Jump to content

Πρόβλημα με γυάλινο διαχυτήρα co2


AgMa

Recommended Posts

Μάλιστα, τσάμπα παιδεύομαι από χθες δηλαδή. Λογικό ακούγεται πάντως, αν και ξαναλέω τους ρώτησα στο τηλ.

Θα τους πάρω αύριο τηλ. και θα μάθουμε. Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι 100% σιγουρος,αλλα ισως να μη μπορουν να στειλουν με καραβια και τετοια γεματες μπουκαλες για λογους ασφαλειας.

Το σιγουρο ειναι οτι οταν παιρνεις μπουκαλα για co2 απο εξωτερικο ερχεται αδεια γιατι απαγορευεται να σταλει γεματη,υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο και εδω.

 

Από το εξωτερικό έχω ακούσει οτι συμβαίνει αυτό, αλλά για εδώ πέρα δεν νομίζω πως μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Αλλωστε αν υπήρχαν τέτοιοι κανόνες ασφαλείας εδω θα μιλούσαμε για άλλη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε Σωτηρη,γιατι ο φιλος ειναι απο Κρητη,οπωτε η μπουκαλα πρεπει να μπει σε καραβια και τετοια,ισως να ισχυει το ιδιο και εδω.

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο για να του στειλουν την μπουκαλα αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, τσάμπα παιδεύομαι από χθες δηλαδή. Λογικό ακούγεται πάντως, αν και ξαναλέω τους ρώτησα στο τηλ.

Θα τους πάρω αύριο τηλ. και θα μάθουμε. Σας ευχαριστώ!

Δεν παιδεύτηκες τσάμπα, αν το δεις και από την καλή πλευρά, έκανες μια καλή διατριβή πάνω στο σύστημα co2. :D

Πάντως ενημέρωσε μας μετά το τηλέφωνο, για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι που έχουμε παρόμοιο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι μια στις τόσες, μου έβγαζε φυσαλίδες στον μετρητή. Αλλά μόλις έβαζα κάτι οτιδήποτε για διαχυτήρα, σταματούσε. Απομεινάρια της μπουκάλας;

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκάλα σου γράφει πάνω πόσα κιλά είναι.Αν βλέπω καλά από τις φώτο γράφει 6.06kg

Βάλτην λοιπόν πάνω στην ζυγαριά για να δεις αν και πόσο co2 έχει μέσα.

Για τις βίδες που λες μήπως κάποια από τις δυο λειτουργεί σαν ρυθμιστής για την πίεση στην έξοδο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ζυγαριά  :glare:. Είμαστε αδύνατοι και δεν την έχουμε χρειαστεί  :usd:.

Άσχετα με τις βίδες, δεν θα έπρεπε μόλις μπει πάνω το μανόμετρο να δείξει την πίεση της μπουκάλας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ζυγαριά  :glare:. Είμαστε αδύνατοι και δεν την έχουμε χρειαστεί  :usd:.

 

Μια χαρά!!Ευκαιρία να γνωριστείς με την γειτόνισσα :P

 

Κανονικα θα έπρεπε να σου δείχνει την πίεση. . .

Οι βίδες που πείραξες δεν ξέρω πάντως αν παίζουν κάποιο ρόλο πλεον και εφόσον επικοινωνήσεις με το κατάστημα καλό θα είναι να τους ρωτήσεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν η μπουκάλα είναι άδεια απλά ζύγισε.

Κάπου πάνω στην μπουκάλα γράφει το καθαρό βάρος της. Αν πχ είναι 1 κιλό το καθαρό βάρος της μπουκάλας  και αν η μπουκάλα σου αν παίρνει 2 κιλά τότε θα πρέπει να ζυγίζει 2+1=3 κιλά. 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το παρόμοιο ποστ με του ρασταμαν απλά το είχα ποστάρη ποιο μπροστά και κώλυσε το ιντερνετ και βλέπω τώρα ότι το ποστ καταχωρήθηκε με μεγάλη χρονική καθυστέρηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκάλα έφυγε από εκεί τελικά γεμάτη. Μίλησα με τον άνθρωπο που τις γεμίζει. Μάλλον είχε καμιά μικρή διαρροή και μέχρι να έρθει είχε αδειάσει. 

Σκεφτείτε ότι μου είπε να ανοίξω την στρόφιγγα σιγά σιγά χωρίς μανόμετρο και εγώ με το ένα χέρι την άνοιγα και με το άλλο κρατούσα την μπουκάλα μη φύγει λέει με την πίεση. Μέχρι που έφτασα να κοιτάζω τον πύρο της στρόφιγγας. Ούτε αέρας κοπανιστός δεν έβγαινε. Φαντάζεστε μια πόζα που είχα πάρει; :P

Εντάξει τα παιδιά εκεί μου είπαν να μου επιστρέψουν την αξία γεμίσματος αλλά σιγά τα ωά. Απλά μου είπαν εκεί που θα την πάω να την γεμίσω, να της κάνουν και έναν έλεγχο για διαρροές.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Οπωτε μαλλον το προβλημα βρεθικε.ειχες αδεια μπουκαλα.

Πηγαινε να την γεμισεις να δουμε τωρα αν θα δουλεψει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιον που να γεμίζει εδώ στο Ηράκλειο;

Link to comment
Share on other sites

Ψαχτειτε ρε παιδια σε μαγαζια εμποριας αναψυκτικων και ποτων αποθηκες δηλαδη που πουλανε χοντρικη ....αυτοι εχουν μπουκαλες διοξειδιου που δινουν για τα βαρελια μπυρας κριμα ειναι να χαλατε τοσα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε ξερεις γιατι στο λεω γιατι πας εκει παιρνεις μια μπουκαλα 6κιλη πληρωνεις φην εγγυηση και οταν τελειώσει απλα ρ

Την πας πισω και εκεινη την στιγμη παιρνεις αλλη με 7 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκάλα γέμισε. Μου έκαναν και έλεγχο για διαρροή στη στρόφιγγα και δεν έχανε. Μου έπιασαν τον κ..ο βέβαια (12 ευρώ το γέμισμα) αλλά την πήρα μετά από 3 ώρες. Βρήκα και με 4 ευρώ το γέμισμα αλλά την ήθελε καμιά εβδομάδα. Την σύνδεσα και μόλις την άνοιξα, το μανόμετρο έδειξε 900psi. Όλα δουλεύουν ρολόι τώρα και ο διαχυτήρας μια χαρά. Η μικρομετρική με έχει ταλαιπωρήσει όμως, μόλις πάω να την ρυθμίσω σε λιγότερο από 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο, κλείνει. Θέλει χειρουργικό χέρι. Επίσης η ροή δεν είναι σταθερή. Μπορεί να το ρυθμίσω τώρα στις 20 φυσαλίδες το λεπτό και μετά από 5 λεπτά σταματάει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

20 φυσαλιδες το λεπτο δεν ειναι τιποτα ρε συ,βαλε τουλαχιστον 60.

Η πιεση της μπουκαλας ποσο ειναι?

Παντως Ο Σωτηρης που εχει το ιδιο,δεν εχει τετοια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, το έχω στο 15λιτρο προς το παρόν, όχι στο 77άρι γιατί πρέπει να τελειώσω την βάση του να το βάλω πάνω. Πολύ δεν είναι 60 το λεπτό για τα 15 λίτρα;

Η πίεση μπουκάλας είναι 900psi.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...