Jump to content

Μια αναγνώριση παρακαλώ


Recommended Posts

post-1518-1176652791_thumb.jpg

post-1518-1176652817_thumb.jpg

Τι είναι αυτό? Το έχω πάρα πολύ καιρό στο ενυδρείο μου, και εξαπλώνεται αργά αλλά σταθερά. Μερικές φορές βγάζει κάτι «τριχούλες» και άλλες φορές απλώνει κάτι πλοκαμάρες νααα.

Καλό, κακό ή αδιάφορο?

Επίσης μπορείτε να που πείτε τι βλέπετε παρακάτω?

Εγώ βλέπω χαμό.

Ιδιαίτερη διευκρίνηση παρακαλώ για το περιεχόμενο των δύο κύκλων. Στον κίτρινο είναι καφεκόκκινη άλγη σαν μικρά μαλλιά, και στον κόκκινο πράσινα φυλαράκια, τα οποία εμφανίστηκαν σε τρία - τέσσερα σημεία

post-1518-1176652884_thumb.jpg

post-1518-1176652954_thumb.jpg

post-1518-1176652985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-1518-1176652791_thumb.jpg

post-1518-1176652817_thumb.jpg

Τι είναι αυτό? Το έχω πάρα πολύ καιρό στο ενυδρείο μου, και εξαπλώνεται αργά αλλά σταθερά. Μερικές φορές βγάζει κάτι «τριχούλες» και άλλες φορές απλώνει κάτι πλοκαμάρες νααα.

Καλό, κακό ή αδιάφορο?

Επίσης μπορείτε να που πείτε τι βλέπετε παρακάτω?

Εγώ βλέπω χαμό.

Ιδιαίτερη διευκρίνηση παρακαλώ για το περιεχόμενο των δύο κύκλων. Στον κίτρινο είναι καφεκόκκινη άλγη σαν μικρά μαλλιά, και στον κόκκινο πράσινα φυλαράκια, τα οποία εμφανίστηκαν σε τρία - τέσσερα σημεία

post-1518-1176652884_thumb.jpg

post-1518-1176652954_thumb.jpg

post-1518-1176652985_thumb.jpg

Φίλε, μην πάρεις σαν δεδομένη την απάντησή μου και αν είναι δυνατόν πάρε ακόμα μια δυο απαντήσεις.

Από τα λεγόμενα σου όμως μου μοιάζει σαν κοράλλι. Η φώτο σου στ' αλήθεια δεν είναι καθόλου βοηθητική. Αν θέλεις όμως την ταπεινή μου γνώμη, μιλάμε για κοράλλι μέλος της οικογένειας Faviidae και ψάξε στο διαδίκτιο στη λέξη κλειδί Montastrea. Αυτό το είδος απλώνει και δεν παίρνει ύψος. Δες και πες μας αν όντως σε έχω βοηθήσει.

Τώρα όσων αφορά τις άλγες που ανέφερες, δεν μπορώ να επιφέρω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου,

δεν μου μοιάζει για κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον με αυτά που μου βγάζει το google.

Σ’ ευχαριστώ πάντως. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου,

δεν μου μοιάζει για κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον με αυτά που μου βγάζει το google.

Σ’ ευχαριστώ πάντως. :thumbup:

Ένα κοράλλι, ξεκινώντας της ζωή του, δεν παίρνει εξ' αρχής την τελική του φόρμα/όψη. Ξεκινάει, καλύπτοντας μια μικρή επιφάνεια με κοραλλίνη.

Περίμενε όμως μια άλλη απάντηση που ίδως σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη, η φωτογραφία μου δείχνει κάποιο είδος πορίτη.

Οι πορίτες, πολλές φορές, καταφέρνουν να επιβιώσουν κατά τη μεταφορά του βράχου και κατόπιν αναπτύσσονται κανονικά στο ενυδρείο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να το ακουμπήσεις με το δάχτυλό σου να δεις αν είναι μαλακό ή σκληρό στην αφή. Αν είναι σκληρό, τότε πρόκειται για πορίτη.

Αν είναι μαλακό, τότε το πιθανότερο είναι να πρόκειται για κάποιο είδος σπόγγου.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν πρέπει να ανησυχείς.

Στις υπόλοιπες φωτογραφίες, διακρίνω άλγη, η οποία είναι καφεκόκκινη γιατί δεν έχεις ισχυρό φωτισμό.

Πρέπει να φροντίσεις να ενισχύσεις τους αλγοβόρους οργανισμούς του συστήματός σου. Όπως ερημίτες και Tangs. Διαφορετικά σε βλέπω να πηγαίνεις για κούρεμα και να βγαίνεις με μαλλιά.

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη, η φωτογραφία μου δείχνει κάποιο είδος πορίτη.

Οι πορίτες, πολλές φορές, καταφέρνουν να επιβιώσουν κατά τη μεταφορά του βράχου και κατόπιν αναπτύσσονται κανονικά στο ενυδρείο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να το ακουμπήσεις με το δάχτυλό σου να δεις αν είναι μαλακό ή σκληρό στην αφή. Αν είναι σκληρό, τότε πρόκειται για πορίτη.

Αν είναι μαλακό, τότε το πιθανότερο είναι να πρόκειται για κάποιο είδος σπόγγου.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν πρέπει να ανησυχείς.

Στις υπόλοιπες φωτογραφίες, διακρίνω άλγη, η οποία είναι καφεκόκκινη γιατί δεν έχεις ισχυρό φωτισμό.

Πρέπει να φροντίσεις να ενισχύσεις τους αλγοβόρους οργανισμούς του συστήματός σου. Όπως ερημίτες και Tangs. Διαφορετικά σε βλέπω να πηγαίνεις για κούρεμα και να βγαίνεις με μαλλιά.

Φίλε Νίκο, με την περιγραφή του φίλου πιο πολύ για κοράλλι μου μοιάζει παρά για σπόγγο, βέβαια καλά είναι να δοκιμάσει με το δάκτυλο του αυτό που έχεις πει. Οι πορίτες είναι και αυτοί είδος κοραλλίου. Είναι πιστεύω εξαιρετικά δύσκολο να γίνει αναγνώριση κάποιου είδους με τις θαμπές φώτο αλλά ειδικά όταν μάλιστα οι οργανισμοί βρίσκονται σε νηπιακή ηλικία. Όντως σε καμιά περίπτωση δεν είναι ανησυχητικό και στις δύο περιπτώσεις. Ο χρόνος πιστεύω θα δείξει περί ποιό είδος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...