Jump to content

Μπάνιο Yellow Tank.


Recommended Posts

Από το 5 yellow Tanks που έχω στο ενυδρείο μου τα 4 έχουν White spots.

Μέρα παρά μέρα η κατάσταση χειροτέρευε.

Χτες πείρα την απόφαση να κάνω τα 2 από τα 4 ένα μπάνιο με ρ/ο νερό.

Έπιασα λοιπόν ένα σακούλι το γέμισα με νερό ρ/ο και το τοποθέτησα στο ενυδρείο μου έτσι ώστε η θερμοκρασία του να είναι η ιδία.

Μετά που το νερό έφτασε στην ίδια θερμοκρασία με αυτό του ενυδρείου το έβαλα μέσα σε ένα κουβά.

Έπιασα το πρώτο το έβαλα μέσα στο ρ/ο και το χάδευα για 30-40 δευτερόλεπτα.

Κατά την διαδικασία αυτή το ψάρι δεν αντιδρούσε καθόλου.

Μετά το έβαλα στο ενυδρείο.

Καμία κίνηση. (πάει λέω το ψάρι το έχασα).

Μετά από 5-6 δευτερόλεπτα το βλέπω να κολυμπά (σίγουρα σοκαρισμένο).

Χάρηκα πολύ.

Παρατήρησα ότι το παράσιτο είχε φύγει από πάνω του.

Το ίδιο έκανα και με το 2ο ψάρι.

Σήμερα το πρωί είδα ότι και τα 2 ψάρια χαίρουν άκρας υγείας.

Το ίδιο θα κάνω και με τα άλλα 2 το απόγευμα.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους ριφάδες.

Κανένα από τα φάρμακα που είχα δοκιμάσει στο παρελθόν δεν έκαναν απολύτως τίποτα εκτός από το copper που δεν κάνει για reef.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία… χαίρομαι για την καλή κατάσταση των ψαριών!!!

Γιάννο, θα σου πρότεινα να περιμένεις να δεις πως θα πάνε τα δύο ψάρια που έκανες μπάνιο και μετά να προχωρήσεις στα υπόλοιπα.

Πρόσεξε γιατί τα ψάρια από το stress είναι ευάλωτα και το παράσιτο υπάρχει στο ενυδρείο σου…

Πρόσεξε να μην το ξαναβγάλουν…

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη μέθοδο την έχω εφαρμόσει, πολλές φορές κατά το παρελθόν, με άριστα αποτελέσματα.

Ο μέγιστος χρόνος που έχω αφήσει ψάρι, είναι τα 5 λεπτά.

Θα ήθελα να επισημάνω όμως, ότι εκτός από τη θερμοκρασία θα πρέπει να φροντίζουμε να έχουμε και το ίδιο ΡΗ. Για το λόγο αυτό, προσωπικά προτιμώ να χρησιμοποιώ νερό βρύσης, αφού πρώτα έχω προσθέσει αποχλωριοτικό και έχω ανεβάσει το ΡΗ στις ίδιες τιμές με το ενυδρείο.

Επίσης πρέπει να γνωρίζουμε, ότι δεν αντιδρούν το ίδιο όλα τα είδη των ψαριών, με αποτέλεσμα ο συνιστώμενος, χρόνος παραμονής τους στο γλυκό νερό, να είναι διαφορετικός ανάλογα με το είδος.

Σίγουρα, η μέθοδος αυτή, έχει καλά αποτελέσματα, αλλά ταυτόχρονα απαιτεί και κάποια σχετική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία… χαίρομαι για την καλή κατάσταση των ψαριών!!!

Γιάννο, θα σου πρότεινα να περιμένεις να δεις πως θα πάνε τα δύο ψάρια που έκανες μπάνιο και μετά να προχωρήσεις στα υπόλοιπα.

Πρόσεξε γιατί τα ψάρια από το stress είναι ευάλωτα και το παράσιτο υπάρχει στο ενυδρείο σου…

Πρόσεξε να μην το ξαναβγάλουν…

Νίκο ο λόγος που έκανα μόνο τα 2 είναι αυτός που αναφέρεις.

Υπάρχει τρόπος να αποβάλω τελιος το παράσιτο από το ενυδρείο μου?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη μέθοδο την έχω εφαρμόσει, πολλές φορές κατά το παρελθόν, με άριστα αποτελέσματα.

Ο μέγιστος χρόνος που έχω αφήσει ψάρι, είναι τα 5 λεπτά.

Θα ήθελα να επισημάνω όμως, ότι εκτός από τη θερμοκρασία θα πρέπει να φροντίζουμε να έχουμε και το ίδιο ΡΗ. Για το λόγο αυτό, προσωπικά προτιμώ να χρησιμοποιώ νερό βρύσης, αφού πρώτα έχω προσθέσει αποχλωριοτικό και έχω ανεβάσει το ΡΗ στις ίδιες τιμές με το ενυδρείο.

Επίσης πρέπει να γνωρίζουμε, ότι δεν αντιδρούν το ίδιο όλα τα είδη των ψαριών, με αποτέλεσμα ο συνιστώμενος, χρόνος παραμονής τους στο γλυκό νερό, να είναι διαφορετικός ανάλογα με το είδος.

Σίγουρα, η μέθοδος αυτή, έχει καλά αποτελέσματα, αλλά ταυτόχρονα απαιτεί και κάποια σχετική εμπειρία.

Πολύ σωστά Νίκο.

Μου είχε διαφύγει το ΡΗ.

Δεν έχω μετρήσει ποτέ το ΡΗ του νερού της Α/Ο.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

OK!!!

Καλή συνέχεια τότε και προσοχή...

Να το αποβάλεις τελείως από το ενυδρείο σου μου φαίνεται λίγο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Λές να το κάνω στο clownάκι που έχει απομείνει (το άλλο έφυγε μετά τον λευκόστερνο), το οποίο έχει άσπρα στίγματα εδώ και 10+ μέρες και δεν λένε να φύγουν με τίποτα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λές να το κάνω στο clownάκι που έχει απομείνει (το άλλο έφυγε μετά τον λευκόστερνο), το οποίο έχει άσπρα στίγματα εδώ και 10+ μέρες και δεν λένε να φύγουν με τίποτα? :thumbup:

Ναι κάνε το.

Καλή επιτυχία.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αποβάλω τελιος το παράσιτο από το ενυδρείο μου.

Αυτό που μπορείς σίγουρα να κάνεις, είναι να ενισχύσεις την άμυνα των ψαριών σου, δημιουργώντας ένα σωστό περιβάλλον, με σωστές παραμέτρους και καλή διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

μοιάζει λίγο κομπογιαννίτικη μέθοδος αλλά αφού δουλεύει.. όλα καλά …

πολύ ενδιαφέρον

το σωστό είναι αυτό που λέει ο Νίκος

Αυτό που μπορείς σίγουρα να κάνεις, είναι να ενισχύσεις την άμυνα των ψαριών σου, δημιουργώντας ένα σωστό περιβάλλον, με σωστές παραμέτρους και καλή διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη πράξη έγινε.

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν είναι καλά, γιατί μετά από λίγο έσβησαν τα φώτα.

Το σίγουρο όμως είναι ότι είναι πολύ πιο δραστήριος από πριν, αλλά και όσο μπορώ να διακρίνω με το φακό, φαίνεται πεντακάθαρος. Θα δω αύριο.

Όσον αφορά το κομπογιαννίτικο που λέει ο Τάσος : συμφωνώ και εγώ, εκτός αν κάποιος μπορεί να μας εξηγήσει τι είναι αυτό που γίνεται στο καημένο το ψαράκι.

Περιτό να σας πω ότι όταν ήταν το καημενούλικο στην λεκάνη με το νερό από R/O κόντεψα να χάσω και την γυναίκα μου έτσι που το έβλεπε.

Λοιπόν ξέρει κανείς να μας απαντήσει τι γίνεται στο ψαράκι, και φεύγει το ick?

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη πράξη έγινε.

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν είναι καλά, γιατί μετά από λίγο έσβησαν τα φώτα.

Το σίγουρο όμως είναι ότι είναι πολύ πιο δραστήριος από πριν, αλλά και όσο μπορώ να διακρίνω με το φακό, φαίνεται πεντακάθαρος. Θα δω αύριο.

Όσον αφορά το κομπογιαννίτικο που λέει ο Τάσος : συμφωνώ και εγώ, εκτός αν κάποιος μπορεί να μας εξηγήσει τι είναι αυτό που γίνεται στο καημένο το ψαράκι.

Περιτό να σας πω ότι όταν ήταν το καημενούλικο στην λεκάνη με το νερό από R/O κόντεψα να χάσω και την γυναίκα μου έτσι που το έβλεπε.

Λοιπόν ξέρει κανείς να μας απαντήσει τι γίνεται στο ψαράκι, και φεύγει το ick?

Λόγω της διαφοράς πίεσης να το πούμε χοντρικά "σκάει". :thumbup:

Εχει αναλυτικά ξαναγραφτεί αλλά στις 5.20 δεν το......βρίσκω. :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η απάντηση Θανάση είναι γραμμένη απο τον ΤΑΝ εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=89

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της διαφοράς πίεσης να το πούμε χοντρικά "σκάει". :thumbup:

Εχει αναλυτικά ξαναγραφτεί αλλά στις 5.20 δεν το......βρίσκω. :buttrock::wootwoot:

Zeroboy

Πιστεύω ότι αυτό που το καταστρέφει είναι ακριβός το ότι δεν μπορεί να ζήση πολύ χρόνο σε γλυκό νερό

Δεν νομίζω να έχει σχέση με την πίεση. :buttrock:

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη πράξη έγινε.

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν είναι καλά, γιατί μετά από λίγο έσβησαν τα φώτα.

Το σίγουρο όμως είναι ότι είναι πολύ πιο δραστήριος από πριν, αλλά και όσο μπορώ να διακρίνω με το φακό, φαίνεται πεντακάθαρος. Θα δω αύριο.

Όσον αφορά το κομπογιαννίτικο που λέει ο Τάσος : συμφωνώ και εγώ, εκτός αν κάποιος μπορεί να μας εξηγήσει τι είναι αυτό που γίνεται στο καημένο το ψαράκι.

Περιτό να σας πω ότι όταν ήταν το καημενούλικο στην λεκάνη με το νερό από R/O κόντεψα να χάσω και την γυναίκα μου έτσι που το έβλεπε.

Λοιπόν ξέρει κανείς να μας απαντήσει τι γίνεται στο ψαράκι, και φεύγει το ick?

trelllos

Περιμένουμε να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη του ψαριού. :buttrock:

Τα 2 τανκς που έκανα χαίρουν άκρας υγείας. :thumbup:

Όταν πύγα σπίτι χτες διαπίστωσα ότι το regal & Sailfin είχαν προσβληθεί και αυτά. :buttrock:

Έκανα ακριβός την ίδια διαδικασία.

Παρατήρησα ότι έμειναν σημάδια επάνω τους μετά την διαδικασία ενώ τα yellow tanks δεν μείνε απολύτως τίποτα.

Θα δω την εξέλιξη σήμερα και θα σας ενημερώσω. :wootwoot:

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Είμαι πολύ χαρούμενος.

Το clownάκι μου ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ και δραστήριο. :thumbup:

Σήμερα το πρωί που το είδα, ήταν όπως παλιά. Και το χρώμα του, ζωντανότατο και όχι πια θαμπό.

Τι να πω, δεν περίμενα τέτοια θεαματικά αποτελέσματα. Μακάρι να πάει καλά, ώστε να προσθέσω ένα δεύτερο για παρέα.

Εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου, γιατί ενώ είχα διαβάσει και παλιότερα για αυτή τη μέθοδο, δεν την εφάρμοσα νωρίτερα μήπως γλίτωνα και το πρώτα clownάκι μου. :buttrock:

Στον λευκόστερνο πάντως, ΔΕΝ θα το τολμούσα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Zeroboy

Πιστεύω ότι αυτό που το καταστρέφει είναι ακριβός το ότι δεν μπορεί να ζήση πολύ χρόνο σε γλυκό νερό

Δεν νομίζω να έχει σχέση με την πίεση. :thumbup:

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Οντως έχει να κάνει με την οσμωτική πίεση που δημιουργείται στα κύτταρα του μύκητα. Η κυτταρική του μεμβράνη λειτουργεί με τρόπο που να ισορροπεί την απώλεια υγρών στο περιβάλλον και όταν βρεθεί σε γλυκό

νερό παθαίνει ωσμωτικό σοκ και πεθαίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Βέβαια όταν επανέλθει το ψάρι στο θαλασσινό νερό υπάρχουν υγιή κύτταρα του μύκητα και συνήθως ξαναξεκινάει ο κύκλος. Αν έχει ταλαιπωρηθεί πολύ το ψάρι από το δικό του σοκ τότε το βρίσκει αδύναμο και πλέον τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Για αυτό πρέπει να εκμεταλλευτείτε το χρονικό διάστημα μέχρι να ξεκινήσει ο κύκλος του μύκητα με καλή τροφή-βιταμίνες, καλές συνθήκες νερού και χωρίς στρεςς ώστε να μπορέσει το ψάρι να αμυνθεί αποτελεσματικά την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Οντως έχει να κάνει με την οσμωτική πίεση που δημιουργείται στα κύτταρα του μύκητα. Η κυτταρική του μεμβράνη λειτουργεί με τρόπο που να ισορροπεί την απώλεια υγρών στο περιβάλλον και όταν βρεθεί σε γλυκό

νερό παθαίνει ωσμωτικό σοκ και πεθαίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Βέβαια όταν επανέλθει το ψάρι στο θαλασσινό νερό υπάρχουν υγιή κύτταρα του μύκητα και συνήθως ξαναξεκινάει ο κύκλος. Αν έχει ταλαιπωρηθεί πολύ το ψάρι από το δικό του σοκ τότε το βρίσκει αδύναμο και πλέον τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Για αυτό πρέπει να εκμεταλλευτείτε το χρονικό διάστημα μέχρι να ξεκινήσει ο κύκλος του μύκητα με καλή τροφή-βιταμίνες, καλές συνθήκες νερού και χωρίς στρεςς ώστε να μπορέσει το ψάρι να αμυνθεί αποτελεσματικά την επόμενη φορά.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οντως έχει να κάνει με την οσμωτική πίεση που δημιουργείται στα κύτταρα του μύκητα. Η κυτταρική του μεμβράνη λειτουργεί με τρόπο που να ισορροπεί την απώλεια υγρών στο περιβάλλον και όταν βρεθεί σε γλυκό

νερό παθαίνει ωσμωτικό σοκ και πεθαίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Βέβαια όταν επανέλθει το ψάρι στο θαλασσινό νερό υπάρχουν υγιή κύτταρα του μύκητα και συνήθως ξαναξεκινάει ο κύκλος. Αν έχει ταλαιπωρηθεί πολύ το ψάρι από το δικό του σοκ τότε το βρίσκει αδύναμο και πλέον τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Για αυτό πρέπει να εκμεταλλευτείτε το χρονικό διάστημα μέχρι να ξεκινήσει ο κύκλος του μύκητα με καλή τροφή-βιταμίνες, καλές συνθήκες νερού και χωρίς στρεςς ώστε να μπορέσει το ψάρι να αμυνθεί αποτελεσματικά την επόμενη φορά.

:thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις επισημάνσεις σας. Το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι, πως δεν πρόκειται για μύκητα αλλά για παράσιτο, το οποίο χρησιμοποιεί τα ψάρια σαν ενδιάμεσο ξενιστή, για να ολοκληρώσει τον κύκλο της ζωής του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις επισημάνσεις σας. Το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι, πως δεν πρόκειται για μύκητα αλλά για παράσιτο, το οποίο χρησιμοποιεί τα ψάρια σαν ενδιάμεσο ξενιστή, για να ολοκληρώσει τον κύκλο της ζωής του.

Νίκο όταν το έκανες εσύ αφίσες το ψάρι απλά μέσα στο νερό η του έκανες και εντριβές.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όταν το έκανες εσύ αφίσες το ψάρι απλά μέσα στο νερό η του έκανες και εντριβές.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Οχι, σε όσα ψάρια το εφάρμοσα, τα άφησα μέσα στο γλυκό νερό, παρατηρώντας τις αναπνοές, για 3 έως 5 λεπτά, ανάλογα.

Αυτό για τις εντριβές, πρώτη φορά το ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που συμβαίνει όταν εφαρμόζουμε την μέθοδο του σύντομου μπάνιου (1-2 λεπτά ή και λιγότερο) σε διάλυμα 10% αλατόνερου, σε άρρωστα ψάρια του γλυκού νερού (βαριές καταστάσεις μόνο).

Μόνο που εδώ είναι το ανάποδο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που συμβαίνει όταν εφαρμόζουμε την μέθοδο του σύντομου μπάνιου (1-2 λεπτά ή και λιγότερο) σε διάλυμα 10% αλατόνερου, σε άρρωστα ψάρια του γλυκού νερού (βαριές καταστάσεις μόνο).

Μόνο που εδώ είναι το ανάποδο.

Ακριβώς. Η διαφορετική οσμωτική πίεση είναι αυτό, που προκαλεί την καταστροφή του περιβλήματος του παράσιτου, αλλά και την καταστροφή της βλέννας του δέρματος του ψαριού.

Για το λόγο αυτό η παρατεταμένη παραμονή του ψαριού σε συνθήκες μεγάλης, διαφοράς, οσμωτικής πίεσης, μπορεί να σκοτώσει το ψάρι ή να καταστρέψει το βλεννογόνο των βραγχίων του, με ανεπανόρθωτες βλάβες.

Ο λόγος που συνιστάται να προσθέτουμε ένα καλό contitioner, όταν βάζουμε νέα ψάρια στο ενυδρείο μας, είναι ουσιαστικά αυτός. Δηλαδή να προστατέψουμε το δέρμα και τους βλεννογόνους των ψαριών, από οσμωτικά φαινόμενα, λόγω της διαφοράς των παραμέτρων του νερού, του νέου περιβάλλοντος, που πρόκειται να εγκατασταθούν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Η διαφορετική οσμωτική πίεση είναι αυτό, που προκαλεί την καταστροφή του περιβλήματος του παράσιτου, αλλά και την καταστροφή της βλέννας του δέρματος του ψαριού.

Για το λόγο αυτό η παρατεταμένη παραμονή του ψαριού σε συνθήκες μεγάλης, διαφοράς, οσμωτικής πίεσης, μπορεί να σκοτώσει το ψάρι ή να καταστρέψει το βλεννογόνο των βραγχίων του, με ανεπανόρθωτες βλάβες.

Ο λόγος που συνιστάται να προσθέτουμε ένα καλό contitioner, όταν βάζουμε νέα ψάρια στο ενυδρείο μας, είναι ουσιαστικά αυτός. Δηλαδή να προστατέψουμε το δέρμα και τους βλεννογόνους των ψαριών, από οσμωτικά φαινόμενα, λόγω της διαφοράς των παραμέτρων του νερού, του νέου περιβάλλοντος, που πρόκειται να εγκατασταθούν.

Ακριβως ετσι. :buttrock: Οχι οτι δεν στρεσαρουμε το ζωντανο πολυ, αλλα κανουμε πολυ μεγαλυτερο κακο στα παρασιτα που ζουνε στην επιφανεια του ψαριου και ειναι θανατηφορο για αυτα. Ειναι οπως π.χ. η ισχυρη δοση αντιβιωσης. Καλο δεν μας κανει σιγουρα, αλλα κανει μεγαλυτερο κακο στα μικροβια που θελουμε να πολεμησουμε. Βεβαια δεν λειτουργει σαν αντιβιωση το μπανιο, αλλα το σκεπτικο ειναι παρομοιο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...