Jump to content

προβλημα στα ματια νεροχελωνας


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..εχω ενα προβλημα με την χελωνιτσα μ...την εχω εδω και 6 μηνες περιπου σε ενυδρειο 60 λιτρων με φιλτρο θερμοστατη λαμπα uvb...εχω κανει και παρουσιαση εω στο φορουμ του ενυδρειου μ..το προβλημα λοιπον ειναι οτι σημερα παρατηρησα ενα μικρο φουσκοματακι στο δεξι ματι της χελωνας μ κατι σαν πριξιμο...η αληθεια ειναι οτι τν τελευταιο καιρο παραμελησα λιγο τς αλλαγες του νερου λοφου του μεγαλου φορτου της δουλειας...οποσο διαβασα οφειλετε κατα κυριο λογο σε ακαθαρτο νερο...επισης διαβασα για κολιριο το οποιο θα αγορασω αμεσως αυριο κιολας..και για χαμομιλακι...προς τ παρον τ πριξιμο ειναι ακομα σε πολθ μικρη μορφη...αλλα θελω να προλαβω πριν γινει κατι χειροτερο...παρολα αυτα η ορεξη της φια φαγητο αλλα και ενεργεια της δεν εχει χαθει..τρωει κανονικα και λαιμαργα οπως παντα... Plz help me!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..εχω ενα προβλημα με την χελωνιτσα μarrow-10x10.png...την εχω εδω και 6 μηνες περιπου σε ενυδρειο 60 λιτρων με φιλτρο θερμοστατη λαμπα uvb...εχω κανει και παρουσιαση εω στο φορουμ του ενυδρειου μ..το προβλημα λοιπον ειναι οτι σημερα παρατηρησα ενα μικρο φουσκοματακι στο δεξι ματι της χελωνας μ κατι σαν πριξιμο...η αληθεια ειναι οτι τν τελευταιο καιρο παραμελησα λιγο τς αλλαγες του νερου λοφου του μεγαλου φορτου της δουλειας...οποσο διαβασα οφειλετε κατα κυριο λογο σε ακαθαρτο νερο...επισης διαβασα για κολιριο το οποιο θα αγορασω αμεσως αυριο κιολας..και για χαμομιλακι...προς τ παρον τ πριξιμο ειναι ακομα σε πολθ μικρη μορφη...αλλα θελω να προλαβω πριν γινει κατι χειροτερο...παρολα αυτα η ορεξη της φια φαγητο αλλα και ενεργεια της δεν εχει χαθει..τρωει κανονικα και λαιμαργα οπως παντα... Plz help me!!!

 

post-60977-0-92422200-1444586970_thumb.jpg

post-60977-0-41688900-1444586983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην αγοράσεις φάρμακο μέχρι να μάθεις τι ειναι επίσης άμα σου ειναι εύκολο βγάλε καμία φοτο!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξερω περίμενε να σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι ! Πάντως δοκίμασε αυτο με το χαμομήλι !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα το χαμομήλι σε συνδιασμο με τις σταγόνες για τα μάτια που πουλάνε στα μαγαζιά, και μια γενεά αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα το χαμομήλι σε συνδιασμο με τις σταγόνες για τα μάτια που πουλάνε στα μαγαζιά, και μια γενεά αλλαγή νερού

 

:thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

αυριο κιολας θα παω στο πετ σοπ για να προμηθευτω το κολιριο...και θα κανω ενα καλο καθαρισμα και σχολαστικο πλησιμο...επισης σκεφτομαι να αλλαξω και το υλικο φιλτρανσης(ανθρακα-ζεολυθο)...ειναι σημαντικο το προβλημα?? η με ενα καλο πλησιμο και εντατικο κολιριο ολα θα πανε κατ ευχην? επισης ειδα σ ενα ποστ καποιον να συμβουλευει να ανεβασεις την θερμοκρασια του θερμοστατη...αυτο ισχυει?πρεπει να το εφαρμοσω? ο θερμοσατης ειναι στους 26 βαθμους!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τον έχεις μέσα στο φίλτρο τον άνθρακα; Κάθε πότε τον αλλάζεις;

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα σου φίλε μου. Ο άνθρακας έχει την ιδιότητα να δεσμεύει την αμμωνία μεταξύ άλλων ουσιών. Όταν όμως κορεστει αποδεσμευει ότι έχει μαζέψει. Ο ζεολιθος από την άλλη κάνει την ίδια δουλειά αλλά δεν αποδεσμευει ότι έχει μαζέψει. Όταν κορεστει λειτουργεί σαν μηχανικό φίλτρο. Στην δική σου περίπτωση, γέμισε με μεγάλες ποσότητες αμμωνίας το νερό και για αυτό πρηστικε το μάτι της χελώνας σου. Χρειάζεται οπωσδήποτε αλλαγή μια μεγάλη ποσότητα του νερού (γενναία αλλαγή όπως είπε ο Mr Zoo) και αντικατάσταση του υλικού φιλτρανσης. Εβδομαδιαιες αλλαγές νερού, προσοχή στα υλικά φιλτρανσης και θεραπεία στην χελώνα. Με αυτά θα είσαι οκ.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο την δουλεια βρηκα την χελωνα στην στερια της και κοιμοτανε και ητανε νοχελικη..κατεβασα το ενυδρειο το επλεινα ολο το καθαρισα..αλλαξα τον ανθρακα και αυριο θα αγορασω και το σφουγκαρακι αφου μετρησω της διαστασεις για να παρω το σωστο...πηρα και το κολιριο τησ εβαλα μια φορα και μετα 3-4 φορες την ξεπλυνα με το χαμομιλι...την αφησα λιγο εκτος νερου για να μην φυγει ολο μεσα  στο νερο...ελπεινα τ πατντα μεσα στο ενυδρειο και τωρα ευελπιστω για τα καλητερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω marich και καλημερα..Καλημερα κ σε ολο το φορουμ...Σημερα το πρωι που ξυπνησα βρεικα την χελωνα να κοιματε πανω στην στεργια πραγμα που δεν το συνηθιζει...Μολις ξυπνησε ετρεξε στο νερο και στην αρχη δεν ειχε ανοιξει ουτε τ ματακι της το καλο..στην αρχη πανικοβληθεικα..μετα κοθνισα λιγο την τροφη της για να ακουσει τον θορυβο..μολις ακουσε το φαγητο ανοιξε τ ματακι της...και εφαγε κανονικα και λαιμαργα οπως παντα..τουλαχιστον η ορεξη της δεν εχει πεσει καθολου...μετα με την μπατονετα της εβαλα κολιριο και χαμομιλι...παρατησα οτι μετα απο αυτα τ δυο ανοιξε λιγο το ματακι της και σαν να προσεξα οτι εσωτιρικα εχει μια φουσκαλιτσα με πιον οπως αυτες που βγαζουμε αν καουμε απο κατι..εξωτεερικα ειναι κοκκινο...επισης παρατηρισα οτι στην εφαρμογη με την μπατονετα φενοταν σαν να μν ποναει η να ενοχλειτε οταν την ακουμπαω εκει..πιο πολυ φανηκε να μην της αρεσει που της εβαζα στο καλο ματακι της...τωρα ειναι πιο δραστηρια και κοβει βολτες στο ενυδρειο...ελπιζω ν δω αποτελεσμα συντομα γιατι εχω στεναχωρεθει πολυ...επισης ευχαριστω για της συμβουλες σας...

Link to comment
Share on other sites

την φουσκα ναι την παρατηρησα σημερα οταν της εβαζα χαμομιλι...σημερα της πιο πολλες ωρες της περασε στο νισι της δεν εχει πολυ ορεξη για παιχνιδια...εκανε λιγες βουτιες και μετα παλι πανω..τουλαχιστον τρωει κανονικα κ εχει ορεξη κανονικα για φαγητο...αλλα εχω αρχισει και ανησυχω πολυ... ¨/

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως εγινε ετσι ετντελως ξαφνικα...παρατησα την μερα που εκανα το ποστ ενα μικρο φουσκομα και την επομενη ακριβως εγινε οπως βλεπεις...το πρωι δεν ανοιε καν το ματακι της..τωρα σιγα σιγα με το κολιριο και το χαμομιλακι αργησε να το ανοιιγει λιγο..οσο μπορει βεβαια η καημενη..και πολλες φορε την παρατηρω να το πειραζει με τ χερακι της σαν να το ξυνει...σιγουρα την ενοχλει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Mμμμ, φαίνεται να είναι σε προχωρημένο στάδιο..... Εδώ καλό θα ήταν να μας πεί και την γνώμη του ο φίλος Billias μιας και είχε αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα, με απόλυτη επιτυχία 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω πως ξαθνηκα εγινε τοσο μεγαλο το πριξιμο.....αν δω οτι δεν γινεται κατι με το χαμομιλι και το κολιριο ισως πρεπει ν ν παω σε κτηιατρο..περιμενω οποια απαντηση συμβουλη να την εφαρμοσω!! και παλι ευχαριστω για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά ελπίζω να πάνε ολα καλά επίσης πόσες φορες την ημέρα του βάζεις φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...