Jump to content

Χελώνακι γλυκού νερού πρόβλημα


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω μια χελώνα γλυκού νερού εδώ και 1 χρόνο το καλοκαίρι την είχα παραμελησει αρκετά δεν άλλαζα συχνά το νερό και δεν έτρωγε καθόλου καλά... Εδώ και αρκετό διάστημα ασχολούμαι καθημερινά μαζί της έχει κλειστά μάτια και δεν τρώει καθόλου όλη μέρα είναι μέσα στο νερό και κοιμάται δεν κάνει τίποτα απολύτως καμία φορά κάθετε κάτο από τ λάμπα uvb-a που έχω το ενυδρείο έχει 25-30 βαθμούς Κελσίου έχω πάρει σταγόνες για τα μάτια βάζω κάθε μέρα 3 φορές έχει φύγει η μεμβράνη αλλά δεν τρώει καθόλου το νερό το αλλάζω κάθε 3μερες... Πριν λίγες μέρες είχα ρίξει τροφή όπως κάθε μέρα και πήγε να φάει αλλά το άφησε... Τι άλλο να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

 

Τι θερμοκρασία του έχεις στο νερό. Δώσε μας λίγες παραπάνω πληροφορίες για το περιβάλλον του. Σαν ομόθερμα ζώα, έχουν την θερμοκρασία του περιβάλλοντος, οπότε αν έχουν θερμοκρασία νερού χαμηλή, δεν θα φάνε. Σαφώς και τα κλειστά μάτια την επηρεάζουν πολύ.

 

Μαζί με της σταγόνες που της βάζεις, κάνε και επαλείψεις με με χαμομήλι. 

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία νερού είναι 27-30 Κελσίου είναι σε ενυδρείο 40 λτ μόνο νερό και πέτρες έχει μέσα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Πρέπει να βάλεις και φίλτρο στο ενυδρείο σου.. Στη στεριά που βγαίνει έχεις θερμαντική λάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν ενοεις οτι δεν τρώει ενοεις οτι την κυνηγάει και της φεύγει και μετα σταματάει ?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστάτη έχεις να μην κρυώνει;

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το νερό έχει θερμοκρασία 27 - 30 βαθμούς Κελσίου.. Έχω και θερμοστάτη και θερμόμετρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φάει καθόλου τόσες μέρες;

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί μπορεί να έχει.. Αν δοκιμασεις να βάλεις μπροστά της μια γαριδουλα ή ένα κομματάκι ζαμπόν;

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες τώρα εριχνα ένα κομματάκι ζαμπόν μέσα στο ενυδρείο και έκανε σαν τρελό βουτιά άμεσος.... Έχω προσπαθήσει αλλά αποτέλεσμα δεν είδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...