Jump to content

Μαλλον η παλιά μου χελώνα !


Recommended Posts

Περισι ηχεί να μου έπεσε για δεύτερη φορά από το μπαλκόνι και εξαφανίστηκε μετα εκει που έπεσε αποφάσισαν να το κάνουν κήπο έτσι έβαλαν αφίσες πως βρήκαν νεροχελωνα και θα τους καλέσουμε το απόγευμα να μάθουμε !

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηλικία μου βρέθηκε ψώφια ομως η αλλη τραυματισμένοι και άμα δεν την πάρουν θα την πάρω εγω ομως ειναι φιλική έτσι δεν νομίζω να μαλώσει με τις άλλες εξάλλου ειναι έτοιμη για χειμερία νάρκη !!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση στο πρόβλημα κατ αρχάς είναι να απενεργοποιήσεις την "έξυπνη εισαγωγή λέξεων" από την φορητή συσκευή που γράφεις.

 

Δηλαδή προσπάθησε να κάνεις ένα ποστ, διορθώνοντας τα "σαρδάμ" γιατί πραγματικά τα διαβάζω τα πόστ σου εδώ και 15 λέπτά και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι εννοείς....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν περιση μου έπεσε η χελώνα μου από το μπαλκόνι και την χάσαμε ομως χθες βρήκαμε ένα χαρτάκι που έγραφε πως βρήκαν νεροχελωνακια έτσι τους καλέσαμε! Οταν πήγαμε να την δούμε δυστιχως δεν ηταν η δικιά μας και μας ειπε πως βρήκε αλλη μια ψωφια ! Άμα δεν την πάρει ο ιδιοκτήτης της θα την πάρουμε εμείς εξάλλου ειναι φιλική και δεν νομίζω να μαλώσει με τα αλλα ομως είδη ειναι έτοιμη για χειμερια νάρκη !

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ πως και αυτή είναι από τα Ελληνικά ενδημικά είδη???? Ή είναι κάποια από τα 3 είδη που κυκλοφορούν και στα πετ σοπ? 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η δικιά μας ηταν από ποταμό και την εβδομάδα που χάθηκε θα την επιστρέφαμε στην φύση και η αλλη ηταν red ears turtles δεν ξερω άμα το έγραψα σωστά . Με λίγα λόγια μετα τον χαμό της στεναχωρήθηκαμε πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο σου θέμα όμως, και συγκεκριμένα εδώ, (γι αυτό λέω να μην ανοίγουμε πολλά θέματα, και να τα συγκεντρώνουμε όλα σε ένα) μας δείχνεις ότι έχεις δύο red ear slider , και στο από πάνω ποστ μας αναφέρεις ότι έχεις μία....... Τελικά πόσες είναι????

 

Και η απορία μου είναι γι το είδος της χελώνας που βρήκαν αυτοί που σου άφησαν το σημείωμα, και θες να την πάρεις. Αυτή σε ρωτάω αν είναι Ελληνικό ενδημικό είδος, και όχι για το τι είδος ήταν η "συχωρεμένη" .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τα ξεκαθαρίσουμε εγω έχω τωρα δυο χελώνακια red ear turtle και η χελώνα που έλεγε το σημείωμα ναι ειναι Ελληνικό ενδημικό είδος !

Link to comment
Share on other sites

και εσυ αναγνωρισες τι ειδος ειναι? αν ειναι αρχικα νερου η ξηρας? οταν λες τραυματισμενη? τι ακριβως εχει? αρχικα θεωρω πως η χελωνα δεν πρεπει απο την κηπο να περασει στο ενυδρειο με τις αλλες χελωνες διοτιι μπορει να φερει καποια αρρωστια και μετα να χασεις ολα τα χελωνακια...και πως βρεθηκε μια χελωα νερου ποσο μαλλον οχι απο αυτες που εμπορευονατι στα πετ σε ενα κηπο..ειναι καπως "κουλο"!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα ασχοληθώ με το αν μεταφέρει ασθένεια από τον κήπο στο ενυδρείο ή όχι, αλλά με το ότι δεν επιτρέπετε να δινουμε συμβουλές για την παράνομη διατήρηση σε αιχμαλωσία, είδους της Ελληνικής πανίδας.

 

Την αφήνεις στην φύση, και αν τα καταφέρει μόνη της, καλώς.... Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις αν θές να βοηθήσεις είναι να τηλεφωνήσεις σε κάποιο κέντρο προστασίας αγρίων ζώων, για να την παραλάβουν αυτοί, και όχι να την κρατήσεις εσύ στην αιχμαλωσία

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έγραφε το σημιομα ελευθερώθηκε γιατί τηλεφώνησε ο ιδιοκτήτης ομως μέσα σε μια σακούλα βρήκε σημερα εκείνη μια μεγάλοι χελώνα από Πετ σοπ περίπου τριών και ετών και λέει εκείνη πως άμα δεν την θέλουν τα ανίψια της θα την πάρω εγω ! Ξερω πλέον κανένας από την γειτονιά μου δεν θέλει μεγάλες χελώνες !

Link to comment
Share on other sites

είναι με κόκκινο αυτί ή με κίτρινο? το θέμα μεγάλη μαζί με τα μικρά ίσως να μην είναι καλό

Link to comment
Share on other sites

Με κόκκινα μηπος να το δοκίμαζα και άμα δεν ταίριαζαν να την έβαζα ξεχωριστά ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...