Jump to content

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ


iliascryptic

Recommended Posts

Kαλησπερα παιδια !!σε ενα μαγαζι με ενυδρειακα μου ανεφεραν οτι οι σωστες τιμες για δισκους εκτροφης απο γερμανια και συγκεκριμενα του Stendker ειναι η εξης΄ PH 7.0 KH 8 GH 15 θερμοκρασια 28-31. Αυτες οι τιμες ειναι σωστες?

εχω 1 Brilliant Turquoise,1 Snake Skin Blue,1 Red Pigeon Blood

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :thumbup::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

τα παντα ειναι σχετικα φιλε μου.η αληθεια ειναι οτι οι δισκοι του συγκεκριμενου εκτροφεα συνηθως ερχονται με παραπλησια,αν οχι αυτα που αναφερεις,αλλα ανετα επιβιωνουν με πεχα 7,και ισως και παραπανω...

*** δεν πρεπει βεβαια να ξεχναμε οτι συνηθως οι εκτροφεις γερμανιας τα εχουν σε δεξαμενες που εχουν μονιμα φρεσκο,και μαλακο νερακι(ανανεωνεται συνεχεια απο θηριωδης οσμωσεις...),κατι που πολλες φορες δεν εχει ετοιμο ο χομπιστας..η δεν γνωριζει... μ'αποτελεσμα ακομη και αν το πεχα συμβαδιζει,να αρχιζουν αλλου ειδους προβληματα(παρασιτα,αρρωστειες κλπ....)

Link to comment
Share on other sites

τα παντα ειναι σχετικα φιλε μου.η αληθεια ειναι οτι οι δισκοι του συγκεκριμενου εκτροφεα συνηθως ερχονται με παραπλησια,αν οχι αυτα που αναφερεις,αλλα ανετα επιβιωνουν με πεχα 7,και ισως και παραπανω...

*** δεν πρεπει βεβαια να ξεχναμε οτι συνηθως οι εκτροφεις γερμανιας τα εχουν σε δεξαμενες που εχουν μονιμα φρεσκο,και μαλακο νερακι(ανανεωνεται συνεχεια απο θηριωδης οσμωσεις...),κατι που πολλες φορες δεν εχει ετοιμο ο χομπιστας..η δεν γνωριζει... μ'αποτελεσμα ακομη και αν το πεχα συμβαδιζει,να αρχιζουν αλλου ειδους προβληματα(παρασιτα,αρρωστειες κλπ....)

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον!!δηλαδη πιστευεις πως οι τιμες που ανεφερα ειναι σωστες γιατι αλλου διαβαζω οτι το gh δεν πρεπει να ειναι και πολυ πανω ,γυρω στο 6,ενω ο εκτροφεας λεει 15.... :buttrock: τι να ακολουθησω τελικα??και παλι ευχαριστω!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ξέρεις ακριβώς τις συνθήκες, που προτείνει ο εκτροφέας, για τους δίσκους του, δεν έχεις παρά να επικοινωνήσεις μαζί του, με e-mail, και να τον ρωτήσεις απ' ευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι πολλοί εκτροφής προμηθεύουνε τα μαγαζιά με δίσκούς. Στα μαγαζιά όμως συνήθως δεν έχουνε έξτρα νερό για δίσκούς αλλά ένα γενικά ουδέτερο νερό που να είναι ανεκτό για όλα τα ψάρια και επειδή συνήθως τα ψάρια δεν μένούν πολλή στα μαγαζιά αυτό δεν τα πειράζει. Για τον λόγο αυτό πολλοί εκτροφής προτού δώσουν τους δίσκούς στα μαγαζιά τους έχουνε προσαρμοσμένους σε ουδέτερο Ph ώστε να μην ύπαρχοι πρόβλημα συμβατότητας κατά την αλλαγή του ψαριού (από τον εκτροφέα στο μαγαζί). Από την στιγμή ώμος που αποκτήσουμε δίσκούς καλό είναι σταδιακά να ρίχνουμε το Ph του ενυδρείου μας στης πραγματικές συνθήκες που αρμόζουν για αυτό το ψάρι εάν θέλουμε να αποκτήσει σωστά τα χρώματα του και να μας πάει χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι πολλοί εκτροφής προμηθεύουνε τα μαγαζιά με δίσκούς. Στα μαγαζιά όμως συνήθως δεν έχουνε έξτρα νερό για δίσκούς αλλά ένα γενικά ουδέτερο νερό που να είναι ανεκτό για όλα τα ψάρια και επειδή συνήθως τα ψάρια δεν μένούν πολλή στα μαγαζιά αυτό δεν τα πειράζει. Για τον λόγο αυτό πολλοί εκτροφής προτού δώσουν τους δίσκούς στα μαγαζιά τους έχουνε προσαρμοσμένους σε ουδέτερο Ph ώστε να μην ύπαρχοι πρόβλημα συμβατότητας κατά την αλλαγή του ψαριού (από τον εκτροφέα στο μαγαζί). Από την στιγμή ώμος που αποκτήσουμε δίσκούς καλό είναι σταδιακά να ρίχνουμε το Ph του ενυδρείου μας στης πραγματικές συνθήκες που αρμόζουν για αυτό το ψάρι εάν θέλουμε να αποκτήσει σωστά τα χρώματα του και να μας πάει χρόνια.

δηλαδη χαμηλο ph καλυτερα χρωματα??

και μεχρι ποσο ?

ποιες οι πραγματικες συνθηκες για ενα ψαρι εκτροφεα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα χρώματα... Πάντως υπάρχει μια αρχή που λέει οτι οι δίσκοι θέλουν χαμηλό ph και μαλακό νερό....Όσον αφορά στη σκληρότητα έχω παρατηρήσει ότι όσο πιο μαλακό είναι το νερό τόσο πιο ήπια είναι η αναπνοή τους, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Επιπλέον κάποιος μου είπε οτι σε ph 5,5 οι δίσκοι δεν αρρωσταίνουν ποτέ, επίσης και αυτό δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, και πάλι διορθώστε με αν κάνω λάθος.......

Εγώ πάντως τους διατηρώ σε ph 6,6 , Gh 6 ,Kh 3 και θερμοκρασία 28 και παρόλαυτα πάντα κατι θα υπάρχει που δεν τους αρέσει.....

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασία 28 και παρόλαυτα πάντα κατι θα υπάρχει που δεν τους αρέσει.....

μαλλον αυτο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυτο :thumbup:

οχι,οχι δεν ειναι αυτο,ζουνε μια χαρα και σ'αυτη τη θερμοκρασια.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...