Jump to content

NH4 test salifert


Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά,

 

 

Πήρα από ένα μαγαζί αυτό το τεστ και το έκανα στο ενυδρείο μου και  φαινόταν να έχω μηδέ αμμωνία. Είχα μία υποψία όμως ότι παίζει να μην το κάνω σωστά. Έτσι μέσα σε μία γυάλα έριξα πολλή τροφή χθες το πρωί και σήμερα μέτρησα την αμμωνία εκεί. Πάλι μηδέν έδειξε. 

Έχει κανείς αυτό το τεστ ώστε να δω τι κάνω λάθος;

 

Εγώ βάζω στο βαζάκι 2 ml νερό και μετά 0,5 ml  από το υγρό ανακατεύω 30 δεύτερα και μετά βάζω ακόμα 0,50 ml υγρό και ανακατεύω ξανά. Περιμένω 3 λεπτά και κοιτάω να δω το χρώμα είναι.

 

όλο διάφανο μένει. Σε απλή γυάλα με τον πάτο της γεμάτο τροφή για 24 ώρες θα έπρεπε να είχε ανέβει η αμμωνία και πάλι το τέστ έδειξε μηδέν!

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα 24 ωρες δεν νομιζω να εβγαλε αμμωνια η τροφη.

Ο τροπος που το κανεις ειναι σωστος. Οπως λενε και οι οδηγιες. Το αποτελεσμα το κοιτας απο το πλαι ομως, οχι απο πανω.

Γιατι να εχεις αμμωνια ομως, σωνει και ντε; ειναι καινουριο ενυδρειο;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι παλιό, το πήρα από έναν φίλο αρχές Σεπτέμβρη. Το βιολογικό υλικό το έβαλα σε τάπες με αεραντλία και πήρα σε μπιτόνια το νερό. Οπότε θεωρώ οτι δεν έχασε βιολογία. Παρόλα αυτά έβαζα βακτήρια για 10 μέρες. Η αμμωνία με τεστ σερα έδειχνε να είναι ελάχιστα πάνω από το μηδέν. Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα ένα πολύ όμορφο οράντα. Και κοιτάω να δω μην τυχόν ανέβει η αμμωνία. Έχω αυτό το άγχος, Το ενυδρείο είναι 96 λίτρα και έχει δύο κουτιά κεραμικό υλικό, σφουγγάρι και βαμβάκι.

Θα περιμένω μερικές μέρες να δω τι θα γίνει με την γυάλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι εισαι μια χαρα αλλα ελεγχε το που και που.

Νιτρωδη και νιτρικα μετρας;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι νομιζω.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...