Jump to content

Κραυγή Νεροχελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα!Εδώ και 2-3 μέρες έχω παρατηρήσει ότι το χελωνάκι μου που το έχω περιπου 2μιση χρόνια βγάζει κάτι κραυγές (φωνάζει).Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό και τι σημαίνει.Μήπως έχει να κάνει με το ότι πριν 2μιση βδομάδες έχασα το άλλο χελωνάκι που ήταν μαζί τόσο καιρό;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εδώ και 2-3 μέρες έχω παρατηρήσει ότι το χελωνάκι μου που το έχω περιπου 2μιση χρόνια βγάζει κάτι κραυγές (φωνάζει).Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό και τι σημαίνει.Μήπως έχει να κάνει με το ότι πριν 2μιση βδομάδες έχασα το άλλο χελωνάκι που ήταν μαζί τόσο καιρό;

 

 

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, (δεν έχω καμία εμπειρία από χελώνες) αλλά κάπου έχω διαβάσει πως όταν τρομάζουν βγάζουν έναν ήχο σαν στριγγλιά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μήπως μποιρείς να μας πείς με τι μοιάζει αυτός ο ήχος? Κάπου πάει το μυαλό μου....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να ακούσω και εγώ για τις κραυγές των νεροχελώνων γιατί το Σαββάτο που μας πέρασε μου το έλεγε ένας φίλος

αλλά δεν ήξερε να μου πει λεπτομέρειες :(

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να ακούσω και εγώ για τις κραυγές των νεροχελώνων γιατί το Σαββάτο που μας πέρασε μου το έλεγε ένας φίλος

αλλά δεν ήξερε να μου πει λεπτομέρειες :(

 

Τρώγεσαι κι εσύ ε? Λοιπόν μία κραυγή που κάνουν πάντα οι χελώνες ξηράς, και σπάνια αυτές του νερού, είναι στο ζευγάρωμα

 

https://youtu.be/OJhLRR33FI4?t=15s

 

Συνήθως όμως του νερού ζευγαρώνουν υποβρύχια, και επιδίδενται σε δαγκώματα....

 

Ή άλλη εκδοχή είναι ότι καλεί σε ανεύρεση συντροφιάς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι χελώνες ξηράς οταν ζευγαρώνουν δε θα έλεγα οτι βγάζουν κραυγή όσο ενα διακοπτόμενο "αγγομαχητό" που μάλιστα μοιάζει με το ανθρώπινο αλλα σε πιο υψηλό τόνο. Έτυχε μια μέρα να .......πάρω μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο forum βρήκα πως το συνηθίζουν ενήλικες χελώνες όταν τις βγάζεις από το νερό.

Ισχύει κάτι τέτοιο και τι μπορεί να σημαίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση ??

 

Ψάχνομαι my friend γιατί δεν μου αρέσει να μου λένε κάτι και να μην μου το εξηγούν ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον  κανει μια περιεργη κραυγη συνεχεια..δεν μπορω να περιγραψω ακριβως..οχι σαν βατραχος ακριβως αλλα με τετοια χροια..που παει το μυαλο σας; μηπως ψαχνει την αλλη χελωνα που ηταν μαζι; θα μπορουσα να του παρω εναν καινουργιο συγκατοικο ή θα φαγωθουνε;

Link to comment
Share on other sites

χθες αποφασισα να παρω πλεον εναν συγκατοικο για τη χελωνιτσα καθως δεν σταματουσε να ''φωναζει'' οσο κι αν ακουγεται περιεργο.Απο εκεινη την στιγμη μεχρι τωρα εχει ηρεμισει και δεχτηκε κανονικα το νεο χελωνακι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τώρα θα ηρεμήσετε, και οι δυο σας... Τελικά, αν μάθουν σε παρέα, την θέλουν μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...