγονες test serra

μου ειπαν οτι το νερο εχει χαμηλη αγωγιμοτητα και εριξα λιγο αλατακι και ανοιξα την αεραντλια με το co2 κλειστο

το ph ειναι 7.1

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν μπορώ να βγάλω άκρη ή θα έχεις ΝΟ2 κάτω από 0,1 η κάτω από 0,3 πιο ισχύει.

Το ίδιο δεν καταλαβαίνω και με τα υπόλειμμα π.χ γράφεις ότι έχεις ΝΟ3 5, 10, 20, 50 πιο από όλα ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έκανες καλά που έριξες αλάτι. Στους δίσκους? για πιο λόγο.

Αφού λες ότι η σκληρότητα είναι 8, φυσιολογκή για δίσκους, πως γίνεται να έχεις

χαμηλή αγωγιμότητα?.

Μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω αυτα που ξερο

το test ειναι της serra με τα μπουκαλακια

ετσει τα λεει αν εχετε χρησιμοποιησει το βαλιτσακι με τα μπουκαλακια (στο χρωματολογιο εχει πολλες τιμες που αντιστοιχουν σε ενα χρωμα)

αρα δεν μπορο να σας πο ακριβως οταν σε ενα χρωμα λεει για παραδειγμα 5 ,10,15 και στο επομενο χρωμα 10, 20 ,30

δειτε το χρωματολογιο απο το βαλιτσακι της serra και θα καταλαβετε καλυτερα απο μενα διοτι εγω δεν ειμαι εμπειρος δισκας

καταρχην σημερα στις 13 ωρα το μεσημερι οι υπολοιποι 3 δισκοι μου (μετα το θανατο του ενος) ηταν στην επιφανεια και τα βραγχια τους κοντευανε να σπασουνε αφου αναπνεανε σα τρελοι.

εκανα κσανα αλλαγη νερου (φυσικα) απο την βρυση (αγορασα α/ο και απο αυριο θα μπει σε λειτουργια) και αφου εβγαλα 4 κουβαδες νερο με το που εριξα τον προτο κουβα μεσα στο ενυδρειο τα ψαρια συνηλθαν και αναπνεανε κανονικα.(περιεργο? )

σταδιακα συμπληρωσα και το υπολοιπο νερο και τα ψαρια ειναι καλα

αναπνεουν κανονικα.

το μονο προβλημα ειναι επιδη το νερο της βρησης ειναι 7.1 το ph βρισκετε στα 7.2 μετα την αλλαγη.

το co2 το εκλεισα διοτι πιστευο επιδη δουλευει ασταματητα οτι μπουκωνει το ενυδρειο και παλι θα εχουν προβλημα τα ψαρια (ωρις να το ξερο)

εβαλα black water και αυτο λιγο λιγο για να κατευει σταδιακα

αν και 7.2 τα ψαρια ειναι καλα

επισης θα ηθελα να πο το εξης

κανεις εδο δεν ειναι υποχρεομενος να μου απαντηση

καταρχην εθεσα καποια ερωτηματα

1=χρειαζετε τελικα η αεραντλια το βραδι σε φυτεμενο ενυδρειο οταν κλεισουν τα φωτα? δεν καταλαβα τελικα αν χρειαζετρε η οχι

2=οι μετρησεις στις παραμετρους του νερου ειναι σωστες????? (δεν απαντησε κανεις)

3=εχω 2 φιλτρα εξωτερικα , co2 με πεχαμετρο και τωρα 3 δισκους μετα το θανατο

6 ροδοστομους , 10 καρδιναλιους ,8 αρλεκινιους, 2 γατοψαρα ,2 σαλιγγαρια και 5 γαριδες

ειναι πολλα τα ψαρια για το μεγεθος του ενυδρειου?(rio 240) (?) επισης θα ηθελα το εξης.. κατα την διαρκεια της ημερας το co2 δουλευει και το ph παιζει απο 6.9 και φτανει τα 6.7 οπου και σταθεροποιητε με ανοιχτα φωτα και κληστη την αεραντλια (εχω φητα μεσα).

οταν κλεισουν τα φωτα δουλευει η αεραντλια και το ph απο 6.7 παει στα 7.

το co2 δουλευει ασταματητα ολο το βραδι προφανως για να κατεβασει το ph στην ρυθμιση του πεχαμετρου.

αυτο ειναι σοστω?

5= μπορειτε να μου πειτε αν οι παραμετροι νερου ειναι ενταξει?

ph=7.0 το co2 το σταματησα αφου δουλευει ωρες ασταματητα

kh=4

gh=8

nh4/nh3=0

no2 <0.1 <0.3

no3=5

10

20

50

po4 10 +0 0.1

5 +5 0.2

2 +8 0.5

με σταγονες test serra

το προβλημα αυτη την στιγμη ειναι οτι τακτικα πιδανε πανο τα ψαρια

(επρεπε να το ξαναγραψω)

6= Δεν νομίζω ότι έκανες καλά που έριξες αλάτι. Στους δίσκους? για πιο λόγο.

Αφού λες ότι η σκληρότητα είναι 8, φυσιολογκή για δίσκους, πως γίνεται να έχεις

χαμηλή αγωγιμότητα?.

Μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει.

(και τι να κανο αφου εβλεπα τα ψαρια και ελεγα αντιο και δεν μου ειπε κανεις κιτα αυτο η αυτο και πες μας)

τα ερωτηματα μου δεν απαντηθηκαν

οπος ειπα κανεις εδο δεν ειναι υποχρεομενος αλλαποιος ο ρολος του forum(του οποιοδηποτε forum)?

σε εναν αρχαριο επισης δεν αρκει μονο το διαβασε εδο και εδο στην περιπτωση που εχει προβλημα και φοβαται μη χασει τα ψαρακια του.(αλλα εκεινη την στιγμη θελει μια βοηθεια οπος το κιτα αυτο μετα εκεινο η αυτο και πες μας)

αφου παρατησα την δουλεια μου σημερα γυρνωντας απο pet shop σε pet shop μου ειπαν αλλαξε νερο ισως νιτρικα η αλλιος βαλε αυτο το φαρμακο γιατι ισως να κολλησαν κατι οι δισκοι...

ε λοιπον αλλαξα νερο και ληθηκε το προβλημα που εχω απο χτες

συγνωμη κιολλας οπος ειπα αλλα απογοητευηκα.

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητεύεσαι φίλε μου, όλοι έχουμε κάνει λάθη και από αυτά μάθαμε. Το φόρουμ είναι εδώ για να βοηθάει όσους έχουν πρόβλημα. Στις ερωτήσεις σου τώρα..

1) Όταν έχεις φυτεμένο ενυδρείο το απαραίτητο οξυγόνο το παράγουν τα φυτά. Επειδή ποτέ δεν είσαι σίγουρος όμως, αυτό που κάνεις είναι να καθοδηγείς την έξοδο του φίλτρου σου έτσι ώστε να προκαλείς ελαφριά ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού. Αυτό αρκεί και καθιστά περιττή την ύπαρξη αεραντλίας.

2) Αν μέτρησες εσύ σωστά περιμένεις να σου απαντήσουμε? :thumbup:

3) Το σύστημα σωστά δουλεύει, το pH-μετρο προσπαθεί να ρίξει το pH το οποίο όμως απαγορεύει η αεραντλία. Αν σταματήσεις την αεραντλία θα δουλέψει σωστά και αυτό.

4) Δεν βρήκα 4

5) Το ΝΟ2 πρέπει να είναι μηδέν, είναι τοξικό για τα ψάρια. Αν δεν είσαι σίγουρος για την ακρίβεια του εν λόγω πακέτου τεστ πάρε άλλο (τεστ) μόνο του. Τα υπόλοιπα είναι καλά σε γενικές γραμμές...

6) Το αλάτι χρησιμοποιείται (στους δίσκους) κυρίως για θεραπευτικούς λόγους. Έχω διαβάσει και εγώ αλλού να ρίχνεις μια χούφτα αλάτι προληπτικά στο ενυδρείο αλλά ΙΜΟ είναι εντελώς αβάσιμο, αστήριχτο και λάθος. Θεραπευτικά λειτουργεί σε συγκεκριμένη αναλογία gr/lt. Τώρα γιατί σου είπε ο φίλος ότι δεν έκανες καλά, εκείνος ξέρει.

Το ότι ανεβαίνουν τα ψάρια σου στην επιφάνεια και παλεύουν να αναπνεύσουν με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι το νερό σου έχει έλλειψη οξυγόνου, με δεδομένο ότι έχεις κλείσει το CO2. Φαντάζομαι από τη μπουκάλα το έχεις κλείσει, έτσι? Το ότι έχασες τους άλλους σου τους δίσκους με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κάτι δε δουλεύει καλά στο ενυδρείο σου. Μήπως το ΚΗ (πχ λάθος μέτρηση) είναι πολύ μεγαλύτερο και για να πετύχεις το pH 6.7 έχεις υπερβολικό CO2? Ένα τεστ CO2 θα σου λύσει αυτήν την απορία. Προς το παρόν άστο κλειστό μέχρι να βρεις τι φταίει. Μήπως θέλει βαθμονόμηση πχ, αλλαγή το probe κλπ? Δεν το πρόσεξα κάπου, έχεις αντίστροφη όσμωση?

Edit: προς θεού μη βιαστείς και ρίξεις και φάρμακο!!!!

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

thanks george hmmy

το πεχαμετρο ειναι καινουργιο το πηγα και σε pet shop για ελεγχο και ολα οκ.

μπουκαλα δεν εχο

εχο carbon plus

φαρμακαο δεν ριχνο αν και τορα ph=7.1 τα ψαρια ειναι καλα

μονο black water για να πεσει λιγο σιγα σιγα.

γιατι εχει ελειψη οξυγονου? τα φυτα δεν παραγουνε?

η επειδη το co2 δουλευε ασταματητα για να ριξει το ph στα 6.8?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη σειρά μου θα σου πω να μην απογοητεύεσαι.

Όσον αφορά τις τιμές του νερού, όπως σου είπε κι ο george hmmy

τα νιτρικά πρέπει να είναι μηδέν.

Για τα νιτρικά, απ’ όσο ξέρω τα τεστ της sera, έχει διαβαθμίσεις με διάφορα χρώματα.

Αν σου βγαίνει κόκκινο και δεν μπορείς (όπως εγώ) να ξεχωρίσεις τις διαβαθμίσεις, παίζεις όπως λένε οι οδηγίες με την αναλογία νερού ενυδρείου και αποσταγμένου νερού.

Η σκληρότητες και το ph όπως τα γράφεις δεν νομίζω να δημιουργούν το πρόβλημα.

Υπέθεσα ότι το πρόβλημα είναι στο νερό και όχι κάποια αρρώστια στα ψάρια – που όντως έτσι πρέπει να είναι αφού λες ότι μετά την αλλαγή η κατάσταση βελτιώθηκε – για αυτό είπα γιατί το αλάτι που όπως σωστά είπε και ο george hmmy χρησιμοποιείται για θεραπευτικούς μόνο σκοπούς (αν κι εγώ ιδιαίτερα στους δίσκους το έχω χρησιμοποιήσει σαν έσχατη λύση μόνο μία φορά).

Μάλλον κάτι παίζει με το οξυγόνο – co2, αλλά δεν έχω εμπειρία σε ph controller και παροχή co2, όποτε κάποιος πιο έμπειρος ίσως σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δούλευε ασταμάτητα, όπως μας είπες. Τσέκαρε και πάλι τις μετρήσεις σου, δηλαδή να δώσεις σημασία στο ΝΟ2 (που πρέπει να είναι μηδέν γιατί είναι τοξικό) και στο ΚΗ. Αν το ΚΗ έχει μεγάλη τιμή (και όχι 4 που μέτρησες) πρέπει να παρέχεις μεγάλη ποσότητα CO2 προκειμένου να ρίξεις το pH στο επίπεδο που έχεις θέσει στον ελεγκτή. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο πολυ θα τα κοιταξω και θα σας ενημεροσο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...