Jump to content

Οι άτακτες!


Recommended Posts

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
Red eared slider

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: 60x30x30
Συνολικά Λίτρα: 54

Sump (λίτρα):-


Οργανισμοί:
Χελώνες: 2
Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο:-
Πέτρες:-
Ξύλα:-
Ψεύτικα Φυτά: 2
Στεριά:2
Άλλα διακοσμητικά :2 ποτήρια, 1 γλάστρα, 4 πλακάκια
Βυθός:-

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φως ημέρας): Exo Terra Repti Glo Compact 2.0
Άλλες λάμπες: 1 λάμπα φωτισμού
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Απόσταση UVB λάμπας από στεριά: 10 cm

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση: Εσωτερικό φίλτρο Eheim 2008
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης Jager 50W
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: θερμόμετρο
Διατροφή: Padovan Turtles Sticks, Dajana Gammarus (γαριδάκι), Taberaqua vitamínico (βιταμίνες), Calcioral D3 (ασβέστιο).


Παράμετροι:
pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26οC

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: Ολική αλλαγή κάθε 2 βδομάδες, 50% κάθε βδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:
 

post-61337-0-75177900-1445583234_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν αντανάκλαση από το φως μου φαίνεται, κάτσε να έρθουν και τα άλλα παιδιά με χελώνες να σου πουν

Link to comment
Share on other sites

Στο μέσο τους έχουν μια γραμμή η οποία είναι διαφορετικό χρώμα και διατρέχει όλο το καβούκι (και στις 2 χελώνες). Το άλλο που φαίνεται στο δεξί μέρος της δεξιά χελώνας είναι αντανάκλαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ζουμ κ το είδα, έχεις δίκιο. Δεν ξέρω τί μπορεί να είναι. Σαν αποχρωματισμός. Έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο περίεργο;

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι τίποτα, μην αγχώνεσαι.

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται ύποπτο. Έτσι ήταν (και είναι ακόμα αλλά λιγότερο) και η δικιά μου χελώνα αλλά σε ολόκληρο το καβουκι. Είναι λόγω της ανάπτυξης που αλλάζουν οι φολιδες από το καβουκι. Είναι σκληρό το καβουκι τους; Όταν μεγαλώσουν λίγο ακόμα θα μπορείς να τις τριβεις λίγο το καβουκι με μαλακιά οδοντοβουρτσα και θα φεύγουν αυτά τα σημάδια. Το σημαντικό είναι σωστή διαβίωση και διατροφή. Από ότι βλέπω μια χαρά είναι το ενυδρείο. Απλά να ξέρεις πως σύντομα θα χρειαστείς άλλο. Σε έναν χρόνο υπολογίζω (βάσει της δικιάς μου χελώνας) πως δεν θα χωράνε. Επίσης θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιο καπάκι στο ενυδρείο. Δεν χρειάζεται να κλείσει όλο. Έτσι θα κρατάει λίγο πιο ζεστό τον αέρα μέσα και θα κρατάει και υγρασία. Επίσης δεν χρειάζεται να αλλάζεις όλο το νερό. 30 με 40% αλλαγή εβδομαδιαίως είναι αρκετό.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβαλα στο ενυδρείο κόκκαλο σουπιάς που προμηθεύτηκα από petshop. Επειδή από ότι βλέπω του κάνουν κανονική επίθεση, χρειάζεται να το βγάζω από μέσα; Το αφήνω μόνιμα και καποια στιγμή το βαριούνται; Έχει κάποιος χρησιμοποιήση τέτοιο κόκαλο να μου πει αν πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο ;  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ωραιο πολυ ωραιο

να το χαρεις

καντα με μια οδοντοβουρτσα το καβουκι και ασβεστιο σκονι στο φαι τους + περιμενε να αλλαξουν  μεβρανη στο καβουκι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια συμβουλή στους νέους στο αντικείμενο :) Όταν καθαρίζεται το ενυδρείο (αδειάζουμε το ενυδρείο και βγάζουμε όλα τα πράγματα από μέσα), σε μια λεκάνη βάλτε το φίλτρο να δουλέψει με καθαρό νερό για κάνα 10λέπτο ώστε να καθαρίσει και αυτό από μέσα. Σήμερα τη πάτησα εγώ....... ενώ έχω καθαρίσει το ενυδρείο φίλτρα  σφουγγαράκι κλπ και το έχω κάνει λαμπίκο.... βάζω το φίλτρο μπροστά και ξέρασε μερικά κομμάτια ...... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...