Jump to content

Ενυδρείο λοιπόν, μετά από παρακλήσεις των παιδιών μου !!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και πάλι. Είμαι εντελώς "νέος" στο χώρο του ενυδρείου και όπως γράφω και στον τίτλο, ξεκίνησα να ασχολήθώ με το συγκεκριμένο χώρο επειδή οι 2 κορούλες μου λατρεύουν τα ενυδρεία και λίγο, λίγο με ψήσανε (ε, δεν ήθελα και πολύ και εγώ...).

Αγόρασα λοιπόν από ένα γνωστό Pet shop ένα μικρό ενυδρείο (δεν ήξερα πιο πριν σχετικά με ενυδρεία λίτρα κτλ.. τίποτε) 54 lt.

Είχε μέσα όλα τα βασικά (φίλτρο εσωτερικό, θερμοστάτη, λάμπα φωτισμού) αγόρασα και ένα θερμόμετρο για να βλέπω την πραγματική θερμοκρασία νερού και να μην στηρίζομαι στον θερμοστάτη. Αγόρασα και το χαλικάκι για να βάλω κάτω, (όχι τίποτε ιδιαίτερα χρώματα. φυσικό φαινότανε) και τέλος αγόρασα και ένα καραβάκι "πλαστικό" για να βάλω στον βυθό για να φαίνεται πιο "ωραίο"!!!

Ρώτησα τους "ειδικούς" (στο Pet shop) τι χρειάζεται να κάνω, και εκείνοι μου έδωσαν ένα αντιχλώριο, ένα μπουκάλι με βακτήρια που έπρεπε να βάζω στο νέρο κάθε ημέρα για 7 ημέρες και μετά θα μπορούσα να βάλω μέσα τα πρώτα ψαράκια μου.

Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες που μου έδωσαν και την 8η ημέρα εμφανίστηκα στο pet shop με τις κορούλες μου για να πάρω τα ψαράκια.

Πριν όμως τους είχα πάει και ένα δείγμα του νερού, για να μου πουν αν όλα είναι "οκ". Αφού μου είπαν ότι όλα είχαν πάει καλά, αγόρασα 3 "Μόλυ" (1 αρσενικό - 2 θηλυκά) και 2 "Γκάπι" (1 αρσενικό - 1 θηλυκό). Με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να τα βάλω αυτά μαζί και μου έδωσαν οδηγίες για το πως να το κάνω αυτό. Ακολούθησα τις οδηγίες και έβαλα τα ψαράκια στο ενυδρείο αφού τα κράτησα στη σακούλα μέσα στο ενυδρείο και τους έβαζα τακτικά νερό από αυτό.

Τα ψαράκια αρχίσαν να κολυμπάνε στο νέο τους σπιτάκι και όλοι ήταν χαρούμενοι.

Την επόμενη ημέρα το πρωί όταν ξύπνησα...... δυστυχώς όλα τα ψαρακία είχαν πεθάνει !!!

έπαθα ένα μεγάλο σοκ.

Τι έφταιγε, τι είχα κάνει λάθος?

Πήγα κατευθείαν στο μαγαζί και τους είπα τι είχε συμβεί. εκείνοι με ρώτησαν αν είχε ρίξει κάποιος κάτι μέσα στο ενυδρείο ή αν είχε πάει κάτι στραβά με την μεταφορά τους ή οτιδήποτε άλλο....

Τελικά μου είπαν ότι επειδή είχα αυτό το ατύχημα θα μου ξανα έδιναν τα ψαράκια χωρίς χρέωση. Μου ζήτησαν να αδειάσω το ενυδρείο να το ξεπλύνω και μου έδωσαν και μια σακούλα με "μπόλι" για να βάλω αφού βάλω το μεγαλύτερο ποσοστό νερού και αφού έχω βάλει το αντιχλώριο. έβγαλα λοιπόν τα πάντα και άρχισα να τα ξεπλένω. έπαθα "σοκ" όταν πήγα να ξεπλύνω τα χαλικάκια. έβγαζαν συνέχεια ένα "μαύρο" χρώμα που είχε βάψει τον κουβά που τα ξέπλενα. Τα πέρασα καμιά 20 φορές και αυτά συνέχιζαν να βγάζουν χρώμα. Τότε κατάλαβα ότι βρήκα ίσως την αιτία του θανάτου των ψαριών. Πήγα ξανά στο κατάστημα και τους ανέφερα. Μου είπαν ότι θα μπορούσα να πάρω δωρεάν όποια άλλη σακούλα με χαλίκα ήθελα και να τα άλλαζα τώρα που το ξαναέστεινα από την αρχή. Αυτό και έκανα αφού ήδη είχα γίνει ράκος από κούραση και στεναχώρια. Εντωματαξύ επειδή το εσωτερικό φίλτρο έκανε ένα δυνατό θόρυβο όταν δούλευε το πήγα και αυτό πίσω, μου είπαν ότι είχα χαλάσει κάποια φλάντζα και μου το αντικατέστησαν. Τώρα τα έχω όλα και δουλέυουν από την αρχή (αν και το νέο φίλτρο μετά την 1η ημέρα κάνει και αυτό πάλι θόρυβο) καθαρά πλέον και θα πάβ να πάρω τα πρώτα ψαράκια (2 στην αρχή, μην τυχόν και έχουμε πάλι τα ίδια).

Τελικά είμαι τόσο άτυχος εγώ, είναι τόσο δύσκολος αυτό ο χώρος και θέλει πολύ ιδιαίτερες γνώσεις, τι τελικά συμβαίνει?

Εγώ απλά ήθελα να φτιάξω κάτι όμορφο και απλό για τις κόρες μου. Αν τα ήξερα όλα αυτά δεν νομίζω να είχα μπει εξαρχής στο συγκεκριμένο χώρο, όχι τίποτε άλλο αλλά επειδή πραγματικά τα αγαπάω τα ψαράκια και στεναχωρήθηκα πάρα πολύ με το συμβαν.

Αυτά και όποιες συμβουλές ή προτάσεις ή οδηγίες είναι περισσότερο από χρήσιμες !!!!

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το κατεβατό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα!! Θα δουν το θέμα σου τα παιδιά του φόρουμ και θα σε βοηθήσουν βήμα βήμα :)

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και παλι!

Οχι ο χωρος δεν ειναι δυσκολος αν ακολουθησεις βασικα πραγματα. Η αρχη ειναι δυσκολη και ειδικα οταν δεν εχεις ιδεα τι κανεις!

Παμε λοιπον απο την αρχη. Ξεκινας διαβασμα εδω και οτι απορια εχεις την λυνουμε. Εισαι και τυχερος γιατι αυτο το Σαββατο εχουμε την καθιερωμενη μηνιαια συναντηση μας στο Flo Cafe στο Δελτα Φαληρου και αν θες ερχεσαι μια βολτα να γνωριστουμε και να σου λυθουν ακομη περισσοτερες αποριες που ισως να σου δημιουργηθουν απο τα γραπτα.

Τωρα εχεις ψαρακια μεσα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και παλι. Δεν ειναι τοσο τραγικος ο χβρος και το χομπι, μην απογοητευεσε. Χρειαζετε υπομονη, λιγο διαβασμα και καλους φιλους να βοηθησουν (εμας δλδ) !!!

Λοιπον Α: μην πολυεμπιστευεσε τα πετ......

Β: Δωσε χρονο στο ενυδρειο σου να στρωσει

Γ: Δες πια ψαρακια σου αρεσουν και μετα ρωτα εδω για λεπτομερειες οσον αφορα τις παραμετρους νερου.

Δ: Ξεπλυνε καλα οτιδηποτε ειναι να βαλεις μεσα και καλυτςρα να προτιμησεις φυσικα υλικα (πετρες/ξυλα/φυτα κτλ )

Ε: Δωσε σγις κορουλες σου απο ενα φιλακι και πες τους να μην στεναχωριουνται που ψωφισαν τα ψαρακια γιατι οοολοι ετσι ξεκινησαμε το χομπι (με απωλειες και αστοχιες)

Στ: Μην απογοητευεσε εσυ προσωπικα, το χομπι ειναι μαγικο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Ομολογώ ότι αν και "άσχετος", στις 10 ημέρες που άρχισα να ασχολούμαι μετά την αγορά, και μετά από πολύ διάβασμα σε διάφορα site & Forum, έχω αρχίσει να καταλαβαίνω έννοιες όπως.. "κύκλος αζώτου", στρώσιμο φίλτρου, κτλ... Απλά τρομάζω με τις διάφορες αυτές ορολογίες και τις γνώσεις που πιστεύω ότι θα πρέπει να έχει κάποιος για να το κάνει σωστά.

"Sturm", τι ώρα έχετε την συνάντηση σας το Σάββατο? Και όχι δεν έχω ακόμη ψαράκια μέσα.

Σήμερα θα πάω να πάρω τα 2 πρώτα, να τα βάλω σιγά σιγά αυτή τη φορά (όπως διάβασα ότι πρέπει να κάνω, αφού θεωρητικά έχει στρώσει τώρα μετά το "μπόλι" που έβαλα) και την άλλη εβδομάδα (αν πάνε όλα καλά) θα βάλω και τα άλλα 3.

Το ενυδρείο και όλα τα εξαρτήματα τα έχω πλύνει πάρα πολύ προσεκτικά με ζεστό νερό. Το δε (νεο) χαλικάκι το ξέβγαλα τουλάχιστον 10 φορές για να βεβαιωθώ ότι δεν βγάζει κάποιο χρώμα.

όσο για το νέο φίλτρο που μου δώσανε (με βάση όσων διαβάζω εδώ) δεν θα πρέπει να είναι και τίποτε ιδιαίτερο αλλά θέλω να πιστεύω ότι για αρχή και για κάποιο διάστημα θα κάνει την δουλειά του, και ας κάνει και θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες και από μένα!

 

Ο Sturm και ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έχουν δίκιο. Ό,τι σου είπαν εφάρμοσέ το και τα λέμε το Σάββατο. :jig:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Ομολογώ ότι αν και "άσχετος", στις 10 ημέρες που άρχισα να ασχολούμαι μετά την αγορά, και μετά από πολύ διάβασμα σε διάφορα site & Forum, έχω αρχίσει να καταλαβαίνω έννοιες όπως.. "κύκλος αζώτου", στρώσιμο φίλτρου, κτλ... Απλά τρομάζω με τις διάφορες αυτές ορολογίες και τις γνώσεις που πιστεύω ότι θα πρέπει να έχει κάποιος για να το κάνει σωστά.

"Sturm", τι ώρα έχετε την συνάντηση σας το Σάββατο? Και όχι δεν έχω ακόμη ψαράκια μέσα.

Σήμερα θα πάω να πάρω τα 2 πρώτα, να τα βάλω σιγά σιγά αυτή τη φορά (όπως διάβασα ότι πρέπει να κάνω, αφού θεωρητικά έχει στρώσει τώρα μετά το "μπόλι" που έβαλα) και την άλλη εβδομάδα (αν πάνε όλα καλά) θα βάλω και τα άλλα 3.

Το ενυδρείο και όλα τα εξαρτήματα τα έχω πλύνει πάρα πολύ προσεκτικά με ζεστό νερό. Το δε (νεο) χαλικάκι το ξέβγαλα τουλάχιστον 10 φορές για να βεβαιωθώ ότι δεν βγάζει κάποιο χρώμα.

όσο για το νέο φίλτρο που μου δώσανε (με βάση όσων διαβάζω εδώ) δεν θα πρέπει να είναι και τίποτε ιδιαίτερο αλλά θέλω να πιστεύω ότι για αρχή και για κάποιο διάστημα θα κάνει την δουλειά του, και ας κάνει και θόρυβο.

 

Το Σάββατο είναι πολύ κοντά, ΜΗΝ βιάζεσαι να κάνεις κάτι, πιθανότατα θα είναι πεταμένα λεφτά και στενοχώρια, όπως και όλοι μας...

 

Η συγκέντρωση είναι μετά τις 5μμ, έως τις πρώτες πρωινές ώρες :cheers:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα !!!Πριν βάλεις ψαράκια μέσα καλο θα ήταν να γίνουν μετρήσεις πάλι ώστε να είσαι σίγουρος.... Θα ήταν κρίμα κ για τα ψαράκια κ για τα παιδιά να συμβεί πάλι κάτι απρόοπτο ... Πάντα φιλικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω χωρις να κανω μετρησεις ΝΗ3-ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3 δεν θα εβαζα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις ακομη ψαρακια. Δεν ξερω αν σε προλαβα αλλα μην βαλεις ακομη αν δεν καταληξεις στο τι θελεις και αν δεν εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο. Μην υποκυπτεις στα παρακαλια των μικρων. Θα καταληξεις σε ψαροσουπα.

Απο τις 5 και μετα θα μαστε εκει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την Καλημέρα μου σε όλους τους "Δάσκαλους - Σύμβουλους - Νέους Φίλους" !!!

Δυστυχώς (... :phone: ) δεν πρόλαβα τις οδηγίες σας, και ήρθανε χθες το απόγευμα τα 2 πρώτα Guppy.

Πήγα νερό από το ενυδρείο μου στο Pet shop και το μετρήσανε με υγρά τεστ και μου είπαν ότι έχω Ph: 7 , Αμμωνία:0 , Νιτρικά :0. και ότι το νερό είναι μια χαρά για αρχή.

 

Τα κράτησα με σβηστά φώτα και τα μετέφερα με μεγάλη προσοχή, και ευτυχώς βγάλανε την νύχτα. Μετά μάλιστα την προηγούμενη τραυματική εμπειρία μου, όταν τα είδα ζωντανά το πρωί, μόνο που δεν πανηγύριζα!!  

Αν και σήμερα το πρωί, είδα το ένα από τα δυο να είναι συνέχεια στην επιφάνεια και σαν να προσπαθεί να αναπνέει από την επιφάνεια.

 

Τους έριξα και 2 φυλαράκια τροφή αφού την έτριψα καλά. Αλλά δεν είδα να την τρώνε με μεγάλη ευχαρίστηση και αρκετά κομματάκια έχουν μείνει στον βυθό.

 

Τέλος πάντων όταν θα επιστρέψω το απόγευμα στο σπίτι από τη δουλειά, ελπίζω και εύχομαι να τα βρω ζωντανά και έτσι να κάνω τα πρώτα βήματα.

 

Το Σάββατο θα προσπαθήσω να έρθω όπωσδήποτε γιατί έχω "ένα" σκασμό ερωτήσεις και κάποιου από εσάς θα του κάνω το κεφάλι  :bbq: .

Ελπίζω μόνο να σας καταλάβω ποιοί θα είσαστε παρέα.

 

           

Link to comment
Share on other sites

Λογικο να μην τρωνε στην αρχη... Αν το πας ετσι απλα και εαν οι μετρησεις ειναι σωστες που σου εκαναν, πρεπει να παρεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα τεστ ΝΟ3.

Επισης, εχεις βαλει φυσαλιδες ή κανεις αναταραξη στην επιφανεια του νερου με καποιο τροπο;

Τελος, βαλε μας φωτο να δουμε ολο το εγχειρημα σου!

Link to comment
Share on other sites

Α,... και μια πρώτη ερώτηση πριν το Σάββατο. Θα πρέπει τώρα που έβαλα τα ψαράκια (και εφόσον την βγάλουν καθαρή) να κάνω μια πρώτη αλλαγή νερού σύντομα ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "ManosKap", έχω γυρίσει την έξοδο του φίλτρου (αυτό που μοιάζει με spray bar - αν το λέω σωστά) να κτυπάει προς την επιφάνεια και να κάνει κάποια ελαφριά κυμματάκια σε αυτήν.

Χρειάζεται κάτι διαφορετικό? Μήπως να σηκώσω πιο ψηλά το φίλτρο και το "spray bar" και να έχω μεγαλύτερη ανατάραξη του νερού επιφανείας ?

Το φαγητό που δεν έφαγαν τι να το κάνω? να το μαζέψω με μια απόχη ή να το αφήσω μήπως το φάνε ?

 

έχω σκοπό να πάρω το "API Fresh water master kit" από το ιντερνετ, που έχει όλες τις μετρήσεις, αλλά περίμενα να μιλήσω πρώτα μαζί σας το Σάββατο μην τυχόν και χρειάζεται κάτι άλλο. Θα ήταν και αυτή μια από τις ερωτήσεις μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνεις αλλα ψαρακια και δεν πειραζεις το νερο για καμια βδομαδα. Ταιζεις ανα 3 μερες ελαχιστα. Μαζευεις την τροφη που περρισευει. Βαζεις καθημερινα βακτηρια οσο λενε οι οδηγιες κι ο Θεος βοηθος.

Δεν μου πολυαρεσε η μετρηση που σου κανανε. Δε περιμενουμε το Σαββατο. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην μας δεις αλλα και να μην μας δεις ρωτα το προσωπικο του μαγαζιου.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά, λίγο τάισμα και βακτήρια, αν μπορείς βρες μπόλι, είναι η μόνη άμεση και οριστική λύση, δες μήπως μπορείς από κάποιον συνχομπίστα κοντά σου, αν δεν σου πέφτει μακριά έλα Κερατσίνι να σου δώσω.

Για τώρα στις αρχές θα σου πρότεινα πιο τακτικές αλλαγές αφού δεν έχεις μετρήσεις νερού. Οι μετρήσεις που σού έκαναν στο πετσοπ μου δείχνουν νερό βρύσης και όχι νερό ενυδρείου, οι μετρήσεις θα δείξουν μετά από 2-3 ημέρες έως μια εβδομάδα, αν μετρήσεις το νερό του ενυδρείου μετά από γέμισμα είναι σαν το νερό της βρύσης , τέλειο, μετά από λίγες ημέρες όμως πως θα είναι ; Εκει είναι το ζητούμενο

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους ακόμη μια φορά για τις συμβουλές σας. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας. Φίλε "Takis_gt", το Κερατσίνι δεν μου είναι μακριά και αν μπορείς να μου δώσεις "μπόλι" θα είναι super.

Μια διευκρίνηση όμως το φίλτρο που έχω είναι ένα "Marina Jet 80" , δεν ξέρω τι έχει μέσα ακριβώς (είπαμε είμαι εντελώς άσχετος), οπότε θα χρειαστεί να μου εξηγήσεις που βάζω τι.

Την προηγούμενη φορά που μου δώσανε μπόλι από το Pet shop, το έριξα (νεράκι) μέσα στο ενυδρείο μου.

Αν μπορείς λοιπόν πες μου ημέρα και ώρα (μετά τις 19:00 γιατί δουλεύω στην άλλη άκρη) και πές μου και διεύθυνση και τι χρειάζεται να φέρω μαζί μου και θα έρθω να το πάρω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους ακόμη μια φορά για τις συμβουλές σας. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας. Φίλε "Takis_gt", το Κερατσίνι δεν μου είναι μακριά και αν μπορείς να μου δώσεις "μπόλι" θα είναι super.

Μια διευκρίνηση όμως το φίλτρο που έχω είναι ένα "Marina Jet 80" , δεν ξέρω τι έχει μέσα ακριβώς (είπαμε είμαι εντελώς άσχετος), οπότε θα χρειαστεί να μου εξηγήσεις που βάζω τι.

Την προηγούμενη φορά που μου δώσανε μπόλι από το Pet shop, το έριξα (νεράκι) μέσα στο ενυδρείο μου.

Αν μπορείς λοιπόν πες μου ημέρα και ώρα (μετά τις 19:00 γιατί δουλεύω στην άλλη άκρη) και πές μου και διεύθυνση και τι χρειάζεται να φέρω μαζί μου και θα έρθω να το πάρω.

 

 

Φίλε Λάμπρο το φίλτρο σου μάλλον είναι αυτό

https://www.google.gr/search?q=Marina+Jet+80&newwindow=1&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CB0QsARqFQoTCIjg94OpiMkCFSe9cgodOyQJ0g&biw=1024&bih=611

 

Θα σου δώσω και δικό μου σφουγγάρι απο τα ενυδρεια μου, θα στριμώξουμε και λίγη ελαφρόπετρα και θα σου βάλω και λίγο βρώμικο ενυδρειακό βαμβάκι, κάτι θα κάνουμε. Ειναι μικρό όντως το φιλτρακι αυτό, ειδικα ως προς το χώρο που έχει, κάποια στιγμή θα πρέπει να πάρεις κάποιο άλλο, αλλά για τώρα κάτι θα γίνει :)

Μετά τις 7 το απόγευμα με βολευει και εμενα , θα σου στειλω πμ με τα στοιχεία μου

Link to comment
Share on other sites

"Takis_gt", μην γελάσεις με αυτό που θα ρωτήσω... θα πρέπει να φέρω και το φίλτρο μου μαζί ? (αν ναι, δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψαράκια στο ενυδρείο? και πως να το φέρω? μέσα σε ένα κουβαδάκι με νερό από το ενυδρείο μου? ) 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια πολύ καλή αλλαγή νερού (ακομα και μεγαλύτερη από 50%) πριν φυγεις,  και φέρε και το φίλτρο μαζι να στο γεμίσω εγω, πάρε και ένα τάπερ μαζι που να χωράει το φίλτρο για να το πάρεις γεμάτο με νερό, να μη μείνει στεγνο το φίλτρο, βάλε και σε ένα μπουκαλάκι νερό απο το ενυδρείο πριν απο την αλλαγή για να σου το μετρίσω, πριν την αλλαγη όμως το νερό στο μπουκαλάκι.

Αν το φίλτρο έχει ένα πλαστικό κουτάκι που έχει μέσα ανθρακα φερε και αυτο, να αδειασω τον άνθρακα να βάλω ελαφρόπετρα

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε και απο εμενα.με τη βοηθεια τον παιδιων εδω μεσα και με λιγο διαβασμα θα μαθεις πολλα που θα σε βοηθησουν ωστε αργοτερα να πασ σε περισσοτερα λιτρα  B)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, “Takis_gt... Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω !!!  :bow:

Τελικά ο «μαγικός κόσμος του ενυδρείου» δεν περιορίζεται μόνο στο οπτικό θέαμα (το οποίο ομολογούμενος είναι από μόνο του εντυπωσιακό), περιλαμβάνει μέσα του και όλους «αυτούς», όλους «εσάς» που βοηθάτε απλόχερα όλους «εμάς» τους νέους στο χώρο.

 

Χθες μου δόθηκε η ευκαιρία, να γνωρίσω ένα άνθρωπο γεμάτο αγάπη για τον συγκεκριμένο χώρο, έναν άνθρωπο ο οποίος ενώ χαρακτηρίζει τον εαυτό του «τσιγκούνη» και «τεμπέλη», στην πραγματικότητα μόνο αυτό δεν είναι. Απίστευτες ιδέες, μαγικές ιδιοκατασκευές, ατέλειωτη εργασία για κάτι που φαίνεται και στον πλέον άσχετο (όπως εγώ) ότι αγαπάει αληθινά.

Αισθάνομαι την ανάγκη λοιπόν να ευχαριστήσω δημόσια τον “Takis_gt” ο οποίος άνοιξε το σπίτι του σε έναν «άγνωστο» (εμένα), και απλόχερα και γενναιόδωρα μου χάρισε γνώσεις, μου έδωσε «μπόλι» από το ενυδρείο του, μου έστησε το «φιλτράκι» μου όπως θα έπρεπε να είναι, μου έκανε και άλλα πολλά δώρα για το ενυδρειακό ξεκίνημα μου, μα πιο πολύ στέκομαι στο γεγονός ότι μου χάρισε τον πολύτιμο χρόνο του, την παρέα του, και μοιράστηκε μαζί μου εμπειρίες και γνώσεις ετών σε λίγη ώρα.

 

Πλέον νιώθω ότι το όλο εγχείρημα (ενασχόληση με το ενυδρείο) δεν αποτελεί κάτι το τρομακτικό και απλησίαστο!!!

Πλέον νιώθω ότι σε ότι και αν χρειαστώ θα έχω δίπλα μου ανθρώπους έτοιμους να με βοηθήσουν σε οποιαδήποτε δυσκολία μου!!!

 

Άνθρωποι σαν τον “Takis_gt” (και προφανώς και κάποιους άλλους μέσα σε αυτό το Forum) Κάνουν το site αυτό καλύτερο και σίγουρα είναι πηγή βοήθειας για εμάς του αρχάριους.

 

Όσο για την ουσία του θέματος, το ενυδρείο μου πλέον είναι σε άριστη κατάσταση και τα ψαράκια μου δείχνουν ευτυχισμένα και μαζί με αυτά και 2 κορούλες μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε λοιπον με το καλο να ξεκινησεις το μαγικο αυτο ταξιδι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον Τάκη(ο οποιος εχει προσφερθει και σε μενα για κατι που εψαχνα. Δε πηγα ποτε βεβαια :PP αλλα τον ευχαριστω ) επισης μπραβο και σε σενα που πηγες.. κανονιζεις να πας σε συναντησεις να μαθεις και πας για ενα νεο και ωραιο ξεκινημα χωρις προβληματα!!το ενδιαφερον σου ευχομαι να σε ανταμηψει!!

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...