Jump to content

Το νεροχελωνάκι μου δεν τρώει


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, 
έχω εδώ και ένα μήνα ένα νεροχελωνάκι (αυτό με τα κόκκινα μάγουλα) δεν ξέρω πόσο μηνών είναι, αλλά το καβούκι του είναι 3-3.5 εκ. Όταν το πρωτοπήρα δεν έτρωγε για λίγες μέρες μετα όμως που προσαρμόστηκε πιστεύω έτρωγε 2-3 γαριδούλες τη μέρα. Το έχω πλέον σ' ένα ενυδρείο 40x20x20 με 10 εκ. νερό, ρίχνω αντιχλώριο, του βάζω στο νερό και κάτι βιταμινούλες. Έχω φίλτρο και πρόσφατα πήρα και λάμπα με 5%uvb. Ο θερμοστάτης είναι στους 27 βαθμούς, τον είχα 25 και τις τελευταίες μέρες που δεν το έβλεπα καλά το ανέβασα. Στην ξηρά του η θερμοκρασία ειναι 27-30 βαθμούς. Μια μέρα ξαφνικά έφαγε δυο γαριδούλες, την τρίτη την αρνήθηκε. Κι από τότε δεν έχει ξαναφάει. Έχει περάσει σχεδόν μια βδομάδα. Δοκίμασα να του δωσω και λίγο αχλάδι, αρακά, ψωμάκι, αλλά τίποτα. Επίσης, καμιά φορά ανοίγει τον στόμα του(ίσως σαν να θέλει να φωνάξει). Και τέλος παρατήρησα ότι φουσκώνει που και που το λαιμό του πολύ και είναι σαν να αναστενάζει. Το καβούκι του και τα ματάκια του είναι καλά νομίζω. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Τις μέρες τώρα που δεν τρώει, η συμπεριφορά του πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...